Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1603
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Te-a "mancat" sa pui travertin in bai. Spune-mi ca l-ai impermeabilizat epoxidic te rog, nu am avut rabdare sa citesc tot, mai mult m-am uitat la poze...

Si eu am placat o terasa exterioara si expusa la intemperii cu travertin (gros de 3cm) iar dupa lungi cautari prin UK, am ajuns sa platesc pe impermeabilizant si chit epoxidic - exact cat a costat travertinul.

Din pacate, cea mai mare problema cu travertinul, chiar daca este impermeabilizat cu solutii profesionale, este ca nu raspunde pozitiv la solutile acide (dezinfectanti igienici, stropi de... urina in cazul bailor, rahat de pasari pe terase). Nu mai zic de cafea, vin si scrum de tigara!

Oricum, arata bine, imi place ce vad...

#1604
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai bine, omule, acum imi spui? Va trebui sa daram tot, vorba aia :))). Am dat cu un impermeabilizant nu stiu de care, LTG something de la piatraonline. Am facut un test si apa sta pe el, nu se imprastie asa cum se intampla cu placile normale, neimpermeabilizate. Stiu ca trebuie reaplicat din cand in cand. Om trai si-om vedea.

Maine se monteaza parchetul, am facut curatenie peste tot si astept cu nerabdare sa vad minunea.

Am primit si un pret pentru mobila. 14.000€ inseamna cam tot in afara de mese canapele si scaune. Destul de aproape de buget.

Azi am depus comunicarea de incetare a lucrarilor, autorizatia expira pe 24 aprilie. Mi-au cerut referat de la arhitect, structurist, diriginte si certificatul energetic. Vin, masoara, mai arunc niste bani la bugetul local si cam aia este. Nici o treaba cu diriginte instalatii, contract cu vreo firma de constructii, RTE si alte de-astea.

Edited by Bylly00, 19 March 2019 - 21:35.


#1605
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Trebuie sa pui comunicare incheiere lucrari atat la Primarie, cat si la ISC.
Mie mi-au cerut referat diriginti instalatii la ISC.

#1606
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La exterior , travertinul crapa la inghet daca nu e acoperit cu eposidic .

View Postkolfleading, on 20 martie 2019 - 10:00, said:

Mie mi-au cerut referat diriginti instalatii la ISC.
Bine ca nu ti-au cerut si versurile in format A4 ale lui Nicolae Robu.Posted Image

Edited by Benderbut, 20 March 2019 - 10:14.


#1607
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
L-am chituit cu epoxidic de la Kerakoll

Pe terasa asta de 30mp am asa:

-2 straturi de smoala Soprema turnate la cald pe placa de beton
-3 straturi de membrana bituminoasa lipite cu brenner la cald. Intre straturi din nou Soprema.
-15 cm izolatie EPS200
-Un strat membrana bituminoasa aluminizata cu functie de difuzie a vaporilor
-Sapa 7cm armata xu plasa de 4 si fibre de sticla
-3 straturi de hidroizolatie pasta de la Kerakoll cu plasa de fibra de sticla Kerakoll AquaStop 100 inglobata intre straturi. Banda de margine tot de la Kerakoll si data pasta si pe aticuri.
-3cm travertin lipit cu gel Kerakoll
-Kit de piatra Kerakoll dat in 3 maini.
-Impermeabilizant Mattstone.

Toate astea pt ca dedesupt am jumatate dintr-un living. In living am la tavan 10cm de vata bazaltica, folie de aluminiu de 3mm si gipscarton in 2 straturi.

Deocamdata, dupa o iarna totul pare smooth.


Nu vreau sa imi aduc aminte cat a costat toata ambitia asta..
Practic de la un capat la altul sunt 19 layer-e incluzand si placa de beton. Linistea sufleteasca este asigurata de faptul ca am montat personal fiecare strat mai putin placa de beton si structura de gipscarton. Nu as fi avut incredere in nimeni avand in vedere ca am ajuns sa imi dau seama pe pielea mea ce inseamna concret o hidroizolare profesionala. Detaliile cele mai mici, sunt cele mai importante. Apa are talentul de a ataca cea mai firava fisura, iar de acolo inainte, reteta dezastrului este asigurata...

Edited by VertixTM, 20 March 2019 - 11:30.


#1608
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostVertixTM, on 20 martie 2019 - 11:25, said:

-2 straturi de smoala Soprema turnate la cald pe placa de beton
-3 straturi de membrana bituminoasa lipite cu brenner la cald. Intre straturi din nou Soprema.
-15 cm izolatie EPS200
-Un strat membrana bituminoasa aluminizata cu functie de difuzie a vaporilor
-Sapa 7cm armata xu plasa de 4 si fibre de sticla
-3 straturi de hidroizolatie pasta de la Kerakoll cu plasa de fibra de sticla Kerakoll AquaStop 100 inglobata intre straturi. Banda de margine tot de la Kerakoll si data pasta si pe aticuri.
-3cm travertin lipit cu gel Kerakoll
-Kit de piatra Kerakoll dat in 3 maini.
-Impermeabilizant Mattstone.

La prima impresie cand am citit am crezut ca enumeri straturile unui invelis protector al unei navete sptiale...Posted Image

#1609
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Aha, la ISC n-am ajuns inca. Azi au venit montatorii de parchet si supriza mare surpriza, sapa e prea denivelata. Intr-unul din dormitoare intra degetul mic sub dreptar. Buna treaba, ce imi place cand oamenii isi respecta meseria si nu dau rasol...

Asa ca schimbare de planuri si de buget - sambata vine un baiat priceput cu care au mai colaborat montatorii. Amenda e 15 lei mp manopera in conditiile in care am dat vreo 12 parca pentru sapa "mare". Mai intra si materiale de inca 1500 lei... Deci m-am aranjat de vreo 3500 lei neprevazuti.

Ei spuneau ca pot incepe montajul si asa dar sunt sanse mari sa apara probleme - sa flambeze, sa ramana aer dedesubt, etc etc. Dupa ce am dat vreo 25.000 de lei pe el nu pot sa ajung acum la acest compromis asa ca prefer sa mai stric niste banet si sa fiu sigur ca totul va fi ok.

Deci aviz amatorilor de parchet lipit - sapa trebuie sa fie aproape de perfectiune.

LE: @vertix - ai facut lucrare acolo, ce sa mai. Eu nu m-am incumetat la o terasa, nici macar balcon tocmai din cauza problemelor de hidroizolatie.

Edited by Bylly00, 20 March 2019 - 11:41.


#1610
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Mda, imi aduc aminte amuzat cum inainte de a demara toata treaba asta, eram in cautare de "solutii". Un nene de la Dedeman imi recomanda o solutie pensulabila la bidon, ceva la 10l pe care sa o dau pe placa si cu asta basta - nu mai este nevoie de nimic altceva. Sunt convins ca unii care se intalnesc cu acel domn il vor crede pe cuvant...

In alta ordine de idei, ceva ce nu am stiut si sunt foarte placut surprins, este ca oricat de mult bate soarele pe travertin, acesta nu se supraincalzeste, ramane doar usor caldut. Imi era teama initial de caldurile de vara si ma gandeam ca va fi greu sa tin caldura afara, dar nu este asa. Fara sisteme de climatizare, anul trecut la 35*C afara eu aveam pe parter 19-20*C. Ce e drept, la etaj erau 22-23, dar podurile nu sunt etansate perfect inca.

#1611
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostVertixTM, on 20 martie 2019 - 11:43, said:

Mda, imi aduc aminte amuzat cum inainte de a demara toata treaba asta, eram in cautare de "solutii". Un nene de la Dedeman imi recomanda o solutie pensulabila la bidon, ceva la 10l pe care sa o dau pe placa si cu asta basta - nu mai este nevoie de nimic altceva. Sunt convins ca unii care se intalnesc cu acel domn il vor crede pe cuvant...

In alta ordine de idei, ceva ce nu am stiut si sunt foarte placut surprins, este ca oricat de mult bate soarele pe travertin, acesta nu se supraincalzeste, ramane doar usor caldut. Imi era teama initial de caldurile de vara si ma gandeam ca va fi greu sa tin caldura afara, dar nu este asa. Fara sisteme de climatizare, anul trecut la 35*C afara eu aveam pe parter 19-20*C. Ce e drept, la etaj erau 22-23, dar podurile nu sunt etansate perfect inca.

Pai nu ne zici si noua solutia asta epoxidica sa ne bucuram si noi de avantajele travertinului? Adica macar sa stim ce presupune si daca ne permitem ori ba. Multam fain!

#1612
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
https://www.protiler...ice-of-colours-

Fisa tehnica in romana: http://products.kera...lite Bio_ro.pdf

Pretul este bun pentru cat de usor se lucreaza si cat de rezistent este. Eu personal am ajuns sa am incredere in Kerakoll la cele mai exigente aplicatii.

#1613
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View PostBylly00, on 20 martie 2019 - 11:37, said:

Aha, la ISC n-am ajuns inca. Azi au venit montatorii de parchet si supriza mare surpriza, sapa e prea denivelata. Intr-unul din dormitoare intra degetul mic sub dreptar. Buna treaba, ce imi place cand oamenii isi respecta meseria si nu dau rasol...

Asa ca schimbare de planuri si de buget - sambata vine un baiat priceput cu care au mai colaborat montatorii. Amenda e 15 lei mp manopera in conditiile in care am dat vreo 12 parca pentru sapa "mare". Mai intra si materiale de inca 1500 lei... Deci m-am aranjat de vreo 3500 lei neprevazuti.

Ei spuneau ca pot incepe montajul si asa dar sunt sanse mari sa apara probleme - sa flambeze, sa ramana aer dedesubt, etc etc. Dupa ce am dat vreo 25.000 de lei pe el nu pot sa ajung acum la acest compromis asa ca prefer sa mai stric niste banet si sa fiu sigur ca totul va fi ok.

Deci aviz amatorilor de parchet lipit - sapa trebuie sa fie aproape de perfectiune.

LE: @vertix - ai facut lucrare acolo, ce sa mai. Eu nu m-am incumetat la o terasa, nici macar balcon tocmai din cauza problemelor de hidroizolatie.

Scuza-ma dar nu am inteles ce mai face nenea acesta la 15r/mp? Toarna autonivelanta? Daca ai IPAT, eu stiam ca nu merge... sau nu este recomandat.

Edited by VertixTM, 20 March 2019 - 12:16.


#1614
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Autonivelanta, da. Vad ca producatorul ceresit spune ca cn68 este recomandat pentru incalzirea in pardoseala.

#1615
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
eu de asta am folosit sa nivelez scarile in casa..

#1616
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostVertixTM, on 20 martie 2019 - 11:57, said:

https://www.protiler...ice-of-colours-

Fisa tehnica in romana: http://products.kera...lite Bio_ro.pdf

Pretul este bun pentru cat de usor se lucreaza si cat de rezistent este. Eu personal am ajuns sa am incredere in Kerakoll la cele mai exigente aplicatii.

http://supertechmate...t-ceramic  -- pare ca e acelasi.

#1617
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pagina nu fu gasita.

#1618
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
trebuie sa stergi niste caractere de la finalul URL-ului

http://supertechmate...parchet-ceramic

#1619
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 16.03.2007
Stai linistit ca n-o sa ai prombleme cu Ceresit CE40 (cred ca ai ales Jasmine) si apoi impermeabilizat cu Mattstone.

Edited by laffin, 20 March 2019 - 17:35.


#1620
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Fugalite bio Parquet imita culori naturale pentru a se armoniza perfect cu parchetul ceramic. Celalalt este disponibil in alte culori. Practic, eu cred ca diferenta intre ele este doar de paleta de culori...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate