Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Farmacia Catena - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#55
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007
Deci regula ar fi sa ocolim toate farmaciile care isi fac reclama la tv. Cand cumperi de la ele, platesti pentru reclamele alea.

#56
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009

 tfmercedez, on 04 februarie 2016 - 15:04, said:

Deci regula ar fi sa ocolim toate farmaciile care isi fac reclama la tv. Cand cumperi de la ele, platesti pentru reclamele alea.

De ar fi mai multi care s-ar prinde....

#57
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Bunica o trãit fara hapuri

#58
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Farmacia inimii ca trenu'!

#59
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003

 Remicade, on 04 februarie 2016 - 14:16, said:

Ma da de Sexyblu nu ziceti nika ? Posted Image

Azi a venit un nene cu o cutie de Aspirin Cardio goala ca sa stie ce sa ceara. Avea lipt pretul de sexyblu 16,99.
La noi e 10 ron.

#60
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009
Da tu nu-i dai card albastru ca sa intre in clubul elitistilor :). La un moment dat toate lanturile astea aveau pretul pe net la OTC-uri (medicamente care se dau fara reteta) si suplimente (porcarii naturiste fara nici un studiu scoase de orice firma "fara numar"). Dupa un timp s-au prins ca astia mai destepti puteau vedea ce umflate au preturile. Noroc ca procentul lor e insignifiant.

 irimiaciprian1, on 04 februarie 2016 - 15:26, said:

Bunica o trăit fara hapuri
Bunica nu manca toate porcariile astea cu 50% zahar si pun pariu ca pana la alimentara din centrul satului mergea pe jos nu cu TDI-ul. Am sau n-am dreptate ?

#61
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Intradevar, nemernicii au taiat accesul la vizualizare pret si stoc in magazine.
Era una din functiile care nu trebuie sa lipseasca in secolul 21.

#62
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
Farmacia este o afacere ca oricare alta. Confirm ce a spus Remicade, ca la produsele cu pret impus (adica cele care se iau preponderent pe reteta compensate) toate farmaciile au acelas pret. Diferenta intre ele este data de celelalte produse: cosmetice, suplimente alimentare, OTC-uri in general.

On: @initiator, daca ruda ta castiga atat de putin si in plus I se imputa medicamentele expirate, de ce mai lucreaza acolo?

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

 mmm3, on 04 februarie 2016 - 16:07, said:

Intradevar, nemernicii au taiat accesul la vizualizare pret si stoc in magazine.
Era una din functiile care nu trebuie sa lipseasca in secolul 21.
Oricum cartelul supermarketurilor are o strategie asemanatoare, si umbla la preturi mereu, cand e la " oferta"-aka pretul real,  si apoi iara baga adaos de ciocoi. Dar se inteleg intre ele, ca sa zapaceasca lumea.

vreau o  lege care sa impuna afisarea pe eticheta a adaosului comercial pentru fiecare produs in parte.

Carefour bec simplu de frigider 15 W, 4,60lei, dedemanul de imediat langa vindea cu 1,2 lei.. cumparasem deja din dedeman, dar nu ma asteptam sa gasesc la carefour.  Hotul ne prins e negustor cinstit.

 Gyselle, on 04 februarie 2016 - 16:17, said:

Farmacia este o afacere ca oricare alta. Confirm ce a spus Remicade, ca la produsele cu pret impus (adica cele care se iau preponderent pe reteta compensate) toate farmaciile au acelas pret. Diferenta intre ele este data de celelalte produse: cosmetice, suplimente alimentare, OTC-uri in general.

On: @initiator, daca ruda ta castiga atat de putin si in plus I se imputa medicamentele expirate, de ce mai lucreaza acolo?
De ce nu mai fac farmaciile "doftorii" in laboratorul propriu? Nu mai e la moda?

#64
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014

 Gyselle, on 04 februarie 2016 - 16:17, said:

On: @initiator, daca ruda ta castiga atat de putin si in plus I se imputa medicamentele expirate, de ce mai lucreaza acolo?

Pentru ca nu are unde sa se duca, crezi ca este asa usor sa te plimbi de la o farmacie la alta?

#65
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 27.06.2007
Saptamana trecuta am intrat in acea farmacie pe bd. Lacul Tei Nu era nevoie de reteta si nu era vorba de un cosmetic. Mi s-a cerut 66 lei. Am spus ziua buna si am plecat.  2 ore mai tarziu ,mai spre periferie am intrat din nou intr-o farmacie a aceluiasi lant farmaceutic,si am cumparat produsul cu 52 lei...Posted Image  wtf

#66
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009

 tfmercedez, on 04 februarie 2016 - 16:21, said:

De ce nu mai fac farmaciile "doftorii" in laboratorul propriu? Nu mai e la moda?
Hai sa-ti spun de ce: pentru ca nu le mai prescriu doctorii ca pe vremuri. De ce ? Pentru ca nu intra la retete cu "recompensa" iar pacientul are dreptul/pretentia la acest tip de reteta. Nescriind doctorii substantele iti cam expira in farmacie. Am aruncat un borcan de Azotat de Argint pentru ca nu s-a mai prescris solutie cu asa ceva. Paguba vreo cateva sute de lei iar substante in farmacie sunt cu zecile. Dar retete uzuale farmaciile adevarate adica alea fara reclame nesimtite la TV din sfer in sfert de ora prepara. Inclusiv prafuri care costa 10 lei si stai 1 ora sa le divizezi.

 korr41, on 04 februarie 2016 - 16:49, said:

Saptamana trecuta am intrat in acea farmacie pe bd. Lacul Tei
Daca acolo era 66 de lei la Catena te asigur ca era 166 lei Posted Image .

#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

 Remicade, on 04 februarie 2016 - 17:07, said:

Hai sa-ti spun de ce: pentru ca nu le mai prescriu doctorii ca pe vremuri. De ce ? Pentru ca nu intra la retete cu "recompensa" iar pacientul are dreptul/pretentia la acest tip de reteta. Nescriind doctorii substantele iti cam expira in farmacie. Am aruncat un borcan de Azotat de Argint pentru ca nu s-a mai prescris solutie cu asa ceva. Paguba vreo cateva sute de lei iar substante in farmacie sunt cu zecile. Dar retete uzuale farmaciile adevarate adica alea fara reclame nesimtite la TV din sfer in sfert de ora prepara. Inclusiv prafuri care costa 10 lei si stai 1 ora sa le divizezi.
Daca acolo era 66 de lei la Catena te asigur ca era 166 lei Posted Image .
Plus ca doftorii, for sa mearga la "congres" la Las Vegas,  Paris, Londra , trimisi pe banii  firmelor de medicamente. Daca nu sunt vanzari nu sunt nici banuti ..  afaceri pe sanatatea sau boala lumii.

#68
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 27.06.2007

 Remicade, on 04 februarie 2016 - 17:07, said:

Daca acolo era 66 de lei la Catena te asigur ca era 166 lei Posted Image .

Catena erau amandoua

Edited by korr41, 04 February 2016 - 17:13.


#69
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009
Am crezut ca ai mers la vestita Farmacia Tei. Nu pot sa-ti spun de ce era diferenta dar gandeste-te ca daca a doua avea produsul pe raft de mai mult timp logic ca pretul era mai mic. Daca cauti un produs ca farmacist la depozitele de medicamente acelasi produs are pret cu ridicat diferit de aici si pretul final diferit catre pacient.
Eu am in farmacie cazuri in care acelasi produs are 2 preturi DIFERITE.

 tfmercedez, on 04 februarie 2016 - 17:10, said:

Plus ca doftorii, for sa mearga la "congres" la Las Vegas,  Paris, Londra , trimisi pe banii  firmelor de medicamente. Daca nu sunt vanzari nu sunt nici banuti ..  afaceri pe sanatatea sau boala lumii.
Nu merg decat sefi de clinici si asemanatori, palmasii aka medici de familie stau cuminti acasa.

Edited by Remicade, 04 February 2016 - 17:25.


#70
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Cei de familie se duc in tara, in locatii exotice se duc tot aia care iau spaga intr-o zi cat iau medicii de familie intr-o luna

#71
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 tfmercedez, on 04 februarie 2016 - 16:21, said:

De ce nu mai fac farmaciile "doftorii" in laboratorul propriu? Nu mai e la moda?
Multe medicamente sunt prea complicate pentru a fi preparate in farmacie, asta se facea pe vremuri cand majoritatea "doftoriilor" erau pe baza de plante - farmacistii invatau sa faca extracte, pilule, creme, dar acum majoritatea medicamentelor sunt sintetice, nu ai cum sa prepari antibiotice, antivirale, sedative, antidepresive, etc. intr-un laborator simplu...

#72
123321

123321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 05.02.2012
Se fac și acum diverse creme prin unele farmacii, mai ales cele pentru afecțiuni dermatologice, cu rețetă de la medicul dermatolog.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate