Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

belgia-romania cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ionutz7979

ionutz7979

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2016
Vreau sa plec in Romania peste doua saptamani,din Brugge,Belgia,pana la Galati.Daca e cineva care a mai facut acest drum,sau cel putin din Bruxelles,care ar fi ruta cea mai optima de urmat?Se lucreaza pe Germania,a calatorit cineva curand pe aolo?la cate ore de condus ati luat pauza?e bine de evitat Ungaria pentru alimentare ?ideal ar fi sa conduc pe timp de zi in Romania?

Edited by ionutz7979, 10 July 2016 - 14:57.


#2
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 ionutz7979, on 10 iulie 2016 - 14:43, said:

e bine de evitat Ungaria pentru alimentare ?
Daca vrei sa platesti cash si nu ai forinti e bine sa eviti (te prostesc la curs), daca platesti cu cardul nu-i problema.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 ionutz7979, on 10 iulie 2016 - 14:43, said:

e bine de evitat Ungaria pentru alimentare ?ideal ar fi sa conduc pe timp de zi in Romania?

Ca idee, pe un prieten care habar nu avea cursul lor = euro = lei ... l-au prostit aia la 30-40litrii alimentati cu aproape 10 litrii. (acum cateva zile).
Deci incearca in austria sa faci plinul.
In Romania e periculos indiferent de perioada, eventual daca ai prinde dupa ora 23:00 sa intri in vama ca sa prinzi cat ai liber drumul pana spre dimineata. (grija la animale si carute) Posted Image

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006
Eu prefer sa merg noaptea peste tot pe unde este autostrada.
Am traversat germania sambata trecuta, cateva portiuni in care se lucreaza dar o medie foarte buna. Austria + Ungaria ca uns. Condus 10-12 ore pe zi.

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 ionutz7979, on 10 iulie 2016 - 14:43, said:

e bine de evitat Ungaria pentru alimentare ?
Da. Poti alimenta la Oed, in Austria, e cea mai ieftina statie de alimentare pe care o s-o gasesti pe traseu. Daca pleci de acolo cu plinul facut, te incadrezi usor pana la Petrom-ul de pe A1, in RO.

https://www.google.r...55!4d14.7314096

#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
La statia din Oed, fiind pe celalalt sens de mers e putin mai complicat de ajuns cand vii spre Romania. Trebuie sa fii atent sa nu ratezi iesirea de pe autostrada.

De acolo acum fix o luna am luat motorina cu 99 centi de la pompele la care poti plati doar cu cardul, iar la cele cu cash era 1.05. (Shell, OMV >1.25-1.40 eur)

Preturi sensibil mai bune gasesti iesind de pe autostrada, asta e valabil in orice tara.

Edited by alexx1402, 10 July 2016 - 17:06.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,864
  • Înscris: 20.10.2015
Evita sa conduci noaptea
Care e autonomia masinii?

Mi-as imparti traseul in 3 (2 nopti de cazare)
Prima la intrarea in Austria, e un motel interesant, Europa de unde iei vignetta, urmatorul stop, o pensiune din Romania de pe traseu.

#8
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Buna informatia cu benzinaria din Austria!
Au doar Burger King sau si restaurant propriu?

Edited by Klaudio, 10 July 2016 - 17:53.


#9
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Restaurant au sigur, Burger King-ul nu l-am vazut.

Edited by alexx1402, 10 July 2016 - 17:59.


#10
ionutz7979

ionutz7979

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2016

 Sef-chenko, on 10 iulie 2016 - 15:41, said:

Eu prefer sa merg noaptea peste tot pe unde este autostrada.
Am traversat germania sambata trecuta, cateva portiuni in care se lucreaza dar o medie foarte buna. Austria + Ungaria ca uns. Condus 10-12 ore pe zi.

cat timp faci austria si ungaria condus non stop?

 Tsunnnami, on 10 iulie 2016 - 17:38, said:

Evita sa conduci noaptea
Care e autonomia masinii?

Mi-as imparti traseul in 3 (2 nopti de cazare)
Prima la intrarea in Austria, e un motel interesant, Europa de unde iei vignetta, urmatorul stop, o pensiune din Romania de pe traseu.

ma gandeam sa opresc in arad numai....cateva ore de nani si dup aia la drum....E mai obositor drumul Arad-Galati decat Brugge -Arad banuiesc...:))

 Sef-chenko, on 10 iulie 2016 - 15:41, said:

Eu prefer sa merg noaptea peste tot pe unde este autostrada.
Am traversat germania sambata trecuta, cateva portiuni in care se lucreaza dar o medie foarte buna. Austria + Ungaria ca uns. Condus 10-12 ore pe zi.

multumesc pt informatie!

 Tsunnnami, on 10 iulie 2016 - 17:38, said:

Evita sa conduci noaptea
Care e autonomia masinii?

Mi-as imparti traseul in 3 (2 nopti de cazare)
Prima la intrarea in Austria, e un motel interesant, Europa de unde iei vignetta, urmatorul stop, o pensiune din Romania de pe traseu.

vignetele le am deja,le am luat de pe net...Noaptea de preferat sa conduc in Germania,trafic mai putin...

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,864
  • Înscris: 20.10.2015
Asta e benzinaria cea mai ieftina de unde luam gaz si dinspre si spre Romania

N48.317131, W13.425481

https://goo.gl/maps/EN9XHs5kM6n

Nu as conduice noaptea decat in caz de urgenta. Indiferent tara

Obositor este sa conduci in Romania apoi sa dai de autostrada din Ungaria. Acolo chiar te ia somnul.
AM facut de cel putin 25 de ori Bucuresti - Nantes si retur.
CEA MAI MISTO mi se parea portiunea din Romania.
In rest, daca nu iesi de pe autostrada..., plictis mare

 ionutz7979, on 10 iulie 2016 - 18:34, said:

cat timp faci austria si ungaria condus non stop?


Am facut si 6 ore, dar am facut si 13 ore, depinde de trafic.
Nu calcula la secunda.
Mersul cu masina trebuie sa fie o placere nu un chin

La Arad iti recomand Phoenix.
Are parcare pazita, e chiar langa OMV si stiu ca in pretul camerei intra si cina si micul dejun.
Pret decent si copiii de acolo, miere

N46.201194, E21.280792

https://goo.gl/maps/yXKTx3d1bo22

#12
ionutz7979

ionutz7979

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2016

 Tsunnnami, on 10 iulie 2016 - 18:45, said:

Asta e benzinaria cea mai ieftina de unde luam gaz si dinspre si spre Romania

N48.317131, W13.425481

https://goo.gl/maps/EN9XHs5kM6n

Nu as conduice noaptea decat in caz de urgenta. Indiferent tara

Obositor este sa conduci in Romania apoi sa dai de autostrada din Ungaria. Acolo chiar te ia somnul.
AM facut de cel putin 25 de ori Bucuresti - Nantes si retur.
CEA MAI MISTO mi se parea portiunea din Romania.
In rest, daca nu iesi de pe autostrada..., plictis mare



Am facut si 6 ore, dar am facut si 13 ore, depinde de trafic.
Nu calcula la secunda.
Mersul cu masina trebuie sa fie o placere nu un chin

La Arad iti recomand Phoenix.
Are parcare pazita, e chiar langa OMV si stiu ca in pretul camerei intra si cina si micul dejun.
Pret decent si copiii de acolo, miere

N46.201194, E21.280792

https://goo.gl/maps/yXKTx3d1bo22

multumesc,s a notat!

#13
ionutz7979

ionutz7979

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.05.2016
cred ca cel mai bine e sa alimentez in austria....cam toti zic asa...

#14
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

 ionutz7979, on 10 iulie 2016 - 14:43, said:

Se lucreaza pe Germania,a calatorit cineva curand pe aolo?
Mergi cu Google Maps, cu "Live Traffic". Te va ajuta enorm prin Belgia si Germania ;)

Referitor la trafic, evita sa treci pe langa Bruxelles / Viena / Budapesta, in jurul orelor de varf (07:00 - 09:30 si 16:00 - 18:30). Cat despre portiuni in lucru in Germania...e impanzit A3-ul cu portiuni in lucru, insa aceasta va fi ruta optima recomandata si de catre Google Maps...asa ca mergi pe A3. Daca va fi vreun ambuteiaj in fata ta, Google te va atentiona din timp sa o iei pe o ruta alternativa.

In rest, de la om la om, masina la masina...depinde de tine cum iti programezi pauzele, unde dormi pe drum, etc. De exemplu, daca nu ai parte de ambuteiaje sau de alte probleme, poti parcurge intreaga Europa intr-o zi (i.e. Bruxelles -> Arad/Timisoara).  Eu prefer sa ajung la intrarea in tara noaptea, sa dorm la un hotel (camera rezervata in prealabil), dupa care a doua zi sa plec "fresh" la drum prin provocatoarea patrie ;)

Apropo, iti recomand sa dormi o noapte la Hotel/Motel/Pensiune/etc. Daca iti propui o "atipeala" de 2-3 ore in masina, te extenuezi inutil.

Drum bun!

#15
Vpodoreanu

Vpodoreanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2016
Salut,tocmai ce am ajuns acasă din Olanda. Ce pot să-ți zic e ca in Germania se lucrează la greu dar se circula bine,ieri am făcut munchen-arad in 13h cu opriri destul de lungi si coada la graniță la noi unde am stat cam 1h si ceva.  De alimentat încearcă in Austria sau Germania dar nu pe autostrada, eu am băgat la munchen cu 1,05 la agip, iar pe autostrada in Ungaria am vrut sa alimentez de la un shell si "jegosii"  aveau doar dieselul mai scump.Nu-ți pot da vreun sfat când sa conduci  pentru ca e in funcție de stilul fiecăruia, eu am fost in concediu si nu am mers mai mult de 400-500km pe zi, exceptand plecarea spre Olanda( am făcut buc- graniță hu-au dintr-o bucată) si venirea spre casă. M-a prins noaptea de la paris spre munchen si am mers fara probleme,in toată Europa este o placere condusul. In România nu ți-aș recomanda sa conduci noaptea,  este o mare diferență între stilurile de condus de afara si cel din țară. Astăzi am făcut 11h de la arad la București, 4h jumătate am făcut doar pe valea Oltului de la Călimănești pana la Pitești, bara la bara in stațiunile de pe valea Oltului apoi bara la bara cu 15 km înainte de Pitești până in Pitești. Se depășește la risc,  flash uri de la "500m", pe autostrada mulți români știu sa meargă numai pe banda a2a(mai ales posesorii de bmw). Îți recomand sa fii un pic atent la circulația din Germania si ai sa vezi despre ce vorbesc :-D.

#16
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

 Vpodoreanu, on 11 iulie 2016 - 00:03, said:

eu am băgat la munchen cu 1,05 la agip,
In Germania, preturile variaza de la o ora la alta..uneori si cu 15-20c/litru. La aceeasi benzinarie, puteai alimenta 2h mai tarziu cu 1.19/l ;)
De verificat pe site-uri care monitorizeaza variatia preturilor (exista si aplicatii mobile).

#17
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

 Sef-chenko, on 10 iulie 2016 - 15:41, said:

Eu prefer sa merg noaptea peste tot pe unde este autostrada.
Am traversat germania sambata trecuta, cateva portiuni in care se lucreaza dar o medie foarte buna. Austria + Ungaria ca uns. Condus 10-12 ore pe zi.
Numa in serbia este ceva de groaza noaptea! Era sa fiu martor la un carambol.. pe banda 1 mergea o rabla de camion cu 60-70 fara stopuri .. pe banda 2 venea o gloata de vitezomani  , si cel din fata era mai lent.  Dupa ce a trecut de mine, a schimbat de pe banda 2 pe banda1 fix in spatele camionului lent. Cand l-a vazut a vrut sa traga inapoi pe banda 2, dar veneau aia din spate cu BMW uri cu 160+kmh. A balansat asta cu fiatul si pana la urma a evitat si depasit pe banda de urgenta, prin dreapta.
Nunai la sarbi am vazut pe autostrazi asemenea harburi in trafic.  Macar de avea bun simt sa mearga pe margine chhiar pe banda de urgenta nenorocitul.

#18
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Am facut si eu ceva asemanator, am deschis si topic. Am oprit in Arad, pentru ca am pierdut 4 ore in Germania datorita lucrarilor. Am dormit la Hotel Coandi. Foarte curat, dotat si IEFTIN.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate