Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Casa langa bloc, ce protectie vizuala se poate face

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
La o casa situata langa un bloc, exista variante de a feri curtea de ochii curiosilor de la balcoane?
Ne-am gandit la ceva braduti, parca asa ceva am mai vazut pe la case cu piscina. Dar solutia cam lasa de dorit.

Dar o folie gen reclama intinsa intre doi stalpi de otel este permisa legal?
Parca asa citeam ca se face prin alte tari protectia fonica la blocurile aflate in apropierea soselelor galagioase.

Dar pentru trecatorii de pe strada, cat de inalt se poate face gardul? Oricat de inalt, sau exista si aici limite maxime admise?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,159
  • Înscris: 22.05.2003
1. depinde cat de inalt e blocul si cat de curiosi vecinii.
Daa ai un bloc de 7 etaje, cam greu sa te ascunzi, iar asta aparent e o mare problema la romani, care investec in garduri cat au bagat in 1/4 din casa!

2. Pentru gard ei nevoie de autorizatie de constructie, de obicei il incluzi in proiect de la inceput.

3. Cel mai rapid ar fi niste TUIA, care cresc f inalti, doar ca costa multicel.

#3
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
1. Blocul are 10 etaje, dar am vrea o mica piscina (rotunda, gen jacuzzi) in apropierea gardului, iar daca o folie ar avea 3-4 m inaltime, n-ar mai conta nici daca blocul ar avea 20 etaje.

2. Daca exista casa de 10-20 ani iar noi acum o cumparam, nu se poate construi gard mai inalt? Sau trebuie o noua autorizatie de constructie doar pentru gard? Cat de inalt se aproba?

3. Inseamna ca la ei ma refeream cand am zis braduti. Vad in imagini google faptul ca pot forma gard continuu din ei. Aici legea permite orice inaltime?

Edited by dana_1, 20 January 2016 - 17:35.


#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Nici gratis nu as lua o casa in situatia descrisa de tine. Daca totusi o cumperi...iti meriti soarta..sa fii privita de 100 de ochi..  Nu ai cum sa te feresti de priviri,decat daca faci un acoperis ca la stadion..

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postdana_1, on 20 ianuarie 2016 - 17:02, said:

La o casa situata langa un bloc, exista variante de a feri curtea de ochii curiosilor de la balcoane?

Mutatul.

Cât despre soluții, la stradă și eventual și între vecini trebuie să respecți PUZ-ul local. Alte soluții nu dau, că depind foarte mult de situație și nu am mai multe informații. Degeaba îți va spune lumea că banner-ul e o idee bună câtă vreme îl pui la 1 metru de geamurile lor. :lol:

#6
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015
Fa-te si tu bella. Sa saliveze barbatii din balcoane.

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,893
  • Înscris: 27.04.2010
Pui niste plopi sau ceva pomi care cresc mult (plopii sunt cam nenoriciti din cauza pufului specific), apoi poti orinde cate bannere vrei tu in ei, pe partea dinspre curte. Si asa ai si pomi si folie de bannere ...

#8
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,493
  • Înscris: 23.09.2010
Boltă de viță-de-vie, pe șpalieri / sârmă, deasupra piscinei. Problema e că trebuie să cureți piscina de frunze.
Sau o piscină acoperită...

Înălțimea maximă a gardului se stabilește prin autorizația de construcție.

#9
ROLLINS

ROLLINS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.11.2015
vrei sa ai liniste, fara marlanie specifica blocurilor insa te muti langa el?

#10
Colombo7

Colombo7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.01.2016
Salcamii (galbeni) cresc repede si sunt si frumosi, dar iarna nu ai intimitate. La conifere nu stiu ce exemplu sa-ti dau, ca am un pin si un brad luati de cand erau pui si in 3 ani nu au crescut cine stie ce, deci nu cred ca ai rabdare.

Personal nu mi-as lua casa in zona descrisa de tine nici impuscat. Stau intr-un cartier de blocuri, cu o casa in mijloc. Orice curios poate sa ii vada activitatea respectivului.

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce piscina pe frigul asta ?

Probabil nu vor vedea vecinii nimic din pricina costumului de foca.

#12
titidudu

titidudu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 05.07.2009
Din cate stiu eu exista reglementari si pentru plantarea pomi / copaci in curtea personala.
Cred ca nu ai voie sa plantezi mai aproape de 2 m de gard copaci/pomi care la maturitate vor avea inaltimea mai mare de 2m.
Tine de dreptul vecinilor la lumina etc.

#13
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001
O pergola cu vita de vie sau iedera .... etc

#14
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008

View Postmariovrs, on 20 ianuarie 2016 - 17:41, said:

Nici gratis nu as lua o casa in situatia descrisa de tine. Daca totusi o cumperi...iti meriti soarta..sa fii privita de 100 de ochi..  Nu ai cum sa te feresti de priviri,decat daca faci un acoperis ca la stadion..

Sint destui care si-au luat casa, si apoi primaria a dat autorizatie pentru ridicarea unui bloc delocuinte linga. Ce te faci in situatia asta?????

#15
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
De plantat poti planta la 60 cm fata de limita de propriete cam ce pomi vrei tu, probabil pretul casei face totul (ideea e de aia a si fost vanzuta initial ). Daca tot vei sa faci piscina "cu vedere la bloc" de ce nu faci o amenajare desteapta cu un foisor la limita de proprietate cu calcan la 4-5 m si asa poti sa ai piscina acoperita si poate chiar incalzita daca iti permite buzunarul. + daca curtea iti va permite sa mai raman ceva zona verde care va fi mai intima. Gard mai mare de 2-2,5 metri nu cred ca vei primi prin autorizatii. Iar blocul dupa cate descrii acolo sitiatia ar trebui sa fie la 4-6 metri distanta de limita proprietatii , vezi cazurile de insorire care circula  pe net :D

#16
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Multumesc foarte mult pentru toate sugestiile. Toate par ok pentru sezonul cald, chiar daca unele (vita de vie, iedera, salcamii) nu protejeaza decat vara. Tot vara e si statul la piscina sau in curte.

Daca scoatem si autorizatie sa mai inaltam si gardul pana la 2,5m ar fi si mai bine.

Blocul este la aprox. 25 m distanta, dincolo de o strada.

#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Cam asa ceva. Daca te intereseaza, iti spun si cine face asa ceva.

Attached Files



#18
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Eu zic ca daca vrei intimitate sa te muti :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate