Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

FOISOR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Sadolin Tinova Teak un strat...pe al doilea nu il mai dau....

Attached Files



#128
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
si m-am enervat si din restul de materiale mi-am facut un fotoliu...decat sa zaca prin magazie lemnul....

 claudiu2012, on 14 iunie 2016 - 16:35, said:

si m-am enervat si din restul de materiale mi-am facut un fotoliu...decat sa zaca prin magazie lemnul....

 claudiu2012, on 14 iunie 2016 - 16:36, said:

si m-am enervat si din restul de materiale mi-am facut un fotoliu...decat sa zaca prin magazie lemnul....

ce sa mai ma apuc de lemne ca sunt deja maestru:)))))

unii vand pe olx asa ceva cu 3 milioane:))))))si are jumatate de material cat am pus eu....Posted Image))))si eu l-am facut cu 1 milion:)))))))

fac ceva pe scaunele din lemn din alte magazine de profil...asta e pe viata.....nu se compara....

Attached Files


Edited by claudiu2012, 14 June 2016 - 16:40.


#129
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Usurel Claudiule.. Maine poimaine ne arati vreo racheta din lemne cu care vrei sa te duci pe luna :).  Asa...de hobby e ..sa zicem inspre ok ce faci tu acolo. De aici pana la lucruri facute de tamplari,e cale luuuunga.

#130
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

fac ceva pe scaunele din lemn din alte magazine de profil...asta e pe viata.....nu se compara....

Nu stiu de ce dar mie nu-mi inspira atata incredere riglele alea ; deci ori ai pana in 60 de kg, ori nu planuiesti sa traiesti foarte mult , altfel nu-mi explic afirmatia de mai sus.

Edited by Acrisios, 14 June 2016 - 19:11.


#131
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
am 100 kg si fotoliul 30 ......si stau belea in el

#132
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 claudiu2012, on 14 iunie 2016 - 19:35, said:

am 100 kg si fotoliul 30 ......si stau belea in el
vezi ca se gasesc niste pernute pt sezut si pt spatar.

fa si un scaunel pt picioare, sa nu stai cu ele atarnate.

bratele alea sunt calculate sa pui sticla si paharul pe ele? :)

A iesit bine!

#133
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 TheWarrior, on 15 iunie 2016 - 07:37, said:

vezi ca se gasesc niste pernute pt sezut si pt spatar.

fa si un scaunel pt picioare, sa nu stai cu ele atarnate.

bratele alea sunt calculate sa pui sticla si paharul pe ele? Posted Image

A iesit bine!

a iesti cam mare fotoliul asta....daca mai fac unul nu mai incap in foisor...:)))))))))))))))))))))))) este un prototip...
o sa beau berea pe bratele alea..:))) de vopsit nu il vopsesc .....

#134
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Scuze , dar chestia aia , te va tine fix pina la primul gratar .
Este o constructie fara logica si rezistenta .
Daca tot iti place lemnul poti incerca cu paleti de lemn . Iese ceva belea si cu rezistenta . https://www.google.r...rsqXFaR-OI2kLM:

#135
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003

 claudiu2012, on 08 iunie 2016 - 12:53, said:

...
sageacul o sa il tai pe pozitii cu pendularul.

Parca te laudai ca o sa-l tai. Frumos fotoliu, parca este din Familia Flinstone. :)

#136
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006
Claudiu, tu de fapt ne trolezi, nu?

Edited by Sean_John, 17 June 2016 - 08:47.


#137
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
Nu am mai avut energie pt banci si masa si am luat de la un baiat din Sacele......le vinde pe DN1.....500 ron stare bruta...intra-adevar nu se compara cu fotoliul meu dar stau eu in el imi asum....era sa cad de pe acoperis de la 3 m crezi ca mi-ar fi frica sa cad de la 60 cm:))))))))))...Posted Image))))))))))

Masa si bancile respectiv Flinstone...le-am dat cu grund de la OSKAR o mana apoi cu prea mult laudatul OSKAR YACHT INCOLOR(100 ron 2,5 l si 25 ron grund oskar la 0,75 l)......doua maini......si a iesit.....pot sa zic bine....dar au venit musafirii furnici mari...carora le place ........si banuiesc ca si paianjenii...Posted Image))))

Am terminat si foisorul de vopsit cu SADOLIN TINOVA TEAK. o mana...

deci ce e in imagini e FINAL....

baiatul din SAcele ..bine oameni de la munte ...mi-a zis sa intaresc foisorul cu bila ca imi da el sa ii mai pun pe mijloc....dar cred ca daca o pun pe aia o sa cada foisorul la cat de grea e bila...(asa le zic ei la busteni)

un mic aspect: masa are 1,55 m si bancile la fel...

am tot studiat...nu se compara nimic din magazinele de profil cu pretul astuia......mai ales la ce grele sunt ....nu poti ridica intr-o singura persoana banca ...masa nu  o poti misca mai deloc...

 maximg, on 16 iunie 2016 - 21:02, said:

Scuze , dar chestia aia , te va tine fix pina la primul gratar .
Este o constructie fara logica si rezistenta .
Daca tot iti place lemnul poti incerca cu paleti de lemn . Iese ceva belea si cu rezistenta . https://www.google.r...rsqXFaR-OI2kLM:

Oribil nu are designul astuia al meu nici 10%....

 Sean_John, on 17 iunie 2016 - 08:47, said:

Claudiu, tu de fapt ne trolezi, nu?
Nu vreau sa intru in conflict cu nimeni.....nu stiu de unde ai tu impresia asta....

Cu aceasta ocazie va multumesc pt sfaturile acordate si sper sa fi invatat cineva din greselile mele din acest topic ma refer la executia foisorului si mobilierului din el...si inchid un al doilea topic controversat dar FINALIZAT..dupa cel cu constructia casei.
Multumesc.

Attached Files


Edited by claudiu2012, 17 June 2016 - 18:49.


#138
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Da cu Oskar si capetele bancilor si a mesei, se vad ca naiba scursurile alea, si indreapta la foisor sageacul ala, ce naiba, te lauzi cu ce faci dar lasi neterminat si dai cu Oskar. Frumoase banci si masa.

#139
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Al meu arata asa...se prezinta bine dupa 2 ierni...In poza e terminat in proportie de 90 %

http://forum.softped...ge__hl__ foisor

#140
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 Clovis, on 17 iunie 2016 - 19:13, said:

Al meu arata asa...se prezinta bine dupa 2 ierni...In poza e terminat in proportie de 90 %

http://forum.softped...ge__hl__ foisor

L-am vazut e frumos. dar in acceptiunea mea un foisor trebuie sa arate ca o casuta....nu intr-o apa la mine daca il faceam intr-o apa eram rupt de ploaie....

#141
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 maximg, on 16 iunie 2016 - 21:02, said:

Scuze , dar chestia aia , te va tine fix pina la primul gratar .
Este o constructie fara logica si rezistenta .
Daca tot iti place lemnul poti incerca cu paleti de lemn . Iese ceva belea si cu rezistenta . https://www.google.r...rsqXFaR-OI2kLM:

Au trecut IULIE AUGUST SEPTEMBRIE OCTOMBRIE NOIEMBRIE DECEMBRIE IANUARIE FEBRUARIE SI iataaaa suntem in martie si FOTOLIUL MEU e INTACT.....SI GURA TA A GRAIT TAMPENII...fotoliu trecut prin iarna......prin apa etc...

#142
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009

 claudiu2012, on 13 martie 2017 - 22:19, said:


Au trecut IULIE AUGUST SEPTEMBRIE OCTOMBRIE NOIEMBRIE DECEMBRIE IANUARIE FEBRUARIE SI iataaaa suntem in martie si FOTOLIUL MEU e INTACT.....SI GURA TA A GRAIT TAMPENII...fotoliu trecut prin iarna......prin apa etc...


Am citit tot topicut si as vrea sa te intreb cateva lucruri, deoarece as fi interesat si eu sa incep o constructie asemanatoare:
- daca privesti acum la un an in trecut, ce ai face diferit la proiectare/constructie?
- Cum se comporta lemnul? a crapat, mai trebuie dat cu lac, etc.?
- ce parere ai de un foisor construit pe piloni de beton si cu podea de lemn? Crezi ca ar fi o solutie buna?
- cate ore de lucru au fost in total? Am vazut ca ai lucrat singur, daca ati fi fost 2 persoane cu cat s-ar fi scurtat durata executiei?

#143
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012

 catal1n2000, on 09 mai 2017 - 14:39, said:

Am citit tot topicut si as vrea sa te intreb cateva lucruri, deoarece as fi interesat si eu sa incep o constructie asemanatoare:
- daca privesti acum la un an in trecut, ce ai face diferit la proiectare/constructie?
- Cum se comporta lemnul? a crapat, mai trebuie dat cu lac, etc.?
- ce parere ai de un foisor construit pe piloni de beton si cu podea de lemn? Crezi ca ar fi o solutie buna?
- cate ore de lucru au fost in total? Am vazut ca ai lucrat singur, daca ati fi fost 2 persoane cu cat s-ar fi scurtat durata executiei?
Si 2019 februarie si foisorul este super. Nu a cazut nimic, nu am facut facultatea de constructii...etc...doar mi-a placut matematica...ma pot apuca de franciza...

Solutia aleasa de tine e prea scumpa, implicit manopera mult mai grea pilonii de beton trebuiesc armati etc....te complici..

Am muncit 6 ore pe zi x 35 zile = 210 ore singur dar precizez ca cel mai greu a fost la pus tabla iar cel mai migalos la straturile de lacuit,vopsit etc.

Edited by claudiu2012, 30 January 2019 - 22:40.


#144
aldebaran1963

aldebaran1963

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.07.2017
Salut Catalin
Si eu vreau sa-mi fac un foisor singur si as avea o intrebare: cand s-a rigidizat structura? In ce faza a constructiei?
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate