Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Titlurile de stat (Romania)

* * * * - 12 votes
  • Please log in to reply
7619 replies to this topic

#7579
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,631
  • Înscris: 13.03.2005
Normal banii ii vei avea in 19 pana la sfarsitul zilei bancare, in contul de trezorerie. In 20 dimineata poti face transferul din contul tau de Trezorerie si banii ajung la sfarsitul acelei zile in contul tau sau cel tarziu in 21 dimineata la ora 10.

#7580
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,209
  • Înscris: 24.04.2013
@arosca0:
Banii ii ai in contul de Trezorerie exact la data indicata in prospect, in cursul diminetii; poate nu la 08:30, dar pe la 09:00 sunt disponibili pentru operatii. O singura data a trebuit sa astept pana pe la 11:00, era o luni probabil dupa un weekend cu betie la Ministerul de Finante si au facut platile dupa ce s-au dezmeticitPosted Image. Poti depune OP in acea zi, pana la ora limita, si vei avea banii in contul bancar in ziua lucratoare urmatoare pana la sfarsitul zilei bancare. De ridicat numerar de la casieria Trezoreriei (dar e cu limita 5.000LEI/zi) poti chiar in acea zi.

Edited by sags, 13 June 2024 - 14:58.


#7581
car_deva

car_deva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.01.2007
Deoarece am cont in SPV procedez astfel:
- calculez cat este principal + dobanda;
- veriific care este ultima versiune de Ordin de plata multiplu si daca este cazul o descarc;
- intocmesc / completez ordinul de plata cu informatiile din formular si pun data de 19.06 (ca in acest caz);
- din suma care trebuie sa o incasez scad comisionul 0.51 lei pentru sume mai mici de 50.000 lei sau se poate face ordin de plata multiplu (adica "n" ordine pe acelasi formular x 0.51 lei sau treceti toata suma daca este mai mare de 50.000 lei si atunci comisionul este 6 lei);
- in data de 19.06 la prima ora incarc documentul in SPV (verific in "n" parti sa fie valid si preluat pentru prelucrare) si in ziua urmatoare am banii in cont.
Ulterior, o sa apara mesajul cu extrasul de cont cu suma depusa+dobanda si restul operatiunilor.

PS: Atentie la calculul dobanzii!

#7582
arosca0

arosca0

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.12.2022
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, este de mare ajutor!
As mai avea o singura intrebare. In SPV imi intra si extrasul in aceeasi zi dimineata? Sa astept intai extrasul si apoi sa fac OP-ul, sau pot sa imi calculez eu Principal + dobanda si sa incarc OP-ul la primele ore ale diminetii fara a fi primit extrasul de trezorerie?

#7583
car_deva

car_deva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.01.2007

View Postarosca0, on 13 iunie 2024 - 15:25, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, este de mare ajutor!
As mai avea o singura intrebare. In SPV imi intra si extrasul in aceeasi zi dimineata? Sa astept intai extrasul si apoi sa fac OP-ul, sau pot sa imi calculez eu Principal + dobanda si sa incarc OP-ul la primele ore ale diminetii fara a fi primit extrasul de trezorerie?

La Trezoreria Deva nu intra in ziua scadentei ci in ziua urmatoare. Presupun ca este valabil si pentru restul Trezoreriilor.
Cand persoanele fizice efectueaza o plata din cont bancar, banii ajung in Trezorerie la Bucuresti si de acolo se distribuie la fiecare Trezorerie din teritoriu.
Oricat spui ei ca este totul "informatizat", fiecare operatiune este "vizata" de o persoana care bifeaza si aproba documentele de plata / incasare, respectiv cele pentru constituirea depozitelor.

#7584
Neomax

Neomax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 25.04.2024

 car_deva, on 13 iunie 2024 - 18:39, said:



La Trezoreria Deva nu intra in ziua scadentei ci in ziua urmatoare. Presupun ca este valabil si pentru restul Trezoreriilor.
Cand persoanele fizice efectueaza o plata din cont bancar, banii ajung in Trezorerie la Bucuresti si de acolo se distribuie la fiecare Trezorerie din teritoriu.
Oricat spui ei ca este totul "informatizat", fiecare operatiune este "vizata" de o persoana care bifeaza si aproba documentele de plata / incasare, respectiv cele pentru constituirea depozitelor.
Pai daca nu ar bifa ar trebui sa-i dea afara, ar fi bugetari nefolositori 😃🤛

#7585
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,209
  • Înscris: 24.04.2013
@car_deva:
Raspunsul tau nu are legatura cu ce intreba @arosca0. Da, este adevarat ca transferurile intre Trezorerie si banci comenrciale dureaza o zi lucratoare in plus fata de transferurile bancare nationale in LEI. Insa intrebarea era despre extrasele de cont.

@arosca0:
Extrasele de cont se genereaza dupa incheierea zilei la care se refera ca altfel ar putea fi incomplete (dupa generare s-ar mai putea face operatii care ar trebui sa apara si ele pe extrasul deja trimis/tiparit). Banii intra la scadenta dar NU vei avea extrasul in cursul acelei zile. Cel mai devreme este disponibil spre seara, cand este deja prea tarziu pentru operatii care sa se efectueze in acea zi. Tin mine ca au scris colegi pe aici ca au primit acele extrase chiar si cu intarziere de mai multe zile. Asa ca iti faci singur socoteala si depui OPME-ul. Nu uita sa tii cont de comisionul de transfer interbancar (0,51LEI daca suma transferata este de maxim 49.999,99LEI, 6,00LEI daca este de minim 50.000,00LEI) fiindca trebuie sa ramana in cont suma necesara acoperirii lui; el se percepe din cont, pe langa suma transferata, si daca nu ajung banii OP-ul este respins cu totul (NU se diminueaza suma transferata fata de cat ai cerut tu).

#7586
Kolias

Kolias

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.05.2024
Fidelis de iunie 2024: dobânzi similare celor din aprilie / Românii pot împrumuta Statul de marți – 18 iunie
https://economie.hot...ti-18-iunie.htm

#7587
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,370
  • Înscris: 05.09.2006
Fidelis de iunie 2024: Românii pot împrumuta Statul prin programul Fidelis începând de marți - 18 iunie și până pe 28 iunie 2024.
Dobânzile la Fidelis de iunie 2024:
1 an (lei) - 6%
3 ani (lei) - 6,85%
1 an (lei) pentru donatorii de sânge - 7%
1 an (euro) - 4%
5 ani (euro) – 5%

https://economie.hot...ti-18-iunie.htm

#7588
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 05.02.2006
Am cumparat anul trecut titluri de stat(editia din 02.06.2023) si inca nu mi-au virat dobanda in cont, desi au trecut 2 saptamani.. stiti cumva cam cand se platesc dobanzile?

#7589
mstanciu

mstanciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 24.04.2007
Cel mai probabil e vorba de maine, 19 iunie (daca e emisiunea 0122).

Dar mai bine te uiti singur aici: https://mfinante.gov...ur_10062024.pdf

#7590
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 05.02.2006
Da, exact despre acea emisiune e vorba, multumesc mult, chiar util situl.

#7591
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,666
  • Înscris: 30.11.2021
O intrebare privind titlurile de stat Fidelis.
Am cumparat prin tradevill.

Trebuie ca bani sa fie neparat in euro cand cumperi?
Ca eu tot completam in euro dar bani erau in cont in euro.

Am cumparat de 10.000 lei de proba.
Pe 5 ani.

Apare 9985.55 ron.
Au fost ceva comisioane la cumparare? Sau au scazut titlurile fidelis?

#7592
emagiul

emagiul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 30.06.2008
Presupuneri :
- Ai cumparat prin Tra-devil.
- Ai dat ordin de 10.000 lei (de proba nu exista) si AI-ul de la Tra-devil a considerat ca vrei 20 de titluri FIDELIS in euro in valoare de 2000 euro care probabil la cursul de azi fac 9985.55 lei.
- La suptscriere nu sunt comisioane si titlurile nefiind inca emise/listate nu au cum sa scada.

#7593
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,666
  • Înscris: 30.11.2021
Tradeville.
Am facut schimb valutar inainte de cumparare ca tot dadea eroare. Nu am putut sa cumpar folosind lei din cont.

Am cumparat titluri de stat de 2000 de euro si au ramas in cont cativa euro.
R2907AE

Sa inteleg ca dupa 28 iunie devin active, se tranzactioneaza la bursa?
Nu am mai cumparat titluri fidelis pe tradeville.

Am experienta cu ETF-uri si criptomonede, acolo este simplu, este bursa deschisa? Ai dat cumparare si gata.

#7594
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,428
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2024 - 17:20, said:

Am facut schimb valutar inainte de cumparare ca tot dadea eroare. Nu am putut sa cumpar folosind lei din cont.

Cand cumperi titluri in EUR, trebuie sa ai bani in EUR.
Cand cumperi titluri in RON, trebuie sa ai bani in RON.
Tradeville NU face schimb valutar automat...

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2024 - 17:20, said:

Am cumparat titluri de stat de 2000 de euro si au ramas in cont cativa euro.
R2907AE

Titlul R2907AE este unul nou, aflat inca in perioada de subscriere in care pretul este fix = 100 EUR => 20 de titluri costa 2000 EUR ptr. toata lumea.
Esti sigur ca ai subscris R2907AE?
Poate ai cumparat un alt titlu care este in faza de tranzactionare (putand avea pret diferit de 100)...

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2024 - 19:13, said:

Sa inteleg ca dupa 28 iunie devin active, se tranzactioneaza la bursa?

Nu.
Data estimata de tranzactionare este 4 iulie.

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2024 - 19:13, said:

Am experienta cu ETF-uri si criptomonede, acolo este simplu, este bursa deschisa? Ai dat cumparare si gata.

La fel este si aici, in general.
In particular, titlul R2907AE se afla acum in faza de subscriere => nu poate fi "cumparat", doar "subscris".
Subscrierea este asemanatoare cu cumpararea doar ca pretul este fix iar executia are loc la o data ulterioara (dupa iesirea din perioada de subscriere) si doar daca Ministerul Finantelor accepta subscrierile.

#7595
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,666
  • Înscris: 30.11.2021
Ordine active
R2907AE Cumparare -2.000.00 euro
19 Jun  - In piata 20@100 eur.

Aveam bani pregatiti de la ultima emisiune fidelis.
Am trimis bani de pe card pe contul tradeville si a trecut perioada de subscriere.

Tineam bani zic ca o sa cumpar ceva actiuni la Rompetrol sau Medlife.
Si am citit stirea cu fidelis.

Am zis de curiozitate sa cumpar ceva titluri de stat in euro.

#7596
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,532
  • Înscris: 23.06.2004
In aplicatia Tradeville pe telefon, unde iti apare valoarea investitiilor, poti schimba moneda RON/EUR/USD. Daca schimbi pe EUR, vei vedea exact 2000 EUR in dreptul titlurilor.

View Postemagiul, on 19 iunie 2024 - 18:59, said:

View PostMindArchitect, on 19 iunie 2024 - 17:20, said:

Am cumparat prin tradevill.
Presupuneri :
- Ai cumparat prin Tra-devil. Hai ca nu-s chiar asa de rai.
- Ai dat ordin de 10.000 lei (de proba nu exista) si AI-ul de la Tra-devil a considerat ca vrei 20 de titluri FIDELIS in euro in valoare de 2000 euro care probabil la cursul de azi fac 9985.55 lei.
Nu e posibil, ai conturi separate, RON, EUR BVB si EUR INTL. Dar e bine ca-ti dai cu parerea.
- La suptscriere nu sunt comisioane si titlurile nefiind inca emise/listate nu au cum sa scada.
Buna asta!

Edited by aladdin2k, 20 June 2024 - 11:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate