Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

CAND merita CableLink? (+ Raspuns)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
IceRAM

IceRAM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 03.11.2002
Haideti sa va spun eu CAND merita CableLink!

1. Daca ati facut contract la inceputul lui ianuarie, sa nu credeti primul termen (2-3 saptamani) ca este cu siguranta gresit.

2. Daca dati telefon la jumatatea celei de-a 3-a saptamani si ii intrebati CAND o sa vina, o data exacta, sa stie omul cum sa-si planifice treburile, ei o sa raspunda ca au avut probleme cu echipamentele si de abia s-au reluat cablarile, in concluzie contractul de la inceputul lui ianuarie va fi onorat la inceputul lui februarie.

3. Daca ii sunati inainte de inceputul lui februarie (ca sa vedeti ce se mai intampla cu cablarile), ei vor spune ca revin EI cu un telefon in 2-3 zile.

(trece si weekend-ul)

4. Daca sunati in urmatoarea saptamana, luni, amintindu-le discret ca aveti de instalat CableLink pe persoana JURIDICA (adica firma) si ca ati mai sunat odata cu o saptamana mai inainte, ei vor spune ca revin maine-poimaine.
[vreau sa spun ca am luat un abonament cu trafic inclus de proba, pentru ca BANUIESC ca sunt destul de destepti sa ofere posibilitatea de a trece la ceva mai mare. De ce CableLink pt firma? Pt ca firma doar de atat are nevoie: prezenta permanenta pe net - nu prea conteaza viteza, sa fie rezonabila oricum]

(trece si poimaine)

5. Raspoimaine, adica ziua dupa poimaine, suna persoana juridica si stabileste o data pentru instalarea CableLink, respectiv martea din saptamana urmatoare.

6. Azi e marti. Au zis ca vin la 15. Pacat. I-am sunat pe la 13-14 ca sa verific DACA nu cumva au uitat ca trebuie sa vina sa instaleze cablul. Bun, inca mai stiau ca trebuie sa vina la 15. Se face astfel ora 17:30. Sunam din nou. Operatoarea izbucneste in ras, observand faptul ca verificam DIN NOU daca au de gand sa vina astazi, dupa care ei spun ca o sa revina in 2-3 minute. Comentarii la adresa rasului ei total deplasat si sa nu uit de mica referire la OPC care atasata comentariilor.

FINAL: revin ei in 2-3 minute (poate putin mai mult - dar deja nu mai conta) si ce aflu (STUPOARE): stiti nu sunt conectate blocurile in zona dumneavoastra. Eu: pai, parca ati spus ca aveti acoperire aici? De ce ati acceptat contractul? Ei: (aici erau nishte scuze, total aiurea din punctul meu de vedere, mai ales ca veneau cam tarziu).//  Si acum, ce pot spune, au zis ca vin maine. Cine stie daca vin maine?

Concluzie:

CAND merita sa va puneti CableLink?
1. cand aveti destui nervi sa sunati de muuuulte ori la RDS ca sa le AMINTITI din cand in cand (ma gandeam ca persoanele juridice sunt tratate mai frumos, dat fiind faptul ca acestea cotizeaza sigur spre deosebire de persoanele fizice, reprezinta un risc mai mic, nemaivorbind de imaginea care pe care o poate transmite etc.)
- or fi ei supra-aglomerati cu cereri, pacat ca nu stiu sa si le pastreze pe cele pe care le-au onorat deja
2. cand aveti blocul RACORDAT la retea... chiar daca sunteti in aria de acoperire
3. cand aveti muuuuult timp, pentru ca ei oricum intarzie, ca romanii. Ah, nu va anulati planurile, descoperiti de abia DUPA ce intarzie ca de fapt ei nu mai vin. [Pe mine sa zicem ca nu m-ar deranja ca intarzie, dar sa-mi spuna dinainte cu ceva timp - destul timp, sa nu intarzie FFF mult si sa nu intarzie DE MAI MULTE ORI, la mai multe cereri]
4. cand stiti ceva retele, ca sa nu cumva sa sunati prea des la ei, ca oricum au muuulte nr de telefon (cred ca aproximativ tot pachetul de numere 301.08.xx) si la majoritatea de abia se raspunde, indeosebi la cele destinate abonatilor.


Sfaturi:
1. ceretzi-le continuu pozitia pe care o ocupati in lista de asteptare! (poate exista si asa ceva, ca mie nu mi-au spus decat peste 2 zile, maine-poimaine, adica aprecieri "ochiometrice")
2. contractul CableLink nu poate fi reziliat decat DUPA 6 luni - scrie pe undeva miiic, dupa ce cititi contractul, concluzie: daca inchiriati modem-ul, 6 luni*5$/luna= 30 $ minim doar modem-ul. => Mai bine il cumparati (tot 30$). Daca va faceti probleme ca poate se strica (- modem-ul are garantie 1 an- cel putin asa au zis cei de la RDS - vom vedea), e un risc ce poate fi asumat dar nu-i nimic ca modem-ul se poate schimba.

---

In mod surprinzator TOT imi pun CableLink. De ce?
1: am trecut peste punctul asta
2-ul SPER sa-l rezolve maine - problema lor ca o sa cam inghete pe blocuri
3: timpul s-a dus oricum, nu poate fi recuperat
4. stiu destul de bine retele (sper doar sa nu greseasca atunci cand imi dau configurarile, acum i-as crede in stare)

---

Daca ar putea cineva sa-mi defineasca notiunea de transparenta, total inexistenta in RDS dupa cate imi dau eu seama, i-as fi recunoscator.
Daca cineva n-a fost tratat asa, aici ma refer doar la cazurile mai bune, atunci felicitari! Daca cineva a mai avut parte de acelasi tratament, atunci don't worry, you are not alone.

#2
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
stai linistit, la astral e si mai rau.

#3
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Nice....
Eu drept sa spun nu am auzit de cazuri ca al tau...
Nu spun ca nu e posibil. Doar, vorba ceea, "traim in Romania"...

Sper ca totusi in eventualitatea in care o sa imi "trag si eu cablu", (eventualitate destul de probabila...) sa nu patest si eu ca tine....

Anyway...
Sper ca pana la urma s-a rezolvat cu bine... Si poate ca cineva de la "ei" sa citeasca ce ai scris tu....Poate se mai "maturizeaza si ei astfel..."

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate