Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...

Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO
 Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 

Mobiler la comanda = teapa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#109
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 dydysoft, on 14 iunie 2016 - 17:48, said:

Manerele verticale aplicate corpurilor superioare nu sunt ok, nici estetic nici tehnic, folosesti doar partea de jos a lor.
Corpul din stanga hotei are eurosuruburile la vedere, inestetice.
Blatul de la geam nu are imbinarea finisata cu peretele, poti pune plinta de plastic sa maschezi partea de jos, etc...
In schimb daca foloseai un profesionist, poate reuseai sa executi proiectul mult mai bine estetic macar, tehnic nu se vede din poza prea bine daca este ok.

In alta ordine de idei, ai optat pentru mobila la comanda si bine ai facut, nu cred ca gaseai in bricolaje mobilier sa iti umple la maxim spatiul din bucatarie in aceeasi suma.

Ms de observatii ... asa e, sunt destule puncte unde am fost delasator (inclusiv la dulapul din stanga hotei, nu am pus inca cant la usa Posted Image ). Daca foloseam un profesionist, proiectul ma costa de la dublu in sus. Conditie in care pot trai cu cateva imperfectiuni ... Important a fost sa ocup spatiul, sa il fac practic, cu bani putini,  sa folosesc feronerie din gama medie -  blum (am mai pus titus sau alte balarii si nu mai iau neam). TInand cont de banii investiti, sunt extra multumit.



 vata_pa_batz, on 14 iunie 2016 - 22:03, said:

Chiuveta e din asa numitul compozit. Ai grija sa nu scapi obiecte ascutite, altfel crapa foarte urit. Cind umblam dupa tot felul de variante, am vazut asa ceva pe viu intr-o expozitie. S-a intimplat pur si simplu. Nici inoxul nu e grozav, pentru ca devine relativ repede mat, se zgirie si arata ca naiba. Mi bine ai fi cautat una din ceramica

Daca cauti in magazin, in gama ceramica intra tot ce nu e inox sau sticla ..asa ca e destul de greu sa iei creamica ... Posted Image

Chiuveta e din magranit - teoretic asta are duritate mare....
Posibil sa fi fost mai castigat in timp daca luam o chiuveta dintr-o gama mai scumpa (silgranit) dar poate am noroc si cu asta.
Inoxul e praf si pulbere, am avut una si in 4 ani arata ca naiba....

Edited by touche, 15 June 2016 - 09:45.


#110
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014
Nu e nici o teapa. Orice e facut pe comanda e mai scump. Eu fac garduri printre altele. A facut un vecin super afacere ca nu a platit o poarta la comanda , a luat fix din Dedeman. Poarta mare de 4 metri  si poarta pietonala in total 1600. Eu (si probabil si altii care fac la comanda) cerusem mai mult . A zis ca eu doar sa i le montez . Cand merg la montaj nici una nu potrivea, erau cu cativa cm mai mari decat distanta intre stalpi. Asa ca a venit la mine, a adus portile a platit sa le modific a platit montajul, a cumparat  balamale, zavoare, vopsea etc si in final a iesit la cu 150 de lei mai scump decat ii cerusem eu sa i le fac dupa un model care ii place si flutura portile alea la fiecare vant mai puternic ca aia au cam facut economie de material, dar a luat portile mai ieftin.
Cam aceeasi e traba si cu mobila. Daca are 3 metri dar bucataria 2,98 e cam nasol  dar iti dai seama doar cand vrei sa o pui pe perete. Daca are 3 metri si bucataria 3,15 iar e nasol ca ramane o gaura de toata frumusetea.

Edited by PoeOvidiu, 15 June 2016 - 17:09.


#111
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca a fost idiot si nu a masurat inainte. Am mai vazut si eu pe unii care cumpara fara ca macar sa se gandeasca daca nu cumva trebuie sa masoare sa vada daca ii incape.
Maximul de prostie am vazut la unul care statea la bloc si a luat o canapea din o singura piesa, care era evident ca nu o sa incapa pe usa lui de 78 cm pe 195 nici daca era in doua piese :D

#112
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 touche, on 15 iunie 2016 - 09:43, said:

Daca cauti in magazin, in gama ceramica intra tot ce nu e inox sau sticla ..asa ca e destul de greu sa iei creamica ... Posted Image

Chiuveta e din magranit - teoretic asta are duritate mare....
Posibil sa fi fost mai castigat in timp daca luam o chiuveta dintr-o gama mai scumpa (silgranit) dar poate am noroc si cu asta.
Inoxul e praf si pulbere, am avut una si in 4 ani arata ca naiba....

In fine, depinde unde. Ca sa intelegi, la ce ma refer, este vorba despre un material cu aceeasi consistenta ca si o chiuveta de baie, este practic un obiect foarte greu si dur. Nu-mi dau seama exact din imagini, dar presupun, ca ceea ce ai tu este un material usor. Dedesubt arata ca si cum ar fi un fel de fibra. Este asa cum zic?

#113
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Nu. nu e asa.
E un material f greu .. arata la fel si deasupra si dedesubt.
Am si scris ce material e: magranit (care, da, e un material compozit)

#114
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 touche, on 15 iunie 2016 - 09:43, said:

.............
Inoxul e praf si pulbere, am avut una si in 4 ani arata ca naiba....
Daca o mai si spalai din cind in cind ....

#115
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 maximg, on 15 iunie 2016 - 19:01, said:

Daca o mai si spalai din cind in cind ....
....asa..... ce se intampla?

#116
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,696
  • Înscris: 29.03.2006
Am o chiuveta Franke de inox din 1992 si arata excelent si acum dupa 24 de ani.

Imi plac si cele din compozit, schwartzmetallic ( negru cu picatele gri si argintii), insa se gasesc si din inox chiuvete excelente.

#117
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 maximg, on 15 iunie 2016 - 19:01, said:

Daca o mai si spalai din cind in cind ....
Intradevar, daca nu folosesti niste Cillit sau Cif din cand in cand... ajunge urata rau Posted Image

Edited by vubiv, 15 June 2016 - 19:51.


#118
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 touche, on 15 iunie 2016 - 19:03, said:

....asa..... ce se intampla?
Aflai ca inoxul este etern ...

#119
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Inoxul e degeaba etern, daca se zgîrie si se vede, sau daca devine mat, ori amindoua. Au aparut mai nou suprafetele riflate, sau cum se zice, dar si acolo apar astfel de probleme. In plus se curata greu calcarul

 touche, on 15 iunie 2016 - 18:02, said:

Nu. nu e asa.
E un material f greu .. arata la fel si deasupra si dedesubt.
Am si scris ce material e: magranit (care, da, e un material compozit)

Puiule, nu cred ca vorbim de acelasi lucru. Aia, la care ma refer eu, o ridici in doi cu mult efort. Ce zici tu se face din pulberi amestecate cu rasini

#120
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

 vata_pa_batz, on 15 iunie 2016 - 20:10, said:

Puiule, nu cred ca vorbim de acelasi lucru. Aia, la care ma refer eu, o ridici in doi cu mult efort. Ce zici tu se face din pulberi amestecate cu rasini

Nene' , cu siguranta nu vb de acelasi lucru. Tu vorbesti de ceva eu de altceva.
M-ai intrebat 2 chestii:

 vata_pa_batz, on 15 iunie 2016 - 17:40, said:

, dar presupun, ca ceea ce ai tu este un material usor. Dedesubt arata ca si cum ar fi un fel de fibra. Este asa cum zic?

1. Presupui ca e un material usor: Presupui gresit. E un material greu.
2. Dedesubt intrebi de fibra: Nu e nici o fibra.

Ca sa ne mai luminam, mai bine spune-mi o chiuveta care se incadreaza la ce vrei tu.
Pune un link ... ceva ...

#121
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 touche, on 15 iunie 2016 - 20:21, said:

Ca sa ne mai luminam, mai bine spune-mi o chiuveta care se incadreaza la ce vrei tu.
Pune un link ... ceva ...

De la astia am io, poftim
https://www.systemce...type/sinks.html

Cind zic de greutate ma refer la ceva de genu 30kg. Compozitul este mult mai usor

#122
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
foarte faine, dar tocmai pe astea care nu le gasesti in romania le-ai luat si tu ? :D
Si , de curiozitate... cate mii de ron costa una din astea?

PS: facem praf topicul initial cu discutia noastra despre chiuvete .

#123
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 touche, on 15 iunie 2016 - 21:16, said:

foarte faine, dar tocmai pe astea care nu le gasesti in romania le-ai luat si tu ? Posted Image
Si , de curiozitate... cate mii de ron costa una din astea?

PS: facem praf topicul initial cu discutia noastra despre chiuvete .

A mea a fost in jur de 600 si un pic de euro. Nu mai stiu cit de "un pic", dar pina la urma a fost un compromis. Initial am vrut alt material. Era vorba de o piatra cu suprafata abraziva, dar fina, de guloare galbui-maroniu deschis cu insertii lungi grena. Gasisem un tip, care aducea asa ceva din Brazilia. N-a avut insa grosimea necesara, pentru ca am vrut sa fie dintr-o bucata. In final am pus asa ceva la pe jos in nisa de la dus.
A doua optiune ar fi fost granit, tot dintr-o bucata, dar n-a mai vrut jumatatea mea. La ideea de piatra am ajuns, pentru ca initial gasisem pe net asa numitele chiuvete de granit. Cind m-am prins, ca e vorba de compozit, m-a deziluzionat total si cind s-a mai si spart una in fata mea, mi-a venit sa fac ceva cu bolta pe ele.
In fine, nici acum nu sint impacat, atit de mult mi-ar fi placut chestia. Uite asa de-o idee, cam care e directia:
http://www.chooseby....hp?cod_mar=3563

Ca sa nu fiu pe linga subiect chiar total, am vrut sa spun cite ceva vizavi de tema asta. Parerea mea este, sa nu va grabiti niciodata si sa judecati singuri cu atentie, chiar daca aveti la dispozitie un designer. Sa luam spre exemplu bucataria din postul nr. 104 de la pagina 6. Asa ceva poate fura ochii de-asa maniera, ca ajungi sa iei decizia pe loc. In plasa asta pica de regula cei care fac schimbari de la culori triste si calitati slabe inspre ligi superioare. Prima problema incepe de la culoare. Dupa o ora de trebaluit si "terapie" de culori, daca inchizi ochii vei avea imaginea aia rosie, de nu mai scapi de ea. Foarte probabil singurul contur care se profileaza pe creier este insula, in rest doar o pata rosie, de care nu mai scapi nici seara, cind te urci in pat.
Mai departe, daca avem living cu bucatarie deschisa, apare problema asortarii de culori. Cum naiba faci trecerea, astfel incit sa nu ai nici prea mult contrast, dar nici sa fii obligat sa mergi pe nuante apropiate de rosu, sau sa "construiesti" steagul Romaniei, spre exemplu? Cumva nuantele trebuie sa-ti odihneasca ochii, nu sa ai senzatia ca te-apasa in permanenta, indiferent unde te-ai uita.
Alta problema este insula. Ideea mi-a placut si mie si ceva de genul asta mi-am facut, dar nu rotund. Ma rog, forma e chestie de optiune personala. Problema in cazul prezentat apare in alta parte. In general e bine ca intre plita de gatit si chiuveta sa nu fie mai mult de-un pas doi. Mai cureti ceva de pus pe foc, mai speli la repezeala un cutit, sau azvirli o tigaie, de care trebuie sa scapi repede. Fie amplasezi chiuveta pe aceeasi insula, fie in spate, dar in orice caz la distante mici, ori in solutia prezentata nu s-a gindit problema pina la capat. Saracu bucatar va da ture in jurul insulei, de-i vor sari capacele. Daca va fi bucatareasa, atunci consortu va fi sclavu de serviciu.
Deci cu totul de toate, parerea mea e ca nu merge.

#124
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 vata_pa_batz, on 15 iunie 2016 - 20:49, said:

De la astia am io, poftim...........
Dovada !????
..........Si ca tot faceam referire la inox ...puteam alege multe variante , dar experienta cu inoxul m-a facut sa ramin la acest material .
Daca alegi ceva de calitate , satisfactiile sint pe masura !  Uite ce-am ales eu .
Blanco / chiuveta si bateria , cca 200E , deci nu o avere ...

Attached Files



#125
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,773
  • Înscris: 30.07.2008

 vata_pa_batz, on 15 iunie 2016 - 22:09, said:

Ca sa nu fiu pe linga subiect chiar total, am vrut sa spun cite ceva vizavi de tema asta. Parerea mea este, sa nu va grabiti niciodata si sa judecati singuri cu atentie, chiar daca aveti la dispozitie un designer. Sa luam spre exemplu bucataria din postul nr. 104 de la pagina 6. Asa ceva poate fura ochii de-asa maniera, ca ajungi sa iei decizia pe loc. In plasa asta pica de regula cei care fac schimbari de la culori triste si calitati slabe inspre ligi superioare. Prima problema incepe de la culoare. Dupa o ora de trebaluit si "terapie" de culori, daca inchizi ochii vei avea imaginea aia rosie, de nu mai scapi de ea. Foarte probabil singurul contur care se profileaza pe creier este insula, in rest doar o pata rosie, de care nu mai scapi nici seara, cind te urci in pat.
Mai departe, daca avem living cu bucatarie deschisa, apare problema asortarii de culori. Cum naiba faci trecerea, astfel incit sa nu ai nici prea mult contrast, dar nici sa fii obligat sa mergi pe nuante apropiate de rosu, sau sa "construiesti" steagul Romaniei, spre exemplu? Cumva nuantele trebuie sa-ti odihneasca ochii, nu sa ai senzatia ca te-apasa in permanenta, indiferent unde te-ai uita.
Alta problema este insula. Ideea mi-a placut si mie si ceva de genul asta mi-am facut, dar nu rotund. Ma rog, forma e chestie de optiune personala. Problema in cazul prezentat apare in alta parte. In general e bine ca intre plita de gatit si chiuveta sa nu fie mai mult de-un pas doi. Mai cureti ceva de pus pe foc, mai speli la repezeala un cutit, sau azvirli o tigaie, de care trebuie sa scapi repede. Fie amplasezi chiuveta pe aceeasi insula, fie in spate, dar in orice caz la distante mici, ori in solutia prezentata nu s-a gindit problema pina la capat. Saracu bucatar va da ture in jurul insulei, de-i vor sari capacele. Daca va fi bucatareasa, atunci consortu va fi sclavu de serviciu.
Deci cu totul de toate, parerea mea e ca nu merge.

... nu vreau sa te contrazic deoarece si eu iti impartasesc din pareri dar in cazul acesta vreau sa aduc cateva observatii referitoare la acea bucatarie rosie si anume ca am dat-o exemplu dupa o alta (pret-materiale) si in topicul de mobilacomanda sau stoc. Aceasta bucatarie a fost expusa in showroom si este un rosu metalizat (ca la masini) si blat cu placare pe perete din cristalan gri, evident pentru showroom era ok dar curios in casa clientului arata si mai bine. Casa era in asa fel facuta incat chiar daca a fost luata din stoc si nu pe comanda cu mici modificari a fost instalata ca in poze. Spatiul bucatariei e de doua ori mai mare fata de poze si deschis cu zona de luat masa si apoi living, iar in afara de unde este pusa bucataria sunt numai geamuri cu vedere spre gradina... In concluzie am ramas foarte placut surprins sa fie ok si din punct de vedere al culorii la care evident si eu aveam de obiectat deoarece nu sunt adeptul culorilor tari in bucatarie unde trebuie sa fie mai linistit. Am mai vandut vreo trei galbene si una mov (metalizat si el) in rest merg pe variantele mai "prietenoase".
De partea practica nu pot sa ma leg deoarece cel care o utilizeaza este multumit si dupa ceva ani nu are comentarii si nici nu a devenit "stresat" de pata rosie ... plus ca a luat-o din magazin si stia exact ce o sa primeasca.

Edited by superm, 16 June 2016 - 08:23.


#126
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 maximg, on 16 iunie 2016 - 05:52, said:

Dovada !???? ..........Si ca tot faceam referire la inox ...puteam alege multe variante , dar experienta cu inoxul m-a facut sa ramin la acest material . Daca alegi ceva de calitate , satisfactiile sint pe masura ! Uite ce-am ales eu . Blanco / chiuveta si bateria , cca 200E , deci nu o avere ...
Nu pun dovezi, cu parere de rau. Poti sa crezi ce doresti, aspectul n-are importanta dpmdv.
Cu niste ani de zile in urma am avut si eu inox. Daca acum as fi pus sa aleg intre inox si compozit, de oricare ar fi acesta din urma, as alege inox cu ochii inchisi. La inceput, cind cautam chiuvete din "granit" si adunam informatii de pe net, nu intelegeam nicicum, de ce se zgîrie chiar si"granitul". Nelamurirea a tinut pina-n momentul cind am dat de informatia legata de compozit. Experienta asta o facusem deja cu inoxul si chiar eram interesat de ceva dur. Cit de urit arata treaba asta, iti dai seama atunci cind pica lumina "avantajos". Alta varianta ar fi fost fonta (parca??) emailata. Si asta revine in trend. Ideea este, insa, ca daca-ti pica un topor de transat carnea, se ciobeste si iar arata nasol. Cum o dai, tot nu-i bine, asa ca pina la urma fac ceva pe ele. Daca apar probleme, jau cu ele la gunoi cu tot cu blat si alta la rind.

@superm
Mie nu-mi place din motive evident subiective. Accept insertii de culori sub forma de accente, dar nu un mobilier intreg in culoarea asta. Si chiar as fi curios, cum a rezolvat trecerea de la nuanta asta puternica la living

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate