Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Mobiler la comanda = teapa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#73
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 13.11.2006

View Post_Smiley_, on 12 iunie 2016 - 15:43, said:

exista si mobila din lemn masiv, dar sa nu cumva sa dea careva vreun link, ca ia anduta15 foc Posted Image. daca diferenta de pret dintre mobila "stoc" si cea pe comanda a facut-o sa deschida topicul asta, n-as vrea sa stiu cum reactioneaza cand vede preturile pentru mobila din lemn masiv, eventual din vreo esenta mai tare.

Nu va reactiona nicicum, atat timp cat nu intelege diferenta intre acea mobila ieftina si cea facuta din lemn masiv, la comanda...
Hai sa vedem totusi ce zice de o bucatarie rustica, lemn masiv, patinata, din frasin, la un pret de cca 4000 euro...

Attached File  Image0.jpg   68.16K   83 downloadsAttached File  Image1.jpg   47.81K   83 downloadsAttached File  Image2.jpg   65.12K   75 downloads
Attached File  Image3.jpg   45.39K   74 downloadsAttached File  Image4.jpg   49.55K   67 downloads

#74
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postu-k, on 12 iunie 2016 - 15:16, said:

Eu nu inteleg de ce nu folosesc lemn in loc de pal..........
Lemnul este instabil la umiditate , temperatura , finisajele super rezistente sint greu de facut , fibra moale nu permite montarea unor accesorii ... asa ca se prefera cel mult folosirea doar a unor " accente " din lemn masiv .

#75
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Balamale puse stramb, manere puse stramb... iar rostul sa achizitionezi asa ceva daca nu ai un conac vechi de restaurat nu il vad.

View Postdydysoft, on 12 iunie 2016 - 16:45, said:

Hai sa vedem totusi ce zice de o bucatarie rustica, lemn masiv, patinata, din frasin, la un pret de cca 4000 euro...


#76
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
aia arata urat, zici ca-i mucegaita toata bucataria. dar vopsita probabil ca ar arata ok.
la mobila cel mai important ii sa arate bine, si sa-si mentina aspectul cat mai mult timp.
si aia din magazin si aia facuta la comanda sunt din pal melaminat si vopsit deci nici o dif la aspectul in timp.
"utilitatea" nu este un criteriu pentru ca toate sunt niste cutii in care iti pui lucrurile. eu inca n-am intalnit un dulap mai util decat alte dulapuri de aceleasi dimensiuni.
balamalele sunt iar un criteriu neimportant. a adevarat ca astea de duzina se mai strica dar nu in fiecare zi si se pot inlocui. sa dai 30 de mil in plus doar ca sa ai o balama mai rezistenta e o prostie
in conditiile astea nu inteleg de ce unii prefera sa se rupa in figuri cu mobila la comanda. doar pt dimensiuni sau ca sa aiba un motiv sa se laude ca si-au facut-o la comanda??

Edited by andutza15, 12 June 2016 - 17:12.


#77
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006

View Postdydysoft, on 12 iunie 2016 - 16:45, said:

........Hai sa vedem totusi ce zice de o bucatarie rustica, lemn masiv, patinata, din frasin, la un pret de cca 4000 euro...........

ce sa zica?! ceva de genul "pai d'astea aveau joi la oferta la Dedeman, 4-500 lei costau...."

#78
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 13.11.2006
andutza15, mucegaiul ala este finitura, nu te poti .. in gustul clientului, dar asa se poarta pe aici si chiar se plateste bine pentru asa mucegai.
Apoi, nu mai confunda ce vezi in magazin cu cea pe comanda, nu este acelasi lucru, confunzi termenii.
Oricum ceea ce tie nu-ti place, poate sa-i placa altuia si viceversa, fiecare cu gusturile lor.

#79
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Eu in mobila pal nu prea am incredere, ce este drept ca si palul asta este pal si "pal".

Ex. Am fost cu un prieten de si-a cumaprat mobila de sufragerie, mobila aia avea deasupra aplicat un autocolant, inteleg ca asta este noul pal, cam din care se fac si birourile alea cu 100 de lei, rest de lemn comprimat si aplicat o folie peste el.
Palul pe vremea lui Ceausescu avea alt inteles, era mult mai gros si "coaja" suprafata era mult mai groasa si tare.

Asa ce vroiam sa zic? Am cumparat mobila, a venit mobila, s-au ocupat cei de la montare, am observat semne pe ea, intreb pe prieten care este faza? Nu este mobila noua? Asta imi zice ca este exact mobila din magazin, ca daca vroia pe comanda costa mai mult.
Eu nu stiam ca mobila expusa in magazin este de vanzare, credeam ca este informativ si tie iti livreaza alta NOUA.

Si mobila asta noua se tot zgaria, o lovea cu papucul... aparea o un damb, o lovea cu ceva ascutit? Se rupea autocolantul respectiv.
Ba chiar s-a desfacut autocolantul si l-a lipit cu fierul de calcat.

Sa nu zic ca am cumparat si eu birou cu 200 de lei, se dezlipea hartia aia de pe el, daca dadeam cu aspiratorul trebuia sa am grija sa nu stric biroul, sa nu dau in colt sa desfac autocolantul de pe mobila.

Edited by u-k, 12 June 2016 - 17:33.


#80
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 13.11.2006

View Postmaximg, on 12 iunie 2016 - 17:01, said:

Lemnul este instabil la umiditate , temperatura , finisajele super rezistente sint greu de facut , fibra moale nu permite montarea unor accesorii ... asa ca se prefera cel mult folosirea doar a unor " accente " din lemn masiv .

Garantat lemnul este muuult mai rezistent la umiditate decat palul, se poate trata inifug daca beneficiarul doreste, finisajele sunt mult mai frumoase si rezistente la mobila din lemn masiv (prefer frasinul), fibra moale doar daca faci din brad, dar si acolo este rezistenta mai mare decat la pal.
Asa ca se prefera palul doar din cauza pretului scazut fata de lemn masiv, in rest palul este ZERO in materie de mobilier.

u-k, din cauza pretului s-a ajuns la asemenea calitate, toti meseriasii aia necalificati vor profit maxim, iar clientii vor pret minim, rezultatul l-ai vazut in exemplul tau.

#81
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postu-k, on 12 iunie 2016 - 17:32, said:

...........
....Si mobila asta noua se tot zgaria, o lovea cu papucul... aparea o un damb, o lovea cu ceva ascutit? Se rupea autocolantul respectiv.
............
Ce prieten ai si tu !? .....si sarac si violent !!!

View Postdydysoft, on 12 iunie 2016 - 17:40, said:


Garantat lemnul este muuult mai rezistent la umiditate decat palul, se poate trata inifug daca beneficiarul doreste,.........
...sa nu exageram .

#82
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postdydysoft, on 12 iunie 2016 - 17:40, said:

Garantat lemnul este muuult mai rezistent la umiditate decat palul, se poate trata inifug daca beneficiarul doreste, finisajele sunt mult mai frumoase si rezistente la mobila din lemn masiv (prefer frasinul), fibra moale doar daca faci din brad, dar si acolo este rezistenta mai mare decat la pal. Asa ca se prefera palul doar din cauza pretului scazut fata de lemn masiv, in rest palul este ZERO in materie de mobilier. u-k, din cauza pretului s-a ajuns la asemenea calitate, toti meseriasii aia necalificati vor profit maxim, iar clientii vor pret minim, rezultatul l-ai vazut in exemplul tau.
Mobila asta noua este cam ca un telefon chinezesc, este ceva dragut, frumos, dar nu prea rezistent.
Pai eu la mobila de bucatarie las sertarele trase si din greseala ma infing in ele, nimic, nici un semn, nici sa se rupa ceva.

Si inca ceva cumparat din pal, am luat masca la chiuveta, ce frumos arata, s-au rupt usile.

View Postmaximg, on 12 iunie 2016 - 17:42, said:

Ce prieten ai si tu !? .....si sarac si violent !!! ...sa nu exageram .
In loc de canapea sau coltar, el a vrut sa isi puna pat in camera, patul era flancat de 2 noptiere si era in mijlocul camerei, te loveai de el fara sa vrei.

#83
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 13.11.2006

View Postmaximg, on 12 iunie 2016 - 17:42, said:

...sa nu exageram .

La pariu cu tine ca nu stii ce vorbesti?
Pune o bucata de pal si una de lemn masiv intr-un recipient cu apa si vezi singur rezultatul.

Sau scrie aici de ce crezi ca se foloseste lemnul si nu palul la exterior ?

Poate intelegi din poza asta motivul pentru care lemnul este muuult mai rezistent la umiditate decat palul :

Attached Files


Edited by dydysoft, 12 June 2016 - 17:53.


#84
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postu-k, on 12 iunie 2016 - 17:46, said:

Si inca ceva cumparat din pal, am luat masca la chiuveta, ce frumos arata, s-au rupt usile.
Ce naiba faceti cu usile? Cum ajungi sa rupi din balamale? Mai ales la o masca la chiuveta, la care deschizi usile alea mult mai rar.

View Postdydysoft, on 12 iunie 2016 - 17:50, said:

Poate intelegi din poza asta motivul pentru care lemnul este muuult mai rezistent la umiditate decat palul :
Acum depinde si de climat cu lemnul.
Degeaba arati poze din LA, ca in Romania nu o sa arate niciodata acelasi lemn ca in LA la fel ca in LA... pentru ca e alta clima si e expus la clima.

Am vazut si eu la cineva lemn expus afara, si era din ala scump, omul fiind bogat, dar sa stii ca in timp isi pierde "stralucirea". Oricum si in pozele alea din reviste si din LA se retuseaza.

Edited by vubiv, 12 June 2016 - 18:28.


#85
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdydysoft, on 12 iunie 2016 - 17:50, said:

La pariu cu tine ca nu stii ce vorbesti?
Pune o bucata de pal si una de lemn masiv intr-un recipient cu apa si vezi singur rezultatul.

Nu , nu cunosc , m-am nascut miine . Stiu foarte bine ce vorbesc , si faptul ca aduci exemple extreme , nu ajuta . Noi discutam de bucatarii si aplicatia la bucatarii , unde lemnul s-a dovedit mult mai instabil . Noi discutam de mobilier , unde 1 mm daca se misca ceva , sau crapa , se vede si da peste cap totul ...
Intreaba sau te intereseaza de ce se foloseste lemnul natur numai partial , de regula la fronturi ....
Iar daca este sa discutam de " ce-ar fi mai bun ...inca din anii 70 , de la aparitia " in masa " , lemnul compozit ar fi cel mai rezistent , si posibil de pus in opera in orice forma / design ...70 .... Intelegi ????
Ca nu avem noi piata si industrie ...alta poveste ...

#86
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postvubiv, on 12 iunie 2016 - 18:25, said:

Ce naiba faceti cu usile? Cum ajungi sa rupi din balamale? Mai ales la o masca la chiuveta, la care deschizi usile alea mult mai rar.
Sa inteleg ca nu folositi cosul de gunoi , in casa ( de regula sta tocmai in masca de chiuveta ) deci vrand-nevrand deschizi usa aia de 20 de ori pe zi daca nu ai bucataria pe post de biblioteca .

#87
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 13.11.2006

View Postvubiv, on 12 iunie 2016 - 18:25, said:

Ce naiba faceti cu usile? Cum ajungi sa rupi din balamale? Mai ales la o masca la chiuveta, la care deschizi usile alea mult mai rar.

Masca de chiuveta este cea mai expusa umezelii, sansa ca apa sa ajunga la balamale este foarte mare, iar palul se macina foarte repede in contact cu apa, motiv pentru care exact in dreptul balamalelor palul (care este perforat de holsuruburi), cedeaza si usile cad.


Acum depinde si de climat cu lemnul.
Degeaba arati poze din LA, ca in Romania nu o sa arate niciodata acelasi lemn ca in LA la fel ca in LA... pentru ca e alta clima si e expus la clima.

Se poate sa ai dreptate, dar si in romania avem terase acoperite sau pontoane la marea neagra, executate din lemn masiv care dainuie de zeci de ani deasupra marii fiind fixate cu stalpi de lemn ce stau in mare de ceva timp.
La ce solutii tehnice avem in ziua de azi, este irelevanta clima, pentru o constructie ce foloseste lemnul masiv.
La fel si in bucatarie, palul va ceda mai repede ca lemnul, exact acolo unde apa este prezenta.


Attached File  ponton1.JPG   97.4K   58 downloads

View Postmaximg, on 12 iunie 2016 - 18:30, said:

Nu , nu cunosc , m-am nascut miine . Stiu foarte bine ce vorbesc , si faptul ca aduci exemple extreme , nu ajuta . Noi discutam de bucatarii si aplicatia la bucatarii , unde lemnul s-a dovedit mult mai instabil . Noi discutam de mobilier , unde 1 mm daca se misca ceva , sau crapa , se vede si da peste cap totul ...
Intreaba sau te intereseaza de ce se foloseste lemnul natur numai partial , de regula la fronturi ....
Iar daca este sa discutam de " ce-ar fi mai bun ...inca din anii 70 , de la aparitia " in masa " , lemnul compozit ar fi cel mai rezistent , si posibil de pus in opera in orice forma / design ...70 .... Intelegi ????
Ca nu avem noi piata si industrie ...alta poveste ...

Chiar mergi orbeste cu aceasta obsesie asupra palului?
Ai scris ceva, ti-am aratat ca ai gresit, nu mai duce subiectul in derizoriu, te faci de ras.
Ca fapt divers, mobilierul patinat (invechit) costa mai mult si este mai cautat decat cel simplu, sunt chiar instrumente care fac efectiv gauri(imita cariile) in lemn pentru a reda o tenta cat mai veche mobilei.

In schimb ai si tu dreptatea ta, daca mobila din lemn masiv este executata de necalificati, este posibil sa fie instabila la interperii, dar la acelasi stres cea din pal va ceda prima.
Din acest motiv lemnul se trateaza in functie de locatia unde este folosit, dar daca esti expert in pal, nu ai de unde sa stii asa ceva.

Hai sa iti mai dau un exemplu cu poze, sa intelegi mai bine diferentele intre pal si lemn masiv, poate pe viitor pui si tu exemple cu mobilier de pal versus cel din lemn masiv.

Uite, pentru tine, acelasi tip de mobilier, ghiceste tu care este cel de pal...
Poate intr-o zi vei intelege de ce palul este "teapa".

Attached File  222403_196235477088450_2587152_n.jpg   49.71K   81 downloadsAttached File  mobila bucatarie pal1.jpg   69.28K   83 downloadsAttached File  411173_396436807068315_690539244_o.jpg   124.59K   77 downloads

Edited by dydysoft, 12 June 2016 - 18:36.


#88
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Esti obositor si fixist ! Am spus eu ca am ceva impotriva lemnului ? Am spus ca la bucatarii , nu este tocmai ok . Tu aduci exemple de te miri ce terase sau pontoane , eu iti spun ca la bucatarii , din cauza conditiilor de exploatare , apar probleme .
Tu vorbesti de lucrari unde tasarile la lemn si modificarile dimensionale sint asumate , eu discut de mobila , unde 1-2 mm fac diferenta intre o mobila si un rebut ...
Asa ca lasa ghicitorile si bancurile " superioare " . Am inteles , ai tu o problema cu lemnul si nu poti vedea realitatea . Ok , problema ta .

#89
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,842
  • Înscris: 13.11.2006
Ultimele poze reprezinta chiar mobila de bucatarie, dar deh...

Exemplele au fost ca tu sa intelegi ca nu ai dreptate in afirmatile ce le-ai facut cu privire la umiditate.

Ai argumente concrete si reale in favoarea palului? Expune-le, poate asa chiar reusesti sa convingi ca palul este asa de bun precum scrii aici.

Dar lasa deoparte aberatiile despre lemn, habar nu ai cu ce se "papa".

#90
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016

View Postvubiv, on 12 iunie 2016 - 18:25, said:

Ce naiba faceti cu usile? Cum ajungi sa rupi din balamale? Mai ales la o masca la chiuveta, la care deschizi usile alea mult mai rar.


Se rup ca sunt de proasta calitate, oricum masca aia de chiuveta a fost la prima renovare, cand am cumparat si biroul de pal.
Masca s-a stricat, biroul a ajuns sa fie dat cadou, se misca, zdroncanea, nu mai zic cum juca monitorul LCD pe birou cand se misca biroul.

Bine... nu mai zic ca masca respectiva retinea apa si intr-un final arata ca naiba. Ma gandeam care a facut masca aia de bucatarie, ca ieftina nu a fost, dar ma gandeam care a facut o asemenea masca care nu este rezistenta la apa.
Cum este sa faci ceva pentru la chiuveta? Dar sa nu fie rezistenta la apa...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate