Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

FOISOR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#91
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
pai exista. o sa fac poze..nu stiu cum sa-l mai intaresc...coama e la 3 m inaltime si stalpii la 2,2
azi de la 5 la 14 am pus pene in suportiii de stalpi dupa care am dat cu mastic bituminos sa nu mai intre apa care s-ar prelinge pe stalp in cazul ploilor..
am pus suruburi in toate coltarele si ancorele...aveam doar tije filetate...si am intarit cu cate 4 suruburi la fiecare coltar respectiv ancora
si am pus scandura la 4 ml peste capriori..am plecat din varf si am lasat 30 cm intre ele deoarece nu imi ajunge scandura..
am stat pe el sus si doar un mic balans dar nu se rupe nimic...in fine sunt de 7 cm stalpii....au mai crapat grinzile dar cred ca de la caldura....oricum lemnul lucreaza se prezinta bine..
poze atasate..

greu sa lucrezi singur dar mult mai relaxat esti tu cu creierul tau si atat...multitasking super chiar ma gandesc de ce nu isi fac oamenii singuri foisor...

Attached Files


Edited by claudiu2012, 31 May 2016 - 13:47.


#92
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,337
  • Înscris: 29.05.2004
te descurci, bravo, persevereaza, omul cat traieste invata (sau ar trebui) - vezi ca la tijele alea filetate le mai trebuie cate o saiba grover intre piulita si saiba plata, bafta!

#93
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
s-ar fi vazut frumos de sub foisor daca puneai scandurile una langa alta.
Sau poate OSB ar fi fost mai indicat daca ai buget redus.

la final vopsesti sau dai cu lac?

#94
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
pai pe tavan o sa pun sageac si nu o sa se mai vada urat si de asemenea caldura data de tabla cutata prevopsita nu va mai intra in foisor nu mai pun nici un grover...iti dai seama 20 de coltare ....nu prea am chef...nu sta foisorul in groverele alea...cel putin asa cred..o sa intaresc putin stalpii prin imbracarea lorpe doua laturi pe verticala sa vad cu ce....

pai intai trebuie sa dau cu ulei de in apoi grund apoi vopsea apoi lac

#95
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu vrei sa spui vopsea SAU lac?

#96
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Si am terminat astereala sau sarpanta...nu am vrut sa pun scandura langa scandura pt ca mi-ar fi fost greu sa imi montez tabla cutata....asa intru prin acele ochiuri de 30 cm(stau pe grinzi  si pun cate o fasie din cap in cap...daca as fi avut scandura peste tot trebuia sa stau ghem si nu imi place.plus ca e la 1,2 m pusa scandura ...mi-e cam frica sa stau pe golul ala doar pe scandura....nu ca nu m-ar tine dar cine stie......

Attached Files



#97
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
tabla cutata de 0,3 mm maro = 336 lei / 12 foi de 95,5 x 200 cm / acoperisul are 2 x 4 pe o apa adica 8 mp x 2 = 16 mp de tabla. am cumparat 22,92 mp de tabla. pt ca mai am suprapunerea care am pus-o la 40% sa fiu sigur...si coama dreapta 6 ml (3 coame de 2 ml) =  90 lei pt ca am suprapunere de 40%.
nu am cumparat fronton si sistem de scurgere...
total tabla = 426 lei.

#98
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
si am pus si jumatate din tabla....horror....

de ce ? echilibristica la maxim.......

1. sa fii atent cand dai cu autoforantul in tabla ca poti da
1. in gol (adica intre scanduri) - aici am fost atent.
2. intr-un surub cu care ai prins scandura de caprior (am luat-o pe asta) si rezolva daca mai poti....am dat in jurul lui 2 autoforante si s-au lipit garniturile ......
3. in nod de scandura - am luat-o si pe asta.nici vorba iti arunca tabla instant.........noroc ca sunt in colt de tot la streasina.....unde o sa pun cornier de tabla...

deci horror....am dat autoforante in cute ( una da una nu pe orizontala )si pe verticala la 50 de cm...4 bucati
maine banda de etansare si coama

si inca o greseala de am facut-o
la intersectia pe verticala a celor doi foi de tabla am petrecut 4 cute ....foarte mult(nu e asta o problema) dar in loc sa prind cantul care vine peste prima foaie de a doua am prins cu 2 canturi mai incolo ca asa imi venea...plecand din capat....si a trebuit sa mai dau un rand de autoforante....pt ca altfel la iarna cred ca o lua vantul si o stramba

nu am reusit sa dau drept autoforantele din cauza ca am fost lenes si am avut scandura de 23 de cm...........

Attached Files


Edited by claudiu2012, 01 June 2016 - 20:03.


#99
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Am terminat cu tabla a fost extra greu de unul singur..am dat kix la coama....am avut 3 coame de 2 ml si avea nevoie de 4,2 ml dar a doua coama am montat-o gresit....dar oricum apare inestetic de sus...dar cine se uita de sus....in fine cert este ca am hidroizolat coama cu TYTAN banda de 30 cm bituminoasa....cu aluminiu (nu am vazut asa ceva lipicios...daca pui un deget iti ia juma de ora sa dezlipesti ...are un strat de aderenta extraordinar....a costat 170 de lei 10 ml la rola cu 30 cm latime...dar a super hidroizolat...am pus tabla dupa care am pus peste tabla in ambele ape pe coama de lemn acest bitum...apoi coama de tabla....tabla proasta de...de 0,3 mm....si la 14 lei mp ce pretentii sa am....
mai trebuie o bordura si fronton...pt ca pe o parte am sarpanta neacoperita pe 5 cm lungime...la streasina...
mai am de pus un sageac pt cele doua capace sa nu bata ploaia .....sau soarele...dupa care intarire stalpi si elemente de decor...si de asemenea operatiunile de ulei in ,grund lemn OSKAR si SADOLIN TINOVA
sa vedem ce o iesi....

oricum munca grea...si rabdare de fier ...mai ales cand iti scapa autoforantele din masina de insurubat si mai dai pe langa sau aluneca scara cu tine...sau te frige tabla aia de te nenoroceste.......sau te incurca prelungitorul ca se agata in n chestii.....asta e din practica...nu din teorie.......

Attached Files



#100
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postclaudiu2012, on 02 iunie 2016 - 21:20, said:

Am terminat cu tabla a fost extra greu de unul singur..am dat kix la coama....am avut 3 coame de 2 ml si avea nevoie de 4,2 ml dar a doua coama am montat-o gresit....dar oricum
Pai trebuia sa tai din bucata a treia si sa suprapui doar 5-10cm, tu ai suprapus 2m?
Eu as fi taiat din fiecare bucata sau as fi avut grija sa ii fac mai lunga latura mai mare a dreptunghiului.
Nu se lucreaza singur, trebuie sa tina inca unul de coama macar.
Trebuia sa ai o scara cu 3 trepte, foloseai 2 trepte si stateai pe treapta a doua, sa nu calci direct pe tabla

Nu te-ai uitat pe net cum se monteaza?
Uite aici la o simpla cautare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EwlUVZLOWOE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#101
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
suruburile pt tabla sunt f scumpe...am folosit 2 pungi de 4,8 x 35 si au costat 70 lei ambele.

am vazut asta nu mergea la mine....foaie de taiat tabla nu am...si nu imi cumpar...si nici scara dubla telescopica nu am si ..nu cumpar...m-am descurcat greu dar cert e ca am stat sub el la ploaia de azi si e perfect nu exista nici o infiltrare de apa. adevarat ca este inestetic ca am suprapus cei 2ml pt 40 de cm...dar de.....asa moare...

azi dimineata pana in pranz am executat imbracarea cu sageac al primului triunghi si i-am dat un aspect...sa arate a foisor..poze atasate...
inainte de asta suportii sau capriorii pt sageac au fost luati din Praktiker la 11 lei bucata...deci 44 lei investitie...si pt prinderea lor de grinda respectiv de stalp am folosit 8 ancore de capriori(mi-au ramas de la capriori...pt ca am pus 4 in loc de 6 ...)

am imbracat si stalpii cu sageac

Attached Files


Edited by claudiu2012, 03 June 2016 - 15:14.


#102
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
in sfarsit si partea din spate am reusit sa o inchid
urmeaza peretii interiori laterali si streasina

Attached Files


Edited by claudiu2012, 05 June 2016 - 06:58.


#103
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
felicitări maxime !

#104
ElenaMunteanu

ElenaMunteanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.12.2015

View Postmbotes82, on 20 mai 2016 - 14:57, said:

unucelalalt

Imi poti spune te rog la ce pret e m3 de cherestea . Eu sunt din Rd si as vrea sa cumpar 10m3 . Mersi


https://www.bizoo.ro...rad/start-0/10/
http://vand-chereste.../cherestea-pret
http://www.cherestea.../cherestea.html
http://www.adyprosperconstruct.ro/


preturile sunt cam intre 580 si 700 ron pe m3 din ce stiu eu, dar ai grija ca majoritatea afiseaza pretul fara TVA

#105
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
m-am enervat pt ca nu am gasit gardulete (la un pret convenabil..) sa inchid lateralele si mi le fac singur...drept urmare am cumparat 40 de sipci 28X28 mm rindeluite la 2 ml din DEDEMAN la 5 lei bucata = 200 lei....si cu pendularul il facem praf...am calculat 2 ml x 40  = 80 ml cumparati...eu am de inchis un perete intreg de 6 mp si jumatate din celalalt de 2  mp..drept urmare ca sa nu am pierderi mai mari de 1 % am facut asa: 80 ml / 8 mp rezulta  10 ml pe mp ...si am reusit sa incropesc un model de panou de 1 mp si execut 8 panouri

1 panou are : 4 x 1ml  (4 ml chenarul) + 2 x 80 (1,6 ml) (reprezinta 2 diagonale) + 2 x 40 ( 0,8 ml) (reprezinta alte 2 diagonale) + 2 x 140 (2,8 ml) (reprezinta alte 2 diagonale (x -ul principal din patrat) si 4 x 20 cm (0,8 ml ) (reprezentand piesele ramase pe care le vom pune cum vrem...) si rezulta in total 4 +1,6+0,8+2,8+0,8 = 10 ml pt un panou
am executat 3 deja ....
Diagonala principala nu se cresteaza fiind baza de suport pt celelalte care vin peste ea prin crestari de 14 mm...(aprox...)va mai raman intre 10 si 14 mm...carne pt surub...eu am dat la ochi....deja am mana...Posted Image)))si bineinteles se taie si in unghi pt a intra in chenar aceste diagonale...
ca sa nu va chinuiti ordinea este asa:

1. crearea chenarului cu 4 suruburi in capete.
2. punerea diagonalei principale pe chenar astfel incat muchiile sa fie tangente la cele 4 capete si creionat pe sub diagonala la intersectii...
3. taiat diagonala principala in cele 4 uncghiuri
4. dat surub in acelasi sens dinspre exteriorul chenarului in carnea diagonalei principale( 2 suruburi) la cele 2 capete
5. pus urmatoarea diagonala de 140 cm si potrivit la capete si la mijloc..dat semn pe sub la intersectii pt a decupa
6. pus diagonala de 140 cm, pe principala si dat semne la cele 4 unnghiuri
7.taiat cele 4 uncghiuri si montat diagonala in cadru si asa am creat patratul cu cele 2 diagonale..
in continuare se face la fel cu celelalte diagonale...

nu e meseria mea dar am descoperit ca e frumoasa mai putin partea cu inhalatul de rumegus....dar sincer m-am cam plictisit..dar nu ma las pana nu il termin...

Attached Files


Edited by claudiu2012, 06 June 2016 - 16:28.


#106
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
continuare.
am intarit la baza stalpii prin grinzi de 10 cm pe care le aveam ramase...au alta culoare...de...au stat 5 ani nefolosite...suruburi de 12 cm si gata..
asa am putut prinde panourile de grinda respectiv de dulapul de la mijloc...am pus panourile la interior....stiu ca se pun la exterior...dar nu am vrut asa...
pt estetica voi completa golurile dintre panouri si stalpi cu bare mici...

Attached Files



#107
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Credeam ca blanile alea de la semiinaltime sunt provizorii, vad ca te-ai legat cu panourile de ele.
Panourile montate sunt terminate? Ciudat modelul.

De ce nu ai mers pe ceva ce s-a mai facut? eventual schimbai ceva ici-colo.

#108
monda

monda

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.04.2016
daca faceai panourile mai late, din stalp in stalp, rigidizai toata structura...asa, sunt doar de decor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate