Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

IP-uri romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
yougettinserved

yougettinserved

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2015
Oricum puteai recupera ip-ul. Schimbai MAC-ul noului router cu al celuilalt si ti se aloca vechiul ip. De-aia te intrebam, ca daca aveai router de la ei bye-bye old ip :D

#38
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Ah, pai sa-mi pun MAC-ul undeva deoparte ca sa-l pot pune daca o mai fi nevoie vreodata :)

#39
yougettinserved

yougettinserved

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.05.2015
Doar sa te misti repede daca va fi nevoie. IP lease-ul la upc e de 3 zile, nu stii niciodata cand expira si pierzi ip-ul.

#40
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Noutati http://forum.softped...4#entry18812809

#41
findus2000

findus2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 18.06.2012
Cum poti schimba la connect box mac-ul?

#42
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Nu poti.

#43
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.05.2007

View Postgigsnet, on 07 ianuarie 2016 - 21:39, said:

Hai sa nu dam vina pe Microsoft totusi. E ca si cum ai face comparatie intre Mercedes si Dacia.

microsoft aflandu-se unde? intre mercedes si dacia? microsoft foloseste tot servicii de tip ip2location deci "calitatea" localizarii este data de calitatea serviciului folosit.
pe mine ma localizeaza goagle ba in bucuresti ba la olteni ba ... ma rog .. afara din tara inca nu m-a dat. si mie chiar imi convine inexactitatea localizarii , tocmai pt ca nurea sa intru pe un site si sa ma trezesc la usa cu cineva pt ca mi-a aflat localizarea cu precizie gps.

View Posttdan08, on 07 ianuarie 2016 - 17:50, said:

În ultima perioada se întâmplă mai des sa aloce IP uri de Polonia.  Am mai văzut și pe alții afirmând acest lucru.
alocarea ip-urilor se verifica pe sit-ul autoritatii ( RIPE.NET cred ca este pt europa )
este posibil sa fi facut niste "deplasari" geografice de clase de ip-uri . siturile alea (microsoft & co. ) folosesc tot felul de servicii de tip ip2location care au bazele de date mai mult sau mai putin actualizate/corecte .
nu este vina isp-ului ca eu am un site care crede ca tu esti in china sau la polul nord , atata timp cat ip-ul utilizat a fost modificat conform prevederilor legale din telecom .
in plus, contractual vorbind, isp-ul se obliga sa iti ofere acces la internet si nu o localizare geografica in baza ip-ului . nu stiu exact care sunt prevederile insa atata timp cat internetul iti functioneaza conform contractului (adica cu viteza pana la XX mbps ) nu vad ce ii poti reprosa.

#44
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.05.2007
https://apps.db.ripe...1#resultsAnchor

#45
Belchiel

Belchiel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.10.2016
Cum suna aceasta explicatie? Au fost achizitionate ip-uri noi pentru a putea deservi serverul DHCP- cel care aloca ip-uri modemurilor- si nu au fost actualizate in geolocation. Iar ca sa schimbi ip-ul ar fi o varianta factory reset(multiple ori) sau simplu daca te te descurci in interfata routerului: il treci in bridge si atunci ip-ul public ti se aloca pe pc sau laptopul conectat pe cablu. Pasul doi:schimbi adresa mac a placii de retea si te-ai ales cu un nou ip.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate