Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Solutii internet mobile

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
nu o sa prinzi tu 384. Mai mult de 250-300 ( si atunci rar) nu prinzi.
Dar nu asta e subiectul threadului si omul ne-a cerut parerea.
Aia e parerea mea.

#20
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 nsec, on Feb 4 2006, 00:07, said:

La Cosmote nu vrea nimeni ? Momentan au disponibil un GPRS adevarat .... iar in viitor apropiat ... cine stie ? :rolleyes:
Cosmo este si va fi GPRS only. Nu au nici o intentie de a instala EDGE, si înca nu au o licenta 3G. :mellow:

 AcidMan, on Feb 4 2006, 11:38, said:

si mai degraba edge decat 3g. acoperire mai mare decat 3g, viteza sensibil egala si e orange nu connex.
Diferenta de vitezea este oarecum vizibila între EDGE si 3G. Am testat de mai multe ori asta, în aceasi retea si cu acelasi telefon, si pot sa spun ca se vede imediat (când ma dau pe Net de pe laptop sau PocketPC) când am uitat sa scot telefonul din modul "GSM only" si m-am conectat prin EDGE si nu prin 3G. ;)

#21
Gyno

Gyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 03.07.2005
Eu iar le-am dat un mail..sa vad ce-or face cu GPRS-u la cartelele CNX.. mi-ar prinde bine sa-mi verific mail-u dp tel..si uneori ceva messenger..

#22
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
N-am zis ca nu e nici o diferenta.. sunt poate 100kbps pe secunda numai ca daca tinem cont de raza de acoperire edge vs raza de acoperire 3g cred ca e totusi prea mica diferenta astfel incat sa renteze 3g.
dar dupa cum spuneam, e doar o pura parere personala.

Edited by Speedo, 05 February 2006 - 12:05.


#23
petreusdan

petreusdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.01.2006
Optiunea INTERNET MOBIL de la VODAFONE este excelenta 3$ abonament cu 10 MB trafic inclusi ,apoi fiecare 1 MB este taxat cu 30 centi eu o am si zic ca merita.

#24
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Avand in vedere ca initiatorul postului vrea internet mobil mai mult pentru mail, extraoptiunea de la Connex pare cea mai buna varianta. Eu o folosesc cand ma plimb prin alte locuri fara probleme, si vreau sa va zic ca se poate naviga lejer, chiar daca nu ai acoperire 3G. La 3$/10MB e super, basca ca nici depasirea nu e asa scumpa.
Si nu ai nevoie nici de carduri, sau alte "scule" suplimentare. Ca sa nu mai ma car cu cablul de date, mi-am luat un adaptor bluetooth la laptop si e ok, pentru necesitatile mele.

Edited by fmfmfmfm, 05 February 2006 - 10:25.


#25
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004
As ramane pe Zapp si mi-as verifica modem-ul. Nu mi s-a intamplat sa ma deconectez decat acolo unde eram la marginea acoperirii.

Si oricum acoperirea EVDO a crescut cel mai repede dintre toate solutile mobile

#26
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Eu nu as putea sa va sfatuiesc decat sa testati toate 3 serviciile d.p.d.v. acoperire & viteza si dupa aia puteti lansa o parere pertinenta.

Legat de costuri, aveti ca exemplu urmatorul scenariu pentru EVDO:

Abonament 39 $ / luna - 100h incluse (6000 min) + 0.02$/min ce depasesti
Viteza sa presupunem ca este doar 30 KBps iar asta inseamna:
~ 1800 KB descarcati intr-un minut la un cost de 0.0065$, pentru orele incluse in abonamentul de 100h;
~ 1800 KB descarcati intr-un minut la un cost de 0.02$, in afara orelor incluse.

Parerea mea personala este ca pentru nici unul din criteriile acoperire/viteza/cost, serviciile de date Zapp nu sunt inca depasite de nici un alt serviciu din RO.

#27
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

 anspam.spam1, on Feb 9 2006, 01:41, said:

Si eu cred ca Zapp are cele mai bune tarife - desi si astea sunt mari :(

Vad ca a scos si Orange un modem mobil: http://www.*****.ro/...otionala Orange in rest oferta ramane la fel  :angry:

Pai EDGE ofera ~ aceeasi viteza ca CDMA 1x, mult sub cea EV-DO. De fapt si acoperire EDGE este sub cea EV-DO. Nu e in toate resedintele de judet sau in orasele mai mari ca EV-DO.  <_<

#28
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Cea mai buna solutie este un abonament de 3$ cu 10 MB inclusi la Connex si un tel cu Symbian. Eu am un P910i pe care scriu e-mails mai ceva ca la tastatura pc-ului, iar daca depasesti cei 10 MB, te costa 30c/MB. Asta ar fi cea mai buna solutie avand client de e-mail si browser HTML inclus ( poti alege Opera).

#29
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Cel mai mic tarif / mb il are Cosmote, asta daca nu te deranjeaza viteza de dial-up pe care o ai pe gprs. Cu siguranta merge bine, deoarece la vove pana acuma par a fi cei mai buni. Nu stiu insa unde vrei tu sa folosesti internetul. Sa inteleg ca nu accepri ideea unei antene exterioare? Asa ai avea acoperire si in varf de munte pe toate retelele.

#30
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Stim ca la Como sunt cele mai mici tarife, însa îi va fi greu sa treaca de la viteza Zapp la GPRS. ;)  Macar la Connex sau Orange ar avea high-speed în orase. Insa daca viteza nu este primordiala pentru el, Como poate poate întradevar fi o alternativa.

#31
moltit

moltit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 20.08.2004
Avantajele date de viteza EVDO sunt clare. Si nici abonamentele nu sunt de lepadat: 39 de dolari pentru 100h pe luna nu este exagerat de mult, mai ales ca viteza de download este mai mare si deci timpul petrecut pentru a descarca este mai mic.

Ramane insa un aspect: acela al timpului de conectare. Am EVDO de aproape un an si pe mine unul m-a enervat tot timpul faptul ca trebuia sa contorizez minutele petrecute pe internet. De aceea am cedat abonamentul unui coleg si mi-am cumparat Mobile Office Card de la Orange in varianta de abonament nelimitat la 35 de dolari pe luna. Sigur, viteza este mai mica dar nu ma deranjeaza pentru ca merg destul de bine aplicatiile pe care le folosesc. Am scutit cativa dolari pe luna la factura si am castigat si prin faptul ca nu ma mai doare capul referitor la contorizarea timpului petrecut online si nici la traficul efectuat.

Pentru initiatorul tread-ului, daca il avantajeaza faptul ca poate sta tot timpul online in timp ce merge cu masina prin tara si sa dea doar CTRL+M in Outlook Express ca sa isi verifice mail-ul, este o solutie pe care o recomand cu caldura. In plus, daca mail-urile siunt destul de lungi (poate fotografii la rezolutie mare ale unor mostre, documentatie in pdf sau prezentari in Power Point), solutia prezinta un avataj net fata de oferta Connex cu trafic inclus.

Plus ca este mult mai comod: nu mai cari in geanta un alt device si nu mai trebuie sa il conectezi prin cablu la portul USB. Card-ul poate ramane in slot-ul PCMCIA si in zone cu semnal bun nu mai trebuie conectata nici antena.

Ca exemplu personal: mail, browsing cu 6 tab-uri cu setare auto-refresh, aplicatie Reuters si ascultat muzica on-line la CD Quality de la MusicMatch, toate acestea simultan pe EDGE. Repet: la viteza se simte diferenta fata de EVDO, dar le-a tinut pe toate in spate si asta m-a bucurat mult.


Cu bine,

P.S. Cred ca Zapp, desi ofera de departe cele mai bune solutii de internet mobil, are un dezavantaj: o varianta de abonament (fie si 1x daca nu s-o putea EVDO) cu trafic si timp de conectare nelimitat. Daca ar fi avut in portofoliu un astfel de abonament as fi ramas la ei.

Edited by moltit, 14 February 2006 - 00:19.


#32
gigi_duru

gigi_duru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 13.01.2004
Ce o sa ziceti cand se va trece la EVDO rev A?

Cu cine o sa mai comparati ZAPPu'?

#33
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

 gigi_duru, on Feb 14 2006, 08:39, said:

Ce o sa ziceti cand se va trece la EVDO rev A?

Cu cine o sa mai comparati ZAPPu'?

'Om trai si 'om vedea. Nu vad de unde atat entuziasm pentru un serviciu inexistent. Daca si cu Parca...asta ne omoara.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate