Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Angajare web designer

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
vmih

vmih

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2016
Salut,
Sunt incepator in web design , stiu ca este un domeniu destul de cautat si as vrea sa imi caut de lucru in acest domeniu, insa am cateva intrebari inainte de a trimite cv-uri si anume:
1. Este de ajuns sa ai cunostinte bune de web design pentru a te angaja si a avansa in timp ?
2. Pentru a te angaja in web design este nevoie neaparat de o facultate de profil, sau este suficient si o diploma obtinuta la un curs particular?

Eu am studii superioare, insa intr-un domeniu ce nu are legatura cu web design-ul. Am inceput sa invat in particular si as vrea sa incerc sa ma angajez, insa nu stiu exact daca trebuie sa am neaparat o diploma in spate. As vrea sa fie un job in care sa pot sa raman si sa pot primi un salariu decent. Stiu ca anumite companii nu iti pot acorda o marire de salariu chiar daca ai experienta si te pricepi la ceea ce faci, deoarece este necesar sa ai studii in domeniu. Nu as vrea sa ajung sa ma plafonez.

Astept pareri,

Multumesc!

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
1. da, dar o iei de la zero, probabil pe salariu de vanzator la mega image. pe langa cunostinte bune, te-ar ajuta foarte mult un portofoliu decent.
2. nu. conteaza ce stii sa faci.

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu conteaza daca ai facultate/diploma in domeniu web designului, dar conteaza sa ai experienta,sa ai portofoliu

Edited by cristirg, 24 February 2016 - 14:07.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
web design inseamna Photoshop, css, html.

Nu inseamna limbaje de programare (javascript, java, php, c#, golang, rust, etc).

Ai nevoie de talent la desen & co.

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-un webdesigner trebuie sa stie si jquery,pluginuri jquery,bootstrap...pe langa Photoshop,html5,css3

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Designer.
Frontend developer.
Backend developer.

Sunt trei specializări.

#7
vmih

vmih

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2016
Talent la desen sa zicem ca am, stiu Photoshop, Corel draw..etc.. acum am inceput sa invat html si ma gandesc sa fac un curs de web design. Portofoliu nu am momentan.

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mai bine stii illustrator decat Corel draw, desi photoshopul iti cam ajunge pt crearea de situri web

-e bine sa faci si un curs de web design, desi se gasesc sute si mii de tutoriale pe net,torente de la lynda,tuts+,udemy....din care poti sa inveti Photoshop, html5,css3,jquery,bootstrap,...

Edited by cristirg, 24 February 2016 - 15:43.


#9
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
E suficient sa ai cunostinte bune si portofoliu. Depinde si de angajator si cat de batuti in cap sunt, zilele trecute gasisem un anunt in care cautau "web designer", dar iti cereau sa stii si jquery, SEO, PHP, mysql si sa ai permis de conducere. Sunt curios unde o sa-si gaseasca ei "web designer" d-asta. Normal mi se pare sa stii Adobe Photoshop, Illustrator, ceva HTML5 si CSS3 si cam atat, jquery si alte alea nefiind necesare decat daca te pune sa faci toata partea de front end, caz in care sunt zgarciti si nu vor sa angajeze si un front end developer.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate