Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

probleme dupa ce am stropit pomii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Nikumus

Nikumus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2016
Am  stropit  acum  cateva  zile via  si  pomii   folosind  un  amestec   de  sulfat de  cupru   si  cumulus problema  nu stiu  daca  e de la   ce  am  folosit   fiindca  nu  toti  sunt  afectati   e  plin de  frunze  verzi   cazute  pe   jos  iar la  vie  sunt arse   stropirea am  facuto  cu atomizorul .  
Atasez aici  cateva  fotografii   in  ideea  ca  poate ma  lamureste  careva

Attached File  IMG_20100313_033615.jpg   746.93K   83 downloads Attached File  IMG_20100313_033620.jpg   755.56K   83 downloads Attached File  IMG_20100313_033648.jpg   713.81K   81 downloads Attached File  IMG_20100313_033705.jpg   515.37K   83 downloads Attached File  IMG_20100313_033711.jpg   595.99K   78 downloads Attached File  IMG_20100313_033738.jpg   649.75K   79 downloads Attached File  IMG_20100313_033807.jpg   492.44K   67 downloads

Edited by Adm, 04 June 2016 - 09:19.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
1. nu mai scrie fara punct si fara virgula daca vrei sa ti se si raspunda
2. intoarce pozele inainte sa le urci aici ca suntem intepeniti de gat si nu putem intoarce capul
3. schimba cartoful cu care ai facut poze ca sa se inteleaga ceva din ele.
4. stropeste dupa ce intrebi pe cineva avizat cu ce solutie se stropeste in functie de cultura, nu cu zeama de ciorapi.

Edited by usrnm, 04 June 2016 - 11:13.


#3
jepjep

jepjep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.05.2016
ai pus mai mult decat trebuia

pe viitor testeaza individual si gradat ca sa vezi de cat au nevoie

deocamdata ce te sfatuiesc sa faci e sa le torni cate 2 galeti de apa la fiecare in dreptul radacinii

e cam tarziu oricum, trebuia imediat actionat

data viitoare stropeste cu urina proaspata diluata la 5 parti apa nu cu mizeriile alea

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Eu nu inteleg absolut nimic din pozele tale ! Stropirile se fac exact in dozajele prescrise si NU dupa....cum ni se ...........!!!
In ultima perioada frunzele sufera foarte mult datorita ploilor acide abundente , precum si solului ultra , mega saturat de apa ! Daca mai punem si furtunile............!

#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Atomizorul este de vina,ai pus prea mult ulei in benzina.

#6
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@XTH:
Șăzi mereu, chiar nu-i nevoie de o tâmpenie în plus pe forum.

#7
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,083
  • Înscris: 24.02.2011

View PostNikumus, on 04 iunie 2016 - 09:02, said:

Am  stropit  acum  cateva  zile via  si  pomii   folosind  un  amestec   de  sulfat de  cupru
Aici ai gresit la pomi, cu sulfat de  cupru nu se da decat cand n-au frunze pomii.Te poti astepta sa se uste mai ales ciresi daca ai stropit...

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Exact ce zice sandel, se utilizeaza ori un produs cupric gen champ/champion samd...ori un cupric cu sulfat de cupru dar stins cu var, asa numita zeama bordeleza/bordoleza, sulfatul de cupru simplu nu se da in perioada de cegetatie pentru ca e acid si deci trebuie neutralizat cu ceva alcalin, adica var.

Sulfatul de cupru simplu se da in verde doar daca urmaresti sa defoliezi pomii , in perioadele de toamna lunga, pt a grabi intrarea in repaos vegetativ..spre exemplu in pepiniere, daca nu ai geruri care sa intrerupa vegetatia si ai puiet de scos si depozitat sau d livrat, replantat, etc...

In functie si de concentratia solutiei efectele pot fi usoare sau foarte severe, o sa afli in 10-14 zile.


#9
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Iti recomand sa speli pomii cu furtunul (in mod stropitoare ...desigur )cu apa cateva zile de 2-3 ori pe zi pentru diluarea substantei de pe frunze ! Apoi stropesti cu un ingrasamant foliar de genul Cropmax !

#10
Nikumus

Nikumus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.05.2016
Da  stiu !  Problema  e ca  din   graba  am  uitat   sa  pun  varul  si   asta   mi-a  facut   pomii   varza,  fiindca  an de  an  folosesc  aceiasi  combinatie  si  nu  am  avut  probleme . Am  dat  si  pe    vie    ea e mai  putin  afectata  .  Noroc  ca  au  fost  ploi  din  abundenta  dupa  stropire , altfel  ma  luam  cu  mainile  de    cap.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate