Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cum este să trăiești o viață mișto ? Mai este timp să trăiesc una ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#19
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 18:47, said:

Păi , asta trebuie citit puțin printre rânduri.....eu nu am fost niciodată genul care ieșea prea mult, deci nu este atât de simplu încât să încep distracția chiar acum.
Am zis, nu am gașcă. Nu am nici obiceiul format de a ieși.
Sunt prea încărcată cu lucrurile cu care m-am obișnuit ( învățat, citit, sport ) ca să mă apuc de socializare și de distracții acum.....
Să nici nu mai spun, că dacă mi-ar afecta performanțele într-un fel, atunci aș regreta atât de mult faptul că m-am încumetat la asta, că numai rău mi-aș face.

Vreau să folosesc fiecare clipă în mod util, să fiu productivă. Vreau să simt că în fiecare clipă mă dedic scopului meu.
E adevărat, am zis că aș vrea să trăiesc și o viață din aceea, ” mișto ” , dar nu cred că ar fi momentul să încep acum. Numai după ce m-am realizat pe plan profesional aș avea chef de așa ceva, și asta mai durează câțiva ani buni.
De realizarea profesionala , cum gandesti tu , nu vei fi multumita niciodata . De cate ori vei sari un hop vei dori sa urci si scara urmatoare pe care o vei avea in fata . Dar nu trebuie sa ignori tot ce te inconjoara pt scop si nici sa uiti ca ai nevoie de activitati conexe . Un om oricat de pregatit / performant in domeniul lui = 0 daca nu socializeaza / schimba experiente cu ceilalti de pe nivele si domenii asemanatoare . Iar relatiile intre oameni se construiesc in momente placute unde pt fiecare distractia aia " misto " are o culoare diferita de la om la om .
Unii se imbata de le curg mucii , altii beau o cafea si o 100 vodka intr-un bar 2 ore si discuta , mai spun un banc , altii fac o mica sau mai mare excursie . Toate astea incheaga oamenii .
   Un tocilar inchis in casa non stop ca are el un scop se plafoneaza la un moment , resursele se epuizeaza . Care e mancarea ta preferata ? Daca iti dau s-o mananci o luna non stop nu ti se apleaca ?

Edited by unucelalalt, 04 May 2016 - 19:12.


#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,984
  • Înscris: 20.10.2015
Nu m-au atras niciodata cluburile si timpul pierdut cu "prietenii"

A trecut viata pe langa mine?
:lol: :lol:

Iar eu le dau sfaturi de motivatie celor care au ars-o prin cluburi cand aveau 18 ani?
Veniti la sensei sa va dea lectii de distractii.

Fata, FA CE-TI FACE PLACERE
Nu trebuie sa mergi in club doar pentru ca si altii merg.

De 2 ori am mers, si efectiv simteam cu imi pierd timpul.
Mai repede ies cu un necunoscut la o cafea, e mai interesant.

View Postunucelalalt, on 04 mai 2016 - 19:09, said:

De realizarea profesionala , cum gandesti tu , nu vei fi multumita niciodata .

CU restul sunt IN MARE de acord, dar asta... de unde-ai scos-o????

#21
tecalto

tecalto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 18.06.2007
Fiecare face ce crede evident si cum se simte bine. Nu vreau s-o fac eu pe intelectualul/interesantul dar mie de exemplu imi place sa desenez sau sa scriu pe blog si e ok asa. Am un prieten bun care e gamer si pentru care ce fac eu, e pierdere de timp, la fel zic si eu despre gaming-ul lui. Un alt prieten al meu pana nu demult rupea cluburile in doua si tot asa. E chesti de cum percepi tu lucrurile.

Recomandarea mea este insa sa si socializesi si sa iesi din casa cum s-ar spune. Daca vei sta tot timpul concentrata pe "job" si doar atat s-ar putea sa ajungi stresata si depresiva peste cativa ani. Imi permit sa spun asta stiind cum e sa fii workaholic. Deci incearca sa alternezi sa si muncesti sa ai si timp pentru tine, astfel incat sa te si relaxezi si sa te bucuri de viata ca nu stii niciodata cat de scurta/lunga poate fi.

#22
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
realizarea profesionala este relativa in timp.
traieste acum clipa si fa tot ce vrei, dar ACUM.
pretin, ai?

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,984
  • Înscris: 20.10.2015
Nu sunt de acord cu voi. Poti fi un colos in domeniu.

#24
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postpasilla, on 04 mai 2016 - 19:03, said:

1. Vezi ? Deja incerci sa ma pui la punct. Nu iti convine adevarul si te simti atacata.

2. Trebuie sa faci ceea ce iti place, nu ce este la moda, sau pentru ca trebuie, dar nici nu poti sa zici ca strugurii sunt acri.

3. De cate ori te-ai facut 'praf' la o petrecere si ai jurat ca nu mai bei in viata ta ? Ai plecat la mare cu 10 lei in buzunar ? Chestii.

1. De unde știi dacă mă simt atacată sau dacă tu greșești ?

2. N-am zis că strugurii sunt acri. Am zis că am răbdare să ajung la ei.

3. Sincer îți zic : nu te invidiez pentru nici una dintre lucrurile enumerate.

View Postremyyy, on 04 mai 2016 - 19:08, said:

Oamenii care au rezolvat enigme ale umanitatii se relaxau studiind...
Ea vrea cu gasca...

Pe bune, remyyy ?
Chiar asta ziceam, că până acum mi-a plăcut și nu regret deloc că m-am relaxat singură și studiind.
Am zis doar că mă gândesc cum ar fi viața făcând și alte lucruri, și nici acum nu zic că mă arde să le fac acum, era un gând doar.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,701
  • Înscris: 07.02.2003

View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 18:23, said:

În schimb, nu am avut niciodată genul acela de viață ” cool ” : nu am avut o gașcă
Nu e necesar. Viata "misto" e aia care-ti place tie.

#26
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postunucelalalt, on 04 mai 2016 - 19:09, said:

De realizarea profesionala , cum gandesti tu , nu vei fi multumita niciodata . De cate ori vei sari un hop vei dori sa urci si scara urmatoare pe care o vei avea in fata . Dar nu trebuie sa ignori tot ce te inconjoara pt scop si nici sa uiti ca ai nevoie de activitati conexe . Un om oricat de pregatit / performant in domeniul lui = 0 daca nu socializeaza / schimba experiente cu ceilalti de pe nivele si domenii asemanatoare . Iar relatiile intre oameni se construiesc in momente placute unde pt fiecare distractia aia " misto " are o culoare diferita de la om la om .
Unii se imbata de le curg mucii , altii beau o cafea si o 100 vodka intr-un bar 2 ore si discuta , mai spun un banc , altii fac o mica sau mai mare excursie . Toate astea incheaga oamenii .
   Un tocilar inchis in casa non stop ca are el un scop se plafoneaza la un moment , resursele se epuizeaza . Care e mancarea ta preferata ? Daca iti dau s-o mananci o luna non stop nu ti se apleaca ?

Da, sunt de acord cu activitățile conexe. Nici nu am zis că nu am de gând să ies niciodată la o cafea, sau la zile de naștere, sau ocazii speciale , pentru socializare....numai că așa cum a zis Tsunnnami, clubăreala și distracția de acest gen parcă nu mă atrage deloc și nu mă văd pierzându-mi timpul cu astfel de lucruri prea curând.
Dacă mă gândesc bine, cred că voi alege acele activități care sunt productive și sociale în același timp, pentru mine asta ar fi o combinație perfectă Posted Image

#27
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011

View Postunucelalalt, on 04 mai 2016 - 19:09, said:

   Un tocilar inchis in casa non stop ca are el un scop se plafoneaza la un moment , resursele se epuizeaza .
Nu asta putem spune despre fizicianul acela renumit (Faraday parca?) care atat de absorbit de problemele lui, incepand sa calculeze ceva pe spatele unei trasuri si aceasta starnindu-se din loc, el tot isi continua calculele, scriind si alergand in spatele ei...

Un nebun, bleah...

Si voi indemnati la destrabalare...

Totusi o plimbare cu cineva drag in parc... O aniversare, nu, nu trebuiesc evidate! In schimb votcile...

Si eu am trait ceva timp asemanator, adormeam obosit dar indeplinit, aveam un zambet ascuns.
A doua zi, desi noaptea era foarte scurta, ma trezeam energic si foarte binedispus. Luptam pentru ceva cu adevarat nobil!
Un scop, un ideal, fiecare moment, provocari la tot pasul!

Ok, din motive ce nu au tinut de mine, am renuntat, m-am angajat - slujba nevoiasa, am intrat intr-o gasca vesela, si da...
Nu intra in ciclul 'de abia astept sa vina weekendul', e groaznic!  Poti fii diferit!

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 19:25, said:



1. De unde știi dacă mă simt atacată sau dacă tu greșești ?

2. N-am zis că strugurii sunt acri. Am zis că am răbdare să ajung la ei.

3. Sincer ĂŽți zic : nu te invidiez pentru nici una dintre lucrurile enumerate.


1. Aici esti anonima si ar trebui sa fii mai deschisa. Tu ai o nemultumire, legata de viata ta, altfel nu ai deschide un topic "Cum este să trăiești o viață mișto ? Mai este timp să trăiesc una ?"
Opiniile celor de aici [SP], nu sunt neaparat corecte, dar in general nu sunt facute cu vreun interes.
2. Nu poti sa astepti sa se coaca strugurii ca altii ii consuma si  acri.
3. Nu erau exemple din viata mea (desi poate regret ca nu le-am experimentat), erau doar niste exemple. Gandeste-te ce te-ar face fericita (cuvant cam pompos) si fa. Putina spontaneitate nu strica in viata.

4. Nu refuza prieteni care nu au aceleasi domenii de interes cu ale tale. Poti sa fii prietena si cu o persoana care este 'bata' la Biologie, dar buna la Economie.

Edited by pasilla, 04 May 2016 - 19:44.


#29
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postremyyy, on 04 mai 2016 - 19:34, said:

Nu asta putem spune despre fizicianul acela renumit (Faraday parca?) care atat de absorbit de problemele lui, incepand sa calculeze ceva pe spatele unei trasuri si aceasta starnindu-se din loc, el tot isi continua calculele, scriind si alergand in spatele ei...

Un nebun, bleah...

Si voi indemnati la destrabalare...

Totusi o plimbare cu cineva drag in parc... O aniversare, nu, nu trebuiesc evidate! In schimb votcile...

Si eu am trait ceva timp asemanator, adormeam obosit dar indeplinit, aveam un zambet ascuns.
A doua zi, desi noaptea era foarte scurta, ma trezeam energic si foarte binedispus. Luptam pentru ceva cu adevarat nobil!
Un scop, un ideal, fiecare moment, provocari la tot pasul!

Ok, din motive ce nu au tinut de mine, am renuntat, m-am angajat - slujba nevoiasa, am intrat intr-o gasca vesela, si da...
Nu intra in ciclul 'de abia astept sa vina weekendul', e groaznic!  Poti fii diferit!

Nu , ciclul acela de ” abia aștept weekendul ” îl știu și eu, din păcate mulți trăiesc așa în jurul meu......
Și sunt de acord, noaptea și eu am un zâmbet pe față din cauza lucrurilor pe care le-am îndeplinit pe parcursul zilei, chiar nu sunt nemulțumită cu viața mea !

Cred că mulți au impresia că am scris din frustrare topicul, dar nu este deloc așa.
Omul se mai gândește și la lucruri pe care nu le are în viață, este firesc, asta nu înseamnă că nu este mulțumit cu viața lui.
De exemplu, aș putea la fel de bine întreba ” Cum este să te însori ? ” , dar asta nu ar însemna că nu mă simt bine neînsurată.

Avantaje și dezavantaje sunt peste tot.
Eu știu care sunt avantajele și dezavantajele vieții mele, dar nu am motive să fiu nemulțumită deocamdată.
Mă bucur în primul rând că mi-am găsit drumul, îmi place ceea ce fac, câți pot spune asta despre ei ?
Dacă nu pentru altceva, mă simt norocoasă că mi-am găsit domeniul care să îmi placă ! Asta nu aș da nici pe 1000 de nopți de distracție !

#30
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

View PostTsunnnami, on 04 mai 2016 - 19:15, said:

Nu m-au atras niciodata cluburile si timpul pierdut cu "prietenii"

A trecut viata pe langa mine?
Posted Image Posted Image

Iar eu le dau sfaturi de motivatie celor care au ars-o prin cluburi cand aveau 18 ani?
Veniti la sensei sa va dea lectii de distractii.

Fata, FA CE-TI FACE PLACERE
Nu trebuie sa mergi in club doar pentru ca si altii merg.

De 2 ori am mers, si efectiv simteam cu imi pierd timpul.
Mai repede ies cu un necunoscut la o cafea, e mai interesant.



CU restul sunt IN MARE de acord, dar asta... de unde-ai scos-o????
Hai sa vrb numai despre ce am in casa . Fata e studenta si mai tin una colega / prietena ei ca pe copilul meu . Inceputul - Admiterea = multa munca , emotii , dorinta etc . A luat admiterea - in 5 minute a uitat bucuria , privirea urmatoare spre inainte - Note bune = invatat zi noapte , renuntari , emotii , dorinte etc . Obtine nota buna , in 5 minute uita bucuria se apuca de invatat mai tare . Intreb - Ce dracu mai invatati daca aveti 8-9 la sesiune ? - Eh , tata acum invatam pt marire de nota . - Bai da e obligatoriu ? - Ele zic -Nu da' asa vrem noi .
   Concluzia - Daca vrei sa ajungi sus nu te multumesti niciodata cu pozitia care ai castigat-o cat te roade sa mai urci o treapta si inca una samd .

Baiatul cu prietena lui canotori au ajuns pana la medalii de aur Balcanice . niciodata nu s-au bucurat de medaliile din gat cat au suferit sa le obtina pe urmatoarele .

Frate-miu - cand era sarac era relaxat , cum ia mers mai bine a vrut mai mult , acum cu cat castiga si o duce mai bine cu atat e mai incruntat si mai nemultumit ca vrea tot ce e pe lume sa castige numai el . Avarii sunt niste oameni care sufera fantastic fara sa se poata bucura de oricat poseda .


Si in tot acest timp daca uiti ca trebuie sa faci si o plimbare , sa cunosti un om nou , sa faci un bine cuiva , devii neom . Intri intr-o vrie fatala .

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,984
  • Înscris: 20.10.2015

View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 19:33, said:


....numai că așa cum a zis Tsunnnami, clubăreala și distracția de acest gen parcă nu mă atrage deloc și nu mă văd pierzându-mi timpul cu astfel de lucruri prea curând.

Acuma nu recomand sa te iei "dupe" Tsunami.
Ca io sunt in partea aialalta bine de tot.

De ex:
Imi e frica sa vad un film nou!
Pentru ca daca nu-mi place, ma urasc de moarte.
Ma refer la prostii nu la docmentare, documentarele mor dupa ele, pentru ca sunt realitate si aia ma intereseaza.
Acum, STIU ca exista si filme bune.
Ma uit la ele.
Dar le revad de mii de ori.

Asta o enerveaza pe mandra la culme.
si am facut o procedura.

"Fata mosului, daca vrei sa vad un film in primul rand sa-ti placa tie!"
Dar nu este singura conditie caci noi nu ne prea potrivim.

Faza 2.
"Imi povestesti in mare filmul.
Cat mai atragator pentru mine si nu te folosesti de momentele intime, pentru ca strici si momentele si s-a dus dracu si filmul stiind ca stii ca nu-mi place dar vrei sa ma impingi in pacat sa ma uit la el!"

Faza 3.
"Daca ajungem aici, imi arati un pasaj pe care tu crezi ca ma atrage pe mine"


Dupa expunerea asta, reactia ei a fost:
"Esti un nesimtit!"

:lol:

Eu imi dau seama ca sunt un Mesia si ca multi nu ma inteleg...

#32
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postpasilla, on 04 mai 2016 - 19:36, said:

1. Aici esti anonima si ar trebui sa fii mai deschisa. Tu ai o nemultumire, legata de viata ta, altfel nu ai deschide un topic "Cum este să trăiești o viață mișto ? Mai este timp să trăiesc una ?"
Opiniile celor de aici [SP], nu sunt neaparat corecte, dar in general nu sunt facute cu vreun interes.
2. Nu poti sa astepti sa se coaca strugurii ca altii ii consuma si  acri.
3. Nu erau exemple din viata mea (desi poate regret ca nu le-am experimentat), erau doar niste exemple. Gandeste-te ce te-ar face fericita (cuvant cam pompos) si fa. Putina spontaneitate nu strica in viata.

1. Știu , numai că totuși , ai ajuns repede la concluzia că nu îmi place adevărul, deși tu ai scris că rămân fată bătrână, ceea ce mi s-a părut deplasat.

2. Eu nu consum struguri acri. Răbdarea este o virtute, nu un dezavantaj.

3. Aici sunt de acord cu tine.

View PostTsunnnami, on 04 mai 2016 - 19:46, said:


Acuma nu recomand sa te iei "dupe" Tsunami.
Ca io sunt in partea aialalta bine de tot.

De ex:
Imi e frica sa vad un film nou!
Pentru ca daca nu-mi place, ma urasc de moarte.
Ma refer la prostii nu la docmentare, documentarele mor dupa ele, pentru ca sunt realitate si aia ma intereseaza.
Acum, STIU ca exista si filme bune.
Ma uit la ele.
Dar le revad de mii de ori.

Asta o enerveaza pe mandra la culme.
si am facut o procedura.

"Fata mosului, daca vrei sa vad un film in primul rand sa-ti placa tie!"
Dar nu este singura conditie caci noi nu ne prea potrivim.

Faza 2.
"Imi povestesti in mare filmul.
Cat mai atragator pentru mine si nu te folosesti de momentele intime, pentru ca strici si momentele si s-a dus dracu si filmul stiind ca stii ca nu-mi place dar vrei sa ma impingi in pacat sa ma uit la el!"

Faza 3.
"Daca ajungem aici, imi arati un pasaj pe care tu crezi ca ma atrage pe mine"


Dupa expunerea asta, reactia ei a fost:
"Esti un nesimtit!"

Posted Image

Eu imi dau seama ca sunt un Mesia si ca multi nu ma inteleg...

Nu mă iau după tine, am început topic-ul deja cu acele gânduri, înainte să scrii :)

În rest, epic :))))

#33
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
BUCURĂ-TE  de lucrurile mărunte, îngrijeşte o floare, Posted Image vorbeşte cu un prieten, Posted Image ascultă muzică, Posted Image bea cu măsură, Posted Image fă mişcare Posted Image lucruri mărunte dar cu efect major  !!!!!!!!!!!

#34
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postpasilla, on 04 mai 2016 - 18:33, said:

Poti sa ai viata 'cool' la orice varsta.
cam măcăne... ştii vre'un dans cu cîrjă?

oricum, îşi va găsi perechea şi de acolo începe frumuseţea

#35
Zeneuron

Zeneuron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.01.2016

View Postunucelalalt, on 04 mai 2016 - 19:45, said:

Hai sa vrb...
Si in tot acest timp daca uiti ca trebuie sa faci si o plimbare , sa cunosti un om nou , sa faci un bine cuiva , devii neom . Intri intr-o vrie fatala .

De capcanele astea știu și eu...adică am avut asemenea perioade și până acum în viață, și încă sunt tânără, așa că mă aștept să mai am astfel de momente....
Ce pot spune, acestea sunt niște riscuri pe care și le asumă fiecare.
La noi în familie tata este așa. Toată viața lui a muncit și mereu a vrut mai mult, o clipă nu se odihnește. Și are linia aceea adâncă, tipică oamenilor ambițioși , între cele două sprâncene Posted Image))
Totuși, singurul lucru pe care îl poți face este să încerci să fii cât mai atent la lucrurile astea, cel puțin eu asta fac.....că nici aia nu ar fi o soluție să zic că ” Na bine, atunci renunț să mai am ambiții și mai bine devin Zen de acum încolo ”  .....
Mi-amintesc, zicea odată cineva : ” Este greu să te oprești când te duci în jos, dar este greu să te oprești și când te duci în sus. ” - Așa că există riscuri, orice am alege. Singurul lucru este să alegem care risc îl vrem Posted Image

Edited by Zeneuron, 04 May 2016 - 19:56.


#36
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016


View PostZeneuron, on 04 mai 2016 - 19:25, said:


Am zis doar că mă gândesc cum ar fi viața făcând și alte lucruri, și nici acum nu zic că mă arde să le fac acum, era un gând doar.
Pai daca nu incerci nu ai cum sa afli. Deci da-i bataie. Leaga prietenii, iesi cu ei la film/suc/excursii/etc, si vezi cum te simti. Daca e mai ok sau mai rau ca inainte. :)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate