Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

izolare balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

View Postbulan60, on 31 mai 2016 - 07:26, said:


Daca deschideai un topic ca ai calcat o baba pe trecerea de pietoni si ai fugit de la locul accidentului in care ne intrebai daca merita sa te mai duci la politie sa declari accidentul noi ce ai fi vrut sa facem?
Sa fraternizam cu tine?

Pai ok, cu ce am greșit eu? Ca vreau sa inchid un balcon?
De ce nu dai un sfat, sau sa îmi spui ca nu se poate, de ce nu se poate, ca sa pot intelege

View PostArmanMedina, on 31 mai 2016 - 07:27, said:

Da cu ce greseste ca vrea sa inchida balconul? Cred ca imi scapa ceva, poate m-am trezit prea de dimineata si nu imi dau seama despre ce este vorba.
Am inchis balcoane, am vandut apartamente, am facut cadastru la apartamente inchise cu termopan, nu trebuie autorizatie, ca daca trebuia... sigur imi cereau.
Am locuit in apartamente cu debarale daramate, bucataria mutata pe balcon si astfel castigi bucataria care devine camera de locuit.

Se trage teava in balcon si lucrarea se face de catre cineva autorizat.

Initiator, ceva poze, chiar si de pe google - Sunt curios cum ai tu balconul.

Diseară pun cel mai sigur.

#20
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostArmanMedina, on 31 mai 2016 - 07:27, said:

Am locuit in apartamente cu debarale daramate, bucataria mutata pe balcon si astfel castigi bucataria care devine camera de locuit.

Se trage teava in balcon si lucrarea se face de catre cineva autorizat.
Unul cu deltaplanul se dadea cu el si o pala de vant il arunca intr-un bloc cu balcoane inchise.
Un om pe strada vede si zice in gandul lui:tara de cacat teroristi de cacat.

#21
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Post2ning, on 31 mai 2016 - 07:40, said:

Pai ok, cu ce am greșit eu? Ca vreau sa inchid un balcon?
De ce nu dai un sfat, sau sa îmi spui ca nu se poate, de ce nu se poate, ca sa pot intelege
Ai gresit ca nu ti-ai luat cu patru camere ca sa fii intradevar un fericit posesor de apartament pe masura nevoilor tale.
Voi chiar nu vedeti ca arata tara asta ca dracu cu multimea blocurilor comuniste pe care le mai desfigurati si voi cu balcoanele inchise fiecare alt model.
Vrei lucru bun?
Vorbeste cu toti locatarii si reabilitati blocul si faceti fatadele din nou toate cu balcoane cum vrea muschii vostri.

Taranii au fost adusi cu japca la oras li s-au dat apartamente cu chirie pe care dupa revolutie le-au cumparat cu maxim 10 salarii si acum dupa zeci de ani de cand blocurile au fost construite dau din colt in colt ca nu vor sa bage mana in buzunar sa refaca fatada blocului.

#22
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

View Postbulan60, on 31 mai 2016 - 08:02, said:


Ai gresit ca nu ti-ai luat cu patru camere ca sa fii intradevar un fericit posesor de apartament pe masura nevoilor tale.
Voi chiar nu vedeti ca arata tara asta ca dracu cu multimea blocurilor comuniste pe care le mai desfigurati si voi cu balcoanele inchise fiecare alt model.
Vrei lucru bun?
Vorbeste cu toti locatarii si reabilitati blocul si faceti fatadele din nou toate cu balcoane cum vrea muschii vostri.

Taranii au fost adusi cu japca la oras li s-au dat apartamente cu chirie pe care dupa revolutie le-au cumparat cu maxim 10 salarii si acum dupa zeci de ani de cand blocurile au fost construite dau din colt in colt ca nu vor sa bage mana in buzunar sa refaca fatada blocului.

Am vb cu administratorul, îl citez "este în programul de reabilitare" dar este de 4 ani, de la primărie nu primesc nici un răspuns, nu sunt persoana care așteaptă poate se gândește cineva și se apuca de bloc, nu sunt nici țăran adus de la tara, pus la munca pe 1000 de lei și rate de 850 lei pe luna. Vreau sa ii schimb aspectul, fără urme de apa, fără gauri, fără tencuiala căzută și dacă se poate, sa dau geamul cu usa jos sa fac o prelungire de camera ar fi ok.
Pt asta întreb, ma gândesc la ce as putea face, și dacă este bine ce vreau eu.

#23
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Post2ning, on 31 mai 2016 - 08:19, said:

nu sunt nici țăran adus de la tara
Eu nu am spus ca esti tu taran am spus ca toti taranii au venit la oras si contra unei cereri scrise de mana pe o foie A4 au primit apartamente cu chirii modice.
Acum fostii chiriasi sunt proprietari dar de fatada nu vor sa se ocupe ca de costa.
Pai daca se reabiliteaza blocurile cu bani de la primarie sa reabiliteze si casele taranilor de la tara ca nu sunt mai cu mot aia de la oras decat aia de la tara.

Fara suparare tu fa ce crezi si ce vrei oricum noi romanii avem o zicala:o lingura de cacat la o oala cu sarmale nu conteaza.

#24
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
La blocurile noi de obicei scrie in contract ca nu ai voie sa aduci nicio modificare fatadei, asta include si inchisul teraselor.

#25
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

View PostShush, on 31 mai 2016 - 08:33, said:

La blocurile noi de obicei scrie in contract ca nu ai voie sa aduci nicio modificare fatadei, asta include si inchisul teraselor.

Blocul este din 66. Au trecut anii peste el și apa si-a croit drum prin balcoane

Edited by 2ning, 31 May 2016 - 08:47.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostArmanMedina, on 31 mai 2016 - 07:27, said:

Da cu ce greseste ca vrea sa inchida balconul?
strica arhitectura cladirii si blocul respectiv va arata ca un cur.

#27
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

View Postbulan60, on 31 mai 2016 - 08:29, said:


Fara suparare tu fa ce crezi si ce vrei oricum noi romanii avem o zicala:o lingura de cacat la o oala cu sarmale nu conteaza.

O sa fac ce se permite, dacă nu îl pot închide, îl pot repara, măcar asa ii pot schimba aspectul care îl vad eu din casa

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostArmanMedina, on 31 mai 2016 - 07:27, said:

Am inchis balcoane, am vandut apartamente, am facut cadastru la apartamente inchise cu termopan,
trist.

#29
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Fii atent putin!
In viata sunt lucruri care se fac si lucruri care nu se fac.
Adica tu ar fi trebuit sa nu deschizi un topic ca asta pentru ca sigur venea cineva si iti spunea:

View PostMembruAnonim, on 31 mai 2016 - 08:42, said:

strica arhitectura cladirii si blocul respectiv va arata ca un cur.
Exact ca exemplul cu baba calcata pe trecerea de pietoni.
Si eu descarc muzica de pe internet dar nu deschid topice pe forum cum sa piratam muzica.

View Post2ning, on 31 mai 2016 - 08:44, said:

O sa fac ce se permite, dacă nu îl pot închide, îl pot repara, măcar asa ii pot schimba aspectul care îl vad eu din casa
Ma bucur ca ai postat asa ca sa inchei discutia elegant si cui ii pasa ce o sa faci tu cu balconul tau.
Cu stima.

Edited by bulan60, 31 May 2016 - 09:06.


#30
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010
nu ai nevoie de nici o autorizatie sa-ti pui termopan (balconul fiind construit deja), nici macar sa spargi peretii falsi din camera ca sa faci prelungirea de care vrei
daca dai in peretii de sustinere atunci da, ai nevoie de autorizatie
in afara de asta, nu inteleg ce legatura are cu balconul vecinului de deasupra, el isi pune termopan, izoleaza cum trebuie cu polistiren extrudat in interior si polistiren normal de 10-15cm afara si aia e (asta cel putin la blocurile vechi, la cele noi nu stiu ce clauze sunt cuprinse in contract)
oricum inainte de a incepe, cere sfatul unei firme de constructii care sunt autorizati sa faca astfel de manevre, ei o sa-ti spuna ce se poate si ce nu se poate, de ce ai nevoie, un pret estimativ etc etc

#31
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015

View PostMembruAnonim, on 31 mai 2016 - 08:42, said:

strica arhitectura cladirii si blocul respectiv va arata ca un cur.
Si daca apa se infiltreaza, tavanul pica, zapada sta in balcon si da umezeala, mucegai?
Nu am inteles logica cu balcoane deschise, chiar zic ca inchise dau mai bine, asta in loc sa te uiti la murataurile aluia din balcon.
Nu mai zic ca la impozit platesti si pentru spatiul respectiv.

#32
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016

View Postmikaell, on 31 mai 2016 - 09:26, said:

nu ai nevoie de nici o autorizatie sa-ti pui termopan (balconul fiind construit deja), nici macar sa spargi peretii falsi din camera ca sa faci prelungirea de care vrei
daca dai in peretii de sustinere atunci da, ai nevoie de autorizatie
in afara de asta, nu inteleg ce legatura are cu balconul vecinului de deasupra, el isi pune termopan, izoleaza cum trebuie cu polistiren extrudat in interior si polistiren normal de 10-15cm afara si aia e (asta cel putin la blocurile vechi, la cele noi nu stiu ce clauze sunt cuprinse in contract)
oricum inainte de a incepe, cere sfatul unei firme de constructii care sunt autorizati sa faca astfel de manevre, ei o sa-ti spuna ce se poate si ce nu se poate, de ce ai nevoie, un pret estimativ etc etc

De balcon ma desparte un geam cu o ușă, zid am doar la geam, nu am nimic de spart.
Ma interesează f mult ce ii pot face sa rezolv cu apa care s-a infiltrat, cum l-as putea izola sa pot evita mucegaiul.
Nu ma apuc eu de modificat, vreau doar sa știu care ar fi cea mai buna varianta și sa știu ce sa cer.
Mulțumesc frumos!

#33
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostArmanMedina, on 31 mai 2016 - 09:29, said:

Nu am inteles logica cu balcoane deschise, chiar zic ca inchise dau mai bine, asta in loc sa te uiti la murataurile aluia din balcon.

Arhitectul de ce mama dracului face balcoanele deschise?
Pentru ca pe balcon iesi dimineata sa vezi cum e afara sa tragi o basina ca sa nu te auda familia sa fumezi o tigare sa vezi cine mai trece prin fata blocului nu sa spionezi sa pigulesti niste muscate in ghiveci si etc.
La noi  balcoanele erau depozite de vechituri si muraturi mai nou le vrem transformate in bucatarii.
Bravos natiune!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uRNuBNL-f8Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bulan60, 31 May 2016 - 10:46.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostArmanMedina, on 31 mai 2016 - 09:29, said:

Si daca apa se infiltreaza, tavanul pica, zapada sta in balcon si da umezeala, mucegai?
Nu am inteles logica cu balcoane deschise, chiar zic ca inchise dau mai bine, asta in loc sa te uiti la murataurile aluia din balcon.
Nu mai zic ca la impozit platesti si pentru spatiul respectiv.
exista solutii de hidroizolare si reabilitare a balconului.
balconul nu ar trebui sa aiba rolul de debara sau cotineata. in plus are rol in arhitectura cladirii, da o forma blocului sa nu arate ca o cutie :)

#35
2ning

2ning

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.05.2016
Deja totul se transforma intr-o cearta.
Am plecat de la o idee care nu este bătută în cuie, vreau sa vad păreri sau sfaturi nu sa vad cum se începe o cearta care sincer nu ii vad rostul.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pune te rog o poza cu balconul in cauza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate