Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Viata doar o eroare un Cosmos?

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#73
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PosttheMisuser, on 03 februarie 2016 - 16:52, said:

Nu neaparat nebunie ci mai degraba mandrie.
Niste bacterii in borcanu' lor cu iaurt ar putea zice la fel..
Nu suporta comparatie, cei care considerati ca viata este ceva derizoriu probabil ca deja cunoasteti inca 100 de planete cu viata...pana la proba contrarie VIATA este lucrarea de diploma a Universului deoarece Universul este un mediu ostil vietii

View PosttheMisuser, on 04 februarie 2016 - 06:47, said:

Tare asta. -500 grade Posted Image
Lasati ierburile nu exista temperatura de -500 grade maximul este -274 grade sau 0 absolut

#74
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostValmont43, on 04 februarie 2016 - 10:26, said:

Nu suporta comparatie, cei care considerati ca viata este ceva derizoriu probabil ca deja cunoasteti inca 100 de planete cu viata...pana la proba contrarie VIATA este lucrarea de diploma a Universului deoarece Universul este un mediu ostil vietii
Adica ce, bacteriile stiu ca (nu) exista alte borcane cu bacterii ?
Ele cunosc borcanu' lor, noi pe al nostru. Si suntem la fel de (ne)stiutori cu ce este altundeva.

Asa ca raman la interpretarea "mandrie" pentru ideea de "borcan construit doar pentru noi". Este genul de idee din seria "pamantul in centrul universului", "soarele se invarte in jurul pamantului" si chiar "Dumnezeu le-a creat pe toate doar pt. noi".

Altfel. Eu n-am zis ca viata e ceva derizoriu. Nu stiu cine-a zis da' mi-a placut ideea : Daca suntem singuri in univers sau daca nu suntem singuri este la fel de socant.

View PostValmont43, on 04 februarie 2016 - 10:26, said:

Lasati ierburile nu exista temperatura de -500 grade maximul este -274 grade sau 0 absolut
Aha. Si eu am zis "tare" pt. ca-mi imaginam cat de frig mi-ar fi la -500 grade. Got it :D

#75
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PosttheMisuser, on 04 februarie 2016 - 10:55, said:

Eu n-am zis ca viata e ceva derizoriu. Nu stiu cine-a zis da' mi-a placut ideea : Daca suntem singuri in univers sau daca nu suntem singuri este la fel de socant.


Aha. Si eu am zis "tare" pt. ca-mi imaginam cat de frig mi-ar fi la -500 grade. Got it Posted Image
aia cu -500 de grade era pt.Nero care se pare ca a reinventat legile fizicii Posted Image

dar asta cu nu conteaza daca suntem sau nu singuri in Univers ba CONTEAZA al naibii de tare...in momentul in care vom descoperi VIATA pe alte planete se vor schimba multe din teoriile actuale

si cum sa spuna cineva ca VIATA ar fi o eroare a Universului? adica peste tot gasim temperaturi extreme, vid, gauri negre, radiatii ingrozitoare si in singurul colt de Univers unde toate astea NU sunt- asta este o EROARE? iertati-ma dar cate probleme la mansarda poate fi cineva sa spuna asta?

Edited by Valmont43, 04 February 2016 - 11:19.


#76
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostNero-d, on 04 februarie 2016 - 08:32, said:

asta e!... pentru cei ce inca n-au aflat, starea de agregare depinde si de presiune, nu doar de temperatura!

asa e cu miturile moderne ale semidoctilor care cred ca apa fierbe la 100o

eu credeam ca la 100 grade face unghi drept la nivelul marii.

#77
ciprianbaiasu

ciprianbaiasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2016

View PostValmont43, on 04 februarie 2016 - 10:26, said:

Nu suporta comparatie, cei care considerati ca viata este ceva derizoriu probabil ca deja cunoasteti inca 100 de planete cu viata...pana la proba contrarie VIATA este lucrarea de diploma a Universului deoarece Universul este un mediu ostil vietii

Lasati ierburile nu exista temperatura de -500 grade maximul este -274 grade sau 0 absolut
Probabilitatea ca viata sa fie "diploma" Universului e destul de mare,insa nu sunt asa sigur ca ea sa dezvoltat numai la un nivel biologic asa cum o cunoastem noi.In acest caz raspunsul e foarte simplu,Universul a fost creat cu scopul de a da gazdui viata,deci Marele Arhitect a fost de la bun inceput constient de existenta vietii.Atunci care e scopul vietii?De ce ne-a creat?Fara nici un interes?Pur si simplu de plictiseala sau singuratate?Cat despre cele 100 de planete sunt sigur ca numarul lor e mult mai mare matematic vorbind,desi deocamndata nu putem fi siguri decat la nivel teoretic.

#78
ciprianbaiasu

ciprianbaiasu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2016

View PostNero-d, on 04 februarie 2016 - 02:19, said:

hmmm Posted Image
daca compari pe de o parte universul si pe de alta o celula vie... celula e infinit mai complexa!

aia cu stelele, planetele, (miliardele de galaxii) etc... si probabilitatea... e o mare pacaleala!
noi nu stim precis cate planete compun sistemul solar... si ne apucam sa numaram planete aiurea in univers?!?
spre deosebire de stele care se vad cat de cat... planetele sunt invizibile!!! nu stii daca exista!

nu se stie inca daca viata si inteligenta e o consecinta sau o intamplare... pentru ca nu se stie exact ce e!

perfectiune nu poate exista, dar exista tendinta catre echilibru!

sincer nu ma intereseaza forma pamantului!!!... mi-e indiferenta!... nu-mi influenteaza cu nimic viata!

dar ma intereseaza vehementa unora in a sustine niste chestii... fara sa ia in considerare si alte variante... atata timp cat ei personal n-au nici o dovada palpabila ca ceea ce sustin ar fi adevarat! iar prin gandirea si logica proprie nu pot ajunge la nici o concluzie, asta si din lipsa informatiilor verificabile!
vrei pamant plat?
poftim!
http://lmgtfy.com/?q=pamantul+plat
si asta doar materiale in romana!...
170k rezultate!
studiaza cu incredere si ai sa-ti vezi miturile zdruncinate sau chiar naruite!

asta cu viata si eroarea... avea un coleg o vorba... ce probabilitate e ca dintr-o gramada de atomi sa combinati in fel si chip sa iasa un F-16?
adica ai putea crede ca e posibil, conform probabilitatilor... saca ai suficient timp sa astepti... totusi, bunul simt iti spune ca e absolut imposibil!

tot ce stim noi despre univers are o singura sursa de informatie... NASA!!!... ti-ai pus problema ca NASA... servind niste interese oculte... minte? ca toate informatiile pe care le halim, sunt fabricate?
cine are acces la informatii la prima mana? ca sa poata afirma cu atata certitudine ca e intr-un fel sau in altul?

daca stii un pic de fizica, ai sa realizezi ca apa in stare lichida exista si la - 500o (exagerez) si la + 1.000.000o


Planete fara soare exista se numesc planete orfane, dar soare fara cel putin o planeta nu exista..cel putin eu asa stiu.Si tot ce stim despre marele univers nu se datoreaza numai cercetarilor de la NASA.Avem destule lucrari stiintifice despre univers cu mult inainte de aparita lor,sunt de acord ca multe dintre informatiile si descoperirile lor sunt niste minciuni dar deja e prea mult sa spui TOATE.Eu zic ca nu are rost sa mai discutati despre treaba asta cu pamantul plat,pot sa fie si 170 mil de rezultate pe google sau alte motoare de cautare ca eu nu cred treaba asta,ti-am dat un ex simplu cu barca in care se dovedeste foarte usor ca e rotund...ce naiba la fel ca luna,soarele etc.

View PostValmont43, on 03 februarie 2016 - 16:17, said:

teoria mea ar fi: un Univers, o planeta cu viata....
dupa care ciclul se reia....
adica viata este un fenomen prea complex si nu poate apare decat intr-un Univers imens(are nevoie de timp, spatiu si materie multa)
suna nebuneste dar noi am fi motivul existentei Universului

Intr-adevar suna nebuneste,dar m-am gandit un pic si a iesit poate o prostie si mai mare ca e posibil doar daca tot ce vedem cand ne uitam noaptea pe cer e doar o iluzie.Defapt exista doar sistemul nostru solar si Universul e mult mai mic decat se credea.

#79
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu ai vazut cu ochiul liber ca luna e rotunda... ca doar se invarte, nu?
la fel si soarele... stii care e viteza de rotatie a soarelui? cat dureaza o zi pe soare ca sa ma exprim asa?!? Posted Image
exact! nu stii Posted Image (nu e oare de mirare cum ti-a scapat o asemenea informatie?)
de jupiter nu mai zic...

exista experimente empirice la indemana oricui care demonstreaza ca pamantul e plat, inclusiv calcule matematice precise!

experimentul cu barca e prost si nu dovedeste nimic!!! exista insa alte experimente care demonstreaza contrariul! e suficient sa cauti!


asa, ai sa spui ca spre asfintit, soarele se mareste si devine portocaliu!

urmareste filmul asta,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/001IXnp0ogc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
dupa care pe asta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rt-q2ysGaZQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si la final asta! facut de NASA!!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WtZBBBTI5T4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dupa care cauta tu cu manuța ta poze din spatiu cu pamantul in care sa rezulte ca ar fi rotund!!! dar poze! mu creatii artistice!

dar un lucru similar se petrece cu credinta!!!... sunt suficiente cateva măzgăleli (icoane) si o carte scrisa de o adunatura de drogati ca toata lumea sa creada in existenta lui dumnezeu! si nu doar sa creada!, sa fie convinsa!

iar existenta atator de multe pareri contra, ar trebui sa te puna macar pe ganduri!!!... chestiunea e departe de a fi unanim acceptata!

Edited by Nero-d, 05 February 2016 - 07:31.


#80
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostValmont43, on 04 februarie 2016 - 11:02, said:

si cum sa spuna cineva ca VIATA ar fi o eroare a Universului? adica peste tot gasim temperaturi extreme, vid, gauri negre, radiatii ingrozitoare si in singurul colt de Univers unde toate astea NU sunt- asta este o EROARE? iertati-ma dar cate probleme la mansarda poate fi cineva sa spuna asta?
E o exprimare de kkt, intradevar. Raritate sau minune ar fi la fel de potrivite. E ca in celebra fraza "Praf de stele" care poate fi zis si ca "Deseuri radioactive".
Poate ca fiecare alege sa caracterizeze viata asa cum ii este viata proprie.

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 07:01, said:

exista experimente empirice la indemana oricui care demonstreaza ca pamantul e plat, inclusiv calcule matematice precise!
O harta cu pamantul plat ai ?
...ca as fi si eu curios unde este marginea lumii noastre plate :)

Ah. Cu ocazia pamantului plat scapa China sa fie de partea cealalta a pamantului ! E de aceeasi parte cu noi acum :)

#81
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postciprianbaiasu, on 05 februarie 2016 - 01:02, said:

Probabilitatea ca viata sa fie "diploma" Universului e destul de mare,insa nu sunt asa sigur ca ea sa dezvoltat numai la un nivel biologic asa cum o cunoastem noi.In acest caz raspunsul e foarte simplu,Universul a fost creat cu scopul de a da gazdui viata,deci Marele Arhitect a fost de la bun inceput constient de existenta vietii.Atunci care e scopul vietii?De ce ne-a creat?Fara nici un interes?Pur si simplu de plictiseala sau singuratate?
pana la proba contrarie(adica pana vom descoperi macar o amarata de bacterie in alta parte) Terra ramane unicul sistem de referinta...
nu stiu si nu am probe sa vorbesc despre un Arhitect insa cert este ca existenta vietii intr-un mediu atat de ostil cum este Universul ramane ceva de necontestat.....
nu stiu daca VIATA are un scop pare mai degraba o consecinta a imbinarii in mod uluitor a unor elemente din Univers...de ce s-a intamplat asta? nu stiu sa-ti raspund dar nu asta cred ca ar fi intrebarea potrivita ci mai degraba de ce exista Universul....

#82
Binfort

Binfort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 20.11.2015

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 07:01, said:



nici macar merita sa te citez cand rostesti aberatiile astea
ti-am dat camere de luat vederi in direct de pe statia orbitala, newton a calculat matematic, gps-ul merge la nivel global, satelitii merg, un simplu telescop iti arata ca in jur toate planetele observabile sunt rotunde, tu esti mai destept decat toata omenirea si cu inca 30 de tampiti sustineti ca pamantul e plat
trebuie sa fii foarte limitat sa sustii in continuare tampeniile alea si sa contrazici toata cunoasterea umana

baaaa cum te suporti cu gradul asta ridicat de inconstienta? cum poti respira cand emani atat de multe aberatii ? ai probleme de perceptie?
pune dracului mana pe un creion invata 10 formule si calculeaza tu sa-mi zici daca calculele lui newton, einstein, euler, observatiile lui galileo, si toate pozele sunt false

ai numai informatii de la falsi profetii care au iluzii de grandoare bazate pe fix nimic

daca pamantul e plat cum de are doi poli?
si daca e plat ca o farfurie cum de poti circula de jur imprejurul pamantului pe apa?
cum de exista camp electromagnetic?

pune mana si cauta informatii nu aberatii de pe youtube, pun pariu ca nici macar nu intelegi exact despre ce vorbesc ratatii aia in clipurile alea

#83
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mah... ce sa zic? le-ai gasit pe argumente pana la urma!!!... ma intreb... ai stat mult de le-ai cautat?!?
deja m-ai convins!!!... fanatic religios cumva? Posted Image


mai uita-te dupa polii aia... vezi poate-i gasesti macar tu!!!... poate iti faci si o poza cu ei... mai ales cu ala care nu exista :)

poate descopera si astia polul sud si fac rutele aeriene america de sud-australia direct peste pol... ce zici?!?Posted Image

Edited by Nero-d, 05 February 2016 - 15:09.


#84
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 15:01, said:

poate descopera si astia polul sud si fac rutele aeriene america de sud-australia direct peste pol... ce zici?!?Posted Image
Dupa planeta rotunda intre Europa si USA ar fi (cam) aceeasi distanta ca intre Noua Zeelanda si Argentina.
Pt. aceleasi calatorii ai avea de parcurs distante de peste 6x diferite pe o planeta plata.
Attached File  from_NewZeeland_to_Argentina_flat.png   2.66MB   11 downloadsAttached File  from_NewZeeland_to_Argentina_round.png   466.26K   13 downloads
Attached File  from_Europe_to_USA_flat.png   2.68MB   14 downloadsAttached File  from_Europe_to_USA_round.png   482.26K   14 downloads
Cum explici ?
Attached File  flights_time.png   171.96K   14 downloads

Edited by theMisuser, 05 February 2016 - 16:27.


#85
redman71

redman71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.01.2016
Logic ca e o eroare. Viata a aparut din simpla intamplare, la fel si universul si toate celelalte universuri.

Nu mai visati la destine si nu stiu ce.

#86
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pune destinatii mai precisa ca sa inteleg... tine cont de durata curselor in ambele directii si de fusurile orare daca se poate!!!...

#87
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 17:17, said:

pune destinatii mai precisa ca sa inteleg... tine cont de durata curselor in ambele directii si de fusurile orare daca se poate!!!...
Sa zicem ca ramane diferenta de timp de doar 5x :)
Cum explici ?

ps - doar nu vrei sa caut acum si bilete si pretul lor, doar asa, ca sa zicem ca avem detalii la milimetru; ce faci cu diferenta de distanta dintre cele 2 harti, aia-i problema

#88
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View PosttheMisuser, on 05 februarie 2016 - 17:30, said:


Sa zicem ca ramane diferenta de timp de doar 5x :)
Cum explici ?

ps - doar nu vrei sa caut acum si bilete si pretul lor, doar asa, ca sa zicem ca avem detalii la milimetru; ce faci cu diferenta de distanta dintre cele 2 harti, aia-i problema
de ce îți bați capul? Nu vezi ca oamenii sunt duși cu pluta sau fac miștocăreală?:)

View PostNero-d, on 05 februarie 2016 - 17:17, said:

pune destinatii mai precisa ca sa inteleg... tine cont de durata curselor in ambele directii si de fusurile orare daca se poate!!!...
Mai, tu trage o fugă până la marginea pământului și aruncate în gol :))

#89
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu ar fi bine sa treci pe la scoala si sa inveti gramatica inainte sa-ti dai cu parerea asupra unor probleme de care esti in mod clar depasit!!!

Quote


Sa zicem ca ramane diferenta de timp de doar 5x Posted Image
Cum explici ?

ps - doar nu vrei sa caut acum si bilete si pretul lor, doar asa, ca sa zicem ca avem detalii la milimetru; ce faci cu diferenta de distanta dintre cele 2 harti, aia-i problema


da, da, i'm looking into

sa stii ca, desi apar pe siteul ala zboruri directe... cand vrei sa cumperi bilet, nu poti!... pentru ca practic nu exista :)
cand vrei sa booking, devin unavailable!

revin cu concluzii!

#90
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Eu sunt curios, daca Pamantul e plat, ce e pe partea ailalta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate