Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Asigurare medicala - plata retroactiva ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Daca perioada e mai mare de 6 luni de cand nu a platit, atunci plateste pe 6 luni + luna in curs. Daca perioada e mai mica, plateste doar pe lunile respective. Eu acum vreo 2 ani m-am dus si am platit din buzunar asigurarea si dupa vreo 4 luni de platit, ce sa vezi, era s-o mierlesc. Am stat internat 6 zile desi mai trebuia sa mai stau dar ma saturasem de spital si costul tratamentului era vreo 700 de lei pe zi. Pensia poti s-o mai sari, oricum nu mai apucam noi astia mai tineri, dar sanatatea nu o lasa.

LE: daca acum este angajata nu trebuie sa mai plateasca din urma, plateste firma, dar doar pe luna in curs.

Edited by usrnm, 11 May 2016 - 08:05.


#20
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004

View Postmurilexix, on 11 mai 2016 - 06:06, said:

Am inteles ce ati spus pana acum; dar la momentul de fata, sotia mea lucreaza si vrea doar sa isi ridice cardul de sanatate, pentru a-l avea in caz de nevoie ... nu ar trebui ca firma la care lucreaza sa plateasca echivalentul celor 5 luni in care nu a fost asigurata?
Si am o curiozitate: daca o persoana cu varsta de peste 26 de ani se angajeaza la o firma dupa (de exemplu) 2 ani in care nu a fost asigurat, firma respectiva va plati retroactiv 6 luni pentru acel angajat, pentru ca acesta sa aiba asigurarea activa?

Nu are treaba angajatorul cu ce a platit sau nu angajatul inainte sau dupa ce a inceput/sfarsit raporturile de munca cu el.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmurilexix, on 11 mai 2016 - 06:06, said:

Am inteles ce ati spus pana acum; dar la momentul de fata, sotia mea lucreaza si vrea doar sa isi ridice cardul de sanatate, pentru a-l avea in caz de nevoie ... nu ar trebui ca firma la care lucreaza sa plateasca echivalentul celor 5 luni in care nu a fost asigurata?
Si am o curiozitate: daca o persoana cu varsta de peste 26 de ani se angajeaza la o firma dupa (de exemplu) 2 ani in care nu a fost asigurat, firma respectiva va plati retroactiv 6 luni pentru acel angajat, pentru ca acesta sa aiba asigurarea activa?

Eu nu te-as angaja daca nu ai asigurare medicala platita
Nu, firma ii plateste asigurarea cu data la care s-a angajat, numai ca, pentru a fi asigurat, trebuie sa ai cel putin 6 luni de plata.
ori mergi tu si platesti din spate, pentru a avea asigurare medicala, ori incepi sa fii asigurat dupa 6 ani.

Imi aduc aminte ca si in Canada, am fost considerat asigurat duoa 3 luini de plata.
Si acolo plateam $200/luna, chiar fara servici

#22
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri :)

#23
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Ajutati-ma si pe mine intr-o situatie in care nu ma descurc, nu am prea inteles cautand pe net.
Cineva din familie a intrerupt serviciul pt a ajuta nora la cresterea copilului.
Avand un venit din dividende ((in jur de 100 lei pe an - din marea cuponiada) si din arenda unui teren agricol (in jur de 1500lei pe an) am inteles ca nu poate fi scutita de plata CASS (adica sa fie preluata pe asigurarea sotului).

In aceasta situatie, care este procedura de urmat pt a fi asigurata in continuare si ce suma lunara va plati?
Nu am inteles care este diferenta intre venitul net lunar (suma revenita din arenda impartita la 12 luni) si salariul minim pe economie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate