Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Altex isi bate joc de clienti in ultimul hal, nu ofera serviciul platit si refuza sa dea banii inapoi

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#109
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
E bine ca exista aceste forumuri. Azi cei de la Altex mi-au bagat banii pe card. Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu puneam aceasta intamplare pe mediul on line. Poate imi vedeam banii undeva prin septembrie ... Cred ca publicare intamplarii pe SP, precum si reclamatia la ANPC i-au facut pe cei de la Altex sa imi returneze banii. In fine, problema e rezolvata, am aerul conditionat montat in perete, si banii recuperati.

Edited by roland_s, 06 July 2016 - 08:43.


#110
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Cred ca te inseli...
Il doare pe altex la basca de sp, cg & co...

Ti-am spus ca-i vei recapata pana vineri? E joi.

Da' daca ai facut atata scandalu' pt 240 de lei... daca returnai aparatul, ce faceai? Ridicai cort in fata magazinului?

#111
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 15.08.2014
Eu nu vă înțeleg! De ce să nu facă, sunt bănuții lui munciți de el.
Îmi creşte tensiunea cînd aud specimene care fac planifică banii altora.

#112
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Roland_s, te-a citit helperul de la Media Galaxy, aparea ieri la `(X) user (s) are reading this topic', nu stiu daca nu cumva nu a citit si mai devreme.

#113
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 JohnSmith, on 06 iulie 2016 - 08:50, said:

Cred ca te inseli...
Il doare pe altex la basca de sp, cg & co...

Ti-am spus ca-i vei recapata pana vineri? E joi.

Da' daca ai facut atata scandalu' pt 240 de lei... daca returnai aparatul, ce faceai? Ridicai cort in fata magazinului?
Vezi ca tu te inseli .. e miercuri. Sau cumva ai reusit sa faci o calatorie in viitor?
1. nu cred ca ii doare la basca. SP e mediu on line. Altex au magazin on line, deci clientii din mediul on line vin. Si daca aia nu mai cumpara ... nu e chiar bine pentru Altex.
2. nu ai citit tot topicul. AC-ul nu a fost cumparat de la Altex. De la Altex am luat numai serviciul de instalare. Deci nu aveam cum sa returnez aparatul.
3. cei 240 de lei erau banii mei. Mi se parea normal sa ii vreau inapoi, nu? Tu ai fi renuntat la ei?

Edited by roland_s, 06 July 2016 - 10:08.


#114
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006

 roland_s, on 06 iulie 2016 - 08:35, said:

E bine ca exista aceste forumuri. Azi cei de la Altex mi-au bagat banii pe card. Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu puneam aceasta intamplare pe mediul on line. Poate imi vedeam banii undeva prin septembrie ... Cred ca publicare intamplarii pe SP, precum si reclamatia la ANPC i-au facut pe cei de la Altex sa imi returneze banii. In fine, problema e rezolvata, am aerul conditionat montat in perete, si banii recuperati.

Cred ca au urmat exact procedurile interne fara a fi impresionati de cele scrise!

#115
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

 roland_s, on 06 iulie 2016 - 10:04, said:

Vezi ca tu te inseli .. e miercuri. Sau cumva ai reusit sa faci o calatorie in viitor?

omg omg omg :)) am zis joi in loc de miercuri :o woooooooooooooow!! off with my head!!

Trecand peste "glumuta" ta, ti-am spus ca nu era vorba de renuntat la bani. Banii ii primeai inapoi negresit dar fiind agresiv in recuperarea lor, cel mai probabil unul sau mai multi din amploaiatii altex au considerat ca te pot tine sa astepti. Si inca nu te-au tinut prea mult...

Am citit tot topicul. Intrebarea mea ramane.

 tytysor, on 06 iulie 2016 - 10:59, said:

Cred ca au urmat exact procedurile interne fara a fi impresionati de cele scrise!

Eu sunt convins :)

Edited by JohnSmith, 06 July 2016 - 11:34.


#116
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
De la altex am luat eu bani de doua ori inapoi, de fiecare data in 24 de ore am avut banii. Nu-s rai de plata.

#117
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
My point exactly...

#118
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Acum 5 minute primesc un telefon de la Altex serviciul clienti. Au sunat de pe numarul 0215289196. Un operator imi spune: Buna seara sunt de la Altex si am inteles ca dv. ati renuntat la un serviciul de instalare si ati cerut returnarea baniilor. Asa este?
Da, ii raspund, asa este.
Si sunteti sigur, sunteti absolut ca vreti banii inapoi? Nu va-ti razgandit? Nu mai vreti serviciul de instalare?
Domnule ii raspund, nici sa vreau nu pot sa ma razgandesc, pentru ca dvs. deja mi-ati virat banii in cont. I-am si cheltuit ...
Se mira putin, ma intreaba daca chiar i-am primit, ii comfirm ... Apoi imi spune ca poate a avut el o informatie expirata ...

Ce sa inteleg? Ori Altex au o organizare VARZA, si nu stiu unul de altul. Ori cei de la Altex au vrut sa verifice daca nu le cer eu de doua ori banii! In cazul asta sa stiti domnilor de la Altex ca eu nu sunt ca altii si nu caut sa imi iau bani care nu mi se cuvin!
Ambele situatii arunca Altex intr-o umbra nu tocmai placuta ...

Edited by roland_s, 07 July 2016 - 15:47.


#119
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 JohnSmith, on 04 iulie 2016 - 13:07, said:

Nea roland, matale te ataci cam rau pentru 240 de lei.
Stai in ei?

 JohnSmith, on 06 iulie 2016 - 11:31, said:

Banii ii primeai inapoi negresit dar fiind agresiv in recuperarea lor, cel mai probabil unul sau mai multi din amploaiatii altex au considerat ca te pot tine sa astepti. Si inca nu te-au tinut prea mult...

Postari halucinante. Si astea si multe altele. Unul i-o trage cu "iarna car si vara sanie", altul ca, cica, n-ar fi nicio problema ca se-ntirzie lucrarea contractata cu saptaminile...Peste astia vine "mesgheru", care explica-n amanunt, cum se fac combinatiile si de ce nu se poate da un termen concret. Te ustura fl*cii, nu alta Posted Image

Bre, inca n-ati priceput cum functioneaza capitalismul. La astia cu postari dubioase va urez un sac de tzepe, iar firmelor gen Altex faliment cit mai rapid. Sa vedeti voi atunci, ce buna va fi viata si-n Romania. Asta pentru ca-n realitate sistemul nu prea poate fi numit capitalist. Acolo unde functioneaza, procedura e cu totul diferita. S-a scurs termenul, se face instiintare in scris cu termen de gratie pentru returnarea banilor. A trecut termenul, se ocupa de problema avocatii mei. Nu am niciun fel de greturi nici macar cind actiunea costa de citeva ori mai mult decit obiectul litigiului. Sa vezi ce se-nvirte masinaria la turatie maxima.

Si sa mai clarificam niste aspecte. Daca mi se scoala si cineva se ofera sa rezolve, imi fac un munte de zapada vara in mijlocu curtii. De ce, cum si altele asemenea nu priveste pe nimeni altul, decit partile implicate in contract. Iar pretentia este aceeasi, indiferent ca oferta este la un singur leu sau la 1498498484 de euro. In niciun caz nu intra in discutie vreo justificare legata de pret, aglomeratia de vara si altele. Cum isi indeplineste ofertantul sarcina contractuala, este numai si numai problema lui. In plus singurul meu partener de discutie este el, ofertantul si nimeni altcineva. Daca are subcontractori, il priveste, io nu-l intreb astfel de detalii. De altfel dpdv juridic asa si stau lucrurile. Daca iese prost, cu el discut si nu cu ceilalti. Daca ofertantul e bun de plata, atunci el imi va achita pagubele si nu vreun altul care nu mi-a semnat nimic. In cazul dat Altex e ofertantul, nu altcineva.
Ne-am inteles, cum devin lucrurile?

#120
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,561
  • Înscris: 02.09.2006
Clarissim! Matale iti faci un munte de zapada in curte si este treaba nimanui!

#121
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 vata_pa_batz, on 07 iulie 2016 - 18:27, said:

Bre, inca n-ati priceput cum functioneaza capitalismul.

In plus singurul meu partener de discutie este el, ofertantul si nimeni altcineva. Daca are subcontractori, il priveste, io nu-l intreb astfel de detalii.
Aleluia!

Altfel, Altex ar fi trebuit sa știe de contracte tip "back to back" și să le folosească. Asta nu l-ar fi scutit de răspundere dar i-ar fi ajutat la recuperarea unor eventuale pagube provocate de subcontractori.

#122
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
ALTEX, sunt cei care n-acordă niciodată importanță certificatului de garanție!

 JohnSmith, on 06 iulie 2016 - 08:50, said:

Da' daca ai facut atata scandalu' pt 240 de lei...
Problema României e că există foarte mulți ca tine...
Este pe undeva indicată vreo sumă minimă pentru care ai voie să faci scandal?...
Nu suntem un popor ci o populație!

#123
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 tytysor, on 07 iulie 2016 - 21:36, said:

Clarissim! Matale iti faci un munte de zapada in curte si este treaba nimanui!

Ceva probleme cu limbu romanesc?

#124
Alex122000

Alex122000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2016
OAMENI BUNI! Sa va zic ceva !
Vara este cald si iarna este frig
Montează aerul condiționat iarna si vei vedea ca se montează in aceeași zi !
Ce ai face dacă ai o firma de montaj si in iarna montezi pe luna 20-40 aparate si in vara Primești pe ora 2-300 de instalări de la clienti ca tine?!?


Inainte de a face pe Lupul moralist citește inainte ce cumperi

Conditii de efectuare a serviciului de instalare

Programarea montajului se poate face completand formularul de inregistrare la adresa http://altexservice.ro/, dupa receptionarea aparatului si a documentului de achizitie al serviciului de instalare. In cazul in care intampinati dificultati in completarea campurilor din formularul de inregistrare, va stam la dispozitie prin apel telefonic la numarul 0219197.

Termenul de montaj mediu este cuprins intre 5 si 10 zile lucratoare si se calculeaza incepand cu ziua urmatoare efectuarii programarii montajului de catre firma de montaj.

"Acest termen poate fi depasit daca numarul solicitarilor depaseste capacitatea de instalare existenta."

Scrie pe site

#125
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 Alex122000, on 10 iulie 2016 - 07:28, said:

Ce ai face dacă ai o firma de montaj si in iarna montezi pe luna 20-40 aparate si in vara Primești pe ora 2-300 de instalări de la clienti ca tine?!?

Inainte de a face pe Lupul moralist citește inainte ce cumperi
Scrie pe site
Asta scrie acum. Omul a cumpărat un serviciu care spunea clar montaj în 5 zile. Nu 6, nu 10, nu între 5 și 10. Ce e așa de greu de priceput?
Iar la capitolul ce aș face - nu e treaba mea că firma a acceptat și a promis mai mult decît poate face. Mi-a luat banii? Îmi dă ce a promis în schimbul lor. Punct. Sau, dacă sînt generos, îmi iau banii înapoi fără să o penalizez pentru minciună.
N-o mai dați la întors - Altex a luat bani pentru un serviciu pe care nu l-a prestat. Faptul că s-au bazat pe firme care nu sînt în stare să aprecieze corect cîte comenzi pot rezolva în timpul promis nu îi absolvă. Nu e prima vară in care vînd așa ceva - au experiență, deci trebuiau sa planifice cum trebuie sau să nu mai vîndă instalări rapide.

Edited by radunic, 10 July 2016 - 13:21.


#126
Alex122000

Alex122000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.07.2016

 radunic, on 10 iulie 2016 - 13:20, said:


Asta scrie acum. Omul a cumpărat un serviciu care spunea clar montaj Ă®n 5 zile. Nu 6, nu 10, nu Ă®ntre 5 și 10. Ce e așa de greu de priceput?
Iar la capitolul ce aș face - nu e treaba mea că firma a acceptat și a promis mai mult decĂ®t poate face. Mi-a luat banii? ĂŽmi dă ce a promis Ă®n schimbul lor. Punct. Sau, dacă sĂ®nt generos, Ă®mi iau banii Ă®napoi fără să o penalizez pentru minciună.
N-o mai dați la Ă®ntors - Altex a luat bani pentru un serviciu pe care nu l-a prestat. Faptul că s-au bazat pe firme care nu sĂ®nt Ă®n stare să aprecieze corect cĂ®te comenzi pot rezolva Ă®n timpul promis nu Ă®i absolvă. Nu e prima vară in care vĂ®nd așa ceva - au experiență, deci trebuiau sa planifice cum trebuie sau să nu mai vĂ®ndă instalări rapide.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate