Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Stresul emigrantului

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,643
  • Înscris: 05.02.2012

View Postmufa, on 28 decembrie 2015 - 12:28, said:

Despre ce stres vorbim? Posted Image

1. Mentalitate

In 2013 am bagat un cv la o firma care avea nevoie de un designer 3D. Jobul a fost postat prin intermediul celor de la Randstadt. Dupa o saptamana ma suna o tipa cu care am vb timp de 5 minute. In astea 5 minute am primit numai laude in legatura cu competentele pe care le am, etc ... inainte sa ne luam la revedere tipa a zis ca o sa ii dea cv-ul anagajatorului si ca ma va contacta cat mai repede. Inchidem, insa dupa 20 de secunde ma suna inapoi si ma intreaba :
- Am uitat sa va intreb :"ce origini aveti ? ca am vazut ca aveti un accent anume"
- Sunt roman

Tipa mi-a inchis in nas


Imediat dupa m-am anagajat ca mediator in transport. Urc odata intr-un autobuz si am schimbat 2-3 vorbe cu un sofer. Ala a vazut ca am un accent anume si cand i-am spus ca sunt roman m-a intrebat :"tu nu cersesti impreuna cu verisorii tai?" ... tipul se vedea pe fata lui ca era un pampalau , dar in fine, l-am lasat acolo si mi-am vazut de ale mele

Prietena la fel, a avut si ea situatii de genul cand si-a cautat de lucru ca asistenta sociala, ca are masterul in asistenta sociala..

Pentru ei rom = roman si ma amuza fatpul ca acuma cateva zile, a aparut in ziar ca la o scoala gimnaziala din apropiere, un rom a terorizat scoala pentru ca a fumat in curtea scolii. M-a amuzat faptul ca au tinut sa puna cuvantul "rom" si "terorizat". Insa 2 luni inainte, eram pe teren si am fost in apropierea altei scoli, tot gimnaziale. Acolo au fost 2 masini de la politia nationala, 3 de la jandarmerie si brigada antidrog. Am intrebat pe un baiat de acolo ce se intampla, si mi-a zis ca a fost o bataie intre elevi si trafic de droguri. Stiam pe cei care au facut asta, ii stiam din vedere pentru ca trec des pe acolo. Erau niste plozi de musulmani insa despre "incidentul" asta nu s-a zis nimic. O alta chestie : pe pagina de fb al ziarului "le bien public" , cand se posteaza vreun articol despre musulmani, comentariile "neplacute" sunt sterse imediat insa cand e vreun articol despre tigani, sa vezi acolo spurcaciuni Posted Image

Se i-au si ei de cine pot si pana la urma trebuie sa arunce vina pe cineva .... si o fac si ei cu cine isi permit Posted Image

2. Stresul
Sincer ma simt mai in siguranta in Romania. In romania nu imi e frica sa ma plimb noaptea pe strazi insa aici da. Nu are nimic de a face cu atentatele dar sunt aici de 8 ani si am vazut destule chestii care se intampla pe timpul noptii. Cunosc anumite persoane care lucreaza la primarie, prefectura si alte institurii asemanatoare si crede-ma, autoritatile ascund foarte multe lucruri doar ca sa dea bine in statistici. (anumie Z.U.S. din franta sunt la fel ca favelele din brazilia)
Chiar acuma 2 seri, am vazut cu ochii mei cu se fura dintr-o masina. Incendierile masinilor de catre musulmani e ceva normal pe aici. Impozitele sunt mari, si se maresc pe an ce trece. Vad asta pentru ca lucrez si ca freelancer. Biletele pentru transportul in comun se maresc doar pentru a se recupera paguba facuta de cei care nu platesc insa chestia amuzanta e ca controlorii nu merg in anumite zone "sensibile" pentru a nu se creea conflicte, pentru ca acele conflicte trebuie inregistrate si nu da bine in statistici Posted Image . Insa ii vezi toate dupamasa in centru si in campus , ca acolo nu se ia nimeni de ei

Sunt multe de spus, si chiar am zis ca o sa deschid un subiect pe tema asta si daca esti genul care vine, lucreaza 3-4 luni si pleaca inapoi in Romania, e clar ca nu esti afectat de chestiile astea, dar stand aici, la un moment dat ti se pune. Singurul lucru bun este sistemul medical si transportul in comun

Edited by Andreysc7, 28 December 2015 - 12:44.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:23, said:

Nu e stres pe dracu...
Probabil depinde de la caz la caz si de la context la context, eu-s mult mai relaxat aici decat in Ro.

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:23, said:

Eu pentru abonamentul de internet platesc 60 de euro si am o viteza de download de 300kb/s-400kb/s.
Ghinion!
Eu platesc 19.90 € si in mod normal am o viteza de download de vreo 10-12 Mb/s.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,643
  • Înscris: 05.02.2012

View PostKarhu, on 28 decembrie 2015 - 12:43, said:

Probabil depinde de la caz la caz si de la context la context, eu-s mult mai relaxat aici decat in Ro.

Ghinion!
Eu platesc 19.90 € si in mod normal am o viteza de download de vreo 10-12 Mb/s.

Tu esti prin tarile din nord, nu ? Ca parca ai zis odata ceva de genul

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:38, said:

Chiar acuma 2 seri, am vazut cu ochii mei cu se fura dintr-o masina. Incendierile masinilor de catre musulmani e ceva normal pe aici.

Inca o data, ghinion!
De ce mai stai acolo daca e asa de nashpa? Schimba zona, nu prea cred ca e peste tot atat de nasol...

Edited by Karhu, 28 December 2015 - 12:47.


#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005
Am impresia că poluăm puțin topicul omului. E ok să luam toate posturile de la cel lung al lui Andrey si sa facem topic nou?

Karhule?

#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,643
  • Înscris: 05.02.2012

View PostKarhu, on 28 decembrie 2015 - 12:45, said:

De ce mai stai acolo daca e asa de nashpa? Schimba zona, nu prea cred ca e peste tot atat de nasol...

Eu stau in Dijon, si sincer nu prea ai unde. Si in centru daca e sa ma mut tot balamuc e. De exemplu in centru e un mic parculet , Square darcy insa seara e balamuc acolo . E plin de drogati, betivi , etc ... M-a sfatuit odata cineva sa incerc sa schimb orasul insa sincer, mi sa pus si de asta am zis ca ma intorc in Ro. Freelancing-ul imi permite sa duc un trai decent + in 2016 o sa creez noi parteneriate cu alte firme . Nu are rost sa stau aici sa imi fut nervii aiurea Posted Image . M-am gandit ca as putea sa ma mut undeva la tara, aici in Franta, dar nu as putea sa stau linistit stiind ceea ce se intampla si ca trebuie sa platesc o gramada de bani (impozite, taxe , etc) si altii care nu fac nimic, castiga destul incat sa ii doara la basca.

Aici una care vine din africa si e mama singura cu un copil , primeste 1400e pe luna + ajutor de chirie + CMU ... eu trebuie sa muncesc sa pot sa imi permit una si alta, ajutor de chirie nu am , si trebuie sa imi platesc asigurarea privata, (ei au CMU, si au aceleasi beneficii ca si mine) .. nu ca as fi egoist, dar nu e corect

@mufa , sterge tot , ca o sa deschid unul nou in care o sa scriu tot Posted Image

Edited by Andreysc7, 28 December 2015 - 12:55.


#7
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,889
  • Înscris: 22.01.2008
Eu iti recomand o tara nordica. O sa intalnesti Romania intr-o alta dimensiune in peninsula iberica! Sa nu zici ca nu ti-a zis nimeni!

Edited by favoritul, 28 December 2015 - 12:59.


#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmufa, on 28 decembrie 2015 - 12:51, said:

E ok să luam toate posturile de la cel lung al lui Andrey si sa facem topic nou?
Evident! :OK:

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:55, said:

Eu stau in Dijon, si sincer nu prea ai unde.
Nu stiu ce sa zic, insa am prieteni/ cunostinte/ rude care stau in Franta si niciunul nu s-ar intoarce, toti sunt multumiti de locul unde locuiesc, de salariul avut etc
Si e vorba de persoane destul de diferite intre ele, cel mai de jos (pe scara socio-profesionala) e tamplar, cel mai de sus e neurochirurg.

#9
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:38, said:

Pentru ei rom = roman

Stai relax, e doar o chestiune de timp pana cand tara v-a fi locuita si condusa doar si numai de cei ce ii poarta numele, adica de romi.

Strainii asta inteleg, ROMania = ROM.

Edited by nwo, 28 December 2015 - 13:29.


#10
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
hai acasă.

#11
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:38, said:

Chiar acuma 2 seri, am vazut cu ochii mei cu se fura dintr-o masina. Incendierile masinilor de catre musulmani e ceva normal pe aici. Impozitele sunt mari, si se maresc pe an ce trece. Vad asta pentru ca lucrez si ca freelancer. Biletele pentru transportul in comun se maresc doar pentru a se recupera paguba facuta de cei care nu platesc insa chestia amuzanta e ca controlorii nu merg in anumite zone "sensibile" pentru a nu se creea conflicte, pentru ca acele conflicte trebuie inregistrate si nu da bine in statistici Posted Image . Insa ii vezi toate dupamasa in centru si in campus , ca acolo nu se ia nimeni de ei
Multe lucruri sunt cam la fel si in Romania, mai ales chestia cu controlorii care evita cat pot capetele de linie situate in cartiere "muncitoresti", ca sa zic asa. Rata infractionalitatii este scazuta in Romania, si in principal este vorba de gainarii (cu exceptia Moldovei). Tensiunile inter-etnice de la noi se inflameaza mai mult prin presa: ca a pus unul nu stiu ce steag, sau ca s-a cantat imnul Ungariei, etc...

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:38, said:

Jobul a fost postat prin intermediul celor de la Randstadt.
[...]
Tipa mi-a inchis in nas
really. Randstadt! de ce iti pierzi vremea. aia-i firma specializata pe intermediere de muncitori low level. nu mergi la joburi de genul design 3D prin Randstadt. chiar daca le ofera, faptul ca firma respectiva cauta asa ceva prin Randstadt spune tot. Aia au treaba cu stratul de jos al societatii si cand aud de RO/BG/Ucraina/etc. au o idee la ce se baga.
Meri la la altii care chiar is axati pe joburi IT si acolo nu o sa ai probleme d-astea.

Quote

Imediat dupa m-am anagajat ca mediator in transport. Urc odata intr-un autobuz si am schimbat 2-3 vorbe cu un sofer. Ala a vazut ca am un accent anume si cand i-am spus ca sunt roman m-a intrebat :"tu nu cersesti impreuna cu verisorii tai?" ... tipul se vedea pe fata lui ca era un pampalau , dar in fine, l-am lasat acolo si mi-am vazut de ale mele
Prietena la fel, a avut si ea situatii de genul cand si-a cautat de lucru ca asistenta sociala, ca are masterul in asistenta sociala..
cam asta-i atmosfera in bransa low level. unul din motive pentru care-i bine sa nu te-nvarti printre ei.

#13
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 04.07.2007
Fara suparare astia sunt francezii si din pacate culeg ceea ce au semanat. Sunt multe de spus dar ma rezum doar la atat.
PS: Nu e stresul emigrantului ci altceva care are legatura cu ei.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Păi arăbeţii aia scandalagii nu sunt tot emigranţi? ăia de ce nu au niciun stres?

#15
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Datorita unor intelectuali plictisiti, care au inventat notiunile politically corect si discriminare pozitiva si apoi le-au transformat in legi! Posted Image

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAndreysc7, on 28 decembrie 2015 - 12:38, said:

Sincer ma simt mai in siguranta in Romania.

Unde citesti stiri cum dau unii spargeri in tot cartierul si nu le face nimeni nimic "ca-s minori".

Ne povesteti cum e dupa 2-3 ani de cand te intorci.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E gresita mentalitatea de a te considera "emigrant" Daca vrei sa traiesti ca localnicii, va trebui sa te stradui sa te comporti/gandesti/actionezi ca ei. Chestiile cu dorul de tara, dorul de prieteni, mandru ca sunt roman, nu te ajuta cu absolut nimic, nici la integrarea in societatea de acolo si nici la revenirea in tara dupa cativa ani de muncit acolo. Nu exista jumatati de masura: ai plecat, esti bun plecat, pentru a trai ca ei, intri in cor si canti alaturi de ei. Foarte rari sunt cei care devin solisti si se ridica deasupra multimii. E adevarat. Doar cei care realizeaza ca doar incadrandu-te intre ei poti sa ai aceleasi pretentii/drepturi/vise, pot spune ca s-au realizat in viata multumita plecarii din tara. Ceilalti, vor umple pagini pe forumuri, in bloguri, in presa, povestind despre "amara lor experienta de viata" intalnita dincolo. De aceea, plecarea in strainatate, nu e un impuls de moment, ci trebuie sa fie o actiune foarte bine chibzuita dinainte, Regretele de dupa, sunt tardive si neavenite.

#18
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 22.03.2009

View Postmyshyk, on 28 decembrie 2015 - 17:48, said:

E gresita mentalitatea de a te considera "emigrant" Daca vrei sa traiesti ca localnicii, va trebui sa te stradui sa te comporti/gandesti/actionezi ca ei.
Pai el vrea, "actioneaza" ca localnicii, dar daca accentul il da de gol si are parte mereu de discriminari nu prea are cum sa traiasca ca ei.

Edited by M0D3, 28 December 2015 - 17:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate