Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Un calut pursange (Ford Mustang)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
1524 replies to this topic

#523
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 emil_sv, on 06 februarie 2017 - 13:46, said:

Glumeam oricum. Posted Image Aproape ca uitasem de impozit Posted Image de bucurie ca m-au sunat astia de la Ford azi.

Sa vedem in 2018, am inteles ca sunt niste indivizi mai luminati in comisiile facute de noul guvern si au in plan sa ne aliniem si noi la practica europeana intr-o forma, cu impozitele pe masini. S-ar putea sa fie neplacut pt cei cu masini mai vechi totusi.
Din ce stiu eu nu exista o aliniere europeana.
In Germania impozitele sunt mai mici ca la noi in timp ce in Belgia platesti pentru un 3l vreo 3K euro.

Nu ma pripesc cu felicitarile, astept s-o iei si sa dai prima tura Posted Image .

 figo1988, on 06 februarie 2017 - 11:09, said:

Eu la inceputul lui martie dau comanda.
pana la urma 3 sau 4 ?

#524
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Am programat un city break la Munchen pentru peste 3 saptamani. Am rezervat un M3 pentru o zi intreaga ca sa vad daca ma convinge sau nu. De abia astept :)

#525
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 mufasa, on 14 februarie 2017 - 14:52, said:

Din ce stiu eu nu exista o aliniere europeana.
In Germania impozitele sunt mai mici ca la noi in timp ce in Belgia platesti pentru un 3l vreo 3K euro.

Nu ma pripesc cu felicitarile, astept s-o iei si sa dai prima tura Posted Image .

Ma refeream la practica, adica taxarea pe CO2 si nu pe cilindree. Asta si ca sa puna o piedica vechiturilor dupa ce au scos timbrul de mediu.

#526
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 figo1988, on 14 februarie 2017 - 15:02, said:

Am programat un city break la Munchen pentru peste 3 saptamani. Am rezervat un M3 pentru o zi intreaga ca sa vad daca ma convinge sau nu. De abia astept Posted Image
M-as da si eu cu el ... tot la Munchen pe 2 Martie, om fi in acelasi avion !

 emil_sv, on 15 februarie 2017 - 10:42, said:

Ma refeream la practica, adica taxarea pe CO2 si nu pe cilindree. Asta si ca sa puna o piedica vechiturilor dupa ce au scos timbrul de mediu.
Taxarea pe CO2 as zice ca nu are legatura cu impozitul.
Impozitul are ca scop sa platesti cat mai mult, proportional cu marimea buzunarului, adica cu valoarea masinii, nu cu noxele, cilindreea, puterea, etc. Pentru astea sunt alte taxe care cam sunt deja in pretul carburantiilor.
Adica mi se pare logic ca o masina, fie ca este de 2,7l sau 5l si costa noua 100K (sa zicem Cayman si F-type), sa aiba acelasi impozit, care sa fie mai mare decat in cazul a 2 masini similare care costa doar 50K (A4 si Mustang V8). Cel mai logic ar fi sa fie o grila cu valoarea masinii functie de vechime si sa se plateasca un anumit procent, cum este la Casco.

#527
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 mufasa, on 17 februarie 2017 - 03:17, said:

M-as da si eu cu el ... tot la Munchen pe 2 Martie, om fi in acelasi avion !


Taxarea pe CO2 as zice ca nu are legatura cu impozitul.
Impozitul are ca scop sa platesti cat mai mult, proportional cu marimea buzunarului, adica cu valoarea masinii, nu cu noxele, cilindreea, puterea, etc. Pentru astea sunt alte taxe care cam sunt deja in pretul carburantiilor.
Adica mi se pare logic ca o masina, fie ca este de 2,7l sau 5l si costa noua 100K (sa zicem Cayman si F-type), sa aiba acelasi impozit, care sa fie mai mare decat in cazul a 2 masini similare care costa doar 50K (A4 si Mustang V8). Cel mai logic ar fi sa fie o grila cu valoarea masinii functie de vechime si sa se plateasca un anumit procent, cum este la Casco.

cel mai logic ar fii sa nu se plateasca nici un impozit.
sau, in cel mai rau caz, sa fie ca in NA.

#528
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 avenirv, on 17 februarie 2017 - 15:24, said:


cel mai logic ar fii sa nu se plateasca nici un impozit.
sau, in cel mai rau caz, sa fie ca in NA.
... suntem in Europa si platim pentru asta !

#529
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 mufasa, on 17 februarie 2017 - 03:17, said:

M-as da si eu cu el ... tot la Munchen pe 2 Martie, om fi in acelasi avion !

Merita! :) Noi am amanat cu o saptamana pentru ca nu aveau disponibil M3 pentru weekendul respectiv.

#530
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.12.2006

 emil_sv, on 18 august 2016 - 00:35, said:


Nevasta-mea zice sa o las argintie, ca se vede misto cu interiorul rosu, plus ca am mai avut masini albastre, (e culoarea mea preferata) zice sa mai schimb. La culoarea albastra nici nu merge interior rosu nici nu se poate comanda. Trebuie negru, si sunt cam satul de interioare negre. Celelalte culori de interior nu vin cu pielea premium de calitate mai buna... chiar daca pui pachetul premium, evident am descoperit pe cont propriu, dealerul e complet depasit de situatie... Incompetenti... Nimic nu stiu astia de la Ford.
Stiu ca raspund la un post vechi..insa acum m-a lovit curiozitatea:). Care e treaba cu pielea, poti da mai multe detalii? Sunt mai multe variante de piele, dpdv calitate? Brosura nu mentioneaza decat culorile diferite (negru (std), ceramic, rosu, maro) si cusatura contrastanta..si cam atat.

Edited by closchkutza, 24 February 2017 - 00:52.


#531
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 closchkutza, on 24 februarie 2017 - 00:50, said:

Stiu ca raspund la un post vechi..insa acum m-a lovit curiozitatea:). Care e treaba cu pielea, poti da mai multe detalii? Sunt mai multe variante de piele, dpdv calitate? Brosura nu mentioneaza decat culorile diferite (negru (std), ceramic, rosu, maro) si cusatura contrastanta..si cam atat.
Da, in momentul in care adaugi pachetul premium se pune alta piele de calitate un pic mai buna. Dar e valabil doar la culoarea neagra si rosie, ceramic si maro raman la fel, se schimba si niste plastice cu unele de calitate mai buna. Scaunele recaro sunt cu pielea superioara dar alea sunt doar negre, cu cusaturi diferite (alb sau galben). Si da brosura nu iti spune nimic, si nici cei de la Ford habar nu au.

#532
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Hai frate cu vremea asta ca l-am scos din grajd si necheaza nervos !

Attached File  IMG_5025.JPG   377.35K   93 downloadsAttached File  IMG_5027.JPG   501.76K   93 downloads

L-a convins brokerul pe asigurator (dupa ce l-am tot pisat la cap) sa-mi faca Casco pe 7 luni (15/03-15/10). Reducere de 500 Eur !

Edited by mufasa, 13 March 2017 - 23:19.


#533
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Nu stiu daca te-ai interesat/interesezi de un eu remap? Ma bate si pe mine gandul insa la aspirat nu castig cine stie ce, 25cp si 27 Nm. La tine s-ar putea sa fie o crestere mare.

#534
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 i860, on 20 martie 2017 - 17:35, said:

Nu stiu daca te-ai interesat/interesezi de un eu remap? Ma bate si pe mine gandul insa la aspirat nu castig cine stie ce, 25cp si 27 Nm. La tine s-ar putea sa fie o crestere mare.
M-am hotarat ca nu deocamdata din 2 motive :
- pierd garantia si n-as vrea ca are pana in octombrie 2022 !!!
- sunt mari sanse in urmatoarele 12 luni s-o dau. Vreau sa mai traiesc si alte experiente !

#535
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

 emil_sv, on 06 februarie 2017 - 11:06, said:

Se pare ca in martie imi ajunge masina. Mi-au zis ca e in Belgia acum la schimbat faruri/stopuri etc ca sa fie adaptata la cerintele UE. Vine la fix nu mai trebuie sa iau cauciucuri de iarna Posted Image Imi vin si siglele negru mat saptamana asta, evacuarea e in subsol Posted Image D-abia astept! Si am scapat si de 2000 euro taxa de inmatriculare. Heh! Cea mai naspa parte o sa fie cei 1500 de km rodaj...
... mai e putin si se face aprilie, ceva noutati ? Vrei sa te ajut cu rodajul avand in vedere experienta cu rasa in cauza Posted Image !

Edited by mufasa, 25 March 2017 - 19:45.


#536
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,527
  • Înscris: 15.06.2007

 mufasa, on 24 martie 2017 - 08:15, said:

M-am hotarat ca nu deocamdata din 2 motive :
- pierd garantia si n-as vrea ca are pana in octombrie 2022 !!!
- sunt mari sanse in urmatoarele 12 luni s-o dau. Vreau sa mai traiesc si alte experiente !
Ma gandeam la un model asa , mai exotic , devalorizarea cat ar putea fi?  Daca aduni costul de achizitie, asigurari,  intretinere... nu era mai potrivit de inchiriat?  Asta in premisa ca masina mai mult sta , si nu este utilizata zilnic sau saptamanal. Dar in Romania, probabil nici nu este Mustang de inchiriat. Parerea mea.

#537
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.12.2006
Nu este, am cautat eu.

#538
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 mufasa, on 25 martie 2017 - 19:44, said:

... mai e putin si se face aprilie, ceva noutati ? Vrei sa te ajut cu rodajul avand in vedere experienta cu rasa in cauza Posted Image !
Prima saptamana din aprilie ajunge. Eu pe 20 aprilie reintru in drepturi, si sunt plecat pana pe 18 asa ca nu sufar prea tare :) Practic o sa am doar doua zile in care ma uit la ea.

#539
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,044
  • Înscris: 02.09.2005
cine-ti conducea masina ieri pe la 17:30, ca parca nu erai tu

#540
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.12.2006
Si eu ti-am vazut-o in rond la Tunari ieri :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate