Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Mobiler la comanda = teapa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#1
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
am vazut pe multi care se lauda ca si-au facut mobilier la comanda si nu inteleg de ce.
o vecina si-a facut mobila de bucatarie la comanda cu 40 de mil!! cum sa dai atatia bani pe 4 corpuri cand gasesti cu 10 mil la magazinele de bricolaj??? si am impresia ca astea gata facute arata mult mai bine.
am sau nu dreptate? de ce e asa scump la comanda?

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu esti tu la curent cu preturile din magazine.

#3
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
De regula , un produs la comanda e mai scump decat unul similar din stoc .

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
eu am vazut cu 6000 mobila luata, cica din aia cu telescoape care sta suspendata usa exact cum o lasi. Numai vospeaua a dat 1000 ron pe ea ca facea nu stiu ce. Asa ca ce mobila din bricolaj? aia e epava, sigur nu are vopsea pe ea.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Te referi la alea de la dedeman ? Posted Image

#6
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
daaa
la dedeman o bucatarie costa intre 8 si 20 mil
nu-i inteleg pe astia care isi iau "la comanda" cu de 4 ori pretul din magazin

#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Pai si loganul este 8000 euro iar S class 150.000 euro. Ambele sunt masini care te duc dintr un punct in altul...pe astia ii intelegi?

De ce poate fi o mobila mai scumpa?
In primul rand materialele din care este facuta, sistemele de la usi, cu buton cu amortizor cu cu cu...
In al doilea rand mobila aia din magazine este facuta standard asa dupa ureche. Cea la comanda ti o faci exact la marimea care o vrei tu, sa vina din peretele X pana in peretele Y, sa aiba usile X, manerele X, acolo sa aiba rafturi, dincolo sa aiba nu stiu ce suporti, la cm asta sa pui plita, la dulapul asta sa bagi un cuptor incorporabil...

Normal ca nu se compara o mobila gata facuta cu aia care ti o faci tu la comanda exact cum vrei sa ti vina exact la fix pe peretele tau.

Edited by alin62, 10 June 2016 - 18:50.


#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Si eu am observat asta, un cunoscut imi arata mandru dulapul facut pe comanda, si era chiar urat... evident ca nu i-am zis asta :)
Oricum personal nu m-as deranja sa iau pe comanda.. decat daca ai vre-un colt in care vrei o masa de o dimensiune exacta,... dar nu lucruri care se gasesc peste tot, canapea etc

#9
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Odata mergi sa vezi diferente intre mobilier de la dedeman sau jysk sau ce vrei tu si cel la comanda, apoi pot urma intrebarile :)

#10
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Pai e simplu, la comanda tre sa vina cineva sa masoare, sa faca proiectul, plus ca daca vrei balamale bluemotion costa, daca vrei aventos costa, daca vrei fete de usi din mdf costa. Ca sa iei de la Dedeman tre sa se si potriveasca in bucatarie

#11
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
Pai sa aratam cateva avantaje -  mobilierul '' la comanda'' acopera necesarul dorit: lungime, inaltime, adancime
- poti dispune aranjarea corpurilor in forma dorita (adica sertare, usi, coltar in locul unde ne este necasar)
- grosimea este mai mare (18 mm la cel comandat fata de 16 mm la cel din magazin)
- calitatea palului este net superioara la cel comandat
- accesorii de calitate mult mai buna la cel comandat (manere, BALAMALE, amortizoare, etc)
- mobilierul comandat va fi montat cu mai multa atentie (lufturi, balamale, deschideri, etc)
mai sunt si altele dat nu am timp sa le expun. vor veni si altii cu completari, sunt convins.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
din lista ta, doar prima chestie este universal valabila. de restul trebuie sa ai tu grija, altfel te poti alege cu aceeasi calitate ca si in cazul mobilierului produs pe stoc.

#13
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
La comanda se face de obicei mobila de bucatarie daca vrei sa ti arate si tie buncataria frumos si dressingul, poate doar in cazul in care ai norocul sa gasesti ceva fix cum vrei tu nu mai faci la comanda dressing dar mai greu.
In rest, pat, canapea, mobila pentru sufragerie, astea da merg cumparate asa cum le gasesti din magazin.

Edited by alin62, 10 June 2016 - 19:04.


#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Iata diferentele...Posted Image

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 10 June 2016 - 19:04.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Am luat si eu recent un corp pentru cuptor si plita incorporabile. In Dedeman era vreo 270 de lei fara blat, blatul inca 80 de lei si trebuia sa ti-l decupezi singur.
La comanda a venit omul acasa, a masurat, am discutat culori, sertar inferior, rezistenta, ziua urmatoare a fost gata corpul si a venit cu el si l-a montat, pret 350 de lei.

La comanda urca pretul dupa cum vrei tu sa fie mobila, nu poti face comparatii din astea cu magazinele. Dar gasesti si in magazine mobila scumpa daca insisti.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postandutza15, on 10 iunie 2016 - 18:48, said:


nu-i inteleg pe astia care isi iau "la comanda" cu de 4 ori pretul din magazin
Poate esti tu neintelegatoare.Posted Image

#17
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
bine avantajul cu dimensiunile exacte il stiam dar merita asta in plus 30 de mil?? nu poti trai cu cativa cm de spatiu gol pe undeva?? si oricum se poate umple si ala nu e o prob fara solutie

xmanyacs sunt unele la dedeman care arata bine [ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1500x1125/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/u/bucatarie-melisa---final.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/1000x750/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/l/u/luna.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si costa sub 10 mil

#18
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
mobila la comanda o dai in functie de dimensiunea apartamentului/bucatariei, spatiului util, asezarea corpurilor dupa preferinta cumparatorului, design , material, culoare etc
la aia gata fabricata nu prea ai multe optiuni, plus ca ai o durere de cap pana asezi corpurile dupa dorinta ta ai si pierdut juma' de zi ...
e o vb. romaneasca - cine poate, oase roade

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate