Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Iisus - profet sau Dumnezeu pe pământ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#289
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 JhonLocke, on 01 septembrie 2016 - 17:03, said:



dovezile mele sunt expertii  , nu exista lucrare stiintifica peer-reviewd care sa contrazica evolutia prin selectie naturala

secunda aia bate peste tot la fel .

se caulculeaza timpul relativ  la un observator cu  transoframrile lorentz

Secunda bate la fel peste tot? Doamne, Doamneeeeeee :)))))) cu cine ma contrazic eu pe teme d.astea :))))))))
Ce pregatire ai, boss?
Mi.e clar rau de tot. Ok. Bine. Daca acei ecszpertzi sunt la fel ca tine este cum vrei tu, boss. :))))

#290
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 Travertin, on 01 septembrie 2016 - 19:17, said:

Secunda bate la fel peste tot? Doamne, Doamneeeeeee Posted Image))))) cu cine ma contrazic eu pe teme d.astea Posted Image)))))))
Ce pregatire ai, boss?
Mi.e clar rau de tot. Ok. Bine. Daca acei ecszpertzi sunt la fel ca tine este cum vrei tu, boss. Posted Image)))

secunda bate peste tot la fel . dar datorita relativitaiti  se va observa timpuri diferte  pentru diferiti observatori

uita-te la Interstellar  ce tine de fizica e facut de Kip Thorne .

e faza cu ceasurile .  nici un ceas nu bate mai repede , dar  diferenta de timp e data de relativitate

Edited by JhonLocke, 01 September 2016 - 22:53.


#291
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Travertin, on 31 august 2016 - 18:09, said:

Wikipedia...are si ea aria ei de acoperire. Nu e studiu. Nu poti face tema la matematica de acolo, dar sa spui altele... Vorba aia: nu confunda cautare pe Google cu diploma mea...

Uite cate probleme apar dupa perioada de injumatatire, de 5370 ani:

http://www.christian...g/aig-c007.html

Rezumat: datarea se face utilizand izotopul 14. Carbonul are nr atomic 6, masa 12. Izotopul 14 are masa 14.
Dar, in ultimele mii sau zeci de mii de ani nu stie nimeni concentratia dioxidului de carbon din aer, de unde se procura dioxidul de carbon. Doar se presupune, se banuieste.

E un grafic pe 50 de ani aici cu diferente chiar de la o zona la alta:

http://earthsky.org/...iocarbon-dating


Nu e nicaieri scris ca in urma  cu 2-3-4 mii de ani aerul ar fi avut aceeasi concentratie peste tot pe Pamant.

Daca esti de acord cu mine ca au existat uriasi, atunci iti pot spune ca, ei cu cat erau mai inalti, cu atat gravitatia ii atragea mai tare. S.au gasit urme, schelete de dinozauri. Crezi ca ar fi putut trai azi cu aceasta concentratie a aerului si aceasta gravitatie? Eu nu cred. Nu aveau suficient oxigen si nu ii tineau muschii. Se prabuseau. De aceea azi doar in apa mai exista animale foarte mari.
E mult de scris.
Ca idee, sunt fan carti si filme SF, de la Jules Verne la Frank Herbert.
Daca am erori in scriere, fie.ti mila pt ca scriu de pe mobil.



Foarte interesanta partea cu esenienii. Erau putini, dar era ceva cu ei. Deschizatorul, cel care a pregatit sosirea, se pare ca era esenian, Ioan Botezatorul. Asa este o noua teorie. Foarte interesanta.

Putini dar cu influenta

Cum mai tarziu au fost calugarii

#292
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

 JhonLocke, on 01 septembrie 2016 - 22:49, said:



secunda bate peste tot la fel . dar datorita relativitaiti  se va observa timpuri diferte  pentru diferiti observatori

uita-te la Interstellar  ce tine de fizica e facut de Kip Thorne .

e faza cu ceasurile .  nici un ceas nu bate mai repede , dar  diferenta de timp e data de relativitate
Nu bate in acelasi timp, daca ma pot exprima asa. Daca pui un pendul gravitational pe Pamant si altul, identic pe Luna vei observa ca in timp ce pe Luna face o cursa, pe Pamant face mai multe curse. O secunda pe Luna, in timpul Pamantului difera ca timp, considerand timpul pe Pamant ca baza, este mai lunga decat pe Pamant. Pe ISS exista aceeasi aproximativ aceeasi gravitatie ca pe Pamant. Este la doar 400 km in sus.
Daca faci calculul pe materiale, ce greutate, nu ce masa, au pe Luna, vei constata ca iti va indica alt timp ceasul.
Presupunand ca ai 2 ceasuri, eu raman pe Pamant cu unul, iar tu pleci pe Luna cu altul identic. Daca excursia ta va dura, in timpul ceasului meu, 6 zile, atunci, cand te vei intoarce, in timpul ceasului tau va dura o zi.
Acum intrebarea este: ce este timpul? In ceruri, daca exista un loc unde nu e gravitatie cum s.ar calcula? Si mai ales cum s.ar comporta corpul uman fara gravutatie, stiind ca circulatia sangelui este legata direct de gravitatie.
Si uite asa stiinta se intalneste cu religia. Pentru ca in ceruri, parca nu exista timp.
Intr.adevar totul este relativ.

#293
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
De ce legi timpul de gravitatie? O functionare defectuoasa a unui mecanism (ceas) din cauza unor conditii de mediu nu anuleaza trecerea timpului.

Crezi ca daca ai sta pe luna 10 ani in acest timp pe pamant ar trece 60?! Daca o sa iei cu tine un ceas electronic si nu unul mecanic, va masura acelasi timp.

#294
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă Isus a fost Dumnezeu pe Pământ atunci cine L-a părăsit când era pe Cruce, răstignit?Posted Image

#295
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
L-au părăsit ucenicii, mai puțin ucenicii-femei (ucenicele?)...  :)

Edited by logic1, 22 January 2017 - 15:02.


#296
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

 oMariusRO, on 02 septembrie 2016 - 21:48, said:

De ce legi timpul de gravitatie? O functionare defectuoasa a unui mecanism (ceas) din cauza unor conditii de mediu nu anuleaza trecerea timpului.

Crezi ca daca ai sta pe luna 10 ani in acest timp pe pamant ar trece 60?! Daca o sa iei cu tine un ceas electronic si nu unul mecanic, va masura acelasi timp.

daca te afli in miscare cu o viteza mare in spatiu, timpul scurs va fi diferit de cel de pe pamant. teoria relativitatii.

 dark, on 22 ianuarie 2017 - 12:26, said:

Dacă Isus a fost Dumnezeu pe Pământ atunci cine L-a părăsit când era pe Cruce, răstignit?Posted Image

un om nu poate fi Divinitatea, Creatorul Universului. fie el chiar si Isus.

#297
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 adifox, on 22 ianuarie 2017 - 21:59, said:

daca te afli in miscare cu o viteza mare in spatiu, timpul scurs va fi diferit de cel de pe pamant. teoria relativitatii.

Teoria relativitatii e una, functionarea diferita a unui ceas mecanic pe Luna fata de unul de pe Pamant e alta.

#298
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004

 adifox, on 22 ianuarie 2017 - 21:59, said:


un om nu poate fi Divinitatea, Creatorul Universului. fie el chiar si Isus.

Corect.
Dumnezeul Atotputernic nu se poate modifica, schimba, transforma.

#299
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 dark, on 23 ianuarie 2017 - 09:05, said:

Corect.
Dumnezeul Atotputernic nu se poate modifica, schimba, transforma.

Posted Image
Păi atunci nu mai e Atotputernic, ci doar puternic.
Logica-mi spune că o entitate care poate crea universuri din nimic este foarte capabilă de a-și modifica forma și substanța.
Am zis io că bisericoșii-l văd pe Dumnezeu ca un moș cu barbă albă care se lăfăie pe-un jilț de aur cu binoclul la ochi. Posted Image

#300
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004

 SOCRATE_MMXII, on 23 ianuarie 2017 - 09:10, said:

Logica-mi spune că o entitate care poate crea universuri din nimic este foarte capabilă de a-și modifica forma și substanța.

Nup,
Dumnezeul Atotputernic e pe maxim, nu poate crește și nici nu se poate micșora.

#301
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 23 ianuarie 2017 - 09:46, said:

Nup,
Dumnezeul Atotputernic e pe maxim, nu poate crește și nici nu se poate micșora.
dar poate vrea asta, sau are constrangeri?Posted Image

#302
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 dark, on 23 ianuarie 2017 - 09:46, said:

Dumnezeul Atotputernic e pe maxim, nu poate crește și nici nu se poate micșora.
Posted Image
Tu realizezi că dumnezeul descris de tine e de fapt un personaj dintr-un joc video?

#303
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,713
  • Înscris: 16.03.2004
Dumnezeul Atotputernic este imuabil, acesta este atributul Său.

#304
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ptiu, ucigă-l toaca! Io-te că tu-i și știi atributele. Phiiiiiiiiii...aia da, nu glumă. Ești mai tare ca 'mniezo, ce să mai.

#305
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
isus a fost trimis ca profet , dar mai mult , a avut o misiune mult mai complexa decat ceilalti profeti iar pentru implinirea ei a fost intronat imparat pe vesnicie pentru oameni .

#306
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 pacopaco1967, on 23 ianuarie 2017 - 12:49, said:

isus a fost trimis ca profet , dar mai mult , a avut o misiune mult mai complexa decat ceilalti profeti iar pentru implinirea ei a fost intronat imparat pe vesnicie pentru oameni .
Posted Image
Asta-i doctrina islamistică spusă de Mohamed după ce-l îmbăta bine Kadija ca s-o poată „iubi” așa cum îi plăcea ei.

P.S. Dacă ai citit NT, vezi că ai sărit peste versetul în care Hristos spune clar și răspicat: Eu sunt printre voi, dar nu sunt dintre voi.

Edited by SOCRATE_MMXII, 23 January 2017 - 18:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate