Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viata doar o eroare un Cosmos?

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#91
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 18:09, said:

sa stii ca, desi apar pe siteul ala zboruri directe... cand vrei sa cumperi bilet, nu poti!... pentru ca practic nu exista Posted Image
cand vrei sa booking, devin unavailable!
Eu vad ca exista.

Attached Files



#92
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016
Adicã în secolul 21, în epoca tehnologiei, încã mai existã specimene care cred ca pãmântul e plat???wtf???

#93
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Sper ca nu ne pui sa zburam de la mama dreq pana la tac-so ca sa te convingi tu ca pamantul e rotund :)
Pt. ca oricum o sa zici ca minte ala care apare online si zice ca a facut zborul. Ca oricine altcineva care ar zice asa ceva si tot cu damblaua plata ai continua.
Iar daca zbori tu ca sa te convingi pe tine insuti evident ca n-o sa ne spui noua ca ai reusit si tot plata ramane problema.

View PostToxic00, on 05 februarie 2016 - 18:13, said:

Eu sunt curios, daca Pamantul e plat, ce e pe partea ailalta?
O broasca testoasa pe carapacea careia sta tot pamantul. Si cum trage ea vanturi accelereaza pamantul si noi credem ca e gravitatie.
Ce naiba, nici atata lucru nu stii ? :D

View PostEscapE13, on 05 februarie 2016 - 18:31, said:

Adică în secolul 21, în epoca tehnologiei, încă mai există specimene care cred ca pământul e plat???wtf???
Tind sa cred ca vor si ei sa fie diferiti si cum nu le iese nimic notabil in meandrele concretului si sinergia faptelor, se arunca cu capu' inainte in teorii fantastice pe care doar ei au capacitatea de a le intelege.
Si au aceasta capacitate doar cand isi pun folia de aluminiu pe cap, ca sa nu le fie influentate gandurile de HAARP si agentiile guvernamentale care ne controleaza mintile.

Hai sa facem un experiment : Nero-d, da-ti putin caciulita de metal jos din cap si spune-ne cum e pamantul.

#94
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View PosttheMisuser, on 05 februarie 2016 - 18:41, said:

.
O broasca testoasa pe carapacea careia sta tot pamantul. Si cum trage ea vanturi accelereaza pamantul si noi credem ca e gravitatie.
Ce naiba, nici atata lucru nu stii ? Posted Image


Pai sincer n-am abordat ipoteza (sau mai bine spus aberatia) ca Pamantul este plat si voiam sa ma convinga Nero-d ca e asa. :)

#95
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postredman71, on 05 februarie 2016 - 16:23, said:

Logic ca e o eroare. Viata a aparut din simpla intamplare, la fel si universul si toate celelalte universuri.
nici macar erorile NU apar din intamplare asa ca lasati naibii FB si emisiunile lui Capatos

insa e posibil ca unii indivizi sa fie doar erori ale evolutiei

#96
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Sper ca nu ne pui sa zburam de la mama dreq pana la tac-so ca sa te convingi tu ca pamantul e rotund Posted Image

aaa... nuuu... teoretic ai dreptate pana la proba contrarie Posted Image

dar nu stiu cum sunt calculate distentele alea...
oricum, culoarul aerian  nu-i chiar in "linie dreapta" plus ca exista curbura pamantului si curbura traiectoriei!
adica n-as vrea sa ma bazez doar pe sistemul GPS care poate fi viciat destul de usor!

Quote

Hai sa facem un experiment : Nero-d, da-ti putin caciulita de metal jos din cap si spune-ne cum e pamantul.
cum e pamantul nu stiu! la fel cum nu stii nici tu!
ti-au fost bagate in cap niste chestii pe care nu le poti verifica dar de care eu pot sa ma indoiesc, in vreme ce tu, nu!

pana atunci, explica asta! Posted Image
[ https://i.ytimg.com/vi/7aQktHTP0-U/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nero-d, 05 February 2016 - 20:22.


#97
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 20:15, said:

oricum, culoarul aerian  nu-i chiar in "linie dreapta" plus ca exista curbura pamantului si curbura traiectoriei!
adica n-as vrea sa ma bazez doar pe sistemul GPS care poate fi viciat destul de usor!
Ne bazam pe harta, ca d-aia am cerut-o.

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 20:15, said:

cum e pamantul nu stiu! la fel cum nu stii nici tu!
Ete fix. E rotund fratioare.

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 20:15, said:

ti-au fost bagate in cap niste chestii pe care nu le poti verifica dar de care eu pot sa ma indoiesc, in vreme ce tu, nu!
E si asta o chestie, sa te indoiesti de orice. Dar un om cu mintea intreaga si fara caciulita metalica pe cap realizeaza cam cat de dificil este sa sustii o idee distorsionata despre o realitate verificabila obiectiv.
Nu e zborul ala cu avionul cea mai aberanta situatie, e tot ce se intampla de la ecuator in jos (polul sud) cu distantele. Nu s-ar mai descurca lumea cu navigatia in emisfera sudica cu o harta atat de aberanta.

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 20:15, said:

pana atunci, explica asta! Posted Image
E ca la tren Posted Image La liniile de tren.

Attached File  rails-train-path-straight.jpg   420.47K   5 downloads
Attached File  rail2.jpg   14.72K   5 downloads
Attached File  cloudy-railroad.jpg   616.09K   5 downloads

#98
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce am vrut sa spun... aia cu durata zborurilor e irelevanta... atata timp cat nu exista zboruri directe america de sud - australia!!!
toate zborurile trec prin america de nord!

Quote

E ca la tren :) La liniile de tren.
tu asa crezi?

asa, daca e s-o luam de buna pe aia cu pamantul rotund, orice reprezentare 2 D a pamantului creaza aberatii... fie de distante, fie de forma continentelor, fie de suprafete, fie meridianele nu mai converg...
asa ca nu prea te poti baza pe harta... cum distantele pe apa sau in aer nu pot fi determinate in mod direct fara puncte de reper... ajungem din nou la GPS si sateliti
totusi la nivel mental ar trebui sa faci diferenta intre o pisica vie si poza unei pisici... chiar daca la intrebarea: ce reprezinta poza? vei raspunde: o pisica!

exact ce am spus, tu iei de bune lucruri pe care nu le poti verifica prin experiente personale

Quote

Ete fix. E rotund fratioare.
perfect... personal ai vreo dovada in acest sens?

Edited by Nero-d, 06 February 2016 - 06:49.


#99
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 06:36, said:

ce am vrut sa spun... aia cu durata zborurilor e irelevanta... atata timp cat nu exista zboruri directe america de sud - australia!!!
toate zborurile trec prin america de nord!
P-asta de unde-ai mai scos-o ?
Ai zbor direct, ti-am pus poza.

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 06:36, said:

tu asa crezi?
Pai asa este. Ai linii paralele pe care le vezi intalnindu-se.

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 06:36, said:

asa, daca e s-o luam de buna pe aia cu pamantul rotund, orice reprezentare 2 D a pamantului creaza aberatii... fie de distante, fie de forma continentelor, fie de suprafete, fie meridianele nu mai converg...
asa ca nu prea te poti baza pe harta... cum distantele pe apa sau in aer nu pot fi determinate in mod direct fara puncte de reper... ajungem din nou la GPS si sateliti
totusi la nivel mental ar trebui sa faci diferenta intre o pisica vie si poza unei pisici... chiar daca la intrebarea: ce reprezinta poza? vei raspunde: o pisica!
Tu n-ai auzit ca exista si glob pamantesc cu harta pe el ?
Exista metoda firului de ata pentru a obtine distanta cea mai scurta pe glob. Distanta pe care ar trebui s-o parcurga un avion..

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 06:36, said:

exact ce am spus, tu iei de bune lucruri pe care nu le poti verifica prin experiente personale
Faptul ca datele existente se potrivesc cu varianta rotunda e o experienta suficient de personala ?
Genul ala de experienta pe care o minte deranjata nu poate sa o produca..

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 06:36, said:

perfect... personal ai vreo dovada in acest sens?
Cred ca incurci partea care trebuie sa vina cu dovezi.
Tu vii cu o idee nastrusnica asa ca tu trebuie sa o demonstrezi.

Edited by theMisuser, 06 February 2016 - 07:08.


#100
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
http://www.farecompa...1602080000P1CTF

ia verifica tu zborurile, durata si traseul! :)

#101
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 07:19, said:

http://www.farecompa...1602080000P1CTF

ia verifica tu zborurile, durata si traseul! Posted Image
Posted Image Tre' sa ai ochi de fan al pamantului plat ca sa gasesti ofertele care par ca avantajeaza harta ta.
Traseul nu e prin America de Nord obligatoriu cum spuneai (si cum pare dupa harta plata) ci e cu escale prin diferite locuri. Unde stai si astepti celalalt avion si cu tot cu escala asta ajungi (aproape) la timpul pamantului plat.
Totusi, poti gasi daca esti onest zboruri directe intre cele 2 continente.
Cum ar fi acesta.
Attached File  zbor direct.png   195.85K   8 downloads
Nu ajungi direct in Argentina da' ajungi in Cile. Care e pe continentul care trebuie :)
Poti sa mai cauti tu un zbor mai precis.

#102
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 06:36, said:

cum distantele pe apa sau in aer nu pot fi determinate in mod direct fara puncte de reper... ajungem din nou la GPS si sateliti
Posted Image Posted Image

Ii si vad pe aia de pe corabiile din sec. XV-XIX suparati ca li s-a terminat bateria la GPS.
Tu de triangulatie ai auzit? dar se sextant?

Toate animalele isi antreneaza odraslele pentru a face fata realitatii transmitandu-le experienta lor.
Omul a facut ceva mai mult. A inventat scrisul si a construit scoli pentru a transmite mai usor cunostintele. In acest mod nu a mai fost nevoie ca experimentele sa fie repetate de fiecare individ in parte si a favorizat progresul.

Edited by Toxic00, 06 February 2016 - 09:28.


#103
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sper ca nu ma banuiesti de lipsa de onestitate!... eu am lucrati fix cu destinatiile alese de tine

exista un sinhur zbor (QFA -27 /QFA-28) intre santiago si sidney...
interesant e ca pleaca din sidney la 13:13 si aterizeaza la santiago in aceeasi zi la 11:20
deci durata zborului e minus 2 ore!

totusi, cum spuneam... cand e vorba de cumparat bilete... lucrurile se schimba!!

ok, sa zicem ca e o problema cu distantele... dar asta nu dovedeste implicit ca pamantul e rotund... ci doar ca harta pamantului plat e posibil sa fie gresita Posted Image

@Toxic00
corabiile din sec XV nu mergeau nicaieri si nu traversau nimic... o tineau tot pe langa coasta pana in india... in schimb... corabiile sec XIX erau direct vapoare!!!...  multe din ele mergeau direct pe fund!

nu-i asa ca tu ai crezut cand ti-au spus parintii ca focul arde si curentul curenteaza??? nu-i asa??? mă leși???

ce stii tu despre triangulatie si sextant??? iti spun eu! absolut nimic!
pentru ca sextantul sa-ti fie folositor la ceva, trebuie sa cunosti cu exactitate ora meridianului locului!

daca pamantul e rotund, are axa inclinata si se invarte... cum mama naibii, steaua polara e mereu in acelasi loc?!?

Edited by Nero-d, 06 February 2016 - 12:54.


#104
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 12:34, said:

ok, sa zicem ca e o problema cu distantele... dar asta nu dovedeste implicit ca pamantul e rotund... ci doar ca harta pamantului plat e posibil sa fie gresita Posted Image
Ori ti-ai aranjat un pic caciulita de aluminiu (si au patruns ideile guvernamentale) ori nu esti pierdut de tot Posted Image
Cu atatea drone, baloane, avioane si chiar masini (gen masina google) nu e chiar asa complicat de obtinut o harta corecta, nu ?
(de satelit nu zic ca nu stiu daca aveti incredere in sateliti si ce produc ei - iar bani de unul propriu sigur nu au cei cu pamantul plat)

Nu se va potrivi niciodata o harta de la rotund la plat sau invers. Cine are harta (mai) corecta are dreptate :)

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 12:34, said:

daca pamantul e rotund, are axa inclinata si se invarte... cum mama naibii, steaua polara e mereu in acelasi loc?!?
E relativ in acelasi loc. Axa pamantului are un pic de oscilatie si steaua aia nu e mereu in acelasi loc. Da'-i vorba de vreo 2j de mii de ani pt. o oscilatie d-asta si omu simplu cu ochiu lui nu vede asta.
Doar civilizatiile care-si dadeau cunoasterea urmasilor si care construiau observatoare astronomice au putut observa acest lucru. Ma intreb daca in observatiile anticilor ai/aveti incredere.

Attached Files



#105
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bune dar tu mai gandeste-te la razele alea de lumina... ca sper ca nu sustii ca sunt de fapt paralele...

iar curbura pamantului s-a demonstrata si matematic si experimental ca nu-i adevarata :)

#106
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 13:06, said:

bune dar tu mai gandeste-te la razele alea de lumina... ca sper ca nu sustii ca sunt de fapt paralele...
La dimensiunile la care sunt observate acolo le putem considera lejer paralele.

View PostNero-d, on 06 februarie 2016 - 13:06, said:

iar curbura pamantului s-a demonstrata si matematic si experimental ca nu-i adevarata Posted Image
Baga link :)

#107
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View PosttheMisuser, on 06 februarie 2016 - 13:06, said:

....
E relativ in acelasi loc. Axa pamantului are un pic de oscilatie si steaua aia nu e mereu in acelasi loc. Da'-i vorba de vreo 2j de mii de ani pt. o oscilatie d-asta si omu simplu cu ochiu lui nu vede asta.
......

nu-i vorba de 2jde mii de ani, sunt suficiente 180 zile ca pamantul sa se afle exact in partea opusa fata de soare, iar daca mai are si o inclinare de 23 si ceva grade, de ce se mai vede steaua polara ?
...in acelasi loc ????

#108
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Pai steaua e undeva pe axa noastra de rotatie.
Noi puteam sa ne invarim cu un pol spre soare (si dupa 180 zile sa avem alt pol spre soare) si situatia era identica cu steaua polara.

ps - pe langa conspiratia cu aselenizarea crezi si in pamantul plat ? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate