Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Perete umed

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ma tem ca trebuie sa mai cresti temperatura. Si aerisire 10 minute e cam putin. Lasa geamurile pe microventilatie.

#20
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Trebuie descoperita sursa de umezeala ! Ori din acoperis ori din balcon ! Se face tratament hidro si...gata !

#21
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
O sa cresc temperatura pentru urmatoarea saptamana sa vad daca apare vreo modificare.
23 de grade (mereu) crezi ca e suficient?

Edited by igor06, 28 January 2016 - 22:11.


#22
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,838
  • Înscris: 01.09.2006
Eu zic ca daca era din cauza temperaturii prea scazute in camera, aparea umezeala aia si in alte locuri.
Deci mi se pare mult mai probabil sa fie infiltratii, dar e cam greu de depistat zona pe unde intra apa. Cel mai bine chemi constructorul sa rezolve. E viciu de executie, proiectare ...

#23
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 FAP, on 28 ianuarie 2016 - 22:06, said:

Trebuie descoperita sursa de umezeala ! Ori din acoperis ori din balcon ! Se face tratament hidro si...gata !
sursa de umezeala e sigur in casa, omul in principal, producator mare de vapori.
Problema e ca zona aceea dintr-un motiv are o temperatura mult sub restul peretilor, ceea ce duce la "lipirea" vaporilor de acea zona.
Am intalnit aceeasi situatie. Pur si simplu zona aia e rece ca gheata comparativ cu restul peretelui.
Singura solutie viabila a fost aceea de a lasa geamul pe microventilatie cat mai mult timp. Problema cu asta e ca se pierde din caldura, deci se cam arunca banii pe fereastra.

Edited by mmm3, 28 January 2016 - 22:21.


#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 igor06, on 28 ianuarie 2016 - 22:11, said:

O sa cresc temperatura pentru urmatoarea saptamana sa vad daca apare vreo modificare.
23 de grade (mereu) crezi ca e suficient?
Eu am 23 de grade permanent din termostatul de ambient de ani de zile.
Pe de alta parte, incearca sa ciocanesti cu degetul polistirenul din balcon.
Probabil ca in zona aia va suna a plin, adica ioc polistiren, ci doar adeziv.

 mmm3, on 28 ianuarie 2016 - 22:19, said:

.... Pur si simplu zona aia e rece ca gheata comparativ cu restul peretelui.

Posibil, dar omul are izolatie exterioara, banuiesc ca e polistiren de 10cm.
Deci nu ar trebui sa apara fenomenul asta.
Cred ca are ceva infiltratii in zona acoperisului-streasina.

#25
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015

 ericmario, on 28 ianuarie 2016 - 22:26, said:

Posibil, dar omul are izolatie exterioara, banuiesc ca e polistiren de 10cm.
Deci nu ar trebui sa apara fenomenul asta.
Cred ca are ceva infiltratii in zona acoperisului-streasina.
Si cazul pe care l-am expus avea izolatie exterioara de 10 cm. si era tot la coltul peretelui care pe lateral era vecin cu balconul si pe fata era exterior, dar mai mult era pe partea cu exteriorul. Tot in zona inferioara, la plinta si deasupra plintei.
Eu m-am gandit ca au busit peretele in zona aia si au acoperit Doreii cu ciment facut la galeata, si aia e cauza.

Edited by mmm3, 28 January 2016 - 22:32.


#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La asta m-am gandit si eu.
Probabil le-a dat cu virgula (nu s-au imbinat placile de polistiren), si de lene au umplut golul ramas cu adeziv.
Adevarul e ca am si avut temperaturi negative, perfect pentru aparitia condensului in zona din poze.

#27
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Dupa parerea mea , e prea multa umezeala acolo ca sa fie condens . Si  se extinde din ce in ce mai mult si se distruge rapid ,lucru care nu s-ar fi intamplat asa de repede daca era vorba de condens. Vorbeste cu constructorul ...eu cred ca e vreo teava acolo.Sau balconul colecteaza apa si se infiltreaza pe acolo.
Da o gaura in perete sa te lamuresti ce-i acolo...altfel ramai la speculatii .Ca sa combati efectul trebuie sa stii precis cauza...altfel se merge pe ghicite.

#28
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Nu e de la aerisire incorectă sau temperatura prea scăzută (oricum 23 de grade e enorm, sînt locuințe unde sînt 18 grade și nu e nici o problemă), pt că e ceva localizat. Este deci o problemă cu acel colț, fie infiltrație fie altceva.

#29
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La varã dai tot jos și int și ext
Lași sã sã se usuce betoanili
Izolezi
Chituiești
Vãruiești
Și cam asta-i....ai acolo un rezervor nesecat de apã...

#30
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Am vorbit cu constructorul si mi-a zis ca stie de problema. Se pare ca vecinul de sub mine are aceeasi problema (acelasi perete se umezeste, dar de la mijloc in jos)
Au zis ca au fost saptamana asta la bloc pt ca au fost chemati de vecinul meu si se pare ca problema ar fi de la o inflitrare de la tabla.

#31
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Azi am observat ca am si o placa de parchet umflata in acea zona.
Am lasat aseara cateva ore o aeroterma sa mearga pe peretele umed cateva ore (pana cand s-a uscat) si dimineata am gasit perete umed din nou.
Am tot observat ca presiunea din centrala scade (miercuri aveam presiune 1,5 cu centrala rece, iar azi am undeva la 1,2 - 1,3). Nu cunosc pozitia tevilor de incalzire, dar mi-e teama ca prin acel perete sa nu treaca vreo teava de la calorifer care sa fie fisurata.

Edit:
Vecinul de jos nu are problema pe acelasi perete cu mine. Se pare ca e chiar intr-o alta camera peretele umed la el.

Edited by igor06, 31 January 2016 - 20:37.


#32
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Problema e ca balconul nu e hidroizolat. Am avut aceiasi problema, au venit au spart gresia de pe balcon, au facut hidroizolatie si nu mai am probleme.

Edited by cristyz, 01 February 2016 - 16:06.


#33
MCM84

MCM84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 24.09.2014

 igor06, on 28 ianuarie 2016 - 20:54, said:

Salut,

M-am mutat de curand intr-un apartament constructie noua si am observat ca peretele de langa usa de la balcon sta mai mult umed (pe o portiune de aprox 15 cm) si are un puf alb.
Cum vremea a inceput sa se incalzeasca, peretele parca e din ce in ce mai umed si a inceput sa se decojeasca la nivelul plintei (am atasat poza).

Asa-i ca blocul e izolat cu polistiren?

#34
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai cum ar putea sa fie un bloc nou? Mai rar sa fie izolat cu altceva in afara de polistiren...

#35
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007

 MCM84, on 05 februarie 2016 - 22:43, said:

Asa-i ca blocul e izolat cu polistiren?

Da, polistiren.

A venit saptamana asta constructorul si se pare ca problema este de la usa. Conform spuselor lor, se pare ca usa nu este fixata tocmai corect si intra aer de afara, care in contact cu peretele din interior (mai cald) formeaza condens. Urmeaza sa vina saptamana viitoare si sa rezolve problema.
Oricum am de gand ca in urmatoarele 2 saptamani sa-mi inchid balconul si sper sa scap complet de aceasta problema Posted Image

Totusi problema mea nu este aceeasi cu cea a vecinului de sub mine. Eu fiind la utimul etaj am la ferestre un fel de "pervaz" din tabla. Cand ploua/ninge se pare ca apa intra pe sub acest "pervaz" si ajunge la vecinul pe perete. Din fericire, la mine nu e nici o problema.

Edited by igor06, 06 February 2016 - 20:39.


#36
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Mare teapaPosted Image v-ati mai luat cu acea constructiePosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate