Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

IP-uri romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Ce este??? ILEGAL? Ilegal sa ce?
IP-urile NU apartin de o tara.
Daca eu vreau sa-mi iau clasa de IP-uri pe care o am acum in RO si sa o rutez in tanzania nu ma opreste nimeni si nu e nimic ilegal in asta.

Bazele de date cu geolocation sunt facute de X si Y cu informatii din diverse surse. Sunt doar INFORMATIVE.

#20
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Eu mă gândesc la altceva:
Dacă UPC route-ază mai ieftin spre Polonia?

#21
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View Postsnapilica2003, on 07 ianuarie 2016 - 16:50, said:

Stiti cumva daca la UPC se poate plati IP static pentru abonamentele de home? Sau doar pentru business?
Doar business.

#22
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View Postbogdan1811, on 07 ianuarie 2016 - 13:57, said:


Și RDS dădea într-o vreme IP-yri din clasa 5.x și apăreau în Franța. Acolo tot virus este?

#23
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 18.11.2007

View PostKyKyKyKy, on 07 ianuarie 2016 - 20:08, said:

Eu mă gândesc la altceva:
Dacă UPC route-ază mai ieftin spre Polonia?
Nu functioneaza asa routarea... pot sa aibe trasee pe unde vor ei fara sa-ti ofere IP-uri din tari straine. Sunt sigur ca problema e la nivelul serviciilor de IP geolocation... unele stiu de locatia buna, altele nu, iar fiecare site se bazeaza pe unele sau altele...

#24
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002

View Postsnapilica2003, on 07 ianuarie 2016 - 17:44, said:

Poti sa verifici foarte simplu. Intrii pe microsoft.com si daca te redirectioneaza pe microsoft.com/ro-ro atunci esti ok, daca te duce pe microsoft.com/pl-pl e naspa Posted Image

View PostAlice, on 07 ianuarie 2016 - 17:52, said:

Bazele de date cu geolocation sunt facute de X si Y cu informatii din diverse surse. Sunt doar INFORMATIVE.

Probabil MS foloseşte o bază de date ip-geolocation privată , că doar n-o folosi una fără licenţă şi fără suport.Posted Image

#25
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Hai sa nu dam vina pe Microsoft totusi. E ca si cum ai face comparatie intre Mercedes si Dacia.

#26
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 18.11.2007

View Postmapost, on 07 ianuarie 2016 - 21:38, said:

Probabil MS foloseşte o bază de date ip-geolocation privată , că doar n-o folosi una fără licenţă şi fără suport.Posted Image
Nu cred ca-i privata, ca ar fi fost caz particular. Dar se aplica la o groaza de alte site-uri..... netflix.com/ro ma duce pe netflix.com/pl si mai am exemple...

#27
mapost

mapost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 11.06.2002
Am vrut să sune  ironic.

Edited by mapost, 07 January 2016 - 22:01.


#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View Postsnapilica2003, on 07 ianuarie 2016 - 21:16, said:

Nu functioneaza asa routarea... pot sa aibe trasee pe unde vor ei fara sa-ti ofere IP-uri din tari straine. Sunt sigur ca problema e la nivelul serviciilor de IP geolocation... unele stiu de locatia buna, altele nu, iar fiecare site se bazeaza pe unele sau altele...
Știu, dar poate au găsit un chilipir printr-o magherniță. :)

#29
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Eu am la IP ce unele site-uri mi-l vad ca fiind austriac (84.117.zyx.abc). Dar nu ma deranjeaza deloc. Cele mai multe site-uri mi-l identifica corect, inclusiv orasul. Intradevar, UPC foloseste si clasa 86 care a fost initial folosita in Polonia. Eu unul imi pot schimba IP-ul instantaneu, folosesc router propriu ce are optiune de schimbare a MAC-ului. In zona asta pana acum 3 clase sunt foarte folosite, de la cel mai des folosite la cel mai rar ar fi: 95, 84 si 86.

Quote

Location  AT AT, Austria
City  -, - -
Organization  UPC Broadband GmbH
ISP  UPC Broadband GmbH
AS Number  AS6830 Liberty Global Operations B.V.
Latitude  47°33'33" North
Longitude  13°33'33" East

Edited by Getodacul, 07 January 2016 - 22:15.


#30
dawnbreaker

dawnbreaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 17.01.2015
Acum ceva vreme cand am scris de asta, s-a ras de mine.

Cea mai simpla solutie este sa sunati la call center si sa solicitati o schimbare de IP. Eu m-am facut cu un IP de Romania care are ban pe froumul Anandtech. :D

#31
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Eu am ip cu 84. si la inceput ma dadea prin nu stiu ce tara (nu mai retin). Incet incet insa a aflat majoritatea lumii ca IP-ul meu este din Ro, cu localitate cu tot. Rar de tot mai mi se intampla acuma sa apar din alta tara (dupa 2 ani).

Pare ca bazele de date cu geolocatia se upgradeaza mai lent si (cam) fiecare e cu baza lui de date.

#32
dawnbreaker

dawnbreaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 17.01.2015
Exact asta am vazut si eu, in GeoIP s-a schimbat in Romania dupa o vreme. Probabil fac crawl periodic pe RIPE unde s-a actualizat la un moment dat.

Din moment ce toate GeoIP DB-urile pe care le-am incercat sunt actualizate, o varianta ar mai si fi ca IP-ul este detectat ca fiind din Polonia din cauza ca reverse DNS-ul se termina in .pl. Asta sau nu au sincronizat DB-urile, desi ma gandesc ca Adobe sau Microsoft fac asta destul de des.

#33
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 18.11.2007
Am sunat la rel clienti. Au fost amabili, au zis ca se rezolva repede, un reboot de modem si presto.... NIMIC :) acelasi IP. Noroc ca am schimbat MAC-ul la router si am nimerit un IP romanesc.

Concluzia e ca tot singur iti rezolvi problemele.

#34
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Mi s-a busit routerul si cand am pus altul m-a intampinat google in germana or smth.
Acum am ip cu 31.5.x.x din Belgia :)

#35
yougettinserved

yougettinserved

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2015
De la upc ai modem de cablu sau modem cu wi-fi?

#36
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Modem simplu. Cisco EPC3208.
Am reparat routerul si am primit vechiul IP inapoi :)

ps - routerul a luat o busitura de i s-au fracturat niste lipituri; noroc ca le-am ochit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate