Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
System data 100GB din 256GB

Pot sa schimb routerul?

Taxa pod " Sold peaje neexpir...

Problema stabilizator tensiune cu...
 VENTILATOR

Comunicare cu animale moarte ?

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi
 Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...
 Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 

Iisus - profet sau Dumnezeu pe pământ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#253
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 30 august 2016 - 08:27, said:

Oh! Deci ți-e sete? Stai flexat că te rezolv io acușica. Stai să beau o limonadă și-ți dau ceai sfânt mai ceva ca Bivolaru. Direct de la sursă.
Doar că tu n-ai voie să pupi mielu' c-o nară că ești prea urât. Posted Image
Daca cumva ai copii incearca sa folosesti si cu ei limbajul asta sa vezi ce roade obtii .
V-ati departat de subiect ca sa va ciondaniti precum copii razgaiati .

Dar sa revenim la subiect si avem o dilema ce reiese din scripturi , ca isus se teme de Dumnezeu, se roaga la Dumnezeu, se inchina la Dumnezeu . Cum ar fi astea din moment ce este considerat dumnezeu atotputernic ? Practic se comporta la fel ca orice credincios adevarat . Chit ca tot el spune ca e imparat si ca pentru asta s-a NASCUT .
Ce concluzie reiese din cele enumerate mai sus ?

#254
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postpacopaco1967, on 30 august 2016 - 08:41, said:

Dar sa revenim la subiect si avem o dilema ce reiese din scripturi , ca isus se teme de Dumnezeu, se roaga la Dumnezeu, se inchina la Dumnezeu . Cum ar fi astea din moment ce este considerat dumnezeu atotputernic? Practic se comporta la fel ca orice credincios adevarat . Chit ca tot el spune ca e imparat si ca pentru asta s-a NASCUT .
Ce concluzie reiese din cele enumerate mai sus ?
De puterea exemplului ai auzit?

#255
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

V-ati departat de subiect ca sa va ciondaniti precum copii razgaiati .

Este reactia specifica celor cu IQ negativ. Cand nu stiu ce sa mai spuna se leaga de orice litera in plus sau in minus sau te injura crestineste :)

View Postpacopaco1967, on 30 august 2016 - 08:41, said:

Daca cumva ai copii incearca sa folosesti si cu ei limbajul asta sa vezi ce roade obtii .
V-ati departat de subiect ca sa va ciondaniti precum copii razgaiati .

Dar sa revenim la subiect si avem o dilema ce reiese din scripturi , ca isus se teme de Dumnezeu, se roaga la Dumnezeu, se inchina la Dumnezeu . Cum ar fi astea din moment ce este considerat dumnezeu atotputernic ? Practic se comporta la fel ca orice credincios adevarat . Chit ca tot el spune ca e imparat si ca pentru asta s-a NASCUT .Ce concluzie reiese din cele enumerate mai sus ?

Ce concluzie vrei tu, ca de aia e scriptura interpretabila... Daca interpretarea ta este aceeasi cu a altora, o sa primesti "like" de la aia, iar restul or sa te faca prost si eretic :)

#256
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postbarbu78, on 29 august 2016 - 22:33, said:

Nu aveti rabdare si ambitie.
Cind ii raspundeti, nu trebuie sa cititi tot ce zice.
am avut, totul are un inceput si totul are un sfirsit. :)

View PostoMariusRO, on 29 august 2016 - 17:02, said:

.... Personajul Moise nici macar nu este dovedit a fi existat vreodata in realitate (in felul in care este prezentat in Biblie), de fapt, consensul istoricilor actual este ca nu a existat. La fel cum nu s-a dovedit a fi existat Exodul asa cum este prezentat in Biblie. Moise este mentionat aproape exclusiv in Biblie (si in Coran) iar primele scrieri in care apare sunt cu aproape 1000 de ani mai noi decat perioada in care se presupune a fi trait. Cel mai probabil Moise insusi este un produs al imaginatiei cuiva, nu un autor real plin de imaginatie.

Unde?!
asta sa le-o spui la evrei, vezi ce o sa-ti raspunda. sint personaje istorice despre care sint mult mai putine date istorice si totusi nu e contestata existenta lor. n-avem nici un motiv sa credem ca moise n-a existat.

in manualul de botanica comunist cel putin.

#257
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 30 august 2016 - 08:41, said:

Dar sa revenim la subiect si avem o dilema ce reiese din scripturi , ca isus se teme de Dumnezeu, se roaga la Dumnezeu, se inchina la Dumnezeu . Cum ar fi astea din moment ce este considerat dumnezeu atotputernic ? Practic se comporta la fel ca orice credincios adevarat . Chit ca tot el spune ca e imparat si ca pentru asta s-a NASCUT .
Ce concluzie reiese din cele enumerate mai sus ?
Că nu reușești să înțelegi Biblia nici cât negru sub unghie.

#258
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostoMariusRO, on 30 august 2016 - 13:11, said:

Este reactia specifica celor cu IQ negativ. Cand nu stiu ce sa mai spuna se leaga de orice litera in plus sau in minus sau te injura crestineste Posted Image
Vai, dar nu te-am înjurat, ci te-am susținut în credință. Uitasem să-ți spun că ceainicul magic a aterizat la mine-n spatele casei și cum te știam dornic de-o gură de ceai, m-am oferit.Posted Image

P.S. Dă-te rănit...hai, victimizează-te.Posted Image

@mario_bril: e paralel cu Biblia. Mă mir de unde le scoate. O fi având un joben?

Edited by SOCRATE_MMXII, 30 August 2016 - 13:46.


#259
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 30 august 2016 - 13:45, said:

@mario_bril: e paralel cu Biblia. Mă mir de unde le scoate. O fi având un joben?
De la eretici. Dark e unul dintre mentorii lui.

#260
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcirus6, on 30 august 2016 - 13:31, said:

asta sa le-o spui la evrei, vezi ce o sa-ti raspunda. sint personaje istorice despre care sint mult mai putine date istorice si totusi nu e contestata existenta lor. n-avem nici un motiv sa credem ca moise n-a existat.

in manualul de botanica comunist cel putin.

Pai evreii dau cu pietre dupa tine (aia credinciosi, evident) si daca le spui ca Moise a scris VT din imaginatie. Pentru ei ala e cuvantul lui Dumnezeu iar Moise doar l-a scris, nu a pus nimic de la el.

Eu zic ca momentam nu avem prea multe motive nici sa credem ca Moise a existat, cel putin nu asa cum este prezentat in Biblie. Legenda nasterii lui Moise este aceeasi cu legenda nasterii regelui sumerian Sargon. Si ala a fost nascut de o preoteasa si pus intru-un cos care a fost trimis pe un rau ca in final sa ajunga un mare conducator. Pare un lait motiv adaptat la un alt personaj. Dupa plecarea din Egipt Moise se presupune ca a bantuit prin desert 40 de ani cu 2-3 milioane de oameni dupa el (~600.000 de barbati peste 22 de ani capabili sa poarte arme, plus femeile, batranii si copii), cu animale samd. S-ar fi golit Egiptul daca plecau atat de multi oameni (jumatate sau mai bine din toata populatia asa cum era estimata pe atunci), nu ar fi scapat un asemena eveniment fara sa fie scris in cronicile egiptene. Plus ca atatia oameni in atata timp, ar fi trebuit sa lase niste urme arheologice... Iti dai seama cum ar fi ca toata populatia din Bucuresti sa plece acum pe jos, cu catel, cu purcel, si sa umble brambura 40 de ani?! Pana acum nu a aparut confirmari din afara scrierilor religioase din cate cunosc eu...

Manualul de botanica comunist era probabil facut ca si biblia, pentru un anumit nivel. Sau poate e mult prea vechi... Bacteriile au propria clasificare.

Quote

Dă-te rănit...hai, victimizează-te

Roaga-te la martienii tai si scuteste-ma. Posted Image

Edited by oMariusRO, 30 August 2016 - 14:27.


#261
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 30 august 2016 - 09:48, said:

De puterea exemplului ai auzit?
Poti si sa explici si sa dai un exemplu ? Tot in ideea asta pe care o propui unii spun ca juca teatru pe cruce cand a strigat "Dumnezeul Meu , de ce m-ai parasit ? " , adica cum sa se paraseasca pe sine , e chiar haios . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 30 August 2016 - 15:16.


#262
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Daca numai Dumnezeu pedepseste si numai Dumnezeu poate plati, atunci numai El poate indura pedeapsa echivalenta cu o eternitate de chin.

#263
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,217
  • Înscris: 10.09.2008
Ai cam lipsit la mate dacă spui că Isus a îndurat în câteva minute echivalentul chinului veşnic... Posted Image

#264
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 30 august 2016 - 18:40, said:

Ai cam lipsit la mate dacă spui că Isus a îndurat în câteva minute echivalentul chinului veşnic... Posted Image

De joi seara, stimabile, pana duminica.

Luca 22

44. A ajuns intr-un chin ca de moarte si a inceput sa Se roage si mai fierbinte; si sudoarea I se facuse ca niste picaturi mari de sange care cadeau pe pamant.

Bine, pt tine moartea este decesul, nu? Ca alt sens nu vezi Posted Image Posted Image Ia zii, plata pacatului este decesul, nu?

Edited by zexelica, 30 August 2016 - 18:48.


#265
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,217
  • Înscris: 10.09.2008
Deci zici c-a fost în iad trei zile şi asta este la tine echivalentul chinului veşnic? Ţi-am zis c-ai lipsit la mate...

#266
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 30 august 2016 - 18:48, said:

De joi seara, stimabile, pana duminica.

Luca 22

44. A ajuns intr-un chin ca de moarte si a inceput sa Se roage si mai fierbinte; si sudoarea I se facuse ca niste picaturi mari de sange care cadeau pe pamant.

Bine, pt tine moartea este decesul, nu? Ca alt sens nu vezi Posted Image Posted Image Ia zii, plata pacatului este decesul, nu?
Cum de joi seara ? Parca era vineri seara , sambata  si duminica dimineata a inviat . Nu despre timpul cat a fost "mort" (adormit) isus ?
Dumnezeu mort e prima oara cand aud .

#267
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,217
  • Înscris: 10.09.2008

View Postpacopaco1967, on 30 august 2016 - 19:40, said:

Cum de joi seara ? Parca era vineri seara , sambata  si duminica dimineata a inviat . Nu despre timpul cat a fost "mort" (adormit) isus ?
Dumnezeu mort e prima oara cand aud .

Cel mai probabil a murit într-o joi.

#268
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlogic1, on 30 august 2016 - 20:10, said:


Cel mai probabil a murit într-o joi.
Pe bune ? Eu de ce traiam cu impresia ca vineri a fost rastignit ?

#269
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 30 august 2016 - 19:23, said:

Deci zici c-a fost în iad trei zile şi asta este la tine echivalentul chinului veşnic? Ţi-am zis c-ai lipsit la mate...
Nu, stimabile, 3 zile au fost ca sa se implineasca Scriptura.

Matei 12
39. Drept raspuns, El le-a zis: "Un neam viclean si preacurvar cere un semn; dar nu i se va da alt semn, decat semnul prorocului Iona.
40. Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului.

#270
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostoMariusRO, on 30 august 2016 - 07:10, said:

Este ca nu poti sa te abtii sa arati cat de destept esti?! Spre dezamagirea ta, e luat cu copy-paste de pe un site pentru ca imi era lene sa scriu atat de mult si nici nu am stat sa pierd timpul sa corectez erorile de scriere. Doar prostii care vor sa faca pe desteptii pierd timpul cu asta. Daca ar fi sa ma leg de fiecare eroare gramaticala sau de scriere nu as mai posta altceva. Dar azi fac o exceptie:
Mie îmi este clar nivelul respectivului de cultură, din momentul în care observ modul de scriere. Ăsta era de fapt sensul răspunsului meu. Îmi pare rău că te-ai ofensat din nou.

P.S. Cu privire la corectură, mulțumesc, am observat și eu dar era prea târziu să mai corectez. A fost o eroare de tastare, neobservată la timp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate