Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Stresul emigrantului

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#73
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Bai, omule, esti imposibil. A cata oara trebuie sa-ti explic. Nu am zis cateva, am zis CEVA. Am si zis zone satelit cu trenuri care merg spre Londra. Nu in fucking Chelsea.
Am si explicat ca iei primul si cand ai platit la el suficient cat sa ai equity si-ti place treaba asta, iti iei si pe al doilea, ca iti va acorda banca inca un imprumut.
Ca sa nu mai zic ca imi vine groaznic de greu de crezut ca la voi in America nu s-au inventat inca agentii care se ocupa integral de chiriasi si tu nu-i vezi la fata veci, nici macar nu ai idee din ce cont vireaza banii de chirie.

Quote


Private landlords now own almost one out of five homes in Britain and they will buy a further million in the next five years, according to new research highlighting the phenomenal growth of buy-to-let.
The figure, along with other startling statistics about this increasingly popular form of investment, provides the latest snapshot of Britain’s changing housing market as fewer people own and more rent.
An army of two million private landlords now own and rent out five million properties, according to the report by mortgage lender Paragon. This means 18pc of households now rent from private landlords. And the proportion is growing, as investors continue to see property as a source of future income and profit.
Ca sa intelegi cum sta treaba pe aici si pana inveti sa citesti si sa intelegi un text, poate nu te bagi peste chestii legate de Anglia cum nici altii nu se baga peste chestiile pe care probabil le stii tu mai bine legate de zona in care stai, desi daca-mi amintesc eu bine tu esti ala care nu avea idee ca la voi exista salariu minim pe economie.

Acum, fa-mi o favoare si culca-te. Serios. Sau mai bine mai zi-ne ce case vrea sa-si mai ia nevasta-ta, am impresia ca doar de aia ai venit pe topic ca in rest nu esti in stare sa intelegi NIMIC.

Edited by Judith, 29 December 2015 - 21:48.


#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 21:37, said:

Bai, omule, esti imposibil. A cata oara trebuie sa-ti explic. Nu am zis cateva, am zis CEVA. Am si zis zone satelit cu trenuri care merg spre Londra. Nu in fucking Chelsea.
Am si explicat ca iei primul si cand ai platit la el suficient cat sa ai equity si-ti place treaba asta, iti iei si pe al doilea, ca iti va acorda banca inca un imprumut.
Ca sa nu mai zic ca imi vine groaznic de greu de crezut ca la voi in America nu s-au inventat inca agentii care se ocupa integral de chiriasi si tu nu-i vezi la fata veci, nici macar nu ai idee din ce cont vireaza banii de chirie.

Acum, fa-mi o favoare si culca-te. Serios.


mai am pana la culcare.

Vino cu-o schema si zi asa:

Dau jos $50,000 si iau imprumut $250,000.
Dupa 3 ani, mai am $150,000 de plata, mai pun jos $50,000, mai iau un apartamnt de $300,000, la care mortgage-ul este $1,300 + taxele, $300, il inchiriez cu $1,200
Alaturi de cheltuielile mele de $2,000, mai platesc la apartamentul nou inchiriat inca $500/luna. La $1,200 pe care ii iau platesc impozit pe profit. Si urmatorii 3 ani o duc mai prost decat am dus-o primii 3 ani in care am avut doar apartamentul meu,
mai trec 5 ani si mai iau un apartament. S-au facut 11 ani pana acum?
Concedii?
mai greu,
masina? neah, e scumpa, trebuie sa strang bani, speri doar sa nu te puna pe liber ca se naruie dominoul.

Fa o schema sa inteleg.

#75
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Refuz sa mai dialoghez cu un om care 1. nu are idee in ce conditii dau bancile imprumuturi in Anglia si la tipuri de imprumut cat depozit trebuie sa ai si cum se poate face la fiecare 2 ani remortgage si ce anume inseamna asta, dar face el mega calcule si crede ca-mi arata el ce cost e sa ai o asigurare banala care costa gen 20 de lire si altele.
2. se arunca cu capu' inainte in put fara sa fie in stare sa citeasca
3. vede cuvinte care nu sunt acolo.
4. se baga aiurea in conversatie cand eu am raspuns unui user cu ce optiuni exista out there pentru a incerca rezolva o problema nasoala a locuintelor care are idee in ce conditii dau bancile imprumut pentru ca sta aici de cativa ani buni.

E bine, de 8 ani de cand sunt pe forum, cred ca e prima oara cand ii zic cuiva ca nu-i voi mai raspunde la niciun post.

Edited by Judith, 29 December 2015 - 21:55.


#76
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 21:53, said:

Refuz sa mai dialoghez cu un om care 1. nu are idee in ce conditii dau bancile imprumuturi in Anglia si la tipuri de imprumut cat depozit trebuie sa ai si cum se poate face la fiecare 2 ani remortgage si ce anume inseamna asta, dar face el mega calcule si crede ca-mi arata el ce cost e sa ai o asigurare banala care costa gen 20 de lire si altele.
2. se arunca cu capu' inainte in put fara sa fie in stare sa citeasca
3. vede cuvinte care nu sunt acolo.
4. se baga aiurea in conversatie cand eu am raspuns unui user cu ce optiuni exista out there pentru a incerca rezolva o problema nasoala a locuintelor care are idee in ce conditii dau bancile imprumut pentru ca sta aici de cativa ani buni.

E bine, de 8 ani de cand sunt pe forum, cred ca e prima oara cand ii zic cuiva ca nu-i voi mai raspunde la niciun post.


@Judith, nu te supara pe @Tsunnami, el ii motociclist dintr-o bucata... ca aia din Sons of Anarchy Posted Image . El stie despre ce vorbesti in posturile de mai sus si eu stiu la fel, doar ca ce explici tu acolo nu e pentru sistemul cardiac al oricui. Pe langa asta iti mananca o perioada din viata, care nu o mai primesti inapoi. Eu nu sunt de acord sa tradeui timp pentru pereti.

Edited by Catean, 29 December 2015 - 22:00.


#77
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View PostCatean, on 29 decembrie 2015 - 21:57, said:

Judith, nu te supara pe Tsunnami, el ii motociclist dintr-o bucata... ca aia din Sons of Anarchy Posted Image . El stie despre ce vorbesti si eu stiu la fel, doar ca ce explici tu acolo nu e pentru sistemul cardiac a oricui.
Eu mi-am permis sa-mi expun punctul de vedere stiind ca salariul tau...din nou...nu e pentru sistemul cardiac al oricui emigrant in UK si pentru ca te seaca problema unei case. Din moment ce nici cu salarii considerate mari lumea nu-si permite sa-si ia o casa doamne ajuta, singura optiune e cu luat chestii mici si progresat. Nu e floare la ureche, nu zice nimeni ca pe langa incercat platit cat mai repede o dracie iti mai raman 20 de k pe an de stricat pe safari luxury, dar e o optiune, daca vrei casa.

Edited by Judith, 29 December 2015 - 22:04.


#78
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostJudith, on 29 decembrie 2015 - 22:01, said:

Din moment ce nici cu salarii considerate mari lumea nu-si permite sa-si ia o casa doamne ajuta, singura optiune e cu luat chestii mici si progresat. Nu e floare la ureche, nu zice nimeni ca pe langa incercat platit cat mai repede o dracie iti mai raman 20 de k pe an de stricat pe safari luxury, dar e o optiune, daca vrei casa.
Da, chestia e ca unii imigranti, in special cei cu venituri mai consistente, incearca sa arda etapele si sa acceada in categoria sociala din care fac parte noii sai colegii si vecinii. Asta inseamna casa mare, masini bune, haine de firma si concedii de fitze.
De putut (intr-o masura mai mica sau mai mare) se poate, dar implica munca si stress suplimentar, pentru ca emigrantului venit cu 3 valize acum cativa ani nu-i usor sa recupereze handicapul avut in fata unor localnici care si-au transmis din generatie in generatie locuinte, averi si pozitie sociala. Aia-s precum atletii aflati la jumatatea cursei, in fata suporterilor proprii, urmariti de un concurent abia plecat de la start, care concureaza pt prima data pe stadionul respectiv (ba poate mai are si un rucsac burdusit cu bolovani pe care scrie roman, imigrant etc in spate).

#79
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in London piata imobiliara pare sa fie intr-un statiu overheated de un sfert de secol. fix aceleasi probleme le avea lumea si amu 15 ani. gagica-mea de atunci luase (nu stiu cum) un council flat intr-un bloc in St John's Wood, langa Marleybone. Norocul ei a fost ca l-a luat cu vreo 50K.

Quote

Dau jos $50,000 si iau imprumut $250,000.
Dupa 3 ani, mai am $150,000 de plata, mai pun jos $50,000, mai iau un apartamnt de $300,000, la care mortgage-ul este $1,300 + taxele, $300, il inchiriez cu $1,200
in Germany "dis dönt dü" cum zice scotianul. nu capati mortgage cu replayment rate care sa-ti permita sa platesti 40% in 3 ani. cel mai ridicat replayment ce l-am vazut io, si am vazut destul de multe in conditiile in care am avut access la oferte mai bune ca majoritatea din cauza unui downpayment mai serios, a fost de 4% pe an + un max 5% one time payment pe an care merge direct in contul datoriei.

Quote

Studioul in care locuiesc momentan costa 400.000 lire sterline si eu platesc chirie 1150. Daca l-as cumpara as plati aproape dublu la banca + service charge + parcare.
in conditile astea intr-adevar nu-i o afacere prea buna. mortgage-ul meu e de cca 530€ + 230 service charge (garajul, care-i al meu inclusive). daca ar fi sa inchiriez apartamentul, m-ar costa ca 1000-1100 chiria + 180 service charge + probabil 100 garajul. adica 1300-1400 vs 800 is alte conditii de piata.

#80
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPengoon, on 30 decembrie 2015 - 13:07, said:

adica 1300-1400 vs 800
La mine-s relativ egale, poate totusi m-ar costa usor mai mult (insa nu semnificativ) daca as fi in chirie.

#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPengoon, on 30 decembrie 2015 - 13:07, said:

in London piata imobiliara pare sa fie intr-un statiu overheated de un sfert de secol. fix aceleasi probleme le avea lumea si amu 15 ani. gagica-mea de atunci luase (nu stiu cum) un council flat intr-un bloc in St John's Wood, langa Marleybone. Norocul ei a fost ca l-a luat cu vreo 50K.

in Germany "dis dönt dü" cum zice scotianul. nu capati mortgage cu replayment rate care sa-ti permita sa platesti 40% in 3 ani. cel mai ridicat replayment ce l-am vazut io, si am vazut destul de multe in conditiile in care am avut access la oferte mai bune ca majoritatea din cauza unui downpayment mai serios, a fost de 4% pe an + un max 5% one time payment pe an care merge direct in contul datoriei.

in conditile astea intr-adevar nu-i o afacere prea buna. mortgage-ul meu e de cca 530€ + 230 service charge (garajul, care-i al meu inclusive). daca ar fi sa inchiriez apartamentul, m-ar costa ca 1000-1100 chiria + 180 service charge + probabil 100 garajul. adica 1300-1400 vs 800 is alte conditii de piata.

N-are rost s mai facem calcule.
Cand simt ca ceva e deplasat cer explicatii si exemple.
Nu mi sedau, le iau ca exagerari si trec mai departe, nu e NIMIC din ce as putea invata.
Iaur cu Judith nu vreau sa ma cert, de fapt nu vreau cu nimeni sa ma cert.
Am o viata prea scurta sa stau sa ma cert

#82
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008

View PostPengoon, on 30 decembrie 2015 - 13:07, said:

in London piata imobiliara pare sa fie intr-un statiu overheated de un sfert de secol. fix aceleasi probleme le avea lumea si amu 15 ani. gagica-mea de atunci luase (nu stiu cum) un council flat intr-un bloc in St John's Wood, langa Marleybone. Norocul ei a fost ca l-a luat cu vreo 50K.

in Germany "dis dönt dü" cum zice scotianul. nu capati mortgage cu replayment rate care sa-ti permita sa platesti 40% in 3 ani. cel mai ridicat replayment ce l-am vazut io, si am vazut destul de multe in conditiile in care am avut access la oferte mai bune ca majoritatea din cauza unui downpayment mai serios, a fost de 4% pe an + un max 5% one time payment pe an care merge direct in contul datoriei.

in conditile astea intr-adevar nu-i o afacere prea buna. mortgage-ul meu e de cca 530€ + 230 service charge (garajul, care-i al meu inclusive). daca ar fi sa inchiriez apartamentul, m-ar costa ca 1000-1100 chiria + 180 service charge + probabil 100 garajul. adica 1300-1400 vs 800 is alte conditii de piata.
Exista si mai mari (In UK, datorita bulei I guess ) de exemplu 10% anual fara taxa one time payment. Daca vrei sa platesti in anul 3 sau 4 mult mai mult platesti 2% comision.
Oferta de la lender.
Ca sa nu mai zic ca dupa 2 ani, daca alegi 2 ani fix, faci remortgage si pui iara depozit cat vrei tu.
Are de-a face si cu interest rate. Exista groaznic de multe variatiuni pe tema, iti trebuie doar un advisor bun cu acces la multi lenderi.

Edited by Judith, 30 December 2015 - 14:48.


#83
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
la noi one time payment e optional. io am ales un model cu repayment rate scazut (1%/an) dar ma bazez ca fac acel 1 time payment in fiecare an la suma maxima (5%) care merge direct in contul imprumutului. desi ma bate gandul sa-l ridic repaymentul la 2% , dupa ce incepe nevasta-mea sa lucreze.

#84
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Da, tot optional e si in cazul acesta, in rest mortgageul decurge cum e normal cu rate lunare. Daca faci repayments anuale (extra) de 10% tot direct in suma imprumutata se duc si ai optiunea de a scadea ratele lunare ca urma acestui fapt sau durata totala a mortgageului ( astfel crescand ratia de actual repayment lunar vs interest )

Edited by Judith, 30 December 2015 - 15:16.


#85
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009
Ce de stress pe unii...
"Stessul imigrantului" vine de la cate case sa cumpere  :lol: si inca repede, ca daca se darama sandramaua?

#86
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Cum ne-am decis bugetul pentru mortgage: am luat cat ne oferea banca si am impartit la 5. Rezulta rata lunara la care ne-am baga. Prefer sa am mortgage de 500 de dolari si sa dau 1500 lunar ca pot decat sa am 1500 pe luna si sa stau cu morcovu' ca daca-mi pierd jobul sau mai stiu eu ce. Sigur, $ 500 nu-ti cumpara cine stie ce vila, dar n-am nicio problema cu o casa mai modesta cat timp contul in banca e grasut.

#87
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Pe aici risti sa-ti iei un garaj ( si si ala shared ownership =)) ) daca iti iei mortgage de 20% din ce iti ofera.
Noi suntem confortabili cu un sfert din veniturile lunare ( fara bonus LTI etc. )noastre nete.

Edited by Judith, 31 December 2015 - 14:30.


#88
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009
Stresul imigrantului: jobul si sanatatea.
Ca sa ajungi ca stresul sa fie contul din banca care nu creste cum ai vrea inseamna ca ai ars deja niste etape; poate nici nu mai trebuie sa te consideri imigrant.
Oricum, dat fiind miscarile din domeniul financiar si cel imobiliar, a te baga acolo serios inseamna sa te pricopsesti cu factori de stres serios.

Stresul apare atunci cand nu poti controla sau intelege ceea ce se intampla, si cand crezi ca lipsa de control iti poate aduce daune. Cand stii ca exista unii factori care influenreaza puternic viata ta si tu nu poti sa-i identifici corect sau sa-i folosesti in favoarea ta.
Atunci incepi sa cauti variante, procente mai mici de risc, planuri B si C, lucruri care sa reduca din stres.

Toate astea nu sunt specifice imigrantului, doar ca sunt mai frecvente sau mai dificil de lucrat cu ele in cazul imigrantului, mai ales a celui recent, care calca pe teren strain, mai putin necunoscut si probabil "minat".

Edited by Rosebud09, 01 January 2016 - 00:20.


#89
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Ba, radem glumim, dar in afara de chestiile cu casa care ma sacaie, dar trebie sa ma gandesc ca am inceput sa lucrez in UK de la 21 de ani, deci practic din punctul asta de vedere am cam acelasi avantaj pe care-l au britanicii ( daca excludem mosteniri sau ajutoare de genul 150 de mii la depozit lol ) ba mai si am un sot care castiga considerabil mai bine decat au standardenii de UK, poate poate pana la 35 de ani ajung si io la o casa misto, daca mai stam prin zona, ceea ce ma streseaza is: musulmanii. barbosi. cu rucsace. care intoneaza cantece religioase. on public transport. Mi s-a intamplat pana acum de 3 ori sa cobor la o statie care nu era a mea pentru ca pur si simplu ma gandeam better safe than sorry. Chiar oribil.

#90
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
Cea mai buna metoda de a scapa de 'stresurile imigrantului' este de a-ti face cel putin un prieten bun bastinas. Ma refer la o prietenie solida, nu cele de genul iesit la o bere si discutat despre 'weather'. Sau si mai bine, sa te casatoresti cu un localnic.

Dar toate astea cer timp si perseverenta. Si foarta multa adaptabilitate, deschidere catre cultura tarii adoptive etc. Poate sa dureze ani de zile.

In general este usor sa obtii un job bun intr-o tara straina (daca esti bine pregatit, muncitor etc), dar este mult mai greu sa-ti recontrusiesti total viata, sa te simti efectiv acasa din toate punctele de vedere. Mult mai usor este pentru cei care vin initial la studii intr-o tara straina, sunt tineri, isi fac usor prieteni in facultate etc. Cu cat esti mai in varsta cand emigrezi, cu atat e mai greu.

Evident depinde si de tara adoptiva, in sensul ca unele sunt mai prietenoase si mai cosmopolite decat altele.
Londra este cel mai mare, mai international si mai cosmopolit oras din Europa. Si cel mai liberal. Totusi nici aici nu se poate face totul instant, trebuie rabdare.

Nu vreau sa discut despre cumpararea unei case in Londra, pentru ca asta nu e un oras oarecare, este o metropola si unul dintre cele mai importante orase din lume. Plus ca nu e musai sa traiesti in Londra si dupa pensie: muncesti aici si la pensie iti cumperi cu banii jos o casa in Spania/Italia si iti traiesti batranetile linistit in zone calde si linistite.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate