Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

casa tip duplex dumbravita timis

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1329 replies to this topic

#1027
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Ce fel de 'prindere' si folosit pt corpurile de iluminat exterioare si prize?

#1028
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Arata superb totul, mai putin lampa exterioara... :) motivul l-ai spus tu.
Si eu sunt curios cu prinderea aparatajului exterior, ca nu am lasat golurile/traseele pentru exterior si acum trebuie sa le fac din interior (termosistemul cu decorativa este gata).

#1029
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Inca de la stadiul de rosu am prevazut doze exterioare reglabile ( in functie de grosimea materialului termoizolant) ptr surse iluminare, prize&camere.In cazul in care nu au fost prevazute corpurile de iluminare se aleg mai usurele si se prind cu melci&polimax iar la prize ....

#1030
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postvali1900, on 28 august 2017 - 20:38, said:

Inca de la stadiul de rosu am prevazut doze exterioare reglabile ( in functie de grosimea materialului termoizolant) ptr surse iluminare, prize&camere.In cazul in care nu au fost prevazute corpurile de iluminare se aleg mai usurele si se prind cu melci&polimax iar la prize ....

Poti sa imi dai un link pentru aceste doze de exterior reglabile. Care e dimensiunea lor, eu o sa am termosistemul de 15 cm grosime.
Am vreo 4-5 corpuri de iluminare exterioare plus 3 prize exterioare si vreau sa le montez cand o sa fac instalatia electrica inainte de termosistem.

Edited by Mirel_85, 29 August 2017 - 09:50.


#1031
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Cauta pe net doze exterioare polistiren Kopos

#1032
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 27.10.2005
Fain. Cine te-a "balustrat" metalic la balcoane? Corpurile alea de iluminat circulare sunt Philips?

#1033
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Club metallia dl burtea , corpurile sunt philips.

#1034
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,364
  • Înscris: 27.10.2005
Mulțumesc. Statia ta de dedurizare stie sa si demanganizeze?

#1035
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View Postxml, on 29 august 2017 - 20:05, said:

Mulțumesc. Statia ta de dedurizare stie sa si demanganizeze?
nop iti trebuie alt echipament, nu cred ca gasesti doi in unu ...

#1036
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
poti sa ne explici de ce ai ales varianta asta si nu ai mers pe clasica varianta americana?
Ce alte filtre o sa folosesti? tine cont ca apa trebuie sa fie filtrata bine inainte de statie pentru a nu afeca valvele.

#1037
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View PostRiper, on 30 august 2017 - 07:24, said:

poti sa ne explici de ce ai ales varianta asta si nu ai mers pe clasica varianta americana?
Ce alte filtre o sa folosesti? tine cont ca apa trebuie sa fie filtrata bine inainte de statie pentru a nu afeca valvele.
Sincer nu stiu ce varianta clasica americana , deoarece tocmai varianta americana am ales,  kinetico este o companie americana.Ma interesa o statie nonelectrica care sa nu fie complicata cu o gramada de setari etc etc.Am ales varianta 2050 deoarece in urma analizei apei din Dumbravita am constatat o duritate de 40_42 grd germane (modelul asta se preteaza la asemenea valori) plus ca are doua rezervoare de rasina asadar regenerarea nu ma afecteaza, statia operand  pe cel de al doilea rezervor in timpul regenerarii primului)
Am instalat inainte de statie un o carcasa FHPR34_3V cu filtru antisediment, cred , de 20 microni, o sa studiez un pic mai bine problema asta multam ca mi-ai amintit.

#1038
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
azi am aplicat primul strat de amorsa inainte de montarea treptelor prin lipire, urmeaza in 24 h al doilea strat ptr a forma o pelicula de hidroizolare.
Am aspirat bine treptele, parlit cu arzatorul( mai aveam fibra din sapa de egalizare la suprafata), aspirat iar si in final aplicat amorsa cu trafaletul(strat uniform fara baltiri) apoi instalat semnul de circulatie( am scris o balarie abia acum am vazut dar eram pe graba)
La alarma am asa_ paradox spectra SP 7000_ K 32+, cu 18 consumatori( contacte electromag, detectoare geam spart si pir)
Supraveghere camere Hickvision turbo hd 2MP, DVR 4 canale same model, hdd 1 Tb

Attached Files


Edited by vali1900, 30 August 2017 - 20:26.


#1039
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
ceva lucrari de azi la curenti slabi, cumparat aragz slim si dat al doilea strat de amorsa pe trepte scara interioara.

Attached Files



#1040
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Vreo amorsa mai jmekera? Ceva special pt 'adeziunea' cu treptele (lemn)? Sau singurul rol al amorsei e sa curete suprafata si s-o pregateasca pt lipici? Posted Image
Cam aceeasi pasi vreau sa-i urmez si eu..de asta te intreb de materiale..adezivi..etc.

#1041
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvali1900, on 31 august 2017 - 20:25, said:

ceva lucrari de azi la curenti slabi, cumparat aragz slim si dat al doilea strat de amorsa pe trepte scara interioara.

Este ok, personal as fi preferat alt model de tastatura. O sa trebuiască sa citești atent manualul modelul asta nefiind foarte prietenos.
Ai grija sa fie programată funcție de cum vrei sa o utilizezi.

#1042
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Amorsa intareste dtratul suport, hidroizoleaza si ajuta la buna fixare a adezivului.Inainte de a da amorsa trebuie curatate temeinic treptele , este amorsa epoxy atentie.ptr lipirea treptelor este ideal sa se foloseasca un adeziv silanic.(conditie treptele fara denivelari ,drepte cu usoare asperitati)Multi mesteri folosesc spuma ptr xps......

#1043
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Trepte&dedurizare.stejarul initial a crapat inainte de instalare...a fost bine uscat....asa ca am mers pe fag.

Attached Files



#1044
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Apa ai de la retea sau din put? Daca nu e prima varianta pune un filtru serios...
Frumoase scarile dar parca finisajul peretelui nu e la inaltime :). Sau poate e iluzie optica ca nu pare slefuit mai deloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate