Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Un calut pursange (Ford Mustang)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1524 replies to this topic

#541
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Hahaha, eu eram ... incognito !
Rondul la Tunari il fac zilnic cand merg cu ea.

Zilele trcute am auzit un frecus "fier pe fier", parca la stg fata, cand franam usor. Zic, hopa, placutele si sun la Tiriac. "Avem doar 2 seturi de fata, unul la BV si unul la CT, iar de spate nu sunt deloc in tara, pot sa comand si ajung intr-o saptamana "!!!
Pe bune .... dupa ce s-au vandut cateva sute de bucati (estimare proprie). Parca vorbeam de set motor ...
Am fost astazi la service si placutele uzura doar 30% (12.300 km), nici un alt defect constatat.
Diagnostic : Probabil ceva din ferodou sau vreo pietricica strecurata acolo. Am cumparat ipoteza, mai vedem.

 tfmercedez, on 26 martie 2017 - 19:30, said:

Ma gandeam la un model asa , mai exotic , devalorizarea cat ar putea fi?  Daca aduni costul de achizitie, asigurari,  intretinere... nu era mai potrivit de inchiriat?  Asta in premisa ca masina mai mult sta , si nu este utilizata zilnic sau saptamanal. Dar in Romania, probabil nici nu este Mustang de inchiriat. Parerea mea.
Nu cred ca ar oferi nimeni masini sport sau exotice la inchiriere. E riscant.
Eu as inchiria fara probleme un 911 sau F-type 1 luna sa vad despre ce e vorba.

#542
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Singurii care o fac sunt producătorii. Eu am închiriat M3 cu 150 de euro la Munchen, o zi întreaga. Cam scump test drive-ul, dar măcar asa m-am convins ca nu e mașina potrivita pentru mine. Din ce am văzut, și Mercedes are ceva asemănător, probabil și Porsche. Dar nu în România

#543
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Se pot inchiria masini sport si chiar si exotice in orice loc de prima mana. Exista cluburi si se fac evenimente de genul "supercar experience" pe circuit 2-3 zile platesti o suma de bani si te dai pe circuit cu toate masinile misto ale momentului, Porsche, McLaren, Ferrari, Lambo ce vreti voi.  Evenimentele de care vorbesc se faceau la Nurburgring, 20-25 de masini tot ce e de actualitate, 3 zile, super experienta. Aceste 'experiente' sunt mai convenabile dpdv al pretului decat sa inchiriezi fiecare masina pe rand. Si in UK erau unii care faceau chestia asta. N-am facut-o dar gasisem la un moment dat si am de gand. Erau unii in Cannes acum vreo 2 ani, care inchiriau inclusiv Bugatti Veyron Supersport, puteai sa inchiriez cu ziua orice masina iti trece prin cap ca le aveau pe toate. Sigur ca preturile sunt pe masura, de exemplu Ferrari 458 spider era in jur 1500 de euro pe zi. Producatorii mai fac evenimente pentru clienti cu masinile lor, eu am fost la un Porsche experience acum vreo 3 ani, dar conduceai numai Porsche nu si altceva, atunci am aflat de aceste 'supercar experiences'.

 figo1988, on 03 aprilie 2017 - 21:37, said:

Eu am închiriat M3 cu 150 de euro la Munchen, o zi întreaga.
Extrem de ieftin!!! Era modelul curent? EU am dat 110 pe zi pe un un Passat ultima oara.

Edited by emil_sv, 04 April 2017 - 07:44.


#544
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Se inchirieaza de la muzeul lor din Munchen. Ai mai multe optiuni, (M3, M5, 640i samd) si o poti lua pe zi (9AM -5 PM) sau pe noapte (5PM-9AM). Au si motociclete de inchiriat.

Dar rezervarea se face cu 1 luna plus inainte!

#545
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Si in Romania la Academia Titi Aur poti inchiria Ford Focus Rs, Audi Rs dar numai pe circuit (500 lei 8 ture). N-or fi chiar ca Ferrari dar un 350 CP si tractiune integrala merita vazut cum se comporta.

#546
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Concret, stie cineva daca se poate inchiria in RO un F-type R, un Cayman si un 911 ?

#547
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 mufasa, on 04 aprilie 2017 - 20:55, said:

Concret, stie cineva daca se poate inchiria in RO un F-type R, un Cayman si un 911 ?
In Ro, in nici un caz.

#548
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007
Off topic.. numa in timisoara am vazut "mexicanii/indienii" cand vin vara in sezonul de nunti cu MB SLS, Audi R8, Lambo, etc.. probabil inchiriate prin germania.

#549
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 figo1988, on 03 aprilie 2017 - 21:37, said:

.... dar măcar asa m-am convins ca nu e mașina potrivita pentru mine.
De ce nu e potrivita ?
Si atunci ... ?! Nu ne mai fierbe !

 tfmercedez, on 04 aprilie 2017 - 23:34, said:

Off topic.. numa in timisoara am vazut "mexicanii/indienii" cand vin vara in sezonul de nunti cu MB SLS, Audi R8, Lambo, etc.. probabil inchiriate prin germania.
Nu fii sigur ca nu-s ale lor. Mai ales ca rromii (mi-a corectat programul, nu ma refeream la bautorii de rom) de TM sunt chiar avuti ... doar au cumparat tot centrul Posted Image .

Edited by mufasa, 05 April 2017 - 19:00.


#550
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sa spunem doar ca a trecut un c63 amg pe lângă noi și mi-am dat seama cât de nasol e de fapt sunetul de la M3. Nu mai zic de interiorul destul de primitiv. Dar principalul motiv a fost sunetul. Rar ajungi sa poți folosi o astfel de mașină la capacitate maxima, asa ca tot ce rămâne este "melodia" pe care o auzi când accelerezi.

Nu am putut sa merg pana la C63 AMG, asa ca alegerea este C43 AMG, 3l V6 biturbo cu 367CP și tracțiune integrala cu distribuție 31-69. Sper sa vina prin iulie :-D

#551
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 figo1988, on 06 aprilie 2017 - 06:35, said:

Sa spunem doar ca a trecut un c63 amg pe lângă noi și mi-am dat seama cât de nasol e de fapt sunetul de la M3. Nu mai zic de interiorul destul de primitiv. Dar principalul motiv a fost sunetul. Rar ajungi sa poți folosi o astfel de mașină la capacitate maxima, asa ca tot ce rămâne este "melodia" pe care o auzi când accelerezi.

Nu am putut sa merg pana la C63 AMG, asa ca alegerea este C43 AMG, 3l V6 biturbo cu 367CP și tracțiune integrala cu distribuție 31-69. Sper sa vina prin iulie :-D
C43 este amg light. Nu e echivalent cu m3 ca performante.  C63-ul merita fiecare banut in schimb. Sa o stapanesti sanatos, ce culoare ai ales?

#552
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Știu, dar un C63 ar fi fost cu vreo 10-15k mai scump la achiziție și mai băga și vreo 1200 de euro anual din extra impozit, Casco, întreținere etc.

Micul avantaj la C43 este tracțiunea integrala, iar de plusul de putere am zis ca ma pot lipsi pentru moment. Dar în final a fost un compromis, evident



#553
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Și asa arata. Culoarea e selenite Grey

Attached Files


Edited by figo1988, 06 April 2017 - 22:11.


#554
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007
Si cat costa distractia?

#555
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 figo1988, on 06 aprilie 2017 - 22:06, said:

Știu, dar un C63 ar fi fost cu vreo 10-15k mai scump la achiziție și mai băga și vreo 1200 de euro anual din extra impozit, Casco, întreținere etc.

Micul avantaj la C43 este tracțiunea integrala, iar de plusul de putere am zis ca ma pot lipsi pentru moment. Dar în final a fost un compromis, evident
Tractiunea integrala este overrated parerea mea si nu neaparat un avantaj. Observati cum toti constructorii se inghesuie sa ofere 4x4 pe orice model de masina si masinuta ca aduce un plus de siguranta etc? E de fapt marketing, e o chestie psihologica, a intrat in cap tuturor ca e mai bine sa ai 4x4 ca sa mergi iarna linistit. In realitate la cate sisteme de control au masinile astea noi, 4x4 aduce o utilitate foarte marginala. Decat daca alergi masina iarna, ceea ce e iresponsabil si cu si fara 4x4.  Singurul considerent real ar fi costurile intre C63 si C43, daca ai intinde prea mult bugetul pt C63 sigur e de inteles, dar daca poti, merita, e cu totul alta experienta. Si nu desconsidera C63 simplu adica non S, e super, ca nu iti trebuie S iar diferenta e mai mica, din cate imi aduc aminte C63 fata de C63S e mai ieftin cu vreo 9k.

 figo1988, on 06 aprilie 2017 - 22:07, said:

Și asa arata. Culoarea e selenite Grey
E misto, mai ales daca combini cu night package. O culoare care imi place fff mult la MB este Hyazinthrot, e un rosu caramiziu, foarte frumos in realitate. Cand nu e soare se vede caramiziu inchis, cand bate soarele se vad o tona de nuante de rosu in ea. E foarte deosebita. S-o stapanesti sanatos!

Edited by emil_sv, 07 April 2017 - 06:43.


#556
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 tfmercedez, on 06 aprilie 2017 - 23:58, said:

Si cat costa distractia?

Cu tot cu discount m-a dus la 68k, TVA inclus.

 emil_sv, on 07 aprilie 2017 - 06:42, said:

Tractiunea integrala este overrated parerea mea si nu neaparat un avantaj. Observati cum toti constructorii se inghesuie sa ofere 4x4 pe orice model de masina si masinuta ca aduce un plus de siguranta etc? E de fapt marketing, e o chestie psihologica, a intrat in cap tuturor ca e mai bine sa ai 4x4 ca sa mergi iarna linistit. In realitate la cate sisteme de control au masinile astea noi, 4x4 aduce o utilitate foarte marginala. Decat daca alergi masina iarna, ceea ce e iresponsabil si cu si fara 4x4.  Singurul considerent real ar fi costurile intre C63 si C43, daca ai intinde prea mult bugetul pt C63 sigur e de inteles, dar daca poti, merita, e cu totul alta experienta. Si nu desconsidera C63 simplu adica non S, e super, ca nu iti trebuie S iar diferenta e mai mica, din cate imi aduc aminte C63 fata de C63S e mai ieftin cu vreo 9k.


E misto, mai ales daca combini cu night package. O culoare care imi place fff mult la MB este Hyazinthrot, e un rosu caramiziu, foarte frumos in realitate. Cand nu e soare se vede caramiziu inchis, cand bate soarele se vad o tona de nuante de rosu in ea. E foarte deosebita. S-o stapanesti sanatos!

Problema e cu masinile care au diferential deschis pe spate, alea sufera de fapt in zapada, ca ajunge ca toata puterea sa se transmita fix catre roata care aluneca. Masini ca C63 sau M3/M4 au autoblocant pe puntea spate si te cam scot fara probleme din zapada. Deci de acord cu tine. Daca as fi avut de ales, nici eu nu as fi luat C43-ul cu tractiune integrala, dar nu am avut. :)

Diferenta de 10k ar fi fost intre C43 si C63, nici nu m-am uitat la C63s.

#557
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 mufasa, on 04 aprilie 2017 - 20:55, said:

Concret, stie cineva daca se poate inchiria in RO un F-type R, un Cayman si un 911 ?
Se poate daca esti client pe la dealerii respectivi si ei cred ca ar putea face o vanzare daca ti-o dau. Posibil sa ti-o dea si fara bani.

Edited by bladhaund, 07 April 2017 - 10:19.


#558
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Nush care-i treaba la dealerii astia, dar:
- BMW - cand am intrebat de M3/M4, 440i au ras. Ca nu tin astfel de masini la drivetest ca se vand prea putine pentru a merita. Am facut totusi drivetest cu un 420xd Posted Image
- Jaguar - ma interesa XE S. Aceeasi reactie, nu avem decat 2l diesel, altceva nu se vinde.
- Audi - multe puncte in plus pentru ei. Pe langa dealerul Eurotehno Pitesti, care a fost super, au reusit sa aranjeze test fix cu masina care ma interesa, S5. Din pacate nu era ceea ce cautam.
- Mercedes - aceeasi problema. Nu avem decat 2l diesel la test, se vand prea putine pentru a merita.
- Alfa Romeo - am dat mail pe site-ul AutoItalia pentru Giulia QV, nici nu s-au obosit sa ma sune!!! Cred ca vand de rup, se stie ca Alfa Romeo e in topul preferintelor romanilor! Posted Image

La toti am ajuns cu o forma de recomandare, adica stiau ca sunt interesat si ca voi cumpara. Porsche imi imaginez ca are 911 disponibil, ca ar fi de rasul lumii sa nu aiba, la Jaguar nu as baga mana-n foc, mai ales pentru R.

PS: Avantajul pe care l-am observat la dealerii din Ro este ca ofera discount-uri mai mari, cel putin comparativ cu cei din US si UK.

Edited by figo1988, 07 April 2017 - 10:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate