Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Mobiler la comanda = teapa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#37
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

View Postandutza15, on 10 iunie 2016 - 20:00, said:

nu ai inteles,,, sa zicem ca am bani de mobila la comanda,, dar de ce as lua asa ceva cand gasesc in magazin una care arata bine si e de 4x mai ieftina??
si eu inca n-am vazut mobila la comanda la cineva acasa care sa ma impresioneze,, din aia "wow" am vazut doar in poze. la prietenii laudarosi mobila lor la comanda mi s-a parut banala. de aceea intreb si eu de ce sa dai o caruta pe bani pe ea? doar asa ca sa te spargi in figuri??

Te-ai lamurit cu salamul si ai trecut la mobile de bucatarie?

On topic: nu cred ca iti impune nimeni sa iti faci mobila la comanda daca iti place aia din magazin. Fiecare face ce poate/ce isi permite/ce ii place. Ma indoiesc ca 'prietenii' laudarosi au facut mobila aia ca sa te impresioneze pe tine (fara suparare).

Eu am facut la comanda din mai multe motive:

1. aveam materia prima (lemnul)
2. vroiam ceva care sa se potriveasca cu spatiul pe care il aveam disponibil pentru mobila si care sa fie impartit in interior (dulapuri si mobila de bucatarie) in asa fel incat sa maximizez functionalitatea

Chiar daca nu as fi avut lemnul tot pe comanda as fi facut fiindca nu gaseam in magazin ce vroiam.

#38
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Oameni buni, nu vi se pare corect ca ceva facut de comanda sa fie mai scump? Mie mi se pare corect! Nu, nu sunt producator, vorbesc in calitate de cumparator, utilizator. Sa stiti ca eu mi-am facut mobila de comanda in bucatarie nu din snobism ci din necesitate. Locuiesc intr-un bloc ridicat acum 36 de ani, spatiul este suficient dar nu prea generos. Poate asa mi se pare acum mie pentru ca m-am obisnuit; cand m-am mutat in bloc unde inaltimea camerei este aprox 2,55m dupa ce am stat 30 de ani intr-un apartament cu camere inalte de 3,70m am avut multa vreme senzatia ca nu-mi ajunge aerul, nici acum nu dorm cu usa camerei inchisa! Sa revin la mobila de comanda: am gandit-o impreuna cu sotia, am incercat sa optimizam la maxim spatiul, sa fie functional tinand seama si de rutina miscarilor necesitate de gatit, spalat vase, acces la frigider, depozitare vase, aparate electrice de bucatarie, ma rog ce se mai gaseste pe acolo in mod normal. Practic noi am desenat-o, am cerut executantului materialul x, accesoriile y, cant abs, amortizoare telescopice blum, sertare pe sina, sertare cu laterale metalice, etc. Mentionez ca am studiat problema cam 2-3 ani, ne-am plimbat pe la expozitii, depozite de materiale, magazine specializate. Ne-am format o parere in functie de calitate, preturi materiale, manopera si ne-am hotarat. Am gandit modulele ca sa poata fi demontabile destul de usor cand va fi nevoie sa zugravim (recunosc ca imbinarile demontabile sunt obsesia mea). A costat destul de mult, bineinteles ca am avut divergente cu executantul ( a incercat sa ne abureasca, sa ne dea ceva mai ieftin la un pret mare, ca nu se mai gaseste, etc, etc....nu mai pomenesc tot), pana la urma am avut ce ne-am dorit. Mobila are cca 8 ani si nu s-au strcat decat 2 amortizoare telescopice Blum (chinezesc, desigur).
Nu faceti confuzie, sunt 2 situatii:
1- ti se face de comanda folosind fete de usi, sertare tipizate, care se gasesc gata facute si se cumpara ca atare, doar se adauga pe dulapul propriuzis facut dupa niste dimensiuni stricte, date de "tipizatele" respective (aici se poate "comanda" doar adancimea dulapului, inaltimea, latimea trebuie sa fie multiplu de " tipizate");
2-ti se face comanda taindu-se din placa de pal la dimensiunea ceruta expres.
Mi se pare corect ca in situatia 2 pretul sa fie mai mare, este lucrare unicat, evident alt pret.
P.s. Cand am renuntat la vechea mobila de bucatarie (asazisa "mobila comunista") sa stiti ca era intr-o stare destul de buna, mi-as dori ca si mobila facuta acum sa aiba rezistenta ei, nu cred ca se va intampla. Ani de zile cratita incinsa luata de pe aragaz a fost pusa pe melamina unui dulap (corp inferior) si nu s-a stricat, melamina "comunista" a plesnit pe ici colo dar erau niste santuri asa de subtiri ca fiind de culoare inchisa, nu se vedeau decat daca te uitai foarte atent. Am dat-o cuiva de pe la tara, si acum o foloseste.

#39
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postandutza15, on 10 iunie 2016 - 18:30, said:

am vazut pe multi care se lauda ca si-au facut mobilier la comanda si nu inteleg de ce.
o vecina si-a facut mobila de bucatarie la comanda cu 40 de mil!! cum sa dai atatia bani pe 4 corpuri cand gasesti cu 10 mil la magazinele de bricolaj??? si am impresia ca astea gata facute arata mult mai bine.
am sau nu dreptate? de ce e asa scump la comanda?

In primul rand atat la magazinele de bricolaj cat si la magazinele de mobila la comanda poti lua produsul expus. La magazinele de bricolaj sunt si module separate nu doar garnituri gata facute deci poti lua module si le aranjezi tu acasa, iar la showroom-urile de mobila poti gasi o garnitura expusa care sa o iei direct... asa poti spune ca ai luat special pentru spatiul tau de la Dedeman sau ai luat de la magazin de mobila pe comanda dar un produs expus.

La bricolaj gasesti module de serie,doar anumite finisaje, facute in numar mare si la un pret relativ mic. La mobila pe comanda produsele sunt facute special pentru proiectul respectiv, daca am 5m de bucatarie in laminat/furnir pe toata lungimea fibra de pe usi este continuua si unitara, se completeaza ca un puzzle; la Dedeman daca pui trei usi la rand nu au nici o legatura "desenele" de pe ele, se vede ca sunt separate ...

Dedeman iti da ce are el nu ce vrei tu, la pret mic sau mare depinde de fiecare ce bani are in buzunar ...

Firmele specializate in mobilier de bucatarie au experienta in domeniu si de obicei vor sa ramana in piata in aceasta zona, asigura servicii (consiliere, masuratori, proiectare, livrare, montaj - specializate), garantie, piese de schimb si poti gasi sa faci completari si dupa ceva timp. O bucatarie buna rezista din punctul meu de vedere peste 10 ani la utilizare normala .

Ca si calitate a materialelor clar magazinele universale (bricolaj) acestea sunt sub medie dar asta nu este o problema deoarece in general clientii nu sunt informati sau interesati de detalii deoarece mobilierul este o chestie de nisa si pare normal sa nu te pricepi la mobila ci doar sa iti alegi functie de pret si nu de materiale sau accesorii ... Crezi ca ajung multi sa intrebe ce grosime are structura sau usile, care este nivelul de formaldehida sau care este modalitatea de vopsire a usilor ( ce tip de materiale se foloseste si care este procesul) . Nu mai insist pe partea ca la mdf vopsit se compara usi vopsite doar la exterior cu alea vopsite in "baie" pe toate laturile si cica de ce e asa scump ca e tot vopsit ...

Nu conteaza ca este comanda sau stoc din punctul meu de vedere ci rezultatul final (utilitatea pentru client) si durata de utilizare. Daca utilizatorul mobilierului este multumit de calitate/pret atunci asta este, ca e comanda sau nu este o chestie de nuanta, ma duc la Ikea si fac desenul la ei pe calculator si iau modulele din raft si le montez acasa : e comanda sau nu ? Conteaza ca nu astept 2-3 saptamani sa vina piesele ca in rest am facut ca si la comanda ...


Din poze de prezentare se triaza deja clientul ... daca nu ai tine cont de bani ce bucatarie ai alege ?

Attached Files


Edited by superm, 11 June 2016 - 09:34.


#40
bekir

bekir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.06.2016
decat sa cumpar mobila de la ikea sau dedeman mai bine il fac eu la comanda. la 10 milioane gasesti probabil doar din pal de rahat. am facut bucatarie pe comanda cu 24 de milioane si lemn serios

#41
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Exista un aspect care nu s-a discutat.
Pretul materiei prime si pretul manoperei.

Fabricarea in serie a modulelor/modelelor este mult mai ieftina decat executatea de unicate la cerere. Iti permite sa iti faci croiul a.i. sa ramana cat mai putin deseu.
Pregaurirea se poate face automatizat cu CNC sau sabloane, la fel si alte operatii din procesul de fabricatie al panourilor ce urmeaza  fi asamblate de cumparator.

La unicate ramane deseu, taierea se face manual, la fel si alte operatii tehnologice. Toate acestea se traduc in pret mai mare.

Putem lua in considerare si pretul de achizitie de materie prima (pal) la cantitati mari comparativ cu producatorul de unicate care nu isi face stocuri de hectare de PAL de diferite culori si grosimi.

#42
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postradurus, on 11 iunie 2016 - 16:13, said:

Exista un aspect care nu s-a discutat...............
La unicate ramane deseu, taierea se face manual, la fel si alte operatii tehnologice. Toate acestea se traduc in pret mai mare.
Aici nu este chiar asa .
Pal-ul se poate taia si cumpara si la mp , fara sa se tina cont de cit " cade " la taiere , asta la un magazin , dar este un sortiment redus de finisaje \ sau la centrele de debitare , dar acolo se folosesc programe de incadrare in foaie , deci pierderile sint minime .

#43
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Pretul la mp este mai mare decat al unei foi de pal taiata de tine, cu tot cu pierderi.
Sau credeai ca exista samariteni care iti fac munca pe gratis?

#44
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdydysoft, on 11 iunie 2016 - 17:12, said:

Pretul la mp este mai mare decat al unei foi de pal taiata de tine, cu tot cu pierderi.
Sau credeai ca exista samariteni care iti fac munca pe gratis?
Gresit . Te poti informa ! Este pretul normal .

#45
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Nu am chef de polemici cu tine, ma bazez doar pe logica si experienta:

O foaie de pal nu poate fi mai scumpa decat aceeasi foaie de pal taiata la dimensiunile cerute de tine, fara a plati si ce "cade"... decat daca prinzi ceva oferte publicitare, la care vanzatorul isi scoate banul din alte vanzari supraevaluate.

#46
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Cind nu ai chef de polemici sau faci pe interesantul , te informezi .
Logica ta , este de " om sarac " ...
Logica unui mare magazin care procedeaza cum am spus eu , este alta , si anume ca pina la urma , orice " rest " se cauta " deci procentul de ramineri la cos este destul de mic , plus ca vinzarea a unei polite , spre ex , se compenseaza cu multe altele cumparate .
Pina nu incepe ploaia , poti sa faci o plimbare documentara la hornbach ....

#47
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Ok, vad ca esti informat, pune aici pretul acelui mp la magazinul aratat de tine, iar eu iti voi arata ca gresesti.
Nu te lega de saracia mea, puncteaza la obiect.
Apoi reciteste postarea mea de mai devreme si reciteste raspunsul tau, poate logica ta bogata iti va spune ceva.

#48
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Mai nou am vazut ca se sparge peretele de la bucatarie si se face "open space", probabil in cazul asta ti-ar trebui vreo bucatarie scumpa sa se asorteze cu restul mobilei.

Sunt patit si cu mobila ieftina, pot sa bifez lucrurile scrise pe aici, dar tot asa am cunostinte care au facut facut, si-au comandat mobila pe comanda, rezultatul a fost ieftin.

#49
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
Sa nu confundam "mobila la comanda" cu scump sau ieftin.
Pretul si calitatea tin exclusiv de beneficiar, doar el alege producatorul si forma mobilierului.

OT. Mobilierul din lanturile de bricolaj, in general sunt facute din materiale ieftine la o calitate ieftina, pentru ca sunt beneficiari care cauta asa ceva.
      Daca sunt "tepe" sau nu, doar cei care le cumpara pot afla, depinde la ce se asteapta fiecare de la acel tip de mobilier.

Teapa este atunci cand mobilierul facut la comanda, nu corespunde tehnic cerintelor sau proiectului respectiv, cel putin eu asa o vad.
Faptul ca se gaseste mobila mai ieftina in magazine, nu are legatura cu un mobilier la comanda, decat daca proiectul este identic cu cel din magazin, caz in care nu se mai justifica comanda.

Preturile la mobila pe comanda sunt mai mari pentru ca se face un proiect (design) la cererea beneficiarului, se foloseste un material ales de beneficiar (de obicei lemn masiv), se foloseste feronerie de calitate, sisteme pe care nu le veti gasi la acele mobile ieftine din magazine.

Pe scurt, "teapa" este atunci cand platesti "ceva" si primesti "altceva", din punctul meu de vedere, mobilierul la comanda nu este teapa.

#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postbekir, on 11 iunie 2016 - 12:14, said:

decat sa cumpar mobila de la ikea sau dedeman mai bine il fac eu la comanda. la 10 milioane gasesti probabil doar din pal de rahat. am facut bucatarie pe comanda cu 24 de milioane si lemn serios
La 2400 lei nu prea faci mobila din lemn, poate doar un dulap Posted Image probabil ai vrut sa spui din pal serios de calitate.
Ca sa faci o mobila la comanda din lemn masiv...deja trebuia sa mai pui un 0

Edited by alin62, 11 June 2016 - 19:20.


#51
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdydysoft, on 11 iunie 2016 - 18:43, said:

......... poate logica ta bogata iti va spune ceva.
Imi spune ca n-ai comandat nimic pina acum , sau nu te-ai implicat , mergind doar pe mina producatorului .
" Gindire de om sarac " este aceea primara , gen dau marfa si vreau banul .... Omul cu bani sau o firma , lasa la la pret la unele chestii , pt a cistiga in alta parte inzecit ...si asta se numeste investitie , plan de afaceri ...ma rog , mai complicat pt tine .
Nu te acuz , daca nu lucrezi cu " publicul ' sau cu bani .este mai greu de inteles , asa ca te inteleg .

#52
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 13.11.2006
@maximg, daca te conving ca gresesti, iti ceri scuze public fata de mine?
Nu este frumos sa vorbesti urat despre cineva pe care nu il cunosti, asta daca ai cei 7 ani de acasa.
Ataca ideea, nu persoana.
Cat despre a lucra cu publicul sau cu bani, s-ar putea sa te las in urma cu mult...
Daca vrei sa continui in acelasi stil, fa-o in privat.

#53
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Facand abstractie de materiale, la mine de exemplu, daca doream sa acopar tot peretele si sa fie cat mai functionala treaba, aveam 3 probleme cu mobila din magazin:

1. o grinda pe tavan, dupa care trebuia modelat dulapul suspendat
2. un spatiu de 20 cm intre frigider si perete, unde nu gaseam neam un dulap si pe dimensiunile alea ciudate
3. o masca pentru centrala, de sus pana jos, astfel incat sa nu se vada, dar sa se poata umbla la ea fara probleme

E astea 3 de sus nu le rezolvam cu ce e in comert nici sa lesin. Nu mai punem materiale si subansamble.

#54
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
In plus, am configurat in sa fel mobila in partea de jos incat sa fie modulara, sa am acces liber la prize/alimentare apa/alimentare gaz. E chestie de utilitate. Asta n-am vazut-o la absolut nimic din comert (si am luat in Bucurestti tot ce se putea in materie de magazine de bricolaj, incepand cu Kika si terminand cu Dedeman). Sunt niste aspecte care pe mine ma coafeaza, poate pe altii nu. Dressing-ul din nou va fi facut la comanda, pentru ca am o conformatie oarecum atipica a peretelui pe care vreau sa-l pun, si vreau sa folosesc spatiul la potential full. Pana la urma e chestie de alegeri si de finante.

Edited by RealThing, 11 June 2016 - 20:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate