Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Recomandare arhitect + diverse (Constanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postacidor1, on 13 mai 2016 - 12:19, said:

Pretul proiectului te poate ajunge la cca 2000 euro,...
2000 Euro / [500 Euro/mp  x 160 mp] x100% = 2,5%  - Vi se pare un raport corect?! Eu asa cote le trec la pierderi si nu la investitii..Posted Image

View Postacidor1, on 13 mai 2016 - 12:19, said:

Dar nu inteleg de ce insisti sa aflii un pret final, ca doar este piata libera se poate negocia.
Din cate stiu eu sunt pe piata si persoane care se dau a fii aritecti si iau foarte putin ca bani iar apoi alergi si cheltuiesti de te saturi.
Foarte corect! Posted Image Posted Image

View Postbubalus, on 13 mai 2016 - 12:47, said:

Nu vreau un pret final.....  Ci orientativ. Sa stiu cam cum merge piata....
Daca ma duc la un arhitect si ala zice 5000 de euro eu sa zic,  da sefu,  daca atat e atata dau.....  Vreau sa ma duc un pic  pregatit.
Uite ca stii sa le nimeresti cu valorile..Posted Image  Acum ramane ca de banii astia sa cumperi ce trebuie, sa nu iasa ca ai cumparat mâta-n sac..Posted Image

Vezi in link-ul acesta ce '"proiecte de termice'" ofera unii proiectanti : http://forum.softped...4#entry18767714
Sa te fereasca Dumnezeu de asa proiectanti si arhitecti..Posted Image

Edited by andreilesan, 13 May 2016 - 15:38.


#20
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postandreilesan, on 13 mai 2016 - 15:31, said:

Uite ca stii sa le nimeresti cu valorile..Posted Image  
ma cam sperie pretul asta de 5000 euro.....sper ca n-am sa ajung pana acolo.... :)


cateva intrebari care mi-au venit acum in minte.....
1. trebuie cadastru facut inainte de proiectare? nici nu l-am intrebat pe socra-miu dar nu cred ca are asa ceva.... nu s-a construit nimic in curtea aia din anii 80 cand s-a extins cu o camera si cred ca atunci nu era asa ceva. ca idee parintii mei cand au vandut apartamentul anul trecut au trebuit sa-si faca cadastrul.... deci?  
2. tinand cont ca nu suntem proprietarii terenului, putem fi noi beneficiarii constructiei sau cum ar trebui rezolvata asta?

#21
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
clar trebuie cadastru, pentru ca trebuie sa stii la ce te raportezi. autorizatia va fi emisa pe numele proprietarilor.
daca vrei sa fie pe numele tau trebuie fie sa cumperi terenul(in acte) fie alta forma de proprietate (concesiune, donatie,etc).

#22
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postun_arhitect, on 13 mai 2016 - 20:54, said:

clar trebuie cadastru, pentru ca trebuie sa stii la ce te raportezi. autorizatia va fi emisa pe numele proprietarilor.
daca vrei sa fie pe numele tau trebuie fie sa cumperi terenul(in acte) fie alta forma de proprietate (concesiune, donatie,etc).
din ce in ce mai bine..... :)
socra-miu nici nu are actele pe numele lui....cand a murit taica-sau in anii 2000, el fiind sigurul copil si mostenitor (mama murise inainte) si fiind si mai delasator nu a facut succesiunea.... tot ce e acolo e numele bunicului sotiei, acum decedat....deci banuiesc ca trebuie sa rezolvam mai intai problema proprietatii... :)
cred ca asta ar fi punctul de plecare....

#23
acidor1

acidor1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2016
Fara acte nu poti obtine nimic. Trebuie sa aveti act de proprietate (certificat de mostenitor) cadastru , intabulare. Ai nevoie de un cadastrist mai intail,  cu arhitectul poti stabili doar detaliile proiectului dar fara acte nu poti depune de urbanism .

#24
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
corect. primul lucru care trebuie rezolvat este situatia juridica a terenului

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate