Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7572 replies to this topic

#7363
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 02.12.2021

 Bogumil, on 21 aprilie 2024 - 14:47, said:



Sa ne-ntelegem, aurul  nu  "masoara" nimic, nu e etalon, e doar un activ (mai special sa zicem) care azi e supus cererii si ofertei iar altadata era utilizat si ca moneda dar fara vreun succes special in functia respectiva. Dau  un exemplu in sensul asta:  dupa ce vest europenii au colonizat Lumea noua in Europa stocul de aur a crescut  prea rapid  si a aparut inflatia - adica altfel spus valoarea aurului a scazut relativ cu alte bunuri. Cred ca in Spania preturile au crescut cel mai mult pentru ca ei au confundat cel mai abitir bogatia cu detinerea de aur dar oricum asta era notiunea dominanta in epoca asa ca e de inteles pe undeva.

Eu ti as recomanda sa te documentezi inainte de a scrie bazaconii pe aici.
Iti reomand cu caldura sa citesti tot articolul.Zice ceva si de ceea ce iti povesteam eu zilele trecute referitor la procentajul de cupru din aliajele monedelor.

https://en.m.wikiped...rice_revolution

"Prețurile au crescut în medie de aproximativ șase ori în 150 de ani. Acest nivel de inflație se ridică la 1,2% pe an combinat, o rată a inflației relativ scăzută pentru standardele moderne, dar destul de ridicată având în vedere politica monetară în vigoare în secolui"

Intr adevar,a fost o inflatie pe aur,dar locala,in lumea musulmana din Africa de Nord si Orientul apropiat,dar nu a durat mult.De alta nu mai stiu sa fi existat.

"Când caravana lui a poposit în Egipt, regele Mansa Musa a dăruit atâta aur mulțimilor de oameni, încât a provocat scăderea prețului aurului în întreaga regiune. În Mecca și Medina, darurile sale au destabilizat economia locală. Influxul de aur adus de Musa în inima islamului a dus la deprecierea aurului în deceniile viitoare. Fire deosebit de generoasă, Musa s-a oferit să cumpere o parte din aurul dăruit, pentru a echilibra monedele locale"

https://adevarul.ro/...it-1828711.html


Unul dintre principalii factori determinanți ai aurului, la fel ca în cazul tuturor materiilor prime, este oferta și cererea. Pe măsură ce cererea de aur crește peste ofertă, prețul aurului va crește, la fel cum este adevărat și contrariul.

Prețurile aurului sunt afectate de politica monetară, geopolitică, dezastrele naturale și dolarul american. Riscul geopolitic este un factor cheie al aurului. În perioadele de incertitudine, prețul aurului va avea tendința de a crește.

"Oricine ia în considerare o investiție sau o tranzacție cu aur ar trebui să țină cont de factorii care determină prețul aurului și să fie în permanență la curent cu peisajul politic global."

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Aur

Edited by Roland74, 21 April 2024 - 18:03.


#7364
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 30.06.2008
O discutie interesanta.Va las si eu cateva aprecieri.
- Pretul aurului inclus in fabricarea unui iphone este sub 2 $.
- Consumul industrial de aur (exceptand bijuterii) reprezinta 7 % din total productie.
- Rezervele de aur ale bancilor centrale sunt foarte mari si provin din trecut, marea majoritate nu cumpara aur "nou" si daca ar vrea sa vanda cantitati mari nu ar avea cui.
- Tari bogate precum Canada sau Norvegia au Zero rezerve de aur. Mai mult, norvegienii nu au alocat nimic din fondul suveran catre cumparari de aur si au reusit sa tripleze valoarea varsamintelor facute de guvern in perioada 1996 -2024, valorand azi cca. 1600 miliarde $.
- Generatiile X si Z pun accent pe alte prioritati in viata, fast fashion, etc. ( aici ma refer la bijuterii/ceasuri din aur). Mai tineti minte rapperii din anii 2000 care aveau colane de 2,3 kg de aur la gat?

Desigur ne putem agata de trecut, asta fac si sutele de reclame si articole care apeleaza la trecut pentru a vinde monede/lingouri/CFD si alte miracole aurifere care isi vor mentine si aprecia valoarea in secolele viitoare. Dar fiecare face ce vrea cu fiatul lui devalorizat ?

#7365
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 16.01.2023
Predicții Preț Aur în următoarele zile: Prețul aurului ar putea scădea în următoarele zile, după ce a avut parte de creșteri în șapte din ultimele opt săptămâni, ajungând la peste 2400 de dolari pe uncie. Astfel de rally-uri sunt urmate, de obicei, de o corecție minoră, dar în cele din urmă, în al doilea trimestru, se preconizează că va consolida în zona de 2.300 de dolari

Predicții Preț Aur pentru următorii 5 ani: Deși majoritatea analiștilor prevăd o creștere moderată a prețului aurului în 2025, cele mai optimiste previziuni pentru următorii 5 ani indică un preț al aurului de peste 3.000 de dolari.

Pe fondul recentului conflict dintre Iran și Israel acest rally s-a intensificat, iar aurul s-a tranzacționat până la 2.430 de dolari pe 12 aprilie, cu o creștere de 15% de la începutul anului până în prezent, în ciuda faptului că dolarul american a urcat la maximul ultimelor 5 luni.

https://capex.com/ro...-pret-predictii

#7366
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,875
  • Înscris: 02.12.2021

View Postemagiul, on 21 aprilie 2024 - 19:09, said:

O discutie interesanta.Va las si eu cateva aprecieri.
- Pretul aurului inclus in fabricarea unui iphone este sub 2 $.
- Consumul industrial de aur (exceptand bijuterii) reprezinta 7 % din total productie.
- Rezervele de aur ale bancilor centrale sunt foarte mari si provin din trecut, marea majoritate nu cumpara aur "nou" si daca ar vrea sa vanda cantitati mari nu ar avea cui.
- Tari bogate precum Canada sau Norvegia au Zero rezerve de aur. Mai mult, norvegienii nu au alocat nimic din fondul suveran catre cumparari de aur si au reusit sa tripleze valoarea varsamintelor facute de guvern in perioada 1996 -2024, valorand azi cca. 1600 miliarde $.
- Generatiile X si Z pun accent pe alte prioritati in viata, fast fashion, etc. ( aici ma refer la bijuterii/ceasuri din aur). Mai tineti minte rapperii din anii 2000 care aveau colane de 2,3 kg de aur la gat?

Desigur ne putem agata de trecut, asta fac si sutele de reclame si articole care apeleaza la trecut pentru a vinde monede/lingouri/CFD si alte miracole aurifere care isi vor mentine si aprecia valoarea in secolele viitoare. Dar fiecare face ce vrea cu fiatul lui devalorizat ?

Depinde din ce unghi privesti lucrurile.SUA  Germania urmate de Franta si Italia tari mult mai bogate decat Canada si Norvegia au cele mai mari rezerve.Fiecare tara cu strategia ei
Sunt  sau au fost extrase circa 255000 tone de aur.Pare mult la prima vedere,dar in realitate ar fi un cub cu latura de 23 m maxim.Rezervele de aur sunt finite,ar mai putea fi extras pana in 2050.
Hartii de 100 de dolari sau euro se pot tiparii atata timp cat vor exista copaci de taiat

https://www.google.c...vA3IQYM&vssid=l

Nu fac neaparat apologia aurului,dar nu strica o diversificare daca tot discutam de pastrarea valorii muncii noastre de astazi in viitor.Sunt destule articole care sa va ajute sa va decideti daca e avantajos sa o faceti sau nu.

https://www.google.c...e_attribution=1

Edited by Roland74, 21 April 2024 - 20:41.


#7367
Bogumil

Bogumil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 04.04.2004
@Roland74, citez din link-ul tau cu price revolution:
"Generally it is thought that this high inflation was caused by the large influx of gold and silver from the Spanish treasure fleet from the New World; including Mexico, Peru, Bolivia and the rest of the Spanish Empire".  E exact ce spuneam eu, exista inflatie si cand aurul e moneda, multumesc pentru referinte, chiar daca e doar Wikipedia si la calcule se cam incurca, de la a 2-a jumate de secol 16 la prima jumate de secol 17 nu sunt 150 de ani dar astea sunt deja amanunte. E posibila si ipoteza devaluarii datorate substituirii de metal galben cu altceva in componenta monedelor si atunci validitatea exemplului istoric cu Spania nu mai e la fel de solida dar pentru mine era doar un exemplu de ilustrare suplimentara pentru ca altfel mi-e destul de clar ca aurul, ca si orice altceva, depinde de o eventuala marire a ofertei.
    Al doilea link Wikipedia din care singur citezi : "Unul dintre principalii factori determinanți ai aurului, la fel ca în cazul tuturor materiilor prime, este oferta și cererea" e iarasi fix ceea ce spuneam, aurul e un activ  (special e drept sau chiar numai o materie prima, sic) care fluctueaza ca orice alt activ avand si o componenta speculativa mare (vezi ce am zis si referitor la paper gold si la faptul ca perceptia valorii unui activ intr-o piata e un fenomen subiectiv ) si poate fi folosit ca asset pentru investitii - doar ca nu e nimic mai mult decat atat adica nu masoara, nu e etalon sau nu e punctul de referinta absolut. Pentru ca acest fapt pentru mine e de domeniul evidentei si pentru ca observ opinii intense contrare pe care nu vad cum as putea sa le combat suplimentar, @Sterone a facut apel la tensori si metafizica Unului  ca sa ma contrazica, ma simt tentat sa nu mai insist cu postarile pe tema asta astfel incat sa putem ramane linistiti in dezacord partial (sper ca macar se intelege ca partial suntem in acord)

#7368
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,534
  • Înscris: 09.01.2010
Bună seara. Ce previziuni puteți face legate de evoluția dobânziilor la Tezaur?

#7369
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 16.01.2023
România înregistrează pentru a treia lună consecutiv cea mai ridicată inflație din Uniunea Europeană. Din nefericire, experții prevăd o creștere a taxelor și impozitelor pentru a permite autorităților să obțină venituri suplimentare pentru buget. Analiștii sunt de părere că se va merge în direcția impozitării progresive.

Așa că unii colegi îți vor spune că vor crește dobânzile, alții că vor scădea, la americani se pare că scad.

#7370
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 05.09.2005

View PostSwerige, on 21 aprilie 2024 - 21:34, said:

Bună seara. Ce previziuni puteți face legate de evoluția dobânziilor la Tezaur?
Previziuni nu stiu cine poate face, insa pe graficele pentru Romania, la 5 ani tendinta este de stagnare - crestere usoara, iar pe 10 ani este de crestere ceva mai sustinuta. Afara tendinta de crestere este mai evidenta, si Germania si SUA.
RO5Y - 4.22.2024.png

View PostSterone, on 21 aprilie 2024 - 22:56, said:

... la americani se pare că scad.
Scad? Unde vezi asta?! 5, 10, 30 ani, toate sunt pe crestere (v. grafic 10Y, celelalte sunt similare).
US10Y - 4.22.2024.png

#7371
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 16.01.2023
Rezerva Federală a SUA a menținut miercuri ratele dobânzilor constante, conform așteptărilor, dar a semnalat că plănuiește reduceri multiple înainte de sfârșitul anului, potrivit CN

Când Vor Scădea Dobânzile?
Dacă ceea ce crește trebuie să și scadă, atunci întrebarea iminentă care se naște în gândul oamenilor din SUA, Marea Britanie, Europa sau România este: când vor scădea dobânzile? De luni de zile, acestea au fost setate la niveluri maxime. Investitorii au pariat că deciziile de politică monetară ale băncilor centrale vor duce la o scădere a dobânzilor destul de curând - posibil la începutul celui de-al doilea trimestru

Când vor Scădea Dobânzile?
SUA: Se așteaptă ca Federal Reserve să înceapă scăderea dobânzilor începând cu T2 2024, iar piețele anticipează o reducere cuprinsă între 125 și 150 de puncte de bază în acest an.
Europa: Se preconizează ca Banca Centrală Europeană să reducă dobânzile începând cu T2 2024, iar piețele estimează o reducere cumulată de 75 de puncte de bază în acest an.
Marea Britanie: Se previzionează ca Banca Angliei să reducă dobânzile începând cu T3 2024, piețele previzionând reduceri de circa 100 de puncte de bază în acest an.
Canada: Se anticipează că Banca Canadei va reduce dobânzile începând cu T2 2024 și în total 150 de puncte de bază pe parcursul anului.
Australia: Se anticipează că Royal Bank of Australia va reduce dobânzile cu doar 25 de puncte de bază în T4 02024.
Turcia: Se așteaptă ca Banca Centrală a Turciei să întrerupă creșterea dobânzilor la nivelul de 45,00 și să înceapă scăderea dobânzilor din T4 2024.
România: Așteptările generale sunt că Banca Națională a României (BNR) va începe să reducă dobânda cheie începând cu T2 2024, piețele estimând o reducere cumulată de 100 - 150 de puncte de bază în acest an.

https://capex.com/ro...cadea-dobanzile

 teoteo, on 22 aprilie 2024 - 03:23, said:


Previziuni nu stiu cine poate face, insa pe graficele pentru Romania, la 5 ani tendinta este de stagnare - crestere usoara, iar pe 10 ani este de crestere ceva mai sustinuta. Afara tendinta de crestere este mai evidenta, si Germania si SUA.



Scad? Unde vezi asta?! 5, 10, 30 ani, toate sunt pe crestere (v. grafic 10Y, celelalte sunt similare).

Vezi că ai un fel de sinusoida acolo, nu știu cine a trântit o linie dreapta monoton crescătoare, intervalele de monotonie sunt mult mai scurte și alternante.

Edited by Sterone, 22 April 2024 - 05:34.


#7372
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 05.09.2005

View PostSterone, on 22 aprilie 2024 - 05:37, said:

https://capex.com/ro...cadea-dobanzile

Vezi că ai un fel de sinusoida acolo, nu știu cine a trântit o linie dreapta monoton crescătoare, intervalele de monotonie sunt mult mai scurte și alternante.
1) Nu stiu daca ai observat, insa articolul acela este din 05 Februarie 2024. Sunt totusi doua luni si jumatate de atunci si au mai aparut cateva evenimente.
Dobanzile americane nu scad, deocamdata, nici la FED, care o pastreaza la fel, nici pe bursa, unde sunt pe crestere. De aceea am si pus graficul cu titlurile americane 10Y.

2) Liniile acelea albe arata doar o tendinta, deocamdata "in sus", vizibila atat pentru ultimele 4 luni cat si pentru ultimele 4 saptamani.

Tot legat de dobanzi (la ECB, si de ce nu si la FED?), nu cred ca ar fi exclus sa mai avem o mica crestere, inainte de scaderea asteptata, ceva similar cu 2008:

Attached Files


Edited by teoteo, 22 April 2024 - 09:39.


#7373
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 16.01.2023
Ăștia zic pe dos, totuși nu știu în ce măsură MF va urmări trendul international, eu am impresia că în țara anumite cifre sunt "fixare", nu libere

https://www.economic...nta_656630.html

#7374
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 05.09.2005

View PostSterone, on 22 aprilie 2024 - 09:37, said:

Ăștia zic pe dos, totuși nu știu în ce măsură MF va urmări trendul international, eu am impresia că în țara anumite cifre sunt "fixare", nu libere

https://www.economic...nta_656630.html
Link-ul ăsta "nou" este din 22 mart. 2023, de mai bine de un an, normal că sună "pe dos". Si uite așa apare si teoria conspiratiei. Posted Image  
Acum serios: tu nu citesti cu atentie inainte de a face Copy - Paste?!

Edited by teoteo, 22 April 2024 - 10:19.


#7375
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 16.01.2023
Pe Google apărea 2024, și la asta la fel

Pe telefon iau de bun Google

https://www.bursa.ro...nzilor-26661256

Martie 2024

Cu toate acestea, 10 dintre cei 19 oficiali ai Fed încă văd ca dobânda de referință să scadă cu cel puțin trei sferturi de punct procentual până la sfârșitul acestui an

Edited by Sterone, 22 April 2024 - 10:25.


#7376
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,314
  • Înscris: 13.03.2005
@Sterone, confunzi lucrurile: pe Google ai data indexarii linkului respectiv, nu data publicarii acelui articol din link. Si de aici confuzia ta!

#7377
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 16.01.2023
Poate, uneori ăștia pun data fara an la începuturile articolelor, de pe telefon chiar nu pot face audit, important e că la titlurile românești eu n-am mai văzut sa le crească și la FED am văzut că vor să le scada

M-aș bucura să le crească, ar mai șlefui puțin colții inflatiei

Edited by Sterone, 22 April 2024 - 10:27.


#7378
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 16.01.2023
Atenţie la platformele de investiţii

https://www.antena3....uro-707644.html

#7379
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.11.2019
Pe vremea Cosmote, cand nu erau atatea avertismente despre fraude si erau sute de minute gratuite am fost sunat de cineva care imi spunea ca am castigat "ceva".
El zicea ca se numea "Gica". Zic si eu... Era cu nume si prenume si cu Manager xxx in antet.
Vorbind stricat, eu ma numeam Yamata Sula from Osaka.
Nu s-a prins din prima dar apoi si-a irosit apelurile (din puscarie?) pentru a ma suna.
Rezolvarea simpla: redirectionarea apelurilor catre un numar inexistent. Eventual conditionat, depinde de telefon etc. Sau mai nou blocare numar. Eventual si cu un mesaj vocal cum ca apelantul a sunat la Yamata Sula...

Sau a aparut ceva nou sub soare?

Edited by MiaJiro, 23 April 2024 - 11:01.


#7380
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 26.01.2019

View PostSterone, on 22 aprilie 2024 - 10:28, said:

uneori ăștia pun data fara an la începuturile articolelor

Daca lipseste anul, este anul curent.
Daca lipseste ziua, este ziua curenta (daca te uiti maine la acelasi articol, ar trebui sa apara si ziua caci articolul s-a publicat "ieri" fata de momentul in care te uiti la articol, deci ziua publicarii articolului nu mai e ziua curenta).
Daca lipseste ora.......... Posted Image

Asa-i cand cea mai inteligenta specie se plictiseste rau de tot: se apuca sa "optimizeze" chestii care nu au nevoie de "optimizare", facandu-le mai proaste decat erau inainte..... Posted Image

View PostSterone, on 23 aprilie 2024 - 10:50, said:


O persoana care are 180.000 EUR in cont si da acces unui strain la acel cont nu merita acei bani => banii s-au dus catre cei care-i merita.
Dreptatea a triumfat din nou! Posted Image

Edited by darkangel2, 23 April 2024 - 11:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

6 user(s) are reading this topic

3 members, 3 guests, 0 anonymous users

calinux, yokolen, darkangel2

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate