Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Era salamul mai bun inainte?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006

 maximg, on 27 mai 2016 - 17:24, said:

Adevarat este ca industria alimentara , si aparitia salamului ca aliment de" zi cu zi " s-a facut tirziu , si multi veniti de la tara , il tratau ca pe ceva boieresc , nu consumau , nu stiau de unde sa cumpere .
Noi astia care eram interesati , stiam unde sa gasim , iar salamul de sibiu , sau cum spuneam ghiudemul si babicul , pe vremurile alea l-am descopert , nu ca altii care nici azi nu stiu " cu se se maninca " . Putini erau care in anii 70 stiau de salam , de ciupercile la borcan ( ciuperci cu maioneza ...)   , sau conserve de ton ...
...si nu este exagerare ... tirziu in anii 70 , multi in Bucuresti , gateau la soba cu petrol ...asa ca salamul era in vis ....
Asta am inteles, dar ce te faceai daca stiai ce-i ala salam dar nu gaseai nici sa dai cu tunul? Ey n-am apucat anii 70, dar pe la sfarsitul anilor 80 nu se mai gaseau in alimentara decat creveti vietnamezi.

#38
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Dragii mosului, salamul a fost bun cam pana prin 1980 cand a inceput criza de alimente. Dupa aceasta data au inceput sa fure in draci aia de la fabricile de mezeluri, sa puna mai multa soia decat carne, hartie igienica si alte mizerii. Si chiar si asa erau mai gustoase decat acum din cauza ca era din carne gustoasa, foloseau alte rase de porci. Acum sunt rasele adte de import care au mai putina grasime si mai multa carne dar nici gust nu mai au. Aceeasi chestie e si cu rosiile. Cum erau inainte de 89 si cum sunt acum?

Edited by Freddy12, 02 June 2016 - 00:59.


#39
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006
da, erau mai buna, atata  timp cat se mai gaseau. dupa 80, intr-adevar, se cam "dilua" reteta originala dar ce se producea si mergea la export era super ok. atat in vest cat si sin URSS . si se aplica nu jnumai la salamuri, carnati care pana prin 80 erau excelente (in comparatie cu gunoaiele de acum) dar in RFG cand ajungeau rosii din RO in piete : era coada la ele. ale noatre chiar mai aveau gust de rosii nu de platic. vb de anii 80...
din pacate, salamul de sibiu , asta cu certificare EU : membrana de platic iar in loc de "mucegaiuri nobile" stropeala cu faina....
bon apetit !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate