Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Cainii de lupta lasati liber pe strada

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
285 răspunsuri în acest subiect

#109
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.517
  • Înscris: 20.02.2008

 alinmihai1, on 23 februarie 2016 - 19:02, said:

Situatie concreta de azi in parc:
Un exemplar de pitbul absolut superb alerga liber,la un moment dat a intrat in viteza intre 2 fete,una s-a speriat rau,cealalta a avut prezenta de spirit si l-a indepartat usor,cainele era doar curios/jucaus,le-a mirost si a mers mai departe,stapanul era ceva mai in spate asa ca atunci cand am ajuns in dreptul lui mi-am adus aminte de discutia de aici,am intrat in vorba cu el si i-am spus parerile de aici,omul era foarte ok,chiar am discutat politica cu el :D   ,din punctul lui de vedere cainele era in regula,bine dresat si prietenos atat cu oamenii(ceea ce am observat si eu) cat si cu animalele.
Am acentuat faptul ca unii sunt tematori si ii pot face reclamatie la politie,a parut sa intelega si ne-am vazut fiecare de drum.
Mentionez ca avea o lesa serioasa,pe masura cainelui,probabil pana in parc il ducea in lesa,apoi il lasa liber.

Ai dat exemplul clar al idiotului. Individul, daca javra lui musca respectiva fata, bag mana in foc ca zicea ca i-a scapat din lesa, numai sa scape de responsabilitate.
Eu totsui nu sunt capabil sa inteleg cum dracu unii pun semnul egal intre javre si copii. Inteleg ca au dreptul sa scrie aici si unii care nu au trecut de varsta aparitiei flocilor dar totusi...

AlinMihai te stiu de pe topicul cu vanatoarea, speram sa nu incurajezi totusi chestiile astea. Acel caine nu avea ce sa caute fara botnita in parc. Avea punga macar cu el? Ma indoiesc... dar bine ca discuta politica.

Editat de ioppo, 23 februarie 2016 - 19:12.


#110
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.570
  • Înscris: 21.07.2015

 alinmihai1, on 23 februarie 2016 - 19:02, said:

Situatie concreta de azi in parc:

Un exemplar de pitbul absolut superb alerga liber,la un moment dat a intrat in viteza intre 2 fete,una s-a speriat rau,cealalta a avut prezenta de spirit si l-a indepartat usor,cainele era doar curios/jucaus,le-a mirost si a mers mai departe,stapanul era ceva mai in spate asa ca atunci cand am ajuns in dreptul lui mi-am adus aminte de discutia de aici,am intrat in vorba cu el si i-am spus parerile de aici,omul era foarte ok,chiar am discutat politica cu el Posted Image   ,din punctul lui de vedere cainele era in regula,bine dresat si prietenos atat cu oamenii(ceea ce am observat si eu) cat si cu animalele.

Am acentuat faptul ca unii sunt tematori si ii pot face reclamatie la politie,a parut sa intelega si ne-am vazut fiecare de drum.

Mentionez ca avea o lesa serioasa,pe masura cainelui,probabil pana in parc il ducea in lesa,apoi il lasa liber.

Fata aia a fost prejudiciata, a intrat in soc, pentru ca acel proprietar de caine e lipsit de respect, si il doar in 14 de ceilalti oameni din parc.

Editat de Egalul, 23 februarie 2016 - 19:18.


#111
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.570
  • Înscris: 21.07.2015

 sarma_rece, on 23 februarie 2016 - 19:07, said:

Tocmai acum la Kanal D arata un consilier dintr-o comuna, care cerea o lege  ca la toti cainii sa li se taie corzile vocale, ca-l deranjaza latraturile.
Hai sa cerem legea asta si pentru manelisti.

Vara, in multe cartiere, nu poti dormi noaptea.
Maidanezii dorm ziua, iar noaptea dau concert, zici ca esti in jungla, nu in oras european.

Editat de Egalul, 23 februarie 2016 - 19:21.


#112
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.570
  • Înscris: 21.07.2015

 sarma_rece, on 23 februarie 2016 - 19:30, said:



Si atunci de vina sunt pitbulli. Te razbuni pe ei ziua, pe trezie, si ii vrei exterminat. Sau pe cainii cu capul cat un porc.

Era un raspuns pentru cel care vorbea despre taierea corzilor vocale la maidanezii din nu stiu ce oras.

#113
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
România e tara de salbatici ,eu mai umblu cu bicicleta pe cimpuri ...fara sprey cu piper si un fier beton nu plec ca ajung la spital.
O tara plina de nesimțiți ..

#114
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
Vino paci sa te incolteasca vreo 6 ciini de stina si apoi mai stam de vorba...

#115
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
Doar ce am inceput ca sau uscat drumurile da vara da zilnic .politai de la noi de la ciobani mananca brinza si oi.si au facut nenorociti si adapost de ciini la noi si periodic aduc cite o duba de ciini si le dau drumu pe cîmp...

#116
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.556
  • Înscris: 04.05.2006

 Egalul, on 22 februarie 2016 - 19:01, said:

Vedem des pe strada caini de lupta lasati liberi pe strada, fara botnita si fara zgarda.
De ce politia locala nu intervine? De ce nu dau amenzi proprietarilor care lasa acei caini, pericol public, liberi?

De unde stii tu ca sunt caini de lupta?

#117
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
Pai ii vede cu ochi lui ..logic

#118
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.556
  • Înscris: 04.05.2006

 Fane, on 22 februarie 2016 - 19:58, said:

daca am o fobie
...te duci la psiholog, sa ii gasesti sursa si sa o neutralizezi :)

#119
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.289
  • Înscris: 30.10.2006

 ioppo, on 23 februarie 2016 - 17:39, said:


Omule, du-te si te culca. Scrii niste prostii de imi da impresia ca nu ai mai mult de 14 ani. Faci un deserviciu iubitorilor de caini. Esti exact partea negativa a lor.

Ar fi culmea sa iti dau replica la asta . Posted Image

#120
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.556
  • Înscris: 04.05.2006

 silesax, on 23 februarie 2016 - 20:33, said:

Pai ii vede cu ochi lui ..logic
Si cum identifica un caine "de lupta" cu un caine "de familie"? Nu de alta, dar orice caine poate fi antrenat pentru lupta, la fel cum orice caine poate fi antrenat ca sa fie un caine de familie inofensiv.

 sarma_rece, on 23 februarie 2016 - 19:07, said:

Tocmai acum la Kanal D arata un consilier dintr-o comuna, care cerea o lege  ca la toti cainii sa li se taie corzile vocale, ca-l deranjaza latraturile.
Hai sa cerem legea asta si pentru manelisti.

COMUNA aia, e de fapt un municipiu cu vreo 70.000 de locuitori, al doilea ca marime din judet, dupa Sibiu....:)

#121
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.517
  • Înscris: 20.02.2008

 richelieu, on 23 februarie 2016 - 20:46, said:

Si cum identifica un caine "de lupta" cu un caine "de familie"? Nu de alta, dar orice caine poate fi antrenat pentru lupta, la fel cum orice caine poate fi antrenat ca sa fie un caine de familie inofensiv.

Cred ca mai degraba se referea la rasele de caini periculoase. Toti stim (mai mult sau mai putin) cum arata acestea sau metisii lor.
Si la aceste rase niciodata nu poti fi sigur de comportamentul lor. Chestia cu antrenat e o prostie. Sunt atatea cazuri in care stapanii cu caini super dresati au avut surpriza sa fie atacati (ei sau membrii familiei lor).

#122
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.374
  • Înscris: 30.01.2016

 Egalul, on 22 februarie 2016 - 19:01, said:

Vedem des pe strada caini de lupta lasati liberi pe strada, fara botnita si fara zgarda.
De ce politia locala nu intervine? De ce nu dau amenzi proprietarilor care lasa acei caini, pericol public, liberi?
Unde ii vezi? In Glasgow?

#123
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.968
  • Înscris: 22.12.2005

 Egalul, on 22 februarie 2016 - 19:01, said:

Vedem des pe strada caini de lupta lasati liberi pe strada, fara botnita si fara zgarda.
De ce politia locala nu intervine? De ce nu dau amenzi proprietarilor care lasa acei caini, pericol public, liberi?

de lupta cu cine ? te simti atacat ? ultimele analize cand le-ai facut ? ai fobii cu animale ? serios..

#124
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.374
  • Înscris: 30.01.2016

 ammazon, on 22 februarie 2016 - 20:20, said:

Eu am o frică înnăscută de câini. Mi-e silă când văd acele maimuțe care îți plimbă mutanții fără lesă. Am făcut nenumărate sesizări la poliție, am sunat și la 112 de mai multe ori dar îi doare în cot, ei se sesizează numai atunci când se întâmplă tragedii cum a fost cea din cazul lui Ionuț, copilul mâncat de maidanezi.
Vă rog să-mi recomandați o "armă" cu care să mă pot apăra de aceste animale.
Spray cu piper.

#125
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.374
  • Înscris: 30.01.2016
Numai prostii debitati pe aici. Eu sunt iubitor de caini. Am si avut cativa cand eram mai mic.
Nu mai am pentru ca sunt constient ca nu mai am timpul necesar pentru unul. Si decat sa il tin chinuit, mai bine nu.

Dar concluzia e urmatoarea. Orice caine, in parc, pe strada, locuri publice in general, lesa. Orice caine din rase periculoase, lesa+botnita. Nu exista altceva. Il lasi liber pe campuri, la munte, unde esti doar tu si cainele. Unde mai sunt persoane, nu!

#126
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.556
  • Înscris: 04.05.2006

 ioppo, on 23 februarie 2016 - 21:49, said:



Cred ca mai degraba se referea la rasele de caini periculoase. Toti stim (mai mult sau mai putin) cum arata acestea sau metisii lor.
Si la aceste rase niciodata nu poti fi sigur de comportamentul lor. Chestia cu antrenat e o prostie. Sunt atatea cazuri in care stapanii cu caini super dresati au avut surpriza sa fie atacati (ei sau membrii familiei lor).
Numește-mi doua cazuri concrete te rog.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate