Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7620 replies to this topic

#7561
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,360
  • Înscris: 16.01.2023
Se iau în calcul la taxa pe gosdpodarie (vestitul impozit pe gospodărie).

Edited by Sterone, 07 June 2024 - 21:41.


#7562
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,360
  • Înscris: 16.01.2023
Și mi am adus aminte că la sfârșit de an va fi cel mai mare deficit bugetar, deci trebuie sa scormonim bine buzunarele și să strângem cureaua că fara noi se duce de râpă.

#7563
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 21.10.2009
Sa-i ia naibii cu deficitul lor bugetar, ramanem cu mai putin de 60% din salariu dupa ce se scad toate contributiile.
Apoi din banii care au fost deja taxati, daca vrem sa cumpar ceva, mai suntem taxati si cu TVA.
Aceiasi bani taxati, daca ne aduc profit, trebuie sa dam si statului o parte, dar daca iesim in pierdere, e doar pierderea noastra.

Stiu ca aceleasi reguli se aplica in toate tarile, dar macar acolo sunt folositi cu cap banii de la populatie, la noi am impresia ca majoritatea banilor sunt folositi pentru salariile functionarilor publici si noi nu primim niciun beneficiu.
Platesc anual sume cu 4 zero-uri contributie la CASS si mereu cand am avut nevoie de servicii medicale, mi-au facut programare peste 6-8 luni.
Acum au introdus mizeria cu plata CASS-ului suplimentar, ca sa ne forteze sa luam titluri de stat si sa renuntam la depozite bancare...

Edited by lex2010, 08 June 2024 - 11:29.


#7564
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,646
  • Înscris: 13.03.2005
E vorba de optimizare fiscală, pui banii în instrumente fiscale care nu sunt impozitate.

#7565
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 21.10.2009
Dupa ce am fost oarecum fortat de catre statul roman sa renunt la depozitele bancare ( ca depaseam plafonul CASS si nu mai erau convenabile), m-am orientat spre titluri de stat, insa ma gandesc serios sa trec pe ETF-uri, doar ca sa nu mai simt ca "ajut" statul roman.
Mi-e sila de statul roman, in ultimul hal...
E plina tara de paraziti care n-au muncit o zi in viata lor si primesc o groaza de beneficii de la stat, iar cei care suntem cinstiti, muncim si ne platim darile, suntem efectiv jupuiti de bani.

Treaba cu ETF-urile e ca este de cursa lunga ( minim 20 ani), nu se stie ce mai e pana atunci, poate pun vreo taxa de 20% pe veniturile obtinute din ETF-uri...

#7566
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,646
  • Înscris: 13.03.2005
Păi ai si acum de plată la ETF, atunci când le vinzi: impozitul pe venit și separat, CASS, dacă venitul obținut depășește plafonul cu 6 salarii minime.

#7567
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 21.10.2009
Da, stiu, dar ETF-urile sunt de cursa lunga... nu stim ce va mai fi peste 20 ani.
Deocamdata sunt taxate la fel ca depozitele bancare, ceea ce este ok avand in vedere randamentul net superior al ETF-urilor.

#7568
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 30.06.2008
Ce banca ia 1% impozit la dobanda ?

#7569
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 21.10.2009
1%? Aveam impresia ca e 10% pentru brokerii din strainatate. Probabil XTB face exceptie, ca are sediu si in RO. Nu mi-am pus problema inca, cum spuneam, ETF-urile sunt de cursa lunga, timp de minimum 20 ani doar bag bani, nu scot nimic.

#7570
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,360
  • Înscris: 16.01.2023

View Postlex2010, on 08 iunie 2024 - 11:26, said:

Sa-i ia naibii cu deficitul lor bugetar, ramanem cu mai putin de 60% din salariu dupa ce se scad toate contributiile.
Apoi din banii care au fost deja taxati, daca vrem sa cumpar ceva, mai suntem taxati si cu TVA.
Aceiasi bani taxati, daca ne aduc profit, trebuie sa dam si statului o parte, dar daca iesim in pierdere, e doar pierderea noastra.

Stiu ca aceleasi reguli se aplica in toate tarile, dar macar acolo sunt folositi cu cap banii de la populatie, la noi am impresia ca majoritatea banilor sunt folositi pentru salariile functionarilor publici si noi nu primim niciun beneficiu.
Platesc anual sume cu 4 zero-uri contributie la CASS si mereu cand am avut nevoie de servicii medicale, mi-au facut programare peste 6-8 luni.
Acum au introdus mizeria cu plata CASS-ului suplimentar, ca sa ne forteze sa luam titluri de stat si sa renuntam la depozite bancare...

Problema pe un topic de titluri de stat rămâne cel mai mare deficit bugetar al statului că după cel mai mare nu pot veni decât alte doborâri ale recordului, slabe șanse să descrească peste noapte, daca era să descrească era deja descrescător de mult timp dar guvernanții noștri nu au un interes în a face munca grea pentru cei mulți când e mai ușor câștigul rapid personal

#7571
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
O nouă emisiune de obligațiuni guvernamentale pentru populație, din cadrul Programului Fidelis, va fi lansată în luna iunie, a anunțat ministrul Finanțelor, Marcel Boloș. ”În contextul în care am primit foarte multe cereri din partea investitorilor persoane fizice, pe fondul scadențelor de luna aceasta, am decis să dăm startul unei tranșe noi de Fidelis. Voi comunica ulterior detaliile emisiunii, dar vă asigur că vom menține structura deja bine cunoscută, inclusiv tranșa specială pentru donatorii de sânge”, a arătat ministrul.

https://www.profit.r...egorie-21622199

#7572
in_the_soup

in_the_soup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 19.08.2021

View Postl_dan, on 08 iunie 2024 - 22:33, said:

O nouă emisiune de obligațiuni guvernamentale pentru populație, din cadrul Programului Fidelis, va fi lansată în luna iunie, a anunțat ministrul Finanțelor, Marcel Boloș. ”În contextul în care am primit foarte multe cereri din partea investitorilor persoane fizice, pe fondul scadențelor de luna aceasta, am decis să dăm startul unei tranșe noi de Fidelis. Voi comunica ulterior detaliile emisiunii, dar vă asigur că vom menține structura deja bine cunoscută, inclusiv tranșa specială pentru donatorii de sânge”, a arătat ministrul.

https://www.profit.r...egorie-21622199

Sunt curios care vor fi procentele.

#7573
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
La lei, aceleasi ca la Tezaur, mai putin la transa donatorilor de sange.

#7574
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,360
  • Înscris: 16.01.2023
Se pare că indiferent cine va ieși la alegeri, imobiliarele cresc, nu mai scad

https://m.zf.ro/cons...uresti-22398306

#7575
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,897
  • Înscris: 02.12.2021

 Sterone, on 09 iunie 2024 - 21:43, said:

Se pare că indiferent cine va ieși la alegeri, imobiliarele cresc, nu mai scad

https://m.zf.ro/cons...uresti-22398306
Articol platit de Negoita.Cate faze are Hils in constructie si cate sunt in stadiu de proiect?
Fomo,dati buzna si cumparati,ca mai ridica 5 faze.Cine le ocupa,pakistanejii si nepalejii glovo cu 3000 lei salar lunar?
Daca tot e inflatie la bani sa fie si la apartamente.🙂

#7576
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 23.12.2022
Fidelis iunie

https://www.profit.r...egorie-21622199

#7577
csm75

csm75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 04.01.2007

View PostSterone, on 09 iunie 2024 - 21:43, said:

Se pare că indiferent cine va ieși la alegeri, imobiliarele cresc, nu mai scad

https://m.zf.ro/cons...uresti-22398306

Exista o ciclicitate a valorilor proprietatilor imobiliare care a fost stabilita de Herman Hoyt si se preda la facultatile de statistica si economie din America:

Teoria privitoare la Ciclul Proprietatii descrie traiectoria pe care piata imobiliarelor o urmeaza negresit, chiar daca durata unor etape se contracta sau se dilata, oscilatia armonica este INTOTDEAUNA aceeasi.

Ciclul Proprietatii in acceptiunea lui Homer Hoyt are o durata de 18 ani:
Etapa 1 : recuperarea 6-7 ani
Etapa 2 : corectia aprox. 1 an
Etapa 3 : explozia 7 ani
Etapa 4 : recesiunea 4 ani

Va las mai jos un link cu poza si mai multe detalii despre articol unde ciclicitatea este foarte bine explicata. Teoretic, intr-un an de zile (prin 2025), vor aparea primele semne ale recesiunii imobiliare.

https://media.licdn.com/dms/image/C5612AQE8oKpBjP8HxQ/article-cover_image-shrink_423_752/0/1576438406339?e=1723680000&v=beta&t=v-ir_1AUw9YJIp_eHmc4BRsIZf5bcpiqSztHkg4DdBM

https://www.linkedin...catalin-chimir/

#7578
arosca0

arosca0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.12.2022
Buna ziua, colegi! Ma poate ajuta cineva cu raspunsul la o intrebare, va rog?

Nu am fost niciodata atent la programul de functionare al trezoreriei si la ce intervale este livrat principalul + dobanda pentru tilturile tezaur (la data scadentei, sau la o zi, doua distanta). Insa luna aceasta ma gasesc in situatia in care voi avea nevoie de bani si este la limita totul. Si pe deasupra sunt si zilele de 24/25 libere.

Situatia este asa pentru codul de emisiune: 0121 - Scadenta pe 19.06 - Ma astept sa intre in contul de trezorerie pe 20? Urmand ca eu sa fac ordinul de plata in acceasi zi, 20 si sa sper ca va fi procesat la ei pe 21?  Sa ma astept sa intre banii in cont cu urmatoarea zi lucratoare, adica 26 iunie? Sau e cu risc?
De asemenea, as putea sa ridic de la posta (in cel mai rau caz) chiar daca eu am subscris online prin SPV? Aici chiar nu stiu procedura daca se poate direct la ghiseu sau e nevoie de 1-2 zile pentru a aduce disponibilitatile?

Multumesc pentru orice sfat averi!
Zi faina!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate