Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Modificare plafon

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cobog

cobog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.06.2004
Buna seara,

Am o intrebare: se poate inlocui plafonul unei case facut din rigips cu un plafon de beton?
Casa are un pod, o suprafata de circa 150mp iar restul peretilor sunt ziditi.

Daca da, care ar fi un cost estimativ?

Imi cer scuze daca am plasat intrebarea mea in forumul gresit si rog un moderator sa-l mute corespunzator.

Va multumesc!

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
imposibil nui, dar e a dracului de costisitor, practic trebuie sa dai acoperisul jos, si turnata placa, doar ca nu e asa simplu ,trebuie verificata structura de rezistenta  si trebuie refacut acoperisul, posibil pentru suprafata aia sa te coste peste 10000 euro.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea inteleg motivul, dar oricum ai nevoie de un inginer in constructii pentru calcule. Nu merge asa, oricum, sa pui niste 'tone' peste o structura care nu a fost (poate) gandita pentru asa ceva.

Edited by pasilla, 16 February 2016 - 22:25.


#4
GeorgeGeo

GeorgeGeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 01.05.2007
Ce structura este in spatele rigipsului?
1) Daca sunt barne de lemn trebuie demontat tot plafonul.
2) Pentru plafon de beton trebuie sa ai stalpi de rezistenta cu armaturi de fier beton la colturi si din cinci in cinci metri.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Izolezi bine cu vata minerala din pod, ca sa nu strici tavanele, podesti cu scandura si peste pui parchet laminat.
In felul asta scapi de dezastrul facut cu betonul, si de greutatea suplimentara, deloc de neglijat pe care o vor suporta peretii.

Edited by ericmario, 16 February 2016 - 22:29.


#6
cobog

cobog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.06.2004
Multumesc pentru raspunsuri!

Chiar asa are casa acum: rigips, vata de sticla, scanduri de lemn si parchet laminat. Insa nu mi se pare o solutie serioasa, pentru termen lung.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Dar casele facute numai din lemn, cum ti se par?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcobog, on 16 februarie 2016 - 22:36, said:

Multumesc pentru raspunsuri!

Chiar asa are casa acum: rigips, vata de sticla, scanduri de lemn si parchet laminat. Insa nu mi se pare o solutie serioasa, pentru termen lung.

Plafonul de beton nu este neaparat o solutie serioasa pe termen lung. Sa stai permanent cu un 'bolovan' deasupra capului, nu este prea placut. Nu ai spus ce nu iti convine la actuala structura.

#9
cobog

cobog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.06.2004

View Postpasilla, on 16 februarie 2016 - 22:43, said:

Plafonul de beton nu este neaparat o solutie serioasa pe termen lung. Sa stai permanent cu un 'bolovan' deasupra capului, nu este prea placut. Nu ai spus ce nu iti convine la actuala structura.

Pur si simplu nu-mi place idea ca poti "sparge" plafonul chiar si cu un simplu dop de sampanie :)
Evident trebuie verifcat cu un inginer daca ceilalti pereti suporta greutatea "bolovanului" :)
Iar casele de lemn mi se par OK doar ca si case de vacante, unde sa stai max. 2 saptamani.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cum vrei tu, cu banii tai faci ce vrei.
Bafta!

#11
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postcobog, on 16 februarie 2016 - 22:11, said:

Buna seara,

Am o intrebare: se poate inlocui plafonul unei case facut din rigips cu un plafon de beton?
Plafonul trebuie sa aiba niste grinzi pe care s-a pus rigips.
Daca nu sunt suficiente scanduri, poti adauga in plus, ca sa nu se sparga cu un dop de sampanie,nu trebuie sa ingreunezi aiurea tavanul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate