Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Apa carbogazoasa este sanatoasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Sfatul meu (ca nu ma costa nimic si nu trebuie sa-l urmati neaparat): :lol:
Renuntati la orice bautura carbogazoasa. Nici macar ocazional sa nu trebuie folosita, dar daca nu e altceva... agitati-o pana iese cat mai mult din gaz afara.

De asemenea, toate bauturile de la Coca Cola, Pepsi mai ales cele cu indulcitori artificiali.  Au atatea chimicale (si zahar) ca ar merita numele de "chemical water"
Sucurile de fructe (am vazut in Ro ca doar un numar foarte, foarte restrans de bauturi cu fructe au "ceva urme" de suc de fruct inauntru, exceptand nectarul care poate avea in majoritate) sunt daunatoare daca sunt consumate mult din cauza zaharului si conservantilor.

Daca ati lua o cana,  ati pune apa si adaugati apoi 5-6 lingurite de zahar ati obtine cam aceeasi cantitate de zahar in lichid ca la o Cola e 0.25 L. La sucurile naturale e cam acelasi lucru, doar ca zaharul e mai "natural" (daca nu e fructoza...)

Faceti ce vreti, ignorati, radeti de ala care va spune, cine rade la urma.... rade de el.
Tinerii sunt in general teribil de ignoranti la capitolul asta.

#56
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
In Romania gasesti suc de fructe in orice HM Carefour incepand cu 7lei litrul (cel de portocale).
Partea proasta e ca are termen de valabilitate doar 24 de ore.

#57
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Dupa ce-l deschizi...

#58
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
Eu nici nu stiu cand am pus ultima data mana pe un pahar de coca-cola sau un suc din comert. Carbogazosa e doar berea si apa minerala (daca nu ai probleme cu stomacul nu cred ca exista contra-indicatii).

Rosebud are dreptate cu sucurile, e doar o chestie de obisnuinta, si probabil zaharul care e un drog. Sucurile "naturale" din comert, numai naturale nu sunt. Cumparati direct fructele :)  1-3 fructe pe zi ar fi perfect. Eu dimineata, de minim 3,4 ori pe sapt fie acasa fie la barul unde mai iau micul dejun beau un suc facut pe loc din 2 portocale si un grapefruit.  Sucurile se pot inlocui foarte mult si cumparand o centrifuga si incercand retele interesante (mie imi plac mult, pacat doar ca mereu ma loveste lenea).

#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006
Da' totuși, era vorba despre APA :lol:

#60
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,047
  • Înscris: 09.08.2005

 adisz, on 26 mai 2016 - 11:03, said:

O apa carbogazoasa minerala naturala o torni in pahar si dupa cateva ore cand vrei s-o bei are inca bule ce ies din fundul paharului

Apa minerală poate fi plată sau carbogazoasă. Există și varianta carbogazificată atunci cînd i se adaugă dioxid de carbon suplimentar față de ce are în mod natural în ea.

#61
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Rosebud09, on 27 mai 2016 - 04:47, said:

Dupa ce-l deschizi...
Nu. Dupa ce l-au stors.

Seara deja il baga la reducere pe cel facut in acea zi.

#62
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,671
  • Înscris: 02.10.2009
Foarte bine.
Daca as fi la magazinul ala, si eu as face asa cu portocalele stalcite sau vechi, pe care nu le mai cumpara nimeni. Posted Image

Suc din asta, proaspat (nu zic si natural, ca nu stiu unde si cum au fost crescute fructele) e o cheste foarte curenta in "tarile calde".

Pardon era vorba de apa...
Imi aduc aminte de vremea copilariei, megeam la "sifoane" si acolo era o reclama mare:

"Sifonul, izvor de sanatate!"

Pe vremea aia nu oricine cumpara apa minerala...

Edited by Rosebud09, 27 May 2016 - 23:19.


#63
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 25.01.2011

 MembruAnonim, on 26 mai 2016 - 01:39, said:

Se gaseste pe piata o apa minerala medicinala 100% naturala > Valcele. Este una dintre cele mai carbozificate ape, dar de la natura. Ce mi se pare interesant la apa asta este ca prezinta suspensii de minerale, in special fier, perfect vizibile in apa. Sa nu se spuna ca facem reclama, cautati info pe net dupa "apa minerala Valcele".

Ia verifică-i eticheta nouă.
Seamănă cu cea veche, dar nu mai zice că e medicinală sau că face bine la ceva, pentru că nu-i dă voie legea.
Eu beau apă de Vâlcele - Malnaş direct de la izvor de când eram copil.
Aia de la Tuşnad se strică până ajungi acasă.

#64
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

cu ce este diferita o apa carbogazoasa "cu dioxid de carbon ajutat" fata de una naturala? Nu contin ambele dioxid de carbon?

#65
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
De regula exista o diferenta in compozitia chimica a apei: in prezenta CO2 in zacamant, exista tendinta dizolvarii carbonatilor de calciu sub forma de bicarbonati. Asa ca apa carbonatata "natural" are o concentratie mai ridicata in calciu si bicarbonat.
In rest, destul de putina lume stie ca CO2-ul adaugat in apa carbogazoasa este tot de provenienta naturala, exploatandu-se in cateva locuri din romania exact ca si gazul metan.
Din anii 80 nu se mai foloseste CO2 obtinut artificial, nu din motive de protectie a consumatorilor, ci din motive de preturi: cel natural fiind mult mai ieftin.

Edited by ain, 29 May 2016 - 11:51.


#66
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014
Interesant, de asta e bine sa ai cate un chimist pe aici:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate