Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Mobiler la comanda = teapa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#19
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ma la mine mobila din bucatarie a fost 8000 ron in cap, o configuratie mai ciudata, aventos, mdf vopsit, bloom peste tot, manere aluminiu, etc, toate fitele posibile. Acum se sa zic, imi cer scuze pentru ca am ales s-o fac pe comanda in suma asta, in loc sa iau ce e in Dedeman. Promit sa nu se mai intample.

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Dar poate noi vrem ca bucataria sa arate asa

Attached Files


Edited by alin62, 10 June 2016 - 19:19.


#21
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Mai bine iti iei de la IKEA, poate ca sunt mai scumpe dar sunt ok.

#22
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Defapt topicul asta e reclama mascata la Dedeman, nu?Posted Image

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

 andutza15, on 10 iunie 2016 - 19:14, said:

nu poti trai cu cativa cm de spatiu gol pe undeva?
Poti trai, dar daca iti permiti mobila mai buna de ce sa nu o cumperi?

Eu nu prea am incredere in mobila asta din bricolaje, as lua asa ceva doar daca as fi stramtorat cu banii.

#24
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Depinde de mester, altcumva nu pot spune, depinde de mester si de pretentie. Si mie mie imi pare exagerat sa dai 6 mii de lei pe mobila de bucatarie.
6 mii carcasele alea...

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Oamenii sunt foarte diferiti, si au gusturi si asteptari foarte diferite.

Unii nu pun pret pe lucrurile materiale sau lumesti, pt. ca sunt spirituali.
Altii nu pun pret pe lucrurile materiale din motive complet diferite - respectiv pt. ca sunt ignoranti, limitati intelectual, sarantoci rupti in coor - nu-si permit si strugurii sunt acri.
Iar la cei care isi permit, gusturile si bugetul iar variaza intre limite extreme.
Si producatorii la comanda sunt foarte diferiti, unii sunt idioti abrutizati, altii au bun gust si bun simt, altii sunt chiar ei sau lucreaza cu designeri si arhitecti.
Si designerii si arhitectii sunt foarte diferiti, unii se afla in treaba, altii sunt fixisti si au tot felul de tampenii in cap, altii sunt foarte buni, flexibili si fac performanta in materie de design.
Iar rezultatele difera si in f de cerinte, spatiu, buget.
La comanda preturile pot sa varieze si cu peste 3 ordine de magnitudine ( 1000X), ba chiar si 4 ordine..., de ex. o micronanochicineta cu o masca de chiuveta si un corp suspendat din PAL poate sa coste 900 de lei, dar si poate sa ajunga lejer si la 30000 euro ( 30 K ), daca este mare, are materiale scumpe, accesorii premium, etc.
Bucatarii de 2000-5000 Euro sunt configuratii uzuale la comanda, iar diferenta se vede in general usor chiar si de catre ignoranti.
Desigur, daca un client cere obligatoriu anumite lucruri, sau/si este si limitat la buget, mai are si un spatiu nepotrivit in sine sau/si pt cerintele lui, se poate intampla ca diferenta sa nu fie f. evidenta...

La dedeman am vazut de 4X mai ieftine decat cele ieftine facute la comanda, insa diferenta era infinita chiar si daca erau tot din PAL de 18mm ( sunt si de 18 si de 16).
Am vazut corpuri adanci de 45cm la partea inferioara, macar daca aveau 46+2, canturi proaste, balamale proaste, glisiere proaste, manere proaste, configuratie modesta si fixa, oferta limitata de culori si blaturi, lipsa garnitura/inaltator blat, lipsa plinta/pazie - nici nu mai zic de una decenta...etc., etc.

La alte piese si ansambluri de mobilier am vazut catastrofe inca si mai mari.
Am vazut acolo dulap de haine cu bara longitudinala adanc de 47cm, cand 52+2 este minimul absolut pt bara longitudinala, deci teapa de teapa, bani aruncati, infinit de prost.
Tot acolo am vazut dulap inalt de 198cm ca sa mai incapa inca un perete deasupra pe foaia de PAL, plus bazia..., cand un dulap decent are +/- 240 cm inaltime.
Tot acolo am vazut dulap cu usi glisante agatate pe sina de sus, iar capacul dulapului ajunge deja rupt la client si dulapul cade  si se darama, pt. ca sub capac nu este nimic serios care sa-l tina, nici butoni, nici straifuri de PAL, si e prins doar cu masele de zamac sau alte asemenea care se fac praf imediat, nu are legaturi fixe, PFL-ul nu e prins batut cu raspundere ca sa tina la torsionare, sistemul de glisare este o ieftinatura care se rupe oricum chiar daca tunezi montajul, prinderile de usi cedeaza pt ca holtsurubelele sunt date peste cap de la primul montaj, etc.

Paturi de serie pot sa coste si mii de euro. Chiar am vazut uzual paturi de serie la 15000 RON ( 15 K), desigur tapitate si cu design valurit si flamboaiant....
Poti sa faci la comanda pat cu design atragator si elegant  la +/- 1200 lei, alaturi de dulapuri decente cu 1000 lei/m fara accesorii, comoda decenta cu 3 tandemuri blum la 1200 lei, etc.

La Ikea au mai multe categorii de preturi si calitati de mobilier.
Sunt cel putin 4 categorii.
Alea din categoria cu 25 ani garantie costa mai mult decat daca le faci la comanda...
Au bucatarii si cu peste 14.000 de lei la care se umfla blatul cantuit pe margine, si la care se scorojesc in 8 luni toate usile vopsite conform normelor contemporane ROHS ( in ritmul asta o sa dea faliment daca oamenii dau inapoi dupa un an bucatarii care au 25 de ani garantie - cunosc mai multe cazuri....)

Edited by loock, 10 June 2016 - 20:16.


#26
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 u-k, on 10 iunie 2016 - 19:33, said:

Si mie mie imi pare exagerat sa dai 6 mii de lei pe mobila de bucatarie.
6 mii carcasele alea...
Topicul asta nu prea are sens de fapt.
Unul mai sarac normal ca nu are de unde sa dea o gramada de bani pe mobila de bucatarie, altul mai bogat normal ca nu o sa si ia mobila de 500 lei din dede.

Deci ai bani iei mobila mai scumpa, nu ai bani iei mai ieftina.
Asta e ca si cum ai intreba de ce unii oameni isi iau seria 7 si altii logan...aia cu seria 7 2016 nou si au luat teapa?

#27
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
nu ai inteles,,, sa zicem ca am bani de mobila la comanda,, dar de ce as lua asa ceva cand gasesc in magazin una care arata bine si e de 4x mai ieftina??
si eu inca n-am vazut mobila la comanda la cineva acasa care sa ma impresioneze,, din aia "wow" am vazut doar in poze. la prietenii laudarosi mobila lor la comanda mi s-a parut banala. de aceea intreb si eu de ce sa dai o caruta pe bani pe ea? doar asa ca sa te spargi in figuri??

#28
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ignorand faptul ca "lemnele" pot arata mai mult sau mai putin la fel asamblate, cum sa pui egalitate intre o bucatarie facuta la norma la care cad usile si in showroom in Dedeman cu ceva unde vine omul si iti pune ce pal vrei, ce cant, ce balamale. In fine totul pleaca de la venituri. Cum unul care castiga 1200 de lei i se pare ca a facut afacere cu un Logan ca masina, asa i se pare ca a facut afacere si cu 3 corpuri de mobila de la Dedeman care stau stinghere pe un perete intr-o bucatarie unde n-ai loc sa manaci 4 oameni. :)

#29
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Pai da, ma sparg in figuri cu mobila aia, i-am facut si 2 poze, una o tin in parbriz si una la gat.

#30
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Da , poate fi teapa , si inca mare si groasa .
Pt a comanda ceva , prima oara trebuie sa cunosti extrem de bine produsul dorit , sa sti ce si cum . Daca n-ai habar , risti sa faci mobila de duzina , la bani de premium .
Am vazut o gramada de mobila " la comanda " , jalnica , praf , mizerabila , si le-am spus proprietarilor , chiar daca s-au suparat .
Am vazut de la usi strimbe , si nu din reglaje , la balamale ieftine si proaste , solutii tehnice si cromatice infecte , neergonomice , toate aberatiile ...si facute de firme cu pretentii , cum am vazut si mobila comandata in italia , de la franke , maximul jegului posibil .
Eu am toata casa cu mobila de comanda , dar facuta de un amic . Am studiat eu si am cautat tot ce se putea calitativ la virf , apoi am ales unde mi-am permis ...dar am ales informat , de calitate . Pina si scaunele sau mobila din camara , le-am facut la comanda , printr-o firma .
Daca se justifica banii ? Eu zic ca -da -  ! Totul se potriveste unde am avut nevoie si cu functionalitatile dorite .
Ca unul care vede n-spe case pe zi , pot spune ca nu se compara cu mobila cumparata , sau comandata in necunostinta de cauza .
La ultima comanda de anul trecut , numai cit am umblat pt minere , se gaseaua in Polonia , dar aici nu , ca nu se vindeau bine ...si am facut rost ...ca am vrut ca minerele sa fie aproape identice cu al cuptorului , sa fie o diferenta insesizabila .
Deci , poate sa fie si teapa cum ai spus , dar poate fi si ceva de calitate ...daca poti si vrei .

#31
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
Iti iei mobila de 10 milioane din brad se rupe daca o umpli cu toate farfuriile ce mai ai tu.... dau 20 din stejar si o asortez cromatic cu restul casei si multe altele .... intelegi?

#32
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
In principiu la comanda adaosurile sunt mai mari.
In schimb la produsele ce se gasesc in Dedeman sau Lems (ca exemplu) exista pentru toate buzunarele, diferenta de pret intre produsele din aceste magazine consta in finisajul palului si a feroneriei si accesoriilor folosite.
Per total daca faci pe comanda un produs 1:1 cu unul din magazinele de mai sus, vei iesi mai scump... pentru ca au adaos mai mare ca sa isi cumpere seful case si masini :D

#33
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Eu mi-am facut la un pret ok ce am vrut eu, adica un birou obscen de mare si un dulap pana in tavan, care se muleaza perfect cu camera.
La dedeman nu am vazut calitate, am cunostinte care au cumparat de acolo mobilier.

#34
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Dedeman vinde si de la o firma care face si pe comanda... imi scapa numele acum.

#35
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
Mai oameni buni , mobila la comanda poate fi la dimensiunile X , materialul X...si finisajul X  si necesita un buget XXX .
Tot mobila asta , poate fi facuta la comanda Nevestei , tu o faci singur si la final spui "poftim"....ca sa ai ultimul cuvant in casa

Poti sa ai tu bani , daca nu ai simturi dezvoltate ....!

#36
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 alin62, on 10 iunie 2016 - 18:49, said:

In al doilea rand mobila aia din magazine este facuta standard asa dupa ureche. Cea la comanda ti o faci exact la marimea care o vrei tu, sa vina din peretele X pana in peretele Y, sa aiba usile X, manerele X, acolo sa aiba rafturi, dincolo sa aiba nu stiu ce suporti, la cm asta sa pui plita, la dulapul asta sa bagi un cuptor incorporabil...
Cel mai important aspect!

Habar nu aveam ca Dedeman reprezinta un standard de calitate in ceea ce priveste mobila.

Edited by YOUR_GOD, 11 June 2016 - 00:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate