Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Stresul emigrantului

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#55
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Sa-mi bag pixul ce stres aveti in voi.


In Romania se discuta aprins marirea salariului minim la 1200-1250 Ron brut, adica nici 150 lire net.

Ganditi-va la treaba asta, cand sunteti stresati acolo.

#56
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Lasa, la ce scoruri is la case, e de parca am avea salarii de Romania.

#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 19:36, said:

Daca dispui de bani f multi ca si depozit ai putea sa-ti iei ceva apartamente modeste de 250-290 de mii prin niste zone satelit ale Londrei, unde exista train station care sa mearga spre Londra. Slough de exemplu spre Paddington. Agentiile se ocupa de absolut tot, banii nici macar nu ti i-ar vira in contul tau chiriasii ci in al agentiei. La un depozit mare, iei probabil un mortgage cu dobanda de vreo 2.3% gen si evident, daca ai fost capabil pana acum sa strangi bani, te straduiesti sa platesti apartamentul cat mai rapid, nu stai dupa cei 25 de ani.

Tu astea le citesti din carti?
Tu de ce nu faci chestia asta?

#58
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Cine zice ca nu fac? Posted Image

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 20:37, said:

Cine zice ca nu fac? Posted Image

Daca te joci cu milionul pe forum, nu cred ca e nimerit la "stresul emigrantului".
Noi aicea suntem mai sarantoci asa..

#60
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Ai o problema cu vederea sau ai o problema cu capacitatea de a intelege un text. Alege tu care-ti convine mai mult.
Unde vezi tu mai sus milioane? E vorba de un depozit substantial pentru un apartament de vreo 250-290 de mii si de a lua un mortgage. Facand remortgage la fiecare 2 ani cu ce equity ai, rata poate scadea la o bataie de joc, plus ai si chiriasul care iti aduce un venit, daca vrei sa te bagi la inca unul, dupa 2-3 ani poti.
Eu nu am raspuns ca am sau nu am stresuri, am raspuns direct unui user, care daca am retinut eu bine, castiga pe undeva la 90 de mii? Si stiind cam cat poti sa saveuiesti la ce castiguri pe aici, am presupus cand se refera ca are bani in banca de depozit, nu se referea la vreo 20 de mii...
Daca esti mai sarantoc de felul tau, foarte bine, du-te si mai uita-te la casele alea din state de 100 de mii si vino si mai fa comparatii.

#61
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 19:36, said:

de ce stati in Londra?

Iubesc orasul, nu imi mai pot imagina viata in afara unei metropole. Suntem oameni activi si iubim viata, pur si simplu nu e pentru noi viata de "la tara"..

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 19:36, said:

Daca dispui de bani f multi ca si depozit ai putea sa-ti iei ceva apartamente modeste de 250-290 de mii prin niste zone satelit ale Londrei.....

Multa bataie de cap pentru castig 0. Ba chiar pierdere mai mare decat chiria actuala in prima jumatate din credit. Tu ai asemenea incredere in lumea din ziua de azi cat sa te arunci la credite pe perioade de zeci de ani ? Eu simt tot mai mult tensiune worldwide si in plus urasc ideea ca trebuie sa ma stresez pentru niste pereti, sunt un om mai spiritual asa. Suntem muritori, finiti si trebuie sa ne traim viata ca atare, chiar are rost sa muncim 30 de ani ca sa platim dublul pretul unei case si asa scumpe, ca dupa aia sa murim ? Eu nu vad logica sincer dar cum am mai spus, sunt un om mai spiritual, pentru mine e mai valoroasa o plimbare cu motocicleta decat motocicleta in sine (da Tsunnami Posted Image ).

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 19:36, said:

Sau iti iei direct un studio/apartament pe unde lucrezi, te straduiesti sa-l platesti cat mai repede si dupaia ai un depozit mai decent pentru o casa.

Studioul in care locuiesc momentan costa 400.000 lire sterline si eu platesc chirie 1150. Daca l-as cumpara as plati aproape dublu la banca + service charge + parcare. Pur si simplu nu renteaza daca stai si esti sincer (rational) cu tine.

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 19:36, said:

Cu banii in banca te ajunge din urma inflatia.

Am 2.2 % pe an in savings account, inflatia e aproape 0.

Edited by Catean, 29 December 2015 - 21:11.


#62
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Tu stateai in Ealing parca?

#63
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 21:07, said:

Tu stateai in Ealing parca?

Acton : http://www.berkeleyg...n/napier-square

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 20:52, said:

Ai o problema cu vederea sau ai o problema cu capacitatea de a intelege un text. Alege tu care-ti convine mai mult.
Unde vezi tu mai sus milioane? E vorba de un depozit substantial pentru un apartament de vreo 250-290 de mii si de a lua un mortgage.

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 19:36, said:

Daca dispui de bani f multi ca si depozit ai putea sa-ti iei ceva apartamente modeste de 250-290 de mii prin niste zone satelit ale Londrei, unde exista train station care sa mearga spre Londra.

Cat fac 290k x "cateva", fac meleonu' de pounds??

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 20:52, said:

Daca esti mai sarantoc de felul tau, foarte bine, du-te si mai uita-te la casele alea din state de 100 de mii si vino si mai fa comparatii.

Io nu ma uit dupa prostii, ma uit dupa ce ma intereseaza, dar nici nu ma joc cu cifre pe hartie de dragul de a ma juca

#65
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 21:11, said:


Cat fac 290k x "cateva", fac meleonu' de pounds??

Se referea la un avans de 10-20% + mortgage pt fiecare.

#66
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Cred ca treaba prin Londra ii ca nimeni nu-si ia casele astea de 700-900 ( oarecum decente, nimic wow in zonele mai doamne ajuta ) sau 300-400 ( in zone inca neexploatate ) gandindu-se ca vor plati la ele 30 de ani, ci si le iau si in 3-4 ani cand a crescut pretul gata, le vand, diferenta de profit si ce ai platit pana atunci dobanda fiind in favoarea profitului. Cel putin asta fac toti in ultimii cativa ani buni.

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 21:12, said:


Se referea la un avans de 10-20% + mortgage pt fiecare.

+ asigurare de mortgage + taxe pe locuinta + intretinere (apa, gunoi)
asta inseamna ca ai un imprumut de .. cat????
Si din asta cat suporti tu efectiv?

SI daca la munca iti zice "pa"?
Sau daca-ti zice, bah, 2 ani in Gibraltar, vrei? Salariul +30%?

Pe hartie poate orice jmeker sa faca-calcule.
Nu e chiar asa de simplu si de eficient.
Daca era, toate firmele de constructii asa faceau, le ionchiriau si traiau mai bine ca geto-dacii, dar geto-dacii au iei in iei secretul biznisului

#68
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 21:12, said:

Cel putin asta fac toti in ultimii cativa ani buni.

Nu imi place sa ma duc cu turma, de asta am si un job bun, am urmat intotdeauna calea pe care toti o ignorau.

#69
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Doar ca pentru a ajunge la bani de a-ti lua casele alea mai doamne ajuta de 700-900 ( sau cat naiba or fi depinzand de context ) io nu vad nicio metoda decat a urca pe ladder cu cacatishuri. ( apartamente modeste, case de 2 bedrooms in zone in care exista potential de crestere etc. ) si dupaia cu manevre de genul vandut, cumparat, vandut, cumparat.

#70
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 21:17, said:


+ asigurare de mortgage + taxe pe locuinta + intretinere (apa, gunoi)
asta inseamna ca ai un imprumut de .. cat????
Si din asta cat suporti tu efectiv?

SI daca la munca iti zice "pa"?
Sau daca-ti zice, bah, 2 ani in Gibraltar, vrei? Salariul +30%?

Pe hartie poate orice jmeker sa faca-calcule.
Nu e chiar asa de simplu si de eficient.
Daca era, toate firmele de constructii asa faceau, le ionchiriau si traiau mai bine ca geto-dacii, dar geto-dacii au iei in iei secretul biznisului

Complet de acord. Am mai avut experienta asta si a fost numai stress, timp si bani pierduti.

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 21:18, said:

Doar ca pentru a ajunge la bani de a-ti lua casele alea mai doamne ajuta de 700-900 ( sau cat naiba or fi depinzand de context ) io nu vad nicio metoda decat a urca pe ladder cu cacatishuri. ( apartamente modeste, case de 2 bedrooms in zone in care exista potential de crestere etc. ) si dupaia cu manevre de genul vandut, cumparat, vandut, cumparat.

De asta spuneam ca e singura mea frustrare. Mai bine traiesc o viata frumoasa si raman chirias.

#71
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 21:17, said:

+ asigurare de mortgage + taxe pe locuinta + intretinere (apa, gunoi)
asta inseamna ca ai un imprumut de .. cat????
Si din asta cat suporti tu efectiv?

SI daca la munca iti zice "pa"?
Sau daca-ti zice, bah, 2 ani in Gibraltar, vrei? Salariul +30%?

Pe hartie poate orice jmeker sa faca-calcule.
Nu e chiar asa de simplu si de eficient.
Daca era, toate firmele de constructii asa faceau, le ionchiriau si traiau mai bine ca geto-dacii, dar geto-dacii au iei in iei secretul biznisului
Asigurarea de mortgage pentru o chestie de 300 de mii, ca exemplu, joint pe un cuplu e de vreo 22 de lire pe luna.
Exista asigurari in caz de redundanta care iti platesc mortgage-ul timp de 2 ani.
Daca ai un depozit pentru buy to let pentru a lua o chestie de 250 de mii ce am sugerat io, rata iese pe undeva pe la 850 de lire pe luna. Service charge-ul poate varia intre putin pana pe la ce stiu eu 100 de lire in plus pe luna ( estimativ ). Chiriile is in voga in zona respectiva, vreo 1000 tot iei ( minus evident taxe and shit ). In timpul asta tu ai cativa ani la dispozitie pentru a strange banii si a plati bucati bune din apartamentul ala.
Unde dracu vezi tu milioane in scenariul MEU?

Te rog frumos, nu fa pe desteptul pe subiectul asta pe scenariile mele. Multumesc.

Si da, exact asa e in Anglia, zonele unde e cerere, ia citeste tu despre landlords in Anglia, cati dintre ei au zeci, sute de case si cum practic pretul caselor e atata de cah, pentru ca asta au facut multi cand si-au permis sa faca relativ usor, anume sa cumpere case peste case.

Nu cred ca am stat in chirie pana acum la un landlord care sa nu fi avut minim alte 5 apartamente/case date-n chirie.

Edited by Judith, 29 December 2015 - 21:32.


#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 21:26, said:

Asigurarea de mortgage pentru o chestie de 300 de mii, ca exemplu, joint pe un cuplu e de vreo 22 de lire pe luna.
Exista asigurari in caz de redundanta care iti platesc mortgage-ul timp de 2 ani.
Daca ai un depozit pentru buy to let pentru a lua o chestie de 250 de mii ce am sugerat io, rata iese pe undeva pe la 850 de lire pe luna. Service charge-ul poate varia intre putin pana pe la ce stiu eu 100 de lire in plus pe luna ( estimativ ). Chiriile is in voga in zona respectiva, vreo 1000 tot iei ( minus evident taxe and shit ). In timpul asta tu ai cativa ani la dispozitie pentru a strange banii si a plati bucati bune din apartamentul ala.
Unde dracu vezi tu milioane in scenariul MEU?

Te rog frumos, nu fa pe desteptul pe subiectul asta pe scenariile mele. Multumesc.

Hon, cine face pe desteptul cand vii si zici sa-ti cumperi "cateva" apartamente in "Londra" cu 220-290 mii/fiecare??
Si asta pe subiectul "stresul emigrantului", Posted Image

Cati bani trebuie sa ai sa iei imprumutul ala?
Cati ani trebuie s-o arzi pe langa chiriasi si uiti de viata?
Ce banca iti da imprumul ala de un million?

Hai, daca veneai cu 2, in care intr-unul sa stai, ziceam, dar am fost socat de cuvintele: "Londra" si "cateva"
In rest esti liber sa faci ce doresti cu viata ta, eu o sa replic cand mi se pare ceva iesit din limita realului

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 21:33, said:

Nu cred ca am stat in chirie pana acum la un landlord care sa nu fi avut minim alte 5 apartamente/case date-n chirie.

Si eu stau intr-o cladire in care acelasi proprietar a inchiriat toate casele, cred ca sunt vreo 30
Toate noi.
In Octombrie am fost primul care a pus piciorul si ciuoaua pe mochetele lui

Dar ala e biznisul lui
Nu imigrant (au fost parintii lui italieni) si nici nu pare stresat (dar este)

Edited by Tsunnnami, 29 December 2015 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate