Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

IP-uri romanesti

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 18.11.2007
De vre-o juma de an asa de la UPC tot primesc IP-uri dintr-un range care la ICANN (sau wherever) a fost asignat in Polonia. Am mai avut curent oprit si mi s-a schimbat IP-ul si tot asta am patit. Stiu ca Liberty Global cumpara IP-uri de pe unde poate ca e shortage mare, dar ma gandeam ca odata cumparate si asignate fac si schimbarile geografice necesare.

M-am cam saturat sa intru pe site-uri si sa primesc mereu varianta poloneza a site-ului (eg. microsoft.com netflix.com). Cum pot sa fac si eu sa primesc un IP romanesc? Posted Image

#2
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Tu nu prea poti face nimic decat sa faci o sesizare la ei dat fiind ca iti afecteaza utilizarea internetului.
Daca nu erau asa incapatanati si erau pusi pe treaba rezolvau de mult timp cu ipv6 si nu mai erau probleme.

#3
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Cred ca faci misto de noi, lista de IPuri ale ISP din Romania sunt verificate de autoritatile romane asa ca n-ai cum sa ai IP din alta tara. Ori ne iei de prosti ori ai vreun proxy in calcu tau mascat

#4
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
bogdan1811 mai bine te abtii daca nu esti abonat upc sau nu cunosti dedesubturile.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbogdan1811, on 07 ianuarie 2016 - 13:33, said:

Cred ca faci misto de noi, lista de IPuri ale ISP din Romania sunt verificate de autoritatile romane asa ca n-ai cum sa ai IP din alta tara. Ori ne iei de prosti ori ai vreun proxy in calcu tau mascat
comfirm, si eu am ip de la la UPC si am aceiasi problema Posted Image
Attached File  FireShot.jpg   99.16K   95 downloads

Edited by STARTREK1, 07 January 2016 - 13:55.


#6
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015

View Postgigsnet, on 07 ianuarie 2016 - 13:43, said:

bogdan1811 mai bine te abtii daca nu esti abonat upc sau nu cunosti dedesubturile.

Am fost abonat la ei peste 11 ani si o data n-am avut IP de alta tara...daca este adevarat ce spune sa le faca o reclamatie la Autoritatea de Comunicatii ca n-au voie ca firma sa faca asa ceva. Este illegal, mai ales ca urmare a masurlor luate in UE pe tema terorismului si a modului cum sunt puse ele la cale... pe calea internetului
Stiu foarte bine ce am scris si ca firma serioasa care se respecta UPC ar trebui sa resolve problema...daca exista... ca ea nu exista... are in calculator vreun virus care-i aloca IP din alt stat fara stierea lui de tip proxy server

View PostSTARTREK1, on 07 ianuarie 2016 - 13:53, said:

comfirm, si eu am ip de la la UPC si am aceiasi problema Posted Image
Attachment FireShot.jpg

La fel reclamati firma la Autoritatea de Comunicatii, n-au voie sa faca asa ceva si daca nu-I problema de la ei inseamna ca circula pe net vreo magarie de virus pe care ati luato


http://www.ancom.org.ro/   mai précis aici  http://www.ancom.org...zeaz-ancom_3771

Edited by bogdan1811, 07 January 2016 - 13:59.


#7
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 18.11.2007

View Postbogdan1811, on 07 ianuarie 2016 - 13:57, said:

Am fost abonat la ei peste 11 ani si o data n-am avut IP de alta tara...daca este adevarat ce spune sa le faca o reclamatie la Autoritatea de Comunicatii ca n-au voie ca firma sa faca asa ceva. Este illegal, mai ales ca urmare a masurlor luate in UE pe tema terorismului si a modului cum sunt puse ele la cale... pe calea internetului
Stiu foarte bine ce am scris si ca firma serioasa care se respecta UPC ar trebui sa resolve problema...daca exista... ca ea nu exista... are in calculator vreun virus care-i aloca IP din alt stat fara stierea lui de tip proxy server

Problema apare pe orice dispozitiv din casa, IP-ul este acelasi gasit de site-uri ca si cel din router... ce virus infecteaza si PC-uri cu Windows, si MacOS si Android si kernel-uri de routere?

Chestia e ca nu toate serviciile de look-up arata ca IP-ul respectiv este din Polonia, multe arata OK ca fiind din RO. Din cauza asta unele site-uri ma vad ok in RO altele (gen microsoft.com skysports.com netflix.com etc.) ma vad ca fiind din Polonia.

#8
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
bogdan1811 UPC nu este o firma serioasa care se respecta :)

#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbogdan1811, on 07 ianuarie 2016 - 13:57, said:

Stiu foarte bine ce am scris si ca firma serioasa care se respecta UPC ar trebui sa resolve problema...daca exista... ca ea nu exista... are in calculator vreun virus care-i aloca IP din alt stat fara stierea lui de tip proxy server
nu este virus, IP-ul este alocat de UPC (chiar daca ai virus, ip-ul din router nu-l poti modifica)
Attached File  FireShot 2.jpg   52.39K   59 downloads

#10
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006

View Postbogdan1811, on 07 ianuarie 2016 - 13:57, said:



UPC ar trebui sa resolve problema...daca exista... ca ea nu exista...

De unde ești tu asa de sigur? Cum poți afirma ferm ca problema NU există? Pe ce baza? Pe baza ca tu nu ai avut niciodată IP străin și ca ai fost abonat 11 ani? Pe principiul ca UPC nu greșește sau nu face chestii aiurea... Citește ultimele pagini de pe acest forum legate de UPC și pe partea de net și pe partea de TV și ai sa vezi cate măgarii se fac în ultima perioadă la upc.

Dacă vin mai multi cu aceeași afirmație, dovedită, tu o ții prostește pe a ta...

Crezi ca userii de pe aici sunt atât de tantalai ca nu știu sa citească un IP din router?

Poți sa ai 100 de viruși... Atât timp cât ai IP de Polonia pe toate device-urile (TV, telefon, PC, tableta etc) ce treaba are virusul cu IP ul alocat în router?


Ai atitudine de angajat UPC. Numai ei susțin mereu "ne este de la noi.... E de la dumneavoastră"....

Edited by tdan08, 07 January 2016 - 15:14.


#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postbogdan1811, on 07 ianuarie 2016 - 13:33, said:

Cred ca faci misto de noi, lista de IPuri ale ISP din Romania sunt verificate de autoritatile romane asa ca n-ai cum sa ai IP din alta tara. Ori ne iei de prosti ori ai vreun proxy in calcu tau mascat
Aşa e bă, stă SRI  să verifice ip-ul, nu cumva să fie unul de Siria   :lol:

#12
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 18.11.2007
Stiti cumva daca la UPC se poate plati IP static pentru abonamentele de home? Sau doar pentru business?

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postsnapilica2003, on 07 ianuarie 2016 - 14:09, said:



Problema apare pe orice dispozitiv din casa, IP-ul este acelasi gasit de site-uri ca si cel din router... ce virus infecteaza si PC-uri cu Windows, si MacOS si Android si kernel-uri de routere?

Cum ce virus? Virusul sirian şugubeţ.   :lol:

Puneţi voi altfel problema.. aţi prefera să vă dea ip nerutabil dar NAT  prin IP de România? Aţi mai fi aşa patrioţi?

#14
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Am avut si eu ip de Polonia ceva cu 86.xxx.xxx acum am cu 95.76.xxx.xxx ce tine de Upc romania :-@
Deci ip-urile nu sunt verificate de nici o autoritate:))

#15
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Si eu am avut IP de Polonia si pe undeva a ramas nemodificat ( nu ma pricep ) uneori tot mai ma detecteaza asa.

#16
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Noroc că n-a trecut ACTA, să vezi cum te controlau miliţienii de ip pe smartphone. Dădeai la declaraţii ca ultimul excroc pentru un IP de Polonia. Dacă era de Siria, te umflau direct.

#17
snapilica2003

snapilica2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 18.11.2007
Poti sa verifici foarte simplu. Intrii pe microsoft.com si daca te redirectioneaza pe microsoft.com/ro-ro atunci esti ok, daca te duce pe microsoft.com/pl-pl e naspa :)

#18
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 06.12.2006
În ultima perioada se întâmplă mai des sa aloce IP uri de Polonia.  Am mai văzut și pe alții afirmând acest lucru.

Singurul care nu crede este bogdan1811 care are în cap viruși, sirieni, talibani si servicii secrete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate