Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

Iisus - profet sau Dumnezeu pe pământ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
356 replies to this topic

#235
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostoMariusRO, on 26 august 2016 - 06:56, said:

Fiecare il vede pe Moise cum doreste, dar daca nu scrie invers, nu inseamna ca era geniu. Eu personal nu stiu nimic ce a facut Moise care ar putea sa il compare cu Aristotel...
pentru ca nu cunosti subiectul.
pe scurt, a creat o religie ce a format un popor care astazi conduce lumea. ei, pentru asta iti trebuie geniu.

View PostoMariusRO, on 26 august 2016 - 08:25, said:

Ca sa intelegm despre ce vorbim, Moise este autorul in sensul in ca al doar a scris ce i-a dictat Dumnezeu, corect?! Nu a scris cartile alea din imaginatia lui, ca Jules Verne sa zicem.
chiar asa naiv esti? evident ca din imaginatie le-a scris, comparatia cu jules verne e foarte reusita.

View PostJhonLocke, on 26 august 2016 - 17:01, said:

am mai auzit asta la un evreu elenist , parca Philon din Alexandria.

ceva de genul . Moise a fost inaintea lui Platon , iar  ceea ce face Platon  e sa repete ce a zis Moise ...

doar am auzit ideea asta nu am o sursa unde sa o studiez...
philo nu era baiat prost si cam stie ce spune.
nu citisem chestia asta la philo, dar la aceeasi concluzie am ajuns si eu. comparatia o fac cu aristotel, pentru ca si aristotel a creat un imperiu( imperiul macedonean).

#236
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostoMariusRO, on 26 august 2016 - 18:58, said:

Era vorba despre apa, nu despre sateliti Posted Image, si despre ceea ce evreii deja credeau. Adica ei credeau ca deasupa pamantului e apa, si ca sa stea acolo trebuia sa o tina ceva tare, ca nu plutea singura asa... Cam asta era conceptia evreilor de atunci (si nu numai) despre pamant:
Attachment otcosmos1.jpg
Asa e, si de aia ma intreb... Oare nu putea sa ii dicteze corect lui Moise macar unele etape din Geneza?! Daca le spunea evreilor ca de fapt in cer nu sunt ape, si ploaia nu vine dintr-un ocean de deasupra, ci prin condensarea vaporilor de apa care se ridica de pe pamant, etc, etc... probabil ca nu intelegeau aia nimic. Dar daca schimba un pic pe acolo, sa faca plantele in ziua 4 si soarele in ziua 3, nu ii afecta deloc pe evrei, dar avea sens si in zilele noastre, si poate credeam si eu.. si altii.. Posted Image
aici e corect ce zici, exact asa era probabil pamintul in viziunea lui moise, dar de aici se vede ca el e interesat de cunoasterea naturii si incearca sa faca un model de aparitie al universului( ce atunci se limita la pamint). cred ca la acea vreme era mult mai revolutionar decit teoria relativitatii.
cred ca-ti dai seama ca nu dumnezeu i-a dictat lui moise.

View PostoMariusRO, on 26 august 2016 - 21:46, said:

Atunci nu doar se vede soarele si luna, textul spune "Si Dumnezeu a facut luminatorii...". Pe de alta parte, toate zilele creatiei se termina cu "Si a fost seara si a fost dimineata", incepand de la prima zi. Nu poti sa ai seara si dimineata fara Soare, indiferent daca se vede clar sau e doar difuz.
seara si dimineata tine fix de soare, asta ne da de inteles ca soarele exista. probabil ca in ziua a4a cind apar, vrea sa se refere la faptul ca devin vizibili.

View PostoMariusRO, on 27 august 2016 - 21:11, said:

Organismele care au produs oxigenul nu erau plante, erau niste bacterii anaerobe (cyanobacterii)..
bacteriile sint catalogate ca plante.

#237
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostoMariusRO, on 28 august 2016 - 19:22, said:

E valabila si reciproca. Pentru un om rational existenta unui creator atotputernic si atotstiitor este la fel de posibila ca si existenta lui Mos Craciun care zboara cu sania trasa de reni.
Dar „omul rațional” e perfect de acord cu undele gravitaționale apărute din praf de zână. Aha!

View PostoMariusRO, on 28 august 2016 - 19:22, said:

Spre deosebire de credinciosi care nu ai nevoie de manuale ci doar de Biblie... Ca de obicei, vechea poveste "credinta noastra este cea dreapta si corecta"... ai impresia ca are mai mult sens sa crezi ca exista un Dumnezeu atotputernic care a facut universul si care vine din nu stiu ce galaxie?! Galaxia aia cine a creat-o, Creatorul Creatorului?!
Mamă, ce prostii poți mesteca. „Dumnezeu care a făcut universul și vine din nu știu ce galaxie?!”
Tu ești „frate de cruce” cu paco și logic1, cumva? Că doar ăștia doi se mai dau în stambă pe aici.

#238
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 29 august 2016 - 00:14, said:

seara si dimineata tine fix de soare, asta ne da de inteles ca soarele exista. probabil ca in ziua a4a cind apar, vrea sa se refere la faptul ca devin vizibili.
Trebuie să-i explici ca la grădiniță, ca să priceapă. Nu sunt sigur că va admite totuși, asta. De fapt, aș înclina să afirm contrariul.

View PostSOCRATE_MMXII, on 29 august 2016 - 09:11, said:

Tu ești „frate de cruce” cu paco și logic1, cumva? Că doar ăștia doi se mai dau în stambă pe aici.
Au ceva afinități, datorate gândirii deziderative extrem de prolifice, pe care o posedă.

#239
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Mda...bine zis.

#240
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlogic1, on 28 august 2016 - 18:36, said:

Spre deosebire de tine eu nu am biserică/doctrină, stimabile.
Si atunci faptul ca dai copy/paste de la iehovisti este o .... coincidenta, este? Posted Image Posted Image Hai, nea'......

Quote

Iar numele lui Dumnezeu este în Biblie cu mii de ani înainte de a apare martorii lui Iehova. Evreii nu-l pronunţau că este prea sfânt şi modaliştii alde Bramham că-i încurcă când sucesc că Tatăl este Fiul.
Cap de cauciuc, aka branham o arde cu multe prostii, gen sarpele si Eva, liber arbitru, adaugarea la Cuvant prin "viziuni", pierderea mantuirii si are exact aceeasi "interpretare" a Apocalipsei ca ceilalti bisericosi, adica literala, nimic duhovnicesc.

Tatal nu este Fiul, pt ca Dumnezeu Tatal pedepseste si Dumnezeu Fiul plateste pacatele.

Quote

Eu nu cred în preexistenţa lui Isus, deci că acel Cuvânt iniţial a fost o persoană. Traducerea corectă este "era dumnezeu" ca verb, aşa cum există verbul "era doctor", arătând calitatea, nu identitatea. "X era cu Doctorul, şi x era doctor". Traducerea Martorilor este puţin negramaticală, dar redă ideea lor că x era şi el un doctor. Oricum nu Doctorul cu care era. Merge la ei pentru că i cred că x era o persoană cu Dumnezeu în cer. Eu prin Cuvânt înţeleg doar promisiunea profetică despre mesia. Deci la mine e suficient "cuvântul era divin", ceea ce este şi gramatical.
Sigur, stimabile, iar unde scrie Domnul si Dumnezeul meu, baga o alte explicatie, numai ca sa faca sens doctrina lor, este? "Se refera", etc....

Iar ehyeh nu e niciun viitor, stimabile.

Referitor la EGO EIMI, EU SUNT, nu este folosit decat de Hristos in NT, si o data de Petru care reprezinta pe Hristos in ipostas.
Cel mai folosit verb din NT, A FI, in aceasta forma EU SUNT nu e folosit dceat de Hristos..... E coincidenta, nu? Bine, sunt convins ca vei spune orice numai ca sa nu recunosti si sa-ti iasa doctrina bine.

Edited by zexelica, 29 August 2016 - 10:39.


#241
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 29 august 2016 - 10:36, said:



Tatal nu este Fiul, pt ca Dumnezeu Tatal pedepseste si Dumnezeu Fiul plateste pacatele.

Tatal nu pedepseste nimic , Fiul nu pedepseste nimic . La vremea sfarsitului vor fi facute selectii cine e demn de viata eterna si cine nu . Multora le va spune "plecati de la Mine voi cei ce lucrati nelegiuirea" .
Cel ce "pedepseste " e de fapt Satan care ataca pe oricine nu vrea sa se supuna lui . Astfel l-a ucis pe isus dar si pe multi care iubeau neprihanirea .

#242
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postcirus6, on 28 august 2016 - 23:46, said:

pentru ca nu cunosti subiectul.
pe scurt, a creat o religie ce a format un popor care astazi conduce lumea. ei, pentru asta iti trebuie geniu.

chiar asa naiv esti? evident ca din imaginatie le-a scris, comparatia cu jules verne e foarte reusita.

Cel mai probabil nu a creat el insusi nimic Posted Image. Personajul Moise nici macar nu este dovedit a fi existat vreodata in realitate (in felul in care este prezentat in Biblie), de fapt, consensul istoricilor actual este ca nu a existat. La fel cum nu s-a dovedit a fi existat Exodul asa cum este prezentat in Biblie. Moise este mentionat aproape exclusiv in Biblie (si in Coran) iar primele scrieri in care apare sunt cu aproape 1000 de ani mai noi decat perioada in care se presupune a fi trait. Cel mai probabil Moise insusi este un produs al imaginatiei cuiva, nu un autor real plin de imaginatie.

Quote

Bacteriile sint catalogate ca plante.

Unde?!

SOCRATE_MMXII said:

"Dumnezeu care a făcut universul și vine din nu știu ce galaxie?!”
Tu ești „frate de cruce” cu paco și logic1, cumva? Că doar ăștia doi se mai dau în stambă pe aici.

Tu vorbesti de dat in stamba?! Posted Image Ia mai gandeste-te cine a spus ca "Toate formele de viață (formele, rețineți!) pe această planetă au fost create de către entități din constelația Lyra". Sau ti-ai schimbat parerea intre timp ca ala care a trecut de la "Moise nu a scris nimic si era un gangav" la "Moise nu era un idiot"?

Edited by oMariusRO, 29 August 2016 - 17:19.


#243
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Tovarășe, poți să-mi dovedești contrariul?
Lasă vrăjeala ateistă de un leu 50.

P.S. Ești mai praf ca paco și logic1. Tu crezi în praf de zâne, ei măcar cred într-un moș cu barbă albă care stă pe-un jilț de aur cu un binoclu' la ochi și scrie totul pe un carnețel.
BTW: Moș Crăciun te-a trecut pe „ză noti list” și nu mai pupi câștigul la 6/49. Posted Image

Edited by SOCRATE_MMXII, 29 August 2016 - 18:30.


#244
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Si tu crezi ca Dumnezeul e extraterestru. Posted Image Dar partea proasta nu e asta, pentru ca Dumnezeu, vrei nu vrei, este extraterestru (daca nu traieste pe pamant ca sa fie terestru, atunci tehnic este extra-terestru). Partea proasta e sa crezi ca un Dumnezeu extraterestru, cu origini bine stabilite in nu stiu ce galaxie, poate fi atotputernic si stabili legile fizicii pe Pamant si in univers.... Oare care o fi mai praf, un ateu sau un credincios care crede ca Dumnezeu a venit cu o nava spatiala?! Posted Image (observi ca nu spun ca in evolutia omenirii nu a fost implicat un Creator de pe o alta planeta, doar ca un astfel de Creator nu are nici o legatura cu Dumnezeu, Biblia, religia si credinta. Nici o religie nu admite ca Dumnezeu e un colonizator din spatiu. Asta ar anula latura lui mistica, atotputernica, atotstiitoare, perfecta etc... Ar fi doar o fiinta, posibil imperfecta, muritoare, etc...)

View PostSOCRATE_MMXII, on 29 august 2016 - 18:27, said:

Tovarășe, poți să-mi dovedești contrariul?

"Daca ar fi sa sugerez ca intre Pamant si Marte se gaseste un ceainic de portelan care se roteste in jurul soarelui intr-o orbita eliptica, nimeni nu ar putea sa imi aduca dovezi impotriva afirmatiei mele deca as preciza ca ceainicul este atat de mic incat a nu putea fi detectat nici de catre cele mai puternice telescoape. Dar daca as continua sa spun ca, din vreme ce nu se pot aduce argumente impotriva afirmatiei mele, este o presupunere intolerabila din partea ratiunii umane sa se indoiasca de existenta sa, s-ar crede pe buna dreptate ca vorbesc prostii. Dar, totusi, daca existenta ceainicului ar fi afirmat de catre scrierile antice, daca in fiecare Duminica ar fi predat ca adevar sacru, fixat in mintea copiilor la scoala, ezitarea in adoptarea acestei credinte ar fi un semn al excentricitatii si ar atrage dupa sine atentia unui psihiatru intr-o era iluminata sau a unui Inchizitor intr-o vreme mai innapoiata"

Edited by oMariusRO, 29 August 2016 - 18:59.


#245
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostoMariusRO, on 29 august 2016 - 18:44, said:

Si tu crezi ca Dumnezeul e extraterestru. Posted Image Dar partea proasta nu e asta, pentru ca Dumnezeu, vrei nu vrei, este extraterestru (daca nu traieste pe pamant ca sa fie terestru, atunci tehnic este extra-terestru). Partea proasta e sa crezi ca un Dumnezeu extraterestru, cu origini bine stabilite in nu stiu ce galaxie, poate fi atotputernic si stabili legile fizicii pe Pamant si in univers.... Oare care o fi mai praf, un ateu sau un credincios care crede ca Dumnezeu a venit cu o nava spatiala?! Posted Image (observi ca nu spun ca in evolutia omenirii nu a fost implicat un Creator de pe o alta planeta, doar ca un astfel de Creator nu are nici o legatura cu Dumnezeu, Biblia, religia si credinta. Nici o religie nu admite ca Dumnezeu e un colonizator din spatiu. Asta ar anula latura lui mistica, atotputernica, atotstiitoare, perfecta etc... Ar fi doar o fiinta, posibil imperfecta, muritoare, etc...)

Tovarășe, nu știu ce fumezi, dar dă-mi și mie, că văd că te-ai afumat bine.
Ce spui tu, doar tu crezi. Io nu am spus niciodată, nicăieri, așa ceva.
Am spus clar: doar FORMELE au fost create în constelația Lyra. FORMELE!!!

#246
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Aaa... scuza-ma.. acum e mult mai clar... Doar FORMELE au fost create in constelatia Lyra... si probabil teleportate aici de Dumnezeul evreilor, care a facut legile fizicii in Univers... sau trimise cu un transportor interstelar sau calare pe o cometa... ca doar e Dumnezeu si face ce vrea... Mult mai realist si rational decat undele gravitationale... Daca debitezi asa ceva fara sa si fumat nimic e grav...

Edited by oMariusRO, 29 August 2016 - 21:14.


#247
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Mda, la ăștia ca tine fondul=forma.
Apropo, tu ții în mână cana goală și-ți spui că bei ceai?

#248
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu, e doar goala si astept sa aterizeze ceainicul ala de care ti-am zis, ca umbla vorba ca e plin cu ceai sfant si cine bea traieste vesnic.

#249
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostoMariusRO, on 29 august 2016 - 18:44, said:

"Daca ar fi sa sugerez ca intre Pamant si Marte se gaseste un ceainic de portelan care se roteste in jurul soarelui intr-o orbita eliptica, nimeni nu ar putea sa imi aduca dovezi impotriva afirmatiei mele deca as preciza ca ceainicul este atat de mic incat a nu putea fi detectat nici de catre cele mai puternice telescoape. Dar daca as continua sa spun ca, din vreme ce nu se pot aduce argumente impotriva afirmatiei mele, este o presupunere intolerabila din partea ratiunii umane sa se indoiasca de existenta sa, s-ar crede pe buna dreptate ca vorbesc prostii. Dar, totusi, daca existenta ceainicului ar fi afirmat de catre scrierile antice, daca in fiecare Duminica ar fi predat ca adevar sacru, fixat in mintea copiilor la scoala, ezitarea in adoptarea acestei credinte ar fi un semn al excentricitatii si ar atrage dupa sine atentia unui psihiatru intr-o era iluminata sau a unui Inchizitor intr-o vreme mai innapoiata"
E plină lumea de agramați...  Posted Image

#250
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postcirus6, on 25 august 2016 - 22:47, said:

View Postmario_bril, on 25 august 2016 - 22:42, said:

Dialogul cu dumneata se poate purta, doar într-un singur sens. Către ilogic. Îți mulțumesc pentru ofertă, dar mă văd nevoit să nu achiesez la el.
io am renuntat demult. Posted Image
Nu aveti rabdare si ambitie.
Cind ii raspundeti, nu trebuie sa cititi tot ce zice.

#251
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postmario_bril, on 29 august 2016 - 22:21, said:

E plină lumea de agramați...  

Este ca nu poti sa te abtii sa arati cat de destept esti?! Spre dezamagirea ta, e luat cu copy-paste de pe un site pentru ca imi era lene sa scriu atat de mult si nici nu am stat sa pierd timpul sa corectez erorile de scriere. Doar prostii care vor sa faca pe desteptii pierd timpul cu asta. Daca ar fi sa ma leg de fiecare eroare gramaticala sau de scriere nu as mai posta altceva. Dar azi fac o exceptie:

View Postmario_bril, on 23 august 2016 - 22:51, said:

Așa îl percepi, ca pe un admirator al dialecticii eritriste?

"dialecticii eristice" domnule erudit. Cand vrei sa faci pe desteptul, foloseste cuvinte care stii cum se scriu...

Edited by oMariusRO, 30 August 2016 - 07:39.


#252
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostoMariusRO, on 29 august 2016 - 21:31, said:

Nu, e doar goala si astept sa aterizeze ceainicul ala de care ti-am zis, ca umbla vorba ca e plin cu ceai sfant si cine bea traieste vesnic.
Oh! Deci ți-e sete? Stai flexat că te rezolv io acușica. Stai să beau o limonadă și-ți dau ceai sfânt mai ceva ca Bivolaru. Direct de la sursă.
Doar că tu n-ai voie să pupi mielu' c-o nară că ești prea urât. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate