Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Autorizatie de electrician. Cum obtin?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View PostPrien, on 29 decembrie 2015 - 20:38, said:

flomelomanul
Mi-ai confirmat excelenta parerea pe care mi-o facusem despre tine, din alte discutii..
Multumesc mult, Herr Kaleu! Sa stii ca si reciproca e adevarataPosted Image

#20
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008
Ca sa lucrezi (legal) in domeniul curentilor slabi ai nevoie de alte calificari, nu cea de electrician.
In functie de nivel exista urmatoarele calificari:
- tehnician pentru sisteme de detectie, supraveghere video, control acces
- inginer sisteme de securitate
- proiectant sisteme de securitate
Calificarile astea sunt un pic mai greu de obtinut decat cea de electrician, dureaza vreo minim 3 saptamani si costurile sunt mai mari.
Nu ai treaba cu ANRE, se obtin de la ARTS sau de la alta organizatie autorizata.

#21
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
gubyyy
Noi aici am vorbit pana acum de autorizarea ANRE, care-ti da dreptul, in functie de gradul sau, sa executi si/sau sa proiectezi instalatii electrice. Daca tu, in baza diplomei de absolvire a respectivului curs, te angajezi ca electrician la un agent economic care exploateaza instalatiile electrice din gestiunea proprie, nu ai nevoie de autorizare ANRE. In acest caz, firma respectiva te va trimite sa sustii un examen de autorizare interna din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca. Aceasta autorizare iti da dreptul sa desfasori activitatea de exploatare a instalatiilor electrice aflate in proprietatea angajatorului tau. Daca te angajezi la o firma care are ca obiect de activitate proiectarea si executia de instalatii electrice, iarasi nu ai nevoie de autorizare ANRE (cel putin nu in prima faza), pentru ca vei executa lucrarile sub coordonarea unui sef de echipa/maistru/inginer, care are o astfel de autorizare si care raspunde de executia lucrarilor. Daca prinzi "cheag" intr-o astfel de firma, o sa te trimita cei de acolo la autorizare ANRE, daca si cand vor considera ca se impune asta. Ceea ce vreau sa spun este ca poti lucra ca electrician cu acea diploma, iar dupa minimum 3 ani de vechime in aceasta activitate de exploatare, poti sa faci pasul catre o autorizare ANRE .

#22
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postgubyyy, on 29 decembrie 2015 - 15:30, said:

Buna buna! Am o intrebare. Am urmat un curs de electronica de 6 luni. Am absolvit si as vrea sa-mi scot o autorizatie de electrician. Pot cu aceasta diploma? diploma este recunoscuta de ministerul educatiei

Nu, domnule, nu poti. ;)

View PostPrien, on 29 decembrie 2015 - 16:36, said:

Pt ca dupa ce i-am reparat televizorul gazda mi-a zis ca e singura de foarte multa vreme si m-a servit cu..
Da, chiar fusese singura..

Eu sper (din suflet) ca gazda era... femeie! :)

#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu la jobul meu am interactionat si cu electricienii. Si asa am realizat ca e o alta meserie fata de electronica mea..
Nu ca eu nu pot trage niste cabluri, pune mufe, schimba o priza....Dar e total altceva.
Asa ca desi banii nu ma dau afara din casa, cand a fost sa imi schimb instalatia electrica din casa mea, am ales sa chem un coleg electrician.
Nu mi-ar fi convenit sa imi dau foc.
Si sper ca nu imi veti spune ca nu stiam sa caut pe net si sa citesc:' in perete se pune un tub prin care se pune un cablu tip ..de diametrul mm2, "
constant7
O gazda....Da, sunt lesbian, adica imi plac (doar) femeile..
2 televizoare Sport si un Cromatic..
Da, mai de mult, am avut si eu 20 si ceva de ani..

Edited by Prien, 29 December 2015 - 21:38.


#24
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

View Postconstant7, on 29 decembrie 2015 - 21:28, said:


Eu sper (din suflet) ca gazda era... femeie! Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image

#25
sergiudoru

sergiudoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.06.2013
Poate cineva cu experienta sa mi dea raspunsul la niste intrebari care mi se vor da la un examen?nu am experienta si serv meu depinde de acest examen.un ex de intrebare este:Sectiunile conductoarelor de faza trebuie sa fie corespunzatoare din pc de vedere al..a)tipul circuitului de alimentare.b)sectiunii conductorului de protectie.c)caderii de tensiune.daca cineva este dispus sa ma ajute sa rezolv intrebari ii sunt recunoscator.multumesc

#26
militica

militica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2009

View Postsergiudoru, on 04 martie 2016 - 14:26, said:

Poate cineva cu experienta sa mi dea raspunsul la niste intrebari care mi se vor da la un examen?nu am experienta si serv meu depinde de acest examen.un ex de intrebare este:Sectiunile conductoarelor de faza trebuie sa fie corespunzatoare din pc de vedere al..a)tipul circuitului de alimentare.b)sectiunii conductorului de protectie.c)caderii de tensiune.daca cineva este dispus sa ma ajute sa rezolv intrebari ii sunt recunoscator.multumesc
:Poti sa-ti testezi cunostintele despre electricitate si poti sa faci o simulare a testului de autorizare ANRE aici:
https://www.electric...1-electricieni/

#27
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Care e nivelul minim de atestare ANRE pentru realizarea măsurătorilor la prizele de împământare?
E vorba de un electrician calificat din cadrul unui SRL ce dorește să obțină atestarea ANRE în vederea efectuării de astfel de măsurători.
NU se vor face alte tipuri de lucrări (execuție sau proiectare instalații electrice), doar măsurarea prizelor de împământare.
Mulțumesc!

#28
davivi

davivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.12.2013
Gradul II B conform Ordin ANRE 66/2023 art.35 b.

#29
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Se poate autoriza un electrician care este ADMINISTRATORUL firmei (SRL) care urmeaza sa obtina atestarea ANRE?
In sensul ca NU este angajatul SRL-ului, ci este DETINATORUL acelui SRL. Se poate asimila unui angajat, in vederea obtinerii autorizatiei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate