Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Repeater pentru telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Salut. Am un router huawei hgs658 de la telekom. In casa functioneaza ireprosabil. Dar nu ajunge semnalul wifi in gradina. As vrea sa pun undeva un repeater de semnal sa am acoperire peste tot.

Routerul este in casa. In  spatele casei cam la 25 metri este un sopron in care am priza de curent. Daca il pun acolo, ar trebui sa acopere cam toata gradina, pentru ca nu mai sunt ziduri.
Am gasit pe olx un router la fel cu cel de la telekom, sau pe emag un tplink la 60 lei. Nu stiu ce e mai bine, sa iau pe cel de la telekom si trag fir si pun router separat sau iau tplinkul si il pun pe repeater mode. Prin meniul de la hgs658 nu am gasit vreo optiune de repetare, deci daca iau pe cel de pe olx o sa trebuiasca sa-l pun ca separat. TPlinkul are mod repetare in meniu, si cred ca scap si de cablu.

Acolo in acel sopron am semnal wifi pe telefon doar o liniuta. Va merge tplinkul ca repeater in conditiile astea?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Chiar daca este mai complicat, incearca sa foloseti cablu.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Greu de spus ce abilitati iti ofera Tp-linkul acela si cat de sensibile ii sunt antenele.Oricum daca e intrun sopron vezi ca routerele indoor nu au temperaturi de operare in asa fel incat sa il poti folosi intr-un mediu fara niciun fel de aclimatizare.

#4
rralex89

rralex89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 08.08.2006
Cel mai bine și mai profi ar fi sa folosești un acces point pe care îl instalezi pe șopron.  Pana acolo duci un cablu. Dacă nu ai sursa de curent la șopron poți sa Îți cumperi un access point cu POE și sa duci curentul tot pe cablul de rețea.  Configurezi acces pontul sa aibă același ssid ca și routerul telekom și sa facă îl pui în bridge (astfel nu vei cerea un alt subnet și nu faci dublu NAT iar routerul telekom face DHCP ). Când semnal de la router e mai puternic, dispozitivele stau pe ssid emis de router, când ajungi intr-o zona unde semnal AP este mai puternic, dispozitivele se muta pe ssid emis de AP.

#5
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Am curent acolo. Acces pointul e destul de mult ca bani. Tp linkul asta e 90  lei, iar router telekom e 30 lei. Pentru ala telekom cred ca trebuie tras cablu telefonic. Pentru tplink ca repeater poate merge direct cu wifi.


http://www.emag.ro/r...o/pd/DNY2ZYBBM/


http://olx.ro/oferta...html#43b7f5b862

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Nu merge să tragi două modemuri...

#7
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
De ce?

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
pai de d-aia, ca nu merge decat un singur modem pe linie, daca pui doua, cand se sincronizeaza unul, celalalt pica si tot asa intruna

#9
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 24.06.2004
Cauta un Router cu antene exterioara si posibilitati de setare a portului de Wan in Bridge.. Daca ai aceasta posibilitate, routerul se transforma intr-un Acces Point si vei avea semnal.
A doua varianta, iei orice router cu antene externe si cu raza mare de acoperire, apoi din pool-ul de adrese de la Routerul 1, alegi un ip static pe care il setezi pe interfata de Wan de la al doilea router si mai departe in Router 2 pe lan pui o alta clasa diferita de Router 1.. Daca nu te deranjeaza sa fie in aceeasi retea, vei avea internet si in Gradina.. Daca vrei sa fie toate in aceeasi retea, te intorci la varianta 1

Edited by aschiuta, 16 January 2016 - 20:26.


#10
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Atunci acel tplink de la emag cred ca e bun

#11
catalinabor

catalinabor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.08.2007
am si eu o intrebare .. am un router netis wf2412 ... am cautat pe net configurari .. vreau sa fac repeater ca sa prelungesc semnalul wifi... am interbet de la telekom .. care adresa ip pt router este 192.168.1.1. exact ca cea de la acest router netis.... cum procedez sa intru in routerul netis pt configurari? daca scriu pe browser acest ip imi intra in routerul telekom,

#12
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Mai întâi conectează -te la Netis fără să fie conectat la internet

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate