Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Comanda EMAG Electrocasnice mari

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
Vreau sa comand de la emag cateva electrocasnice, o comanda mai marisoara ( frigider, boiler, cuptor cu microunde si un TV).
Trebuie sa platesc ceva in plus in afara de pretul rezultat pe site ? Pot sa platesc ramburs chiar daca este o comanda asa mare? merita comanda din punct de vedere al garantiei, al starii produselor, al pretului, etc ? Vreau mai multe detalii si daca merita sa ma arunc la ei. Ii prefer pentru comoditatea  ca livreaza acasa. Voi ce spuneti ?

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Pune manuta si suna-i.

#3
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Mai mult de 5000 de RON nu poti plati cash. Cel mult poti sa faci comenzi separate daca totalul depaseste suma de 5000.
Referitor la produse, garantie, etc. sunt OK. Ai si termen de 30 zile sa le returnezi(daca sunt vandute de emag si nu alti parteneri).

#4
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Toata lumea livreaza acasa, nu cred ca mai exista magazine care sa nu livreze produsul cumparat, mai ales daca e din categoria electrocasnicelor mari.
Sfatul meu ar fi sa dai cate o comanda pentru fiecare, de preferat in zile diferite, pentru a fi sigur ca nu iti vin toate in aceeasi zi.

#5
slash95

slash95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 31.01.2010
Eu am comandat masina de spalat rufe, aragaz si frigider de la ei. Frigiderul a avut mici probleme, era usor deteriorat de la transport. Am sunat la emag, au venit baietii de la curier, si mi-au adus unul nou, fara probleme. Asta mi se pare cel mai mare avantaj : iti aduc produsele pana la usa.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,112
  • Înscris: 09.01.2007
poti plati jde miliarde cash daca esti persoana fizica

#7
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 16.03.2005
◾încasări în numerar de la persoane fizice în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei / persoană fizică, reprezentând contravaloarea unor livrări de bunuri sau a unor prestări de servicii, cesiuni de creanţe, primiri de împrumuturi sau alte finanţări,
◾plăţi în numerar către persoane fizice în limita unui plafonul zilnic de 10.000 lei / persoană fizică, în cazul tranzacțiilor reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări.

conform Legea nr.70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postoverseas, on 08 martie 2016 - 11:05, said:

poti plati jde miliarde cash daca esti persoana fizica
Eu n-am putut. Nu este vorba despre emag, dar a trebuit să plasez două comenzi diferite.

#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Sunt limitate, orice companie mare respecta legea.

#10
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Eu n-am comandat niciodata electrocasnice mari de la E-mag, dar am cumparat tot felul de maruntisuri, de la carduri de memorie si seturi LEGO si pana la laptop. N-am avut nicio problema pana acum, mi se par foarte seriosi si o sa cumpar si in viitor fara sa stau pe ganduri.
Probleme am avut in schimb cu Altex-ul, mi-au inlocuit un produs trimis defect cu altul la fel de defect, dar in timp ce faceam demersurile necesare pentru a-mi recupera banii, am facut preventiv si-o reclamatie la ANPC. Nici nu stiti ce operativi au fost ca sa-mi returneze banii, ba chiar m-au rugat frumos sa le trmit un e-mail ca sa le confirm ca banii sunt in contul meu si ca diferendul s-a stins amiabil. Daca nu confirmam, luau o amenda de le mergeau fulgii...
Asa ca, in situatia oricarei nemultumiri fata de e-mag, exista si varianta ANPC, care functioneaza intotdeauna. Tocmai de aceea, eu zic ca putem cumpara cu toata increderea.

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007
sa verifici coletele, si io am primit o masina de spalat indoita la spate. in principiu, aia de la emag au spus ca au luat la cunostinta, si ca ramane asa, nu or sa faca nazuri in caz de garantie.
nu am mai trimis-o inapoi, ca si asa era livrata 80 de km suplimentari. oricum, cred ca era din fabrica, receptia a fost facuta de mine, si m-am uitat atent. insa masina era invelita si intr-o folie netransparenta,  si nu am vazut ca e infundata. nu cred ca putea suferi socul ala fara sa se vada pe folie, mai ales ca intre folie si masina erau cel putin 10cm spatiu gol.
mai bine iei din altex, macar astia livreaza din orasul cel mai apropiat, nu plimba marfa curierii de la bucuresti.

Edited by slai, 08 March 2016 - 12:26.


#12
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Fun Curier nu incaseaza rambursuri mai mari de 4999,99 RON cash.

#13
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Cea mai mare comanda (in volum) la emag a fost o combina frigorifica + un tv.

Comanda a fost livrata prompt, adusa in apartament (parter) plata ramburs.

Alte comenzi, diferite valori, chiar si peste 3000 lei, la fel fara probleme.

Am avut si un retur (vina mea), un monitor, la fel fara probleme.

In concluzie ii recomand.

#14
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006

View Postoverseas, on 08 martie 2016 - 11:05, said:

poti plati jde miliarde cash daca esti persoana fizica

View Poststericuta, on 08 martie 2016 - 11:13, said:

◾încasări în numerar de la persoane fizice în limita unui plafon zilnic de 10.000 lei / persoană fizică, reprezentând contravaloarea unor livrări de bunuri sau a unor prestări de servicii, cesiuni de creanţe, primiri de împrumuturi sau alte finanţări,
◾plăţi în numerar către persoane fizice în limita unui plafonul zilnic de 10.000 lei / persoană fizică, în cazul tranzacțiilor reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări.

conform Legea nr.70/2015 pentru întărirea disciplinei financiare privind operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plată

Uite legea in totalitate:
http://www.avocatnet...e-de-plata.html
Ce a pus @stericuta e pentru relatia PF-PF.

#15
CValentin2

CValentin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.09.2010
Multumesc pentru raspunsuri. Comanda e in jur 3500 lei si vreau sa fie livrata intr-o comuna. Pentru comoditate ii aleg si eu. Deci pot sa comand linistit? Si in legatura cu sunatul, am vrut sa intreb prima oara aici si dupa o sa sun.

#16
Mr_Nihai

Mr_Nihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.03.2016
salut , acum 2 ani a trebuit sa cumpar un frigider , am studiat multe magazine , vroiam sa aleg emag , avand in vedere ca aveam o experienta foarte buna cu ei .
Toate bune si frumoasa pana la pret :)) , acelasi frigider era la vre-o 1300 lei pe emag , asa ca am gasit acest magazin online super ok , kauf.ro si l-am cumparat cu suma de 1080 lei cu tot cu transport .
Totusi recomand emag pentru serviciile lor de calitate , service impecabil si promtitudine .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate