Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Stresul emigrantului

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu numai accentul te dă de gol, ci şi unele obiceiuri sau metehne. De ex. dacă vezi pe cineva pe stradă îmbrăcat în trening roşu Adidas poţi fi 99% sigur că e un rus.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostM0D3, on 28 decembrie 2015 - 17:57, said:

Pai el vrea, "actioneaza" ca localnicii, dar daca accentul il da de gol si are parte mereu de discriminari nu prea are cum sa traiasca ca ei.

citat din ce a scris initiatorul:
"sunt aici de 8 ani"
Accentul? Dupa 8 ani?Posted Image

#21
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Pai asa se intelege, ca in trecutul apropiat avea (poate are inca) probleme din cauza asta.

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:38, said:

In 2013 am bagat un cv la o firma care avea nevoie de un designer 3D. Jobul a fost postat prin intermediul celor de la Randstadt. Dupa o saptamana ma suna o tipa cu care am vb timp de 5 minute. In astea 5 minute am primit numai laude in legatura cu competentele pe care le am, etc ... inainte sa ne luam la revedere tipa a zis ca o sa ii dea cv-ul anagajatorului si ca ma va contacta cat mai repede. Inchidem, insa dupa 20 de secunde ma suna inapoi si ma intreaba :
- Am uitat sa va intreb :"ce origini aveti ? ca am vazut ca aveti un accent anume"
- Sunt roman

Tipa mi-a inchis in nas


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:38, said:

cand i-am spus ca sunt roman m-a intrebat :"tu nu cersesti impreuna cu verisorii tai?" ... tipul se vedea pe fata lui ca era un pampalau ,

Pentru ei rom = roman

Erau niste plozi de musulmani

Incendierile masinilor de catre musulmani e ceva normal pe aici.

Cu ce esti deosebit fata de soferul pamapalau?
Ca si tu bagi toti musulmanii in aceeasi oala

#23
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postdani.user, on 28 decembrie 2015 - 16:29, said:

Unde citesti stiri cum dau unii spargeri in tot cartierul si nu le face nimeni nimic "ca-s minori".

De ce te uiti la stiri despre tampenii? Eu citesc doar titlurile si deschid DOAR ce ma intereseaza. Restul - ma pis pe ei de jurnalisti labagii fomisti care pun stiri "senzationale si tragice" ca poate-poate mai prind un vizitator-doi. Pur si simplu nu ma intereseaza. De cand am renuntat la stiri tampite calitatea vietii mele a crescut considerabil, nu ma mai enervez la toate tampeniile politicienilor, la sitirile cancan cu fufe, la tot felul de aberatii/omoruri cu parul/violuri in grup etc etc

@ initiator: daca traiesti din outsourcing nu ai de ce sa stai in Franta. Sa nu mai zic ca riscul de a lua un sis in coasta e de 10 ori mai mare acolo (sau la Londra, de ce nu?). Plus ca aici si taxele sunt mai mici si gasesti si mancare mai naturala (inca). Si esti acasa, ai amici, fosti colegi, mai o bere, mai o caterinca. Ce rost sa stai acolo ca p*la printre muslimi? Si in plus sa mai si fii considerat pielea p*lii...

View Postmihaicozac, on 28 decembrie 2015 - 18:15, said:

Nu numai accentul te dă de gol, ci şi unele obiceiuri sau metehne. De ex. dacă vezi pe cineva pe stradă îmbrăcat în trening roşu Adidas poţi fi 99% sigur că e un rus.
LOL Iar daca la trening are "asortati" pantofi de costum, negri, de piele, cu toc, stii sigur ca e oltean sau moldovean  Posted Image

#24
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
E Randstad si prin Europa?

#25
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Singura frustrare a mea ca emigrant ii ca nu o sa am niciodata casa mea, deci vesnic chirias. In rest totul ii inzecit mai bine ca si in tara natala. Probabli cand o sa imi iasa din cap complexul respectiv, voi fi cu adevarat fericit.

#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 14:14, said:

Singura frustrare a mea ca emigrant ii ca nu o sa am niciodata casa mea, deci vesnic chirias. In rest totul ii inzecit mai bine ca si in tara natala. Probabli cand o sa imi iasa din cap complexul respectiv, voi fi cu adevarat fericit.

Ce ai un batic si nu stii cum sa legi capul fara sa te doara?
Ia meri la banca, cumpara un apartament mic si da-l in chirie.
In felul asta apartamentul se plateste singur si tu nu schimbi nimic.

Unde e durerea de cap?
Pai, cand - sa-ti distruga chiriasii prin casa, sau cand o sa te sune ca masina de spalat vase s-a stricat si tu esti in concediu
Hai leaga-te..

#27
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostTsunnnami, on 29 decembrie 2015 - 14:18, said:

Ce ai un batic si nu stii cum sa legi capul fara sa te doara?
Ia meri la banca, cumpara un apartament mic si da-l in chirie.
In felul asta apartamentul se plateste singur si tu nu schimbi nimic.

Unde e durerea de cap?
Pai, cand - sa-ti distruga chiriasii prin casa, sau cand o sa te sune ca masina de spalat vase s-a stricat si tu esti in concediu
Hai leaga-te..

Am trecut prin dureri de genul cu apartamentul din Romania (Arad). Nu mai vrei sa aud de chiriasi si griji lunare. Mare sarbatoare a fost cand am reusit sa il vand.
Naiba stie de ce ma agit atat in interior...educatia comunista primita in Romania, ca sa dau vina pe ceva exterior Posted Image .

P.S. Si durerea de cap mai e si in minusul din cont, a.k.a. avans la "buda" aia mica.

Edited by Catean, 29 December 2015 - 14:27.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 14:14, said:

Singura frustrare a mea ca emigrant ii ca nu o sa am niciodata casa mea, deci vesnic chirias.
Da' de ce zici asta? Posted Image
Nu toate casele de acolo costa milioane, gasesti destule sub 500k, poate si sub 400k.
Asta de ce nu-i buna? Iei un credit pe 25 de ani, mai dai si un avans si iesi sub £2000 rata lunara, care la veniturile tale nu cred sa fie ceva peste putinta de platit.

Edited by Karhu, 29 December 2015 - 14:45.


#29
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 14:44, said:

Da' de ce zici asta? Posted Image
Nu toate casele de acolo costa milioane, gasesti destule sub 500k, poate si sub 400k.
Asta de ce nu-i buna? Iei un credit pe 25 de ani, mai dai si un avans si iesi sub £2000 rata lunara, care la veniturile tale nu cred sa fie ceva peste putinta de platit.


Zona e oribila (si lucuinta la fel), in nici un caz nu m-as muta din vestul, sud-vestul Londrei.

Am anumite frici cu "legatul" pe 25 de ani, mai ales dupa criza financiara si la asemenea sume. Prefer siguranta economiilor, sunt un om mai "fricos". Imi place sa fiu chirias, imi ofera libertate si riscuri minime, doar ca ma zbat in mine, un fel de batalie intre ratiune si chestiile induse de societate. Probabil si faptul ca pot lucra permanent de acasa si am stranse economii cat sa ridic o casa in Arad fara nici o datorie ma pun in situatia asta. As putea sa ma intorc, dar again...imi e frica. Na, ca sa imi spun si eu pasurile.

Edited by Catean, 29 December 2015 - 15:14.


#30
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu zic ca singurul motiv pentru care sa cumperi o casa trebuie sa fie unul economic. Daca este clar mai avantajos sa cumperi, atunci mergi inainte si cumpara. Altfel, fii multumit ca macar poti sa vezi dincolo de obsesia de a avea o locuinta in proprietate si ca esti capabil sa apreciezi calitatile statului in chirie. Multi nu reusesc sa vada aspectele astea si vor cu orice pret (de obicei unul mult prea mare) sa aiba ei ceva proprietate personala.

Pentru a-ti cumpara o casa a ta cred ca trebuie indeplinite mai multe conditii:
- rata sa nu fie mult diferita de chiria la ceva similar (cu un avans minim sau chiar deloc de preferat, sa nu-ti blochezi banii economisiti)
- sa poti plati in 10 ani daca vrei (ratele le faci pe 20-25, dar sa ai puterea financiara de a plati rate duble fata de cat sunt ele efectiv)
- raportul dintre dobanda platita la banca pe primii 10 ani si chirie sa fie macar la un 1:2
- piata imobiliara sa se mentina macar constanta (in sensul sa nu scada).

Daca nu gasesti conditiile astea, e foarte clar ca in chirie e mult mai bine, chiar si pe termen lung. Pe termen scurt de gen 3-5 ani, clar e mai bine in chirie.

Daca ai o chirie de 1000 lire pe luna, sa te bagi la o rata care e 2000, din care 1000 sunt dobanda si 1000 principal in primii ani, inseamna ca ai aceleasi pierderi ca la chirie, cu diferenta ca pierzi libertatea de a te muta, esti blocat intr-un contract scump, iar la cea mai mica scartaiala a pietei imobiliare spre minus, vei pierde banii aia dati ca principal. De asta zic, ca daca ai o rata de 1000, dai 500 pe dobanda si 500 sunt "bonusul" tau. Daca scade semnificativ piata imobiliara poate pierzi ceva, dar la mici variatii nu te doare capul, ca iesi relativ ok.

Deci nu e imposibil sa ai casa ta, insa la ce preturi sunt prin UK la locuinte, mai ales comparandu-le cu nivelul chiriilor, chiria e de departe mai buna.

Ah, si sa fiu on-topic, eu personal n-am trait experientele stresante pe care le-a trait Andrei. Mie imi place in Germania si nu m-as intoarce in Romania. Depinde foarte mult pe unde te duci, cu cine vorbesti, ce gen de munca faci, cum te prezinti si poate si de tara in care esti si cine stie, poate chiar de zona particulara a tarii respective. E greu de generalizat. Oricum, atunci cand nu-ti mai este bine, clar cauti sa schimbi ceva si daca asta inseamna intoarcerea in Romania, nu e nimic rau. Pentru un freelancer care are nevoie doar de net sa-si faca munca, in Romania probabil ca e mai bine, costurile vietii fiind ceva mai mici.

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 14:51, said:

Zona e oribila (si lucuinta la fel), in nici un caz nu m-as muta din vestul, sud-vestul Londrei.
Aaaaa, esti pretentios? Foarte bine :OK:
Asta ar merge?

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 14:51, said:

Prefer siguranta economiilor, sunt un om mai "fricos". Imi place sa fiu chirias, imi ofera libertate si riscuri minime
Pai atunci vezi-ti linistit de viata si nu te mai stressa :)

#32
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 15:26, said:


Pai atunci vezi-ti linistit de viata si nu te mai stressa Posted Image

Domn doctor, stii un psiholog bun ? :)

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadipelcz, on 29 decembrie 2015 - 15:23, said:

Deci nu e imposibil sa ai casa ta, insa la ce preturi sunt prin UK la locuinte, mai ales comparandu-le cu nivelul chiriilor, chiria e de departe mai buna.
Eu zic ca o investitie imobiliara in Londra e una dintre cele mai bune metode de plasament a banilor.

View Postadipelcz, on 29 decembrie 2015 - 15:23, said:

.
Pentru un freelancer care are nevoie doar de net sa-si faca munca, in Romania probabil ca e mai bine, costurile vietii fiind ceva mai mici.
Nimic despre lifestyle?
Si la costurile vietii trebuie luat in calcul si ce primesti, nu doar ce dai.

#34
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 15:38, said:

Eu zic ca o investitie imobiliara in Londra e una dintre cele mai bune metode de plasament a banilor.


Daca ii ai pe toti cash, DA .

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 15:32, said:

...psiholog bun ? Posted Image
Nu cred in psihologi si psihoterapeuti, nici buni, nici nebuni.
Niste hoti ;)

#36
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostKarhu, on 29 decembrie 2015 - 15:40, said:

Nu cred in psihologi si psihoterapeuti, nici buni, nici nebuni.
Niste hoti Posted Image

Atunci in cazul meu recomanzi ceva pastile ? Posted Image

Edited by Catean, 29 December 2015 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate