Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 

Exista lege penala impotriva alertarii false a populatiei cu ajutorul media ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#37
roarke

roarke

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.12.2010

View Postvubiv, on 30 aprilie 2016 - 13:56, said:

Diferenta e ca din titlu deja capeti o informatie din articol cu subiect si predicat la tabloidul Enquirer.

La Veste proasta pentru romani! Ne-ar putea afecta pe toti si nu avem cum sa ne impotrivim nu capeti nici o informatie, la fel de bine putea pune titlul Articol123456.

La Britney aborts baby now Adnan dumps her. deja ai obtinut informatia din articol cu subiect si predicat. Practic nici nu mai ai nevoie sa dai click pe articol decat daca te intereseaza detalii, ca informatia ai obtinut-o deja,

Cei cu tentative de suicid fara nici o speranta vor percuta la Veste proasta pentru romani! Ne-ar putea afecta pe toti si nu avem cum sa ne impotrivim, alte tipuri de personalitati. Toti aveti dreptate, presa si televiziunea nu vor decat bani in primul rand.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yellow_journalism

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Randolph_Hearst

Si cand te gandesti ca faptura asta a fost votata de o gramada de oameni si a avut o avere numai din minciuni. Si, apropo de ironie, la moartea lui, nu a mai gasit nimeni care sa il mai bage in seama, la fel cum el a bagat in seama pe multi. Un puternic LOL din partea mea.

Quote

In 1947, Hearst left his San Simeon estate to seek medical care, which was unavailable in the remote location. He died in Beverly Hills on August 14, 1951, at the age of 88.
Bine ca nu am vazut Citizen Kane, daca tot am inteles ca sa inspirat din viata lui.
Si mai jos vedeti un ziar cu anuntul mortii.
http://www.rarenewspapers.com/view/609132?imagelist=1

A great american

Voi toti care munciti sunteti de o mie de ori mai americani decat faptura asta.

Edited by roarke, 01 May 2016 - 18:54.


#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Deci propuneti ca oricine scrie o prostie in online sa fie sanctionat penal? Pentru ca "media" reprezinta si un site, un blog, o pagina Facebook, un mesaj pe SoftPedia etc.

#39
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007
Un articol care reflecta foarte bine starea in care se afla atat jurnalismul din presa cat sin cel din mass-media.Va redau mai jos un fragment :

"Să faci jurnalism de calitate astăzi este o provocare la care instituţiile media din toată lumea fac faţă din ce în ce mai greu. Motivul este simplu: audienţa a devenit principalul obiectiv al strategiei editoriale a publicaţiilor, sub presiunea noilor modele de publicitate. Marii jucatori de pe piaţa de advertising cer trei lucruri de la presă: accesări, accesări, accesări. Problema este că un articol despre Mihaela Rădulescu îţi aduce de 10 ori mai multe accesări decât o anchetă despre starea spitalelor din România."

Restul il puteti citi aici http://adevarul.ro/l...0766/index.html

Edited by primuministru, 03 May 2016 - 09:43.


#40
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nimic nou, lumea vrea circ, nu fapte.

#41
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004
Nu exista solutie decat educatia si atragerea atentiei asupra derapajelor. Daca ai fost pacalit odata, iti dai seama ca nu ai de ce sa mai accesezi site-ul respectiv.
Exista si site-uri serioase.

Edited by Cris007, 03 May 2016 - 09:52.


#42
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Studiile spun ca multora le place sa fie pacaliti/se lasa pacaliti...

#43
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
La modul serios, trebuie sa fii retardat sa mai dai click pe titluri cretine care nu au nici macat o informatie... doar niste clisee pentru cretini.
Cum sa dai click pe ceva care suna asa:
Îi ia toţi banii! Divorţ după ce l-a prins că o înşela DIN NOU. Bomba zilei în showbiz
O nouă ţară europeană intră în RĂZBOI!
După decenii de aşteptări, VISUL lui Putin s-a ÎMPLINIT. Anunţul care a zguduit Vestul....
Umilinţă fără margini pentru o supravieţuitoare Colectiv.De ce a fost concediată tânăra
O tânără s-a dezbrăcat în propria locuinţă pentru a-şi ALĂPTA copilul. La scurt timp,...
"Am fost AMANŢI!" Dezvăluire BOMBĂ la 19 ani după moartea Prinţesei Diana! Cum s-au cunoscut...


#44
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 05.10.2007

View Postvubiv, on 03 mai 2016 - 09:46, said:

Nimic nou, lumea vrea circ, nu fapte.

O exprimare mai corecta ar fi "lumea vrea stiri usoare, emisiuni digerabile" Un spectacol de circ presupune ani de munca si antrenament.Cam la fel se intampla si in cazul unei anchete jurnalistice, care, asa cum spunea si autorul din Adevarul, poate dura luni de zile sau chiar ani, si necesita timp, resurse si bani.
Asemenea derapaje sunt peste tot in lume, nu numai la noi.Chiar daca nivelul meu de educatie e cu mult peste medie, chiar daca stiu foarte bine cum si de unde sa-mi iau informatia de care am nevoie, recunosc ca, mi se intampla rar, sa mai ingurgitez stiri bombastice, sa  vizionez diverse emisiuni sau sa citesc barfe depsre pitipoance....pentru deconectare.E ca un antistress.Apoi reintru in Matrix (cine a vazut stie despre ce vorbesc.)
Asta inseamna ca-s prost, retard sau ce ?

#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

View PostAndreysc7, on 30 aprilie 2016 - 11:32, said:

nu doar ziare ci si la TV ... Daca ar fi o lege penala impotriva titlurilor de cancan , 85% din mass media din Romania ar disparea, sau si-ar schimba titlurile :P . Daca pui botul la tot ce vezi la tv si citesti pe net, e vina ta ca nu stii sa filtrezi informatiile :P
Defapt... cine dracu isi mai pierde vremea cu stirile,cand scopul lor este sa te umple de cookies,  reclame, sa dai like pe pagina mortilor ma-sii etc?  Eu am renuntat pur si simplu.

Cine vrea stiri cauta la altii, si isi tradice cu google daca vrea sa afle.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate