Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Altex - atentie la preturi

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Xilo, sprache zi englisch?"
Sper ca nu doresti sa-ti scriu aici ce interjectii in engleza materna ii spun cardului cind vad ca merge cu 10% fata de ce scrie pe carton , dar lasam asa sa mearga "up to" , de la 0 care tinde spre infnit , aplici o limita si afli viteza reala Posted Image, doar "it's a Sony" ce pana mea.

#38
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
Pretul dublu ALTEX explicatie:
Sa zicem am gasit un stick usb la pretul de 200 ron. Il cumpar de la Altex.
Apoi gasesc stickul la emag cu 195 ron.
Deci diferenta de 5 ron ei se angajeaza ca ti-o returneaza, chiar dublu - 10 ron.  Dar trebuie sa umbli mult dupa acesti bani.

#39
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
vezi ca promotia aia cu dam banii inapoi daca gasesti mai ieftin se aplica doar daca gasesti in alt magazin si produsul nu este in cadrul unei PROMOTII in magazinul respectiv.

Edited by mmm3, 11 February 2016 - 15:47.


#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.altex.ro/...ferentei-online

Quote

3.4. Magazine cu acelasi obiect de activitate – magazinele din acelasi oras care comercializeaza produse electronice, electrocasnice, IT, comunicatii si divertisment, respectiv unul dintre urmatoarele magazine offline:
Flanco, F64, Carrefour, Auchan, Kaufland, Cora, Metro, Selgros, Dedeman, Leroy Merlin, Praktiker, BricoDepot, Mr Bricolaj, BauMax, Hornbach, Ambient, Germanos.
3.5. Platforme de vânzare online cu acelasi obiect de activitate – site-ul unui magazin sau retea de magazine care comercializeaza produse electronice, electrocasnice, IT, comunicatii si divertisment, respectiv unul dintre urmatoarele magazine online:
www.emag.ro, www.flanco.ro, www.pcgarage.ro, www.evomag.ro, www.f64.ro, www.pcfun.ro, www.cel.ro, www.elefant.ro, www.marketonline.ro, www.carrefour-online.ro, www.metro.ro, www.selgros.ro, www.coradrive.ro, www.dedeman.ro, www.eurogsm.ro, www.germanos.ro.

3.6. Acelasi produs – produs identic cu cel achizitionat din magazinele ALTEX sau de pe www.altex.ro, acelasi brand, acelasi cod de produs.
3.7. Aceleasi conditii de comercializare – produsul trebuie sa poata fi achizitionat la un pret mai mic in aceleasi conditii de comercializare in care a fost achizitionat din magazinele ALTEX sau de pe www.altex.ro. Compararea se va face intre pretul de vanzare din ziua achizitiei practicat de magazinele ALTEX sau pe www.altex.ro, si pretul de vânzare oferit de catre un alt magazin situat in acelasi oras, sau de catre site-ul unui magazin care comercializeaza acelasi tip de produse.
Mentionam ca produsul al carui pret este mai mic in magazinul concurent nu trebuie sa faca obiectul unei actiuni de reduceri de pret, promotie, lichidare de stoc, soldare, resigilare si trebuie sa poata fi achizitionat in aceleasi conditii de:
a. Finantare – numerar sau sistem de plata in rate;
b. Servicii oferite – garantie si livrare (gratuita);
c. Termenul de garantie al produsului si garantia asigurata de reprezentantii autorizati.
+

Quote

7.1. Daca in termen de maxim 7 zile calendaristice de la achizitionarea produsului, clientul constata ca acelasi produs poate fi achizitionat la un pret mai mic intr-unul dintre magazinele sau platformele de comert online mentionate la art.3.4 si 3.5 din prezentul regulament, ALTEX se angajeaza sa ramburseze dublul diferentei de pret clientului. In cazul in care clientul depaseste termenul de 7 zile calendaristice si nu completeaza formularul de rambursare, pierde dreptul de a mai primi rambursarea dublului diferentei de pret.

Deci doar cu acele magazine concureaza, daca vezi produsul la un pret mai mic printr-un alt magazin online, nu se aplica.

+ mare bonus:


Quote

6.1.4. Clientul trebuie sa probeze pretul mai mic prin fotografii datate sau print screen-uri/URL in cazul achizitiei online (maxim 7 zile calendaristice de la data achizitiei specificata pe bonul fiscal/factura).
6.1.5. Pentru rambursarea online, produsul achizitionat de pe site-ul www.altex.ro, trebuie sa fie disponibil in stocul concurentului la data completarii formularii de rambursare.

Quote

7.2. In cazul achizitiei de pe www.altex.ro dublul diferentei de pret se ramburseaza sub forma unui voucher valoric ce va putea fi utilizat in magazinele ALTEX sau pe www.altex.ro, in maxim 1 an de la data emiterii acestuia, iar in cazul achizitiei din magazinele Altex, dublul diferentei de pret se ramburseaza in numerar in magazinul din care a fost achizitionat produsul.

Edited by gumball3000, 11 February 2016 - 15:53.


#41
mircea7799

mircea7799

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.06.2007
As vrea sa ma inscriu si eu in randul dezamagitilor. Nu exista scuza pentru altex si e absurd sa justificam ca, nu stiu unde, printre politicile, termenii si conditiile altex, exista clauze care ii absolva de orice capcana de pret. Nici faptul ca altii se dedau la aceleasi practici nu justifica nimic. Cu frustrarea, timpul si banii mei cum ramane?
Concret, am vazut pe site telefonul dorit, la pretul de 839,90lei. Credeam ca stiu smecheriile altex si verific daca e pret exclusiv online - nu e. Verific la concurenta si vad ca e acelasi pret si la ei. Imi zic sa cumpar de la altex, ca asa m-am obisnuit. Ajung in magazin si mi se spune ca telefonul costa 899,90. Ii mentionez responsabilului de raion ca pe site costa mai putin. Nestiutor ca o fecioara si usor indignat, imi spune sec ca daca il vreau, asta-i pretul la ei in magazin. Stresat de zapada, trafic, timp, parcare, etc., accept sa-l cumpar la banii astia. Mi-am zis ca sigur era oferta exclusiv online si nu am remarcat eu dar ajuns acasa constat ca pretul afisat pe site e cu 60 de lei mai mic si nu are nicio conditionare.
M-am perpelit o ora - doua.. nu-mi venea sa cred altex face d-astea si ca angajatii se aliniaza atat de natural la jecmaneli  pe fatza. imi venea sa il duc inapoi dar platisem cu cardul si nu aveam chef sa raman cu banii blocati vreo doua zile pe nu stiu unde si fara telefon. Cand imi mai spune si nevasta-mea ca ,daca vroiau, angajatii puteau sa-mi vanda la pretul de pe site, chiar m-am simtit ca un kkt.
Ma calmez si compun un mail amabil, frumos, lipsit de orice rautate sau jicnire si il trimit catre altex. Imi zic ca na.. e altex si tine la brand si la portofoliul de clienti. Deja ma gandeam ce forma simpla vor alege pentru a-mi returna banutii si cum ma vor gadila ei pentru a-mi obloji orgoliul de client care a spart, de-a lungul timpului, cateva mii bune de euro la ei in retea.
Deja va amuzati? :) Aveti si de ce! Mi-a raspuns azi o tipa de la ei, intr-un format semi-automatizat, asa.. Am putut sa inteleg din raspuns ca nici macar nu a studiat particularitatile sesizarii mele. Probabil primesc prea multe sesizari de gen, asa ca te trimit repede in balarii. Sintetizand raspunsul, va pot spune ca altex are voie, prin angajatii sai, sa va vanda la orice pret si daca fraierul accepta, e totul ok. E totul cuprins in "termeni si conditii", rubrica pe care toti clientii o citesc cu sfintenie inainte de a intra pe un site. Nu-i asa?
Si acum, intreb si eu.. daca e scris in termeni si conditii ca e ok sa te fraiereasca cat tine, e totul in regula? E ok pt ca e legal? O sa ajungem sa mergem cu juristul la cumparaturi?
Am vazut ca au si sustinatori pe forum!? Ma astept la fel de fel de comentarii. Ca sa previn cateva, inchei prin a spune urmatoarele:
Nu returnez pentru ca nu ma doare de cei 60 de lei, imi trebuie telefonul si nu vreau sa mai pierd vreo ora din timpul meu. Este, ca de obicei vorba de principiu. Ma doare ca altex nu e ceea ce minte ca este. Ma doare ca un nesimtit s-a simtit smecher pt. ca mi-a luat mie 60 de lei mai mult. Ma doare ca am si consumat timp si benzina ca acel nesimtit sa faca asta. Sunt dezamagit deoarece am inteles ca politica altex este orientata spre genul asta de gainarii.

#42
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Documentati-va oameni buni inainte de a cumpara.
La fel am patit si eu. Am luat un iphone7 gold 128gb si pe site era la un pret, in magazin cu 200 de lei mai scump.
Am solicitat pretul de pe site si asa am cumparat telefonul, din magazin. Atunci, pe loc.

Se uita vanzatorul la mine ca si cum nu stia nimic... dupa aia a recunoscut ca e "tehnica" de vanzare. A se citi, hotie.

#43
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,677
  • Înscris: 24.11.2015
Au crescut pretul minim pt transport gratuit del a 89 la 149lei. Azi am vrut sa comand ceva de 50lei... si mai luam ceva pana la 90... ca sa nu dau pe transport 10, insa daca ei s-au smecherit si eu o sa renunt si o sa iau de la emag ca sunt mai de incredere Posted Image

#44
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 11.08.2016

View Posteiffel, on 10 februarie 2016 - 09:18, said:

Depinde si ce cititor folosesti. Ca daca ai ceva pe USB 2 oricum nu poate citi cu 70....

Depinde si de tipul fisierului. Una e sa transferi o multime de poze sau piese de cativa GB, si alta e UN film de aceeasi marime.

#45
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Cei de la "Media Galaxy" se laudă cu offline + online.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate