Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Plantatii de trufe pe aluni micorizati

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Aniri_Anele

Aniri_Anele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2013
Buna!

Vreau si eu o parere de la cineva care chiar si-a infiintat o plantatie de trufe pe aluni...

Sunt interesata sa demarez un astfel de proiect printr-o firma din Alba, insa vreau pareri de la cineva care chiar are o astfel de cultura. Inteleg si accept durata lunga pana la productie, insa ma intereseaza detaliile mai specifice.

Am cautat pe internet pareri / opinii insa nu gasesc nicaieri. Gasesc doar informatii de la companiile care ofera servicii de infiintare, comercializare. Sunt ok si ofera informatii insa vreau si eu sa discut cu un cultivator.

Stau si ma intreb, hai sa spunem ca o plantatie produce (financiar vorbind) la jumatate din cat spun aceste firme ca produc, de ce nu exista informatii de la cine a facut astfel de plantatii, de ce nu sunt zeci de astfel de plantatii? (Adica mie imi pare o afacere buna si sigura). Eu nu gasesc niciun detaliu despre producatorii din Romania. Inteleg ca aceste firme vand iluzii sau nu avem noi rabdare sa crestem o plantatie de trufe si sa ne recuperam apoi investitia in timp si nu numai?

Multumesc!

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt doua aspecte:

1. odata ca trufele cresc unde vor ele, nu unde poate vor cei care nu au asa ceva...
Sunt extrem de pretentioase la sol si locatie, si uzual nu cresc decat unde vor ele.
2. recoltatorii nu au nici un interes sa dea informatii, ba chiar din contra au tot interesul sa puna bete in roate, deoarece valoarea trufelor tine tocami de raritatea lor.
Daca ar fi comune pretul ar cadea abrupt si catastrofal pt. veniturile lor.

#3
Aniri_Anele

Aniri_Anele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2013
Ok, dar eu vorbesc aici de o plantatie cpntrolata unde se face o analiza de sol inainte, in care se pun alunii la o anumita distanta etc etc.

La lipsa de informatii din cauza concurentei nu m-as fi gandit.. recunosc... :).... mi se pare asa aiurea, dar da, ai dreptate aici :) - desi pretul pe trufa e dat de tipul de trufa in functie de teren si de pretul de pe piata internationala cred (nu stiu sa avem piata locala de asa ceva .... )

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Daca o "ciumpearca" creste si foarte greu si face fite extreme la locatie, si ajunge la o vaoare de piata de 20-30-50-100, etc. lei / kg, in loc de sute si mii de euro, interesul cultivatorilor ar scadea la fel de dramatic ca si venitul lor.

Edited by loock, 11 May 2016 - 11:11.


#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Aniri_Anele, on 11 mai 2016 - 10:39, said:

Adica mie imi pare o afacere buna si sigura.
Niciodata cand gasesti o afacere buna si sigura nu te apuci sa o dai si celorlalti. O tii secreta numai pentru tine, pentru ca sa scoti numai tu profit de acolo, nu sa-l imparti cu altii.

Din moment ce sunt unii care te ajuta sa iti faci tu o astfel de afacere, adica ti-o vand tie in loc sa o tina numai pentru ei, inseamna ca nu e nici buna si nici sigura.

#6
Aniri_Anele

Aniri_Anele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.08.2013
da, corect cu pretul.

Referitor la firmele care te ajuta sa iti faci o plantatie: ele nu iti vand o afacere, ele te ajuta sa o faci, cel putin asa vad eu lucrurile. Ei sunt in castiga, asa e clar, dar poate doar la inceput. Sa spunem ca da, ma apuc si ma documentez si ok o fac eu plantatia, nu-i porblema (cumpar doar puietii de la ei fara asistenta tehnica etc), unde le vad? :) Eu consider ca aici e problema cu tot ce avem de vanzare: piata de desfacere. Am cautat tot asa pe net aiurea sa vad daca am cui sa vand trufele. Sau cui sa vand alunele. Nu am gasit :). Mie una mi se pare o idee acceptabila pentru un start up de business. Ca dupa ce intru in hora si vad ce si cum ma prind si pot sa fac pe cont propriu o sa fie altceva.

multumesc!

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Multi snifferi francezii le vand la negru prin parcari, printre masini...

Daca iti iese combinatia, le trimiti par-avion la serviciu de curierat ultra-urgent, in toata lumea la restaurante de 5 stele, in Dubai, Paris, Londra, Sydney, etc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate