Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

S7 Edge - discutii generale

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
13357 replies to this topic

#1135
omrau

omrau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,917
  • Înscris: 06.10.2015
Fa testul asta pe 3g apoi pe 4g si gata. muta sim-ul si noteaza pe o foaie rezultatele sau fa screenuri

#1136
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Vad ca Samsung face updateuri intr-o veselie.
Pe 19 au scos firmware VOD si azi iar.
Asta dovedeste cat de bun e softul.

#1137
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010

View Postjustexpect, on 28 aprilie 2016 - 15:29, said:

Inseamna ca si s6 edge si s7 non-edge sunt MIMO.

mandoua sunt Edge....

pai daca amandoua au MIMO de ce unul scoate mai putin si altul mai mult in teste?

View Postjustexpect, on 28 aprilie 2016 - 16:14, said:

Inseamna ca ai un router foarte vechi.

e ultima generatie de routere oferita de cei de la Virgin Media Anglia si care momentam sunt numarul 1 aici la viteza netului....

cel putin asa zic eu,ca e ultima generatie dar o sa ma interesez mai bine

#1138
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009

View PostAdL84, on 28 aprilie 2016 - 16:50, said:



mandoua sunt Edge....

pai daca amandoua au MIMO de ce unul scoate mai putin si altul mai mult in teste?



e ultima generatie de routere oferita de cei de la Virgin Media Anglia si care momentam sunt numarul 1 aici la viteza netului....

cel putin asa zic eu,ca e ultima generatie dar o sa ma interesez mai bine
Nu o mai fi virgin cine stie :)))) (#gluma)

#1139
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
am intrat online in setarile router-ului si dupa cum vedeti in print amandoua telefoane sunt conectate la 5G,numai ca unul in teste da cu muci in fasole si mai este si cel mai nou,adica S7E-ul

nu cred ca asta e o problema software

Attached File  Fără titlu.png   101.94K   89 downloads

si inca ceva:

router-ul stie singur cand sa ofere 5G unui dispozitiv care e capabil de 5G,nu e ca la vechile routere sa-ti apara doua retele 2.4G si 5G si sa te conectezi tu pe una din ele....apare doar una si toata treaba o face router-ul apoi,de asta am zis ca e ultima tehnologie de la astia de unde am eu net

deci problema e de la al meu S7E :)

Edited by AdL84, 28 April 2016 - 17:35.


#1140
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007

View PostAdL84, on 28 aprilie 2016 - 16:50, said:



mandoua sunt Edge....

pai daca amandoua au MIMO de ce unul scoate mai putin si altul mai mult in teste?



e ultima generatie de routere oferita de cei de la Virgin Media Anglia si care momentam sunt numarul 1 aici la viteza netului....

cel putin asa zic eu,ca e ultima generatie dar o sa ma interesez mai bine

Da, zicea altcineva cu s7 simplu, nu edge, ca si el se contecteaza la 866mbps. Asta inseamna ca si s7 simplu e MIMO. Detaliile aste la tehnice nu sunt trecute in specificatii si nu ma asteptam ca si s7 simplu sa aiba mimo. Pana la s5, inclusiv, doar note-urile aveau MIMO. Nici s6 edge nu ma asteptam sa aiba. Ma asteptam sa aiba doar s6 edge+ care e similar note-ului in Europa.
Practic acum gama s si gama similara note-ului sunt identice in afara de ecran.

E problema de compatibilitate intre routerul tau si s7 edge. Mie imi merge foarte bine cu un router Asus. Merge la banda maxima de internet pe care o am.

Routerul tau e mai vechi pentru ca suporta doar 200 mbps pe antena (canal de 40 MHz). Routerul meu il am de un an si suporta 433 mbps (canal de 80 MHz).

Sa stii ca telefonul e cel care alege reteaua de 2.4 GHz sau 5 GHz daca cele doua retele au acelasi nume, in functie de semnal. Daca vrei sa-l fortezi pe 5 GHz trebuie sa dai nume  diferite celor 2 retele.

Edited by justexpect, 28 April 2016 - 18:04.


#1141
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Umbla la canale, WPA psk wpa2 etc .

#1142
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007

View PostAdL84, on 28 aprilie 2016 - 17:34, said:

am intrat online in setarile router-ului si dupa cum vedeti in print amandoua telefoane sunt conectate la 5G,numai ca unul in teste da cu muci in fasole si mai este si cel mai nou,adica S7E-ul

nu cred ca asta e o problema software

Attachment Fără titlu.png

si inca ceva:

router-ul stie singur cand sa ofere 5G unui dispozitiv care e capabil de 5G,nu e ca la vechile routere sa-ti apara doua retele 2.4G si 5G si sa te conectezi tu pe una din ele....apare doar una si toata treaba o face router-ul apoi,de asta am zis ca e ultima tehnologie de la astia de unde am eu net

deci problema e de la al meu S7E :)

Mda, e prastie routerul tau. Iti arata toate dispozitivele ca fiind conectate la 54 mbps, desi ne-ai zis ca iti aparea 802.11 ac.

#1143
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010

View Postjustexpect, on 28 aprilie 2016 - 18:02, said:

Da, zicea altcineva cu s7 simplu, nu edge, ca si el se contecteaza la 866mbps. Asta inseamna ca si s7 simplu e MIMO. Detaliile aste la tehnice nu sunt trecute in specificatii si nu ma asteptam ca si s7 simplu sa aiba mimo. Pana la s5, inclusiv, doar note-urile aveau MIMO. Nici s6 edge nu ma asteptam sa aiba. Ma asteptam sa aiba doar s6 edge+ care e similar note-ului in Europa.
Practic acum gama s si gama similara note-ului sunt identice in afara de ecran.

E problema de compatibilitate intre routerul tau si s7 edge. Mie imi merge foarte bine cu un router Asus. Merge la banda maxima de internet pe care o am.

Routerul tau e mai vechi pentru ca suporta doar 200 mbps pe antena (canal de 40 MHz). Routerul meu il am de un an si suporta 433 mbps (canal de 80 MHz).

Sa stii ca telefonul e cel care alege reteaua de 2.4 GHz sau 5 GHz daca cele doua retele au acelasi nume, in functie de semnal. Daca vrei sa-l fortezi pe 5 GHz trebuie sa dai nume  diferite celor 2 retele.

asta era...acum am descoperit in setarile router-ului

amandoua retele aveau acelasi nume si telefoanele se conectau care si cum vroiau,lui S6 ii placea mai mult 5G pe cand lui S7 ii placea 2G

am rezolvat problema,am redenumit retelele cu 5G si 2G la sfarsit si acum amandoua telefoane scot acelasi scor in teste

stie si al meu router 80 MHz dar la mine asta e latimea de banda maxima la abonament 200 mbps,astia aici in Anglia nu au viteze ca la noi in Romania de 1GBs :) dar o sa ma duc la ei si o sa le zic ce viteze se practica pe la noi in tara ca sa nu mai creada ca Romania e nu stiu cum,la multe le dam clasa...tocmai am umblat in setari mai mult si era setat pe 40 MHz,asa ca l-am pus pe 80 MHz in 5G

deci S7-ul saracul nu are nimic,m-am panicat degeaba Posted Image

#1144
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Pai chiar daca netul tau suporta 200 mbps, e bine ca conexiunea wifi sa fie la banda maxima, pentru ca banda wifi maxima e teoretica si reprezinta si suma benzii de upload si download. Adica daca ai 200 mbps download si 100 mbps upload de exemplu, ar fi bine ca banda wifi sa fie macar dubla, adica 600 ca sa nu te limiteze

Edited by justexpect, 28 April 2016 - 18:26.


#1145
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009
Eu unul avandule pe amandoua n.as da s6e+ niciodata pe s7e, doar din simplul motiv ca e fix marimea care imi place mie si ca ii sufla foarte tare in ceafa lui s7 ,insa recunosc ca e mai la indemana s7e.

#1146
justexpect

justexpect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 28.07.2007
Mda, deocamdata s7e e prastie cu softul.
Fiecare cu ce e obisnuit.


#1147
Mr_Hara

Mr_Hara

    Very Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,026
  • Înscris: 23.01.2010
toate Samsung-urile sunt prastie la soft sa fim seriosi acum ;)

#1148
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009
Pacat ca sony nu are super amoled ca altfel stiam de samsung cum stiu de iphone :))))

#1149
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 31.12.2013

View Postalexmaster, on 28 aprilie 2016 - 18:38, said:

Eu unul avandule pe amandoua n.as da s6e+ niciodata pe s7e, doar din simplul motiv ca e fix marimea care imi place mie si ca ii sufla foarte tare in ceafa lui s7 ,insa recunosc ca e mai la indemana s7e.
Cum ai rezolvat deep-sleep-ul la s6e+?  Fără custom kernel nu mă duce decât o zi folosindu-l în limite normale.

#1150
kritponyte

kritponyte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 04.03.2014
Ciudat ca anumite telefoane suferă de problema cu deep sleep și altele nu.

#1151
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009

View Postsergiu08, on 28 aprilie 2016 - 19:49, said:


Cum ai rezolvat deep-sleep-ul la s6e+?  Fără custom kernel nu mă duce decât o zi folosindu-l în limite normale.
Pai nu i.am facut nimic numai ca al meu intra in deep sleep si 10 sec daca il las blocat, eu in general cu el n.am depasit pana acum 27 de ore cam asa ma tine, mai sunt dati cand prind si 19 21 depinde cum il folosesc iar seara vad ca mai mult de 4% nu imi ia ma refer la interval 00.00-8.30 dimineata.

#1152
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Danyxp mai faci te rog un test te viteza ... pe conexiunea pe un server din Amsterdam te rog.
60mb/s dwd nu-i rau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate